Jump to content


Gramofon za početnike


glitteranddust

Recommended Posts

  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

36 minuta ranije, giZ_Mo said:

Мислиш 🛶, а што си јој све ПВЦ кутије покупио........

Nemam ja previše opreme, niti su zvučnici preterano kabasti. Ako poludim, uzeću i skockati sebi fullrange neke zvučnike male,  SE pojačalo 2x10W svetleće i mali neki dak, a sve ostalo ću da prodam. I onda ću da promenim nickname u @siroma pošto je sad slobodno.

Link to comment
Share on other sites

Jedno glupo pitanje. Da li je polica sa 20cm visine dovoljna da se koristi gramofon sa poklopcem? Ono, da se digne poklopac pod malim uglom, ubaci ploča, pusti? Koliko je loše ako se skine poklopac i ostane tako otvoreno sve vreme?

Uzmite u obzir da je tema za početnički gramofon, i ako uzmem nešto pre će biti da se deca malo zanimaju nego što će biti primarni izvor. Pitanje je da li uopšte može da bude upotrebljiv u takvoj polici ili da batalim ideju?

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Nixie said:

Nemam ja previše opreme, niti su zvučnici preterano kabasti. Ako poludim, uzeću i skockati sebi fullrange neke zvučnike male,  SE pojačalo 2x10W svetleće i mali neki dak, a sve ostalo ću da prodam. I onda ću da promenim nickname u @siroma pošto je sad slobodno.

Ма 'оћеш ђавола, што би французи рекли "Жаме".

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, Nixie said:

Nemam ja previše opreme, niti su zvučnici preterano kabasti. Ako poludim, uzeću i skockati sebi fullrange neke zvučnike male,  SE pojačalo 2x10W svetleće i mali neki dak, a sve ostalo ću da prodam. I onda ću da promenim nickname u @siroma pošto je sad slobodno.

:wink: He he he

Svi će dođete na mojega

Svetleće pojačalo, minijatutni FR i mini strimerče

Znate li bre pošto je kvadratni metar ?

 

kt90.jpg

1504636-63a41ec8-audience-claireaudient-

strimer.jpg.b0ed3e905d66e4abba224df7fe9b00f7.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Gruja said:

Vidim da neki ljudi drže poklopac nevezan za šarke, i onda skinu ceo poklopac kad hoće da slušaju. To mi deluje prihvatljivo i za moj scenario, pod uslovom da ta operacija skidanja poklopca preko ručke može da se obavi u 20cm visine.

Riskantna operacija. Skini poklopac gramofona i napravi neki providan poklopac za tu policu koji se otvara na dole recimo.

Link to comment
Share on other sites

Sad razmišljam, ako je jeftin gramofon, ne bi mi bilo žao ni da isečem poklopac sa zadnