Jump to content


Дражо ка'блес :)


ab

Recommended Posts

26 minuta ranije, somilenko said:

 

@ab daj malo smanji gas sa dezinformacijama i  da li si ti možda slušao sve te sisteme da iznosiš takve tvrdnje, pusti to u ovoj temi, taman se lepo zakuvalo...

 

21 minuta ranije, ab said:

А где уопште промене у тим системима настају него у истој тој соби?

али управу си, тема није

ја ипак од тебе овде негде на форуму очекујем јавно одговор на ово питање

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Очекивао сам више од тебе, овако све личи на "live chat" са роботом.

Мени је важнија људска реч, лично сазнање и искуство од оних који имају воље да то и поделе.

Када би знао нпр.колико је добар онај конд на који сам скренуо пажњу у РААЛ теми ти би одма купио два или колико је добар Дражин кабал ти би одма купио и три, а то у литератури нећеш нигде прочитати 👍

Link to comment
Share on other sites

Ima već dosta napisano u temi akoustika prostora, ne bih da se ponavljam i natežem oko SUBJEKTIVNIH iskustava gde je u isto vreme svako u pravu i nije. Suština je u generalizaciji i automatskom otpisivanju jedne opcije. Naravno da to neće neko raditi ako ne mora ali se nekada, u nekim situacijama desi da sa tim stvarima više dobiješ nego što gubiš a saveti tipa, menjaj raspored, stan, državu i ženu da nebi koristio DSP ne moram da napominjem koliko su bzvz.

Opet i u smislu kablova i kondova, nisu svi sistemi isti i ne treba im isto a nisu ni svi vlasnici isti, toga si valjda svestan, to je OSNOVNA pretpostavka sa kojom treba krenuti. Malo je bez veze davati savete za sistem o kojem ne znaš ama baš ni jedan detalj, osim toga da RAAL svira na mestu visokotonca.

Ne bih se dalje natezao oko ovoga, kao što sam rekao i ranije, nije tome ovde tema, ima tema vezana za to, gde ima dosta o tome napisano, kako teorije, tako i tih ličnih iskustava koje ceniš. Pronađi šta sam i ja napisao i videćeš da ni ja nisam neki veliki zagovornik takvih stvari ali ne smatram da su zlo nego nužda u nekim slučajevima i sistemima. Ono na šta sam ja odreagovao u tvom postu je GENERALIZACIJA.

Link to comment
Share on other sites

Pozdravljam sve članove foruma, s obzirom da mi je ovo prva objava. Odavno sam registrovan, ali samo u cilju prikupljanja nekih informacija, nije bilo potrebe za nekom pričom jer sam relativno nov u ovom hobiju.

Ovog puta sam želeo da prokomentarišem Dražine monokristalne kablove, tačnije hibridni DIN5 interkonekt koji sam kupio i do sad usvirao nekih stotinjak sati na mom SABA risiveru. Inače bez ikakve preporuke naleteh na njegov oglas na KP i pošto mi je čovek ulio poverenje, odlučih se da kupim. Dobih na zavidnoj količini jasnoće, preciznosti basa, separaciji instrumenata i uravnoteženom balansu zvučne slike, bez isticanja ijedne regije. Potrebno je sigurno još vremena, verovatno još najmanje ovoliko da bi "omekšao" i zazvučao potpuno prirodno, ali već sad mi je jasno da će krajnji rezultat biti vredan svakog dinara koji sam ih platio. Nemam predstavu koliko bi koštao ovako kvalitetan a brendiran interkonekt, verovatno mnogo puta više.

Ovo nije reklama, već pre svega zahvalnost Đraži za odličan proizvod, ali i za gomilu korisnih saveta oko korišćenja i kombinovanja razičitih materijala kad su stalci u pitanju, kao i mnogih drugih meni bitnih stvari koji se tiču hifi-a, (prosto sam čoveka udavio s pitanjima, a na svako dobih iscrpan prijateljski odgovor :):)), a povrh toga dobih i njegove odlične stare zvučničke kablove po izuzetno povoljnoj ceni. 

