Jump to content


ADCOM GCD 575 cd plejer i problem sa zvukom


psychoanima

Recommended Posts

Pozdrav,

Na cd plejeru su se pojavile smetnje, kao neki sum, i to samo na odredjenim tonovima, na solo instrument se cuje, kad orkestrira tesko se uocava. Preskakanje nisam uocio, znaci samo sum.

 

Otvorio sam kuciste, i ciscenje lasera nije pomoglo. 

 

E, onda sam poceo da pipkam sve redom i uocio da sum izaziva mrdanje jst 8 pin kablica koji iz transporta ide u plocu (u attachmentu)

Kada mrdam same konektore nista se ne desava, ali kada savijam kabal po sredini onda krece da susti na sve strane.

 

Nisam strucan, da li je definitivno po vama kabal ili je ceo laser pa-pa?

 

 

 

 

IMG_20221230_1111059~2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Čišćenje kontakata, provera da se negde nije nešto odlemilo. Pojedinačne žice su spojene sa pinovima konektora presovanjem, taj spoj je dosta siguran, a kabal ako se ne pomera tokom rada onda teško da je u prekidu. Neprekidnost kabla se može proveriti. Znači ostaju još konektori i lemni spojevi na PCB kao mogući izvori prekida. Laser kad ode, obično prekida reprodukciju na kratko, preskače numere, staje bezveze u play modu, neće da pročita disk i slično.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na savetu, ocistio sam konektore ali nista se ne menja.

 

Dva nova zapazanja.

1. Ovaj sum (nalik statickom?) se javlja samo na pojedinim diskovima (svi su original)

2. Kada uhvatim pomenuti kablic, znaci samo sa dva prsta nepomicno drzim, sum je enorman. Kako odvojim prste javlja se povremeno, ponovo ga uhvatim bez cimanja - susti konstantno 

Link to comment
Share on other sites

Tim kablom ide osetljiv signal koji pomocu lasera ocitava foto-dioda, zato se i smetnje javljaju kada se on hvata rukom i slicno.

Bez obzira sto su svi diskovi presovani (fabricki), oni ipak imaju razlicitu reflektivnost. Problem je za sada uocljiv najverovatnije samo na onima sa nesto nizom reflektovnoscu.

Najverovatniji uzrok problema je u oslabljenom "laseru", ili u dotrajalom elektrolitu u servo kolu (moguce i kod pretpojacala za foto diodu).

Najbolje bi bilo zameniti te elektrolite prvo (obicno ih nema mnogo i malih su vrednosti), pa ako to ne popravi problem, onda je sam laser za zamenu.

Postoji mogucnost i da cela grana ne dobija dovoljno cist napon zbog dotrajalosti kondenzatora iza naponskog regulatora za taj deo kola, ali to moze da se utvrdi tek pregledom, ili zamenom istog/istih. 

Edit: Ovo bi bio spisak "sumnjivih" kondenzatora:

c101 100uF/10v
c104 3.3uF/50v
c108 33uF/16v
c111 0.47uF/50v
c113 33uF/16v
c134 10uF/50v
c132 0.47uF/50v
c130 100uF/10v
c127 4.7uF/50v
c124 47uF/10v
c122 100uF/10v
c121 47uF/10v
c110 4.7uF/50v
c120 1uF/50v

Posto je kopija servisnog uputstva koju sam gledao uzasnog kvaliteta, pre zamene proveriti vrednosti kondenzatora koji su ugradjeni, za slucaj da sam nesto pogresno procitao. 

Naravno, u zamenu se upustati samo ako se ima iskustva u slicnim zahvatima, kako se potencijano ne bi napravila jos veca steta. 

Pozdrav!

Edited by Scorpio(DDMF)!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...