Jump to content


Šta strpati, šta zalepiti, šta pričvrstiti?


SlušačOmota291

Recommended Posts

Imam kompresione zvučnike, tankog drveta, zvone...

Imaju dobar zvuk kad su tihe-srednje glasne, ali mogu trenutno da mi služe da sedim na njima i da ih lupam u centru grada dok moj burazer svira gitaru...

Ne bih se sad uplitao u preduboku filozofiju ali mi treba pomoć pri odabiru materijala pri dampiranju kutija, verujem da bi ove specifikacije pomogle:
Visoke su 45cm
Duboke 21cm
Široke 25cm

Nemam izmerene peakove u frekvenciji, da li je neophodno?

Imaju problem sa srednjima, kada slušam vokal, deo njega se "istopi" i zamuti unutar kutije, sa basevima nemaju toliko problema, koliko sam ih slušao...
Ja imam na umu nekoliko opcija, koliko znam za kompresione kutije su potrebni vlaknasti materijali koji ispunjavaju unutrašnjost(vazduh), uglavnom služe za ubijanje srednjih dok efekat  zavisi od gustine vune

Pošto imam problem sa (zvonjavom) kutije i sa (srednjim opsegom) da li mi je potrebno tapaciranje zidova npr. bitumenskim pločama i trpanje vune?

Koja vuna bi bila adekvatna za ubijanje srednjih, po mogućstvu da nije staklena? Koflin, filc (Ko grundig zvučnici), poliesterska i koliko po kutiji i koliko restresito treba da bude?
 

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, SlušačOmota291 said:

Imaju problem sa srednjima, kada slušam vokal, deo njega se "istopi" i zamuti unutar kutije

Eто бих баш волео да чујем како се то замуте и то унутар кутије?

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Delija said:

Izgleda da moram prvi biti brutalno iskren.

Baci to u djubre i pazari neke iole krstene zvucnike.

Kod druga sam slušao zvučnike iste marke, ako si čitao ranije postove možda si video da je Riz u pitanju meni je bilo jako pozitivno iskustvo,, i dosta kvalitetnije sam slušao tokom života a zbog ovakvih komentara izbegavam da ih pominjem, stari su zvučnici i gotovo da nepostoji zvučnik iz 70ih-80ih oko koga ne treba nešto da se čačka, aftermarket je dosta prisutan u vintidžu. Jedino preostaje da sam gluv ko top...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Završio sam sa budženjem...Video sam da ima parametar za određivanje količine dampinga, ja sam stavio daleko manje vatelina ali meni dobro zvuče...
Ukratko nije mi jasno, u prvom testiranju sam nabio vatelina koliko treba "by the book"  ali uguših kutije...

Sad sam i ojačao spojeve, tako da imam još poboljšanja

viber_image_2023-02-01_21-14-32-952.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo dva predloga ...

Mogao bi sa par talpi (d=19mm) postavljenim (zalepljenim) na sredinu stranica dodatno da ubiješ rezonovanje ploča kutije. Koristi neko drugo drvo kao i za uglove što si koristio, samo uzmi neko mrtvije ili medijapan. Npr. po jedna ploča dimenzija tog visokotonca na gornju i donju ploču i po dve tavke na bočne i zadnju stranicu, negde na trećine duže mere.

Vatelin iseci na 4-6cm manju dimenziju od širine bočnih stranica (zavisi od dimenzije prednja ploča/magnet bass drivera) i iseci neku dužinu za početak, npr 1m. Obmotaj oko ruke radialno i tako valjkasto namotano centriraj u osu basa, tako da proguta magnet i malo ga zajaše. Održivost "zamotuljka" obezbedi nekom špenadlom ili zihernadlom. Zadnja stranica kada se montira držaće vatelin na dobroj centiranoj radialnoj poziciji okolo/iza drivera. Poslušaj par sati, pa onda ili dodaj ili oduzmi navoj (dužinu) na zamotuljku vatelina kako bi tjunovao željenu preciznost basa.

Srećan rad!

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, Father said:

Evo dva predloga ...

Mogao bi sa par talpi (d=19mm) postavljenim (zalepljenim) na sredinu stranica dodatno da ubiješ rezonovanje ploča kutije. Koristi neko drugo drvo kao i za uglove što si koristio, samo uzmi neko mrtvije ili medijapan. Npr. po jedna ploča dimenzija tog visokotonca na gornju i donju ploču i po dve tavke na bočne i zadnju stranicu, negde na trećine duže mere.

Vatelin iseci na 4-6cm manju dimenziju od širine bočnih stranica (zavisi od dimenzije prednja ploča/magnet bass drivera) i iseci neku dužinu za početak, npr 1m. Obmotaj oko ruke radialno i tako valjkasto namotano centriraj u osu basa, tako da proguta magnet i malo ga zajaše. Održivost "zamotuljka" obezbedi nekom špenadlom ili zihernadlom. Zadnja stranica kada se montira držaće vatelin na dobroj centiranoj radialnoj poziciji okolo/iza drivera. Poslušaj par sati, pa onda ili dodaj ili oduzmi navoj (dužinu) na zamotuljku vatelina kako bi tjunovao željenu preciznost basa.

Srećan rad!

Hvala puno. Što je najluđe, to sam i hteo da uradim, većinu toga što si rekao, ali ne znam da li ima potrebe, vatelin je uradio odličan posao, ojačanja takođe. Trenutno sam zadovoljan

PS ukućani će pošizeti ako ih još jednom otvorim, hoće i oni više da ih slušaju :) Sad znam šta znači čitati o akustici i testirati kutije, pored obaveza...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...