Jump to content


SME 3009 mk 2 sa MC glavom


Oknarb

Recommended Posts

1 sat ranije, Oknarb said:

dotični SME?

Дотични СМЕ може бити 3009 Series II, 3009 Improved, 3009 S2 Improved. "МК2" као дезигнација формално не постоји, што значи да технички може бити и 3009 R.

То су ефективно три (или четири) различите ручице.

http://www.analogue-classics.com/html/sme_3009___3012.html

Link to comment
Share on other sites

Nisu sve iste!

Postoji razlika između Series II (1963-1973) i Series II Improved (1973-2003).

Improved serija je bila male efektivne mase koja je više odgovarala MM zvučnicama sa visokom komplijansom.

Kod Improved serije posoji dalja podela na varijantu sa promenljivim hedšelom i na varijanru sa fiksnim, koja je jako male efektivne mase

I ja sam davno koristio MC zvučnicu na mojoj 3009 S2 Improved (promenljivi hedšel), ali sam hedšel dodatno otežao kako bih malo podigao efektivnu masu ručice.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Oknarb said:

koja serija već nebi znao.

Зато сам и поставио линк. По сликама се лако може утврдити која је верзија. Ако ти је тешко утврдити по томе, сликај и постави фотографију овде.

12 minuta ranije, Oknarb said:

Kako eventualno otežati ručku ukoliko je to potrebno?

@空也 писао раније да је директно отежао хедшел. То се може урадити подлошкама, теговима (Техникс шелови имају додатне тегове) или са тежим хедшелом.

Препоручио бих Audio Technica хедшелове, конкретно серија AT-LHxx/OCC, где xx стоји за масу хедшела, постоје три варијанте - 13, 15 и 18 грама. Ради се о хедшелу који има врхунске вибрационе перформансе, а цену која (мада није безазлена) је далеко нижа од "бољих" хедшела типа Orsonic.

Link to comment
Share on other sites

Moja je Series II Improved, fiksni headshell (originalni, nije dodatno opterećen), nosi Microbenz Gold MC glavu i radi kako treba, nisam primetio neke anomalije u radu, evo već par godina.

Doduše, ako se gleda matematička kalkulacija, dotična glava je za dlaku ušla u zadate meritorne parametre, tako da se i na papiru uklapa. Jeste, SME 3009 ručice su lagane i kao takve su pravljene za MM glave, ali mogu i MC...koristio je kolega sa foruma SME 3009 ista kao moja, sa Denon DL-103 glavom, na papiru loša komplijansa, on kaže da je sviralo super.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, srdjan_cvetkovic said:

Moja je Series II Improved, fiksni headshell (originalni, nije dodatno opterećen), nosi Microbenz Gold MC glavu i radi kako treba, nisam primetio neke anomalije u radu, evo već par godina.

Одлична ручица + унапређена бронзаним ножастим лежајем 👍

Link to comment
Share on other sites

Hedšel, sa stock varijantom SME ručice, ne sme biti previše težak - ograničenje je kontra teg.

Teži hedšelovi će možda zahtevati teži kontrateg.

SME ih je imao više varijanti u zavisnosti od ručice, npr. varijanta sa fiksnim hedšelom je imala lakši kontra teg i obrnuto.

Ako se ide na neki neoriginalni, teži hedšel, možda će biti potrebno napraviti novi kontrateg ili otežati postojeći.

Ja sam na originalni SME hedšel postepeno dodavao crni plastelin dok ga nisam otežao koliko je trebalo (a srećom nisam izašao iz opsega koji je kontrateg pokrivao).

Plastelin je imao i dodatnu funkciju umrtvljivanja hedšela, a upotrebu istog je i SME preporučivao u određenim kombinacijama.

Ako me sećanje na vara, isporučivali su ga u kompletu sa FD-200 damperom, kojeg takođe imam ali nikako da ga upotrebim. :)

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, srdjan_cvetkovic said:

Da, taj ležaj im je napravljen originalno od neke plastike, skroz bezveze...retko ko danas ima originalni, svi furaju brozani

jedan svoj primerak koji sam prodao svojevremeno,gde sam uradio promenu na bronzani knife edge,novi vlasnik je vracao na originalnu opciju (plasticnu) kod S2 Impr.varijante...ne lezi svakom (ili sistemu) ta promena...danasnju,i danas imam u stock varijanti,nisam promenio lezaj B)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, srdjan_cvetkovic said:

Da, taj ležaj im je napravljen originalno od neke plastike, skroz bezveze...retko ko danas ima originalni, svi furaju brozani

SME je taj bezvezni plastični "nož" u stvari napravio kao unapređenje u odnosu na metalni iz starijih serija.

Improved serija je imala manju efektivnu masu pa bi sa metalnim delom više zvečala, dok je plastični te neželjene vibracije prigušivao.

A onda je krenuo hajp na internetu (moraju metalostrugari i majstori da zarade koji dinar :) ), pa su svi krenuli da stavljaju bronzu.

Kada su stvari krenule da se sležu, mogla su se čuti i drugačija mišljenja, da originalni plastični ipak svira bolje...

https://audiokarma.org/forums/index.php?threads/sme-3009-ii-improved-bearing-results.606491/

Naravno stvar je i do ukusa i ostatka sistema, nekome će bronzani ležaj dati potrebnu/željenu oštrinu a originalni će mu svirati previše mekano.

Imam dva komada na dva gramofona, nikada nisam imao želju da menjam ono što su SME inženjeri zamislili i u potpunosti sam zadovoljan sa originalnom varijantom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...