Jump to content


Nema vise 8K televizora ?


DejanM

Recommended Posts

Kolega je nedugo posle katastrofe u Fukušimi proveo nekih mesec dana u Japanu na stručnom usavršavanju, zaboravio sam koji je grad u pitanju. Japanci su tada morali da štede električnu energiju jer se ispad jedne nuklearke iz elektroenergetskog sistema itekako oseti. Izračunali su da će isključenjima struje verovatno napraviti više štete nego koristi, pa su se setili da apeluju na građane da ne peglaju garderobu. I bilo je najnormalnije da svi idu izgužvani, od spremačice do univerzitetskog profesora. Štaviše, ako bi neko imao da sebi ispeglanu majicu ili košulju, na njega/nju bi se gledalo sa odijumom ili prezirom. 

Hoću da kažem da kad imaš ideju, viziju i znanje, onda nađeš i načina da bude vuk sit i ovce na broju. Ovo sa televizorima mi ne izgleda tako. 

Link to comment
Share on other sites

Moj matori 49" LG UHD troši 105W-123W. To je oko 3x manje od podatka potrošnje 8K tv-a koji je naveden.

Ipak rezolucija 8K je 4x 4K UHD u površini led ekrana. Ipak su negde uspeli da uštede energiju i učine ekran energetski efikasnijim. 🙂

Dodatno je i panel veće dijagonale namenjen za veće razdaljine i smatram da je sve to vrlo adekvatno za prostorije koje mali broj nas ima prilike da vidi u zivotu, a kamoli da oprema ovakvim tehničkim biserima. Treba samo ošinuti extra porez na ne ekonomičnu potrošnju apartaa tj. tu grupu koja opterećuje mrežu pa bogati neka plate više za luksuz. Neće to oni ni da osete, a od poreza će biti koristi za sve, čak i za njih.

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, Arn said:

Kolega je nedugo posle katastrofe u Fukušimi proveo nekih mesec dana u Japanu na stručnom usavršavanju, zaboravio sam koji je grad u pitanju. Japanci su tada morali da štede električnu energiju jer se ispad jedne nuklearke iz elektroenergetskog sistema itekako oseti. Izračunali su da će isključenjima struje verovatno napraviti više štete nego koristi, pa su se setili da apeluju na građane da ne peglaju garderobu. I bilo je najnormalnije da svi idu izgužvani, od spremačice do univerzitetskog profesora. Štaviše, ako bi neko imao da sebi ispeglanu majicu ili košulju, na njega/nju bi se gledalo sa odijumom ili prezirom. 

Hoću da kažem da kad imaš ideju, viziju i znanje, onda nađeš i načina da bude vuk sit i ovce na broju. Ovo sa televizorima mi ne izgleda tako. 

Jedan malo OFF .... kada je Fukusima u pitanju.

Kada je izbila havarija, trebalo je poslati inzinjere u elektranu da odrade neki posao (zaboravio sam koji). Kako je zracenje bilo jako, verovatnoca za dobijanje zdrastvenih problema (da ne kazem raka) je bila visoka. Onda se javilo nekoliko penzionisanih inzinjera, koji su ranije radili u Fukusimi. Predlozili su da oni udju u elektranu i odrade taj posao, jer oni su vec u godinama, pa ako se i razbole - naziveli su se. Njihove mladje kolege imaju sa druge strane tek zivot pred sobom. I tako i bi ... 

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Delija said:

To me sve podseca na pricu o papirnim kesama u radnjama - u koje se pakuje gomilu plasticnih flasa.

Isto kao i elektricni automobili - licemerstvo nivo 500.

To sa elektricnim automobilima se pretvara u cirkus. Sa ovim cenama struje, kao u onom vicu, ljudima se vise isplati da pune te aute strujom iz dizel generatora.

Umesto ovako besmislenih mera, bilo bi mnogo bolje da neko strucan napravi razumnu energetsku strategiju za EU. Ali na zalost to se nece desiti ... 

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, gvlada said:

https://www.petra.com/blog/be-the-expert-8k-tv/

Погледај препоручене раздаљине. 75" 8К и велика просторија не иду у истој реченици.

Kao ni bioskopsko platno u bioskopu koje je npr 15m dijagonale. Vrv. ga treba posmatrati sa 20cm udaljenosti, ne znam nešto propuštam?

optimal-viewing.jpg

Trinitron TV 72cm / DVD rezolucija da se gleda sa 5m!!?? A sve preko UHD sa manje razdaljine od 1.8m????

Ovo je ako ne grešim grafik razdaljina sa koje se ne vide artefakti. A možda je i preporuka za gledanje, bem ga ja u tu novu teKniku??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Meni je nezamislivo da gledam sad već stari 49" UHD LG sa 2m. Trenutno gledam sa 3.8m udaljenosti i priznajem da bih mogao da budem bliže (cca 50cm) ili da imam veći TV, ali onda su mi i trosed i glava 100cm udaljeni od zadnjeg zida i prostorija gubi smisao za korišćenje.

Platno za projekcije, koje mi je namenjeno za 100" sliku se sasvim dobro sagledava iz postojeće pozicije. Ono je nekih 20cm bliže od TV-a ali se i na višoj poziciji formira slika u filmskim formatima koji su izduženiji od 16:9.

Problem sa većim TV-om je više zbog uticaja na refleksije zvuka u sadašnjoj organizaciji pozicije zvučnika i sedenja, tako da se vrlo stidljivo ohrabrujem za promene u tom pravcu.

Link to comment
Share on other sites

Постоји разлика када гледаш у прозор и кроз прозор, тиме и када пратиш екран или дешавање у филму. Биоскопски осећај се добија када се на одређеној удаљености прати слика одговарајуће величине. Што каже Делија ствар је навике али када пробаш оно боље тешко се враћаш на горе, осим ако не мораш. 49" и 4м удаљености, ту може и дивх биоскопски да прође. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...