Sve u svemu puno pozdrava i nastavi u ovom stilu Dražo. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 8.1.2023. at 14:13, Uliks said:

Pozdravljam sve članove foruma, s obzirom da mi je ovo prva objava. Odavno sam registrovan, ali samo u cilju prikupljanja nekih informacija, nije bilo potrebe za nekom pričom jer sam relativno nov u ovom hobiju.

Ovog puta sam želeo da prokomentarišem Dražine monokristalne kablove, tačnije hibridni DIN5 interkonekt koji sam kupio i do sad usvirao nekih stotinjak sati na mom SABA risiveru. Inače bez ikakve preporuke naleteh na njegov oglas na KP i pošto mi je čovek ulio poverenje, odlučih se da kupim. Dobih na zavidnoj količini jasnoće, preciznosti basa, separaciji instrumenata i uravnoteženom balansu zvučne slike, bez isticanja ijedne regije. Potrebno je sigurno još vremena, verovatno još najmanje ovoliko da bi "omekšao" i zazvučao potpuno prirodno, ali već sad mi je jasno da će krajnji rezultat biti vredan svakog dinara koji sam ih platio. Nemam predstavu koliko bi koštao ovako kvalitetan a brendiran interkonekt, verovatno mnogo puta više.

Ovo nije reklama, već pre svega zahvalnost Đraži za odličan proizvod, ali i za gomilu korisnih saveta oko korišćenja i kombinovanja razičitih materijala kad su stalci u pitanju, kao i mnogih drugih meni bitnih stvari koji se tiču hifi-a, (prosto sam čoveka udavio s pitanjima, a na svako dobih iscrpan prijateljski odgovor :):)), a povrh toga dobih i njegove odlične stare zvučničke kablove po izuzetno povoljnoj ceni. 

Sve u svemu puno pozdrava i nastavi u ovom stilu Dražo. 

Otprilike slicna prica i kod mene, mada sam pre vise od 10-tak godina i napisao po koji post pa se posle primirio. Pa evo sad posle toliko godina imam potrebu i ja da napisem po koju rec. I ja bih zeleo samo da potvrdim da kablovi koje pravi Draza zaista sviraju fantasticno. Moram da pohvalim izuzetan kvalitet izrade, pre svega strucnost, pedantnost, posvecenost i ulozeno vreme pri izradi svakog pojedinog kabla. Dokaz o ozbiljnosti  i strucnosti Drazinog rada je i sam njegov sistem koji sam imao prilike da cujem i u kojem su naravno bas takvi kablovi koje pravi. Covek koji zna tako da nastima zvuk svog sistema, prosto uliva poverenje u svemu sto radi vezanom za Hi Fi, pa tako i u izradu kablova. Dakle jos jedna preporuka i za kablove i da poslusate zvuk njegovog sistema. Imate sta da cujete!
Ajd' srecna Nova Godina! Ziveli... 🍺

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Da reknem i ja koju.

Da me neko pre godinu dana ubedjivao da USB kabl izmedju kompa i DAC-a ima uticaj na zvuk sigurno bi pala neka fina zajebancija, ali otkad sam nabavio svoj primarni sistem Lyngdorf/Gallo i uz Singxer SU6 USB D/D bridge dobio na probu par USB kablova za koje je ispalo da imaju ozbiljan uticaj na zvuk, "malko" sam promenio plocu.

Unazad mesec dva namestam kuci neki manji sistemcic sa strimerom i aktivnim zvucnicima ( trenutno Focal alpha evo 80 i CA CXN v.2), pa krenuo da gledam i neki krsten USB kablic da nabavim i naleteh na par tema na forumu gde se pominje VBS zica. Kad sam skontao da pored VBS audio, kablove radi i Draza, inace na par km od mene u NS, poslah mu juce poruku. Odmah je stigao reply da naletim na kafu da vidim kako se sve to radi i usput poslusam kako i zvuci, i da zemim na probu testni kabl.

Sta reci sem retko lepo iskustvo potpuno neocekivano subotnje popodne uz kafu i casicu dooobre sljive. Detalji u koje je Draza isao sa kreiranjem svoga sistema su potpuno posebna prica i to najbolje da sami otkrijete. 

Nakon par kvalitetno provedenih sati kod Draze, dolazim sa testnim USB kablom koji ima ugradjene kratkospojnike (sirmovi) pa se moze dodatno podesavati i izolacija izmedju pojedinacnih kablova unutra ako sam dobro razumeo.
Prvi test je na Focalima i cxn preko laptopa. Razlika u detaljima i punoci zvuka osetna, a sto meni najbitnije Focalovi visoki vise ne "deru" usi i sad se ozbiljno razmisljam da ih zadrzim. Stock USB od nekog printera su oba kabla nadsvirala, jednostavno je sa njim zvuk nekako mutan, najblaze receno.
Nisam mogao da cekam ponedeljak pa sam izmislio neki "posao" i otisao u kanc da na miru poslusam na Lyngdorf/Gallo kombu. Vec na prvu slusku sam znao da ide porudzbina kabla od Draze. Kabl koji imam od kupovine sa Singxerom uopste nije los, neka Supra cini mi se, ali Drazin kabl je doneo upadljivo bolju zvucnu sliku i jos vise detalja. Sve je nekako umivenije i lepse za slusanje. Znao sam da ce biti razlike ali bas toliko nisam ocekivao.

Sirmove sam probao da ukljucujem iskljucujem ali mi toliko dobro svira sa svim povezanim da iako verujem da ima suptilnih razlika jednostavno nisam osetio neku bitnu razliku.

Imam jos par dana Drazin testni kabl na probi, bice ga uzivancija slusati, pogotovo u kanc setapu,  ali jedva cekam da stigne bas moj unique primerak. Nadam se da ce Draza naci nacina da dobavi jos te VBS zice, bas zbog truda koji ulaze da to savrseno zvuci.

Sad me kopka i da li bi XLR veza od strimera do aktivnih zvucnika imala koristi od ovako nekih kablova. U plejeru mi npr rekli uzmi najobicnije nema razlike a imali su ih u rasponu od 1600 do 7000 za komad.
Nadam se da ne jel ce biti papreno 😁

 

IMG_3876.jpeg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Roolieman said:

Tesko za sada, ipak je kanc u pitanju, samo jos fali da krenem kopati po zidu, vec me gledaju ko ludaka sto dosao u nedelju da testira USB kablove 😁

  XLR vezu probaj sa kvalitetnim konektorima i kablovima, koje mozes sebi da priustis. Ima li Draza sa XLR konektorima VBS zicu? Najbolji reper.

Link to comment
Share on other sites

Stalci za Gallo Strada su rucni rad, perfektno napravljeni, a tim sto sam visinu korigovao za sada risovima papira, ima u mojim sistemima Kanc Setup tema, gde se vidi kako to izgleda. Nije bas reprezentavno sto se izgleda tice, ali sada ubiva kako se cuje. Ko god udje u kanc zastane, pa onda pridje i izbleji bar nekoliko minuta dok ne kaze zasto je dosao.
Sledece je def. da se proba XLR neki bolji na Focalima, ne bih nista kupovao bez probe. Videcu sa Drazom da li ima neki za test. Ne mora ni dugacak biti dosta je i metar.

Link to comment
Share on other sites

Da se pohvalim i da pohvalim Drazu i ja ...

Preradio mi je sve moje kablove iz VBS izvora (dva napajacka i zvucnicki), napravio nove interkonekte , balansirani + nebalansirani i USB i preradjuje polako neke moje napajacke za manje potrosace...

Sve u svemu desio se kvantni skok zvuka koji planiram da uskoro detaljnije opisem.

Veoma pedantan rad na najvisem nivou .

Moram da naglasim njegovu opustenost i spremnost da proba neke nove ideje bez sujete i otpora karakteristicnog za domace stvaraoce .  

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu biti lazno skroman, i reci da mi ne prijaju lepe reci, ovde u forumskoj temi (hvala na tome @Roolieman, @lalelala, @vekanoid i @Uliks), ali i mimo toga - stoga hvala i svim drugim musterijama koje su me podrzale prethodnih nekoliko meseci.

Medjutim, ono sto je za mene glavna satisfakcija, jesu ukazano poverenje, zadovoljstvo musterija zvukom sistema, i naravno, nova poznanstva, pa samim tim i nova hifi saznanja.

