Jump to content


Lampaško pojačalo, raditi sam?


Houselover

Recommended Posts

Poštovani, 

Pre svega srećna nova godina svima članovima. 

Imam jedno pitanje, tast se relativno razume u elektroniku, ja ga obrađujem da kupimo delove i napraivmo jedno cevno pojačalo, kakvo je Vaše mišljenje? Da li je to zahtevan poduhvat? I težimo za nekih 30W koliko bi trebalo para da se odvoji? 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Iron man said:

Za pravenje lampaškog pojačala je potrebno malo više od "relativno se razume u elektroniku"

 

PS  Ako je cilj "bonding" sa tastom, preporučujem šah ili pecanje

Hahahahaha, ma jok tast i ja smo u super odnosima, volimo HIFI zajedno.

Pazi svestan je on svog znanja, zna da treba precizan proračun za transformatore, kao namotaji ( to je ono sto sam pohvatao da priča čovek :)

Link to comment
Share on other sites

Ima tu mnogo varijacija na temu, SE ili Push-Pull, koje lampe, koji trafoi, tu je odnos cena 1:10 možda i više. Imaš i Korato Ikarus integrisanog lampaša ne tako skupog, ima ih čak i u Gigatronu na rate bez kamate. 2x50W pentodni mod, 2x25W triodni mod sa KT90 ili 6550 pentodama.

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2023 at 1:54 PM, Iron man said:

Pogledaj i 

 

Ni delove ne možeš da nabaviš za ove pare. Pa ako baš hoćeš da praviš, a ti i tast menjajte činčeve, pot, bolje kondove stavljejte, prepakujte lepšije,... 

Deluje zanimljivo, ako je i ružno, sakricemo ga :) bitno da se on dobro čuje. Hvala 

Link to comment
Share on other sites

Gledam po forumima, pa ti si glavni hejter! I meni je žao. 
Sportski pozdrav, ako nemaš savet da pomogneš zaobiđi. 
Ниси схватио поенту, бај д веј никакав Ја нисам хејтер и само сам на овом форуму

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Treba da se upustite u tako nesto. Bice zanimljivo i sigurno interesantno iskustvo. Ako i ne uspete - nema veze, bice bolje sledeci put. 30 w znaci neki PP sa EL34 ili KT66/88. Ima naravno i drugih varijanti da se dostigne ta izlazna snaga.

Treba samo imati u vidu nekoliko stvari pre nego sto se pocne sa radom. Praviti takvo lampsako pojacalo znaci rad sa visokim naponom. Drugo, potrebno je imati i odredjenu opremu: signal generator, osciloskop, .... Ako nemate tu opremu, sama nabavka te opreme ce da kosta. Trece, ako znate da motate trafoe, to ce ozbiljno da vam smanji troskove ali zvuk lampaskih pojacala u mnogome zavisi od izlaznih trafoa odnosno od njihovog kvaliteta (sem ako ne idete po neku OTL verziju).

Ne bi bilo lose da imate nekog konsultanta koji ima iskustva u pravljenju takvih pojacala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...