Sto se tice konkretnih pitanja ovde, u vezi kablova od Andrejeve VBS zice, ponuda se svela na USB, AES/EBU i S/PDIF kablove, s obzirom na malu kolicinu zice kojom raspolazem (u digitalne kablove ide duplo manje zice, nego u analogne).

Zahvaljujuci nesebicnosti kolega sa foruma (necu ih imenovati, prepoznace se), otvorila se mogucnost za izradu nekoliko vrhunskih strujasa od VBS zice (uz konstrukcijski dodatak jos nekih drugih kvalitetnih zica), i to je ono sto sto ce biti aktuelno u narednom periodu, pored ponude za digitalne kablove.

Moram reci da je jedan kolega iskoristio (jedinstvenu) priliku, i pravovremeno porucio izradu seta zvucnickih (lepotana) kablova, naravno od VBS zice. Naime, otkupio sam izvorne VBS Audio zvucnicke kablove, i potom ih temeljno preradio. Preponosan sam na te preradjene kablove, pa moram i da se pohvalim sa par fotki:

image.thumb.jpeg.12143c2203dc4a95064681acdb2a969e.jpeg

image.thumb.jpeg.c1d4f50390673385d0e527abc061a6e2.jpeg

image.thumb.jpeg.26dc37602ade858cf9d1f0d55ee4087c.jpeg

 

Inace, iako je (po mom misljenju) VBS zica bez premca za audio primenu, kabel ne “svira” dobro zahvaljujuci iskljucivo zici. Zvucni kvalitet kabela, pored zice, cine i geometrija, dielektrik, konstrukcija, zastita, konektori… A pored zvucnog kvaliteta, dobar kabel (ne jeftin svakako) mora da bude i vrlo bezbedan, i naravno, mora da ispunjava i neke estetske i funkcionalne norme.

Pa kako na sve iznad navedene parametre (sem na posedovanje VBS zice) mogu licno da uticem, ne vidim razlog da i ubuduce ne bude dobrih kablova iz moje radionice.

Shodno tome, uskoro ce u ponudi biti analogni kablovi od Neotech monokristalnog bakra – za pocetak. Kao i do sada, bice dostupni za probu, u duzini po zelji, u pamuku (umesto u PVC-u, kako se izvorno radi Neotech UP-OCC zica)…

Stoga @Roolieman, strpljenja. Sto bi Kinezi rekli – "I mleko je nekada trava bilo". :) Garantujem da ce biti vrhunskih balansiranih kablova, cenovno pristupacnih… U sustini, nesto ovako:

image.jpeg.db16b19a637e09c64107f26c9b841487.jpeg

image.thumb.jpeg.5edc1ed0ac15648f09ba1cb6fb90d4eb.jpeg

image.thumb.jpeg.b4ef7f828838ec763c8c71ff4c91226e.jpeg

image.jpeg.3940944f2981f1203122844f74a182b8.jpeg

 

Od mene za ovo javljanje, dovoljno marketinga! ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Za sad samo kratka nota o Drazinom AES/EBU 110ohm kablu. Kabl je postavljen izmedju Coctail Audia X40 i Lampizator Golden Atlantic TRP Dac-a. Na tom mestu se nalazio prvo VDH 110ohm kabl od nekih 300USD za 2m duzine, pa Transparent premium od 1230usd u 2m. Drazin kabl se pokazao sjajno, u klasi je sa Transparentom iako je cenovno dosta jeftiniji (sa VDH nije bilo potrebe uopste porediti). Drazin kabl je imao za nijansu bolje detalje ali tanji Body od Transparenta (za opis detaljnog poredjenja kad budem imao vremena) U medjuvremenu sam dobio i Transparent Reference koji je oko 2400usd u 2m pa cu ga i sa njim uporediti kad nadjem vremena....

Samo mala digresija, veliki broj korisnika nije upucen kako je tesko napraviti 110ohm kabl. Postoji svega par kompanija na svetu koja laboratorijski mere ovih 110ohm (sam proces je dosta komplikovan i veoma je specificna merna oprema), svi ostali prave na osnovu matematickih modela gde se vrlo lako potkradu greske pa cesto tih deklarisanih 110ohm nije ni priblizno toliko,(sto mi kao konzumenti i ne mozemo da proverimo).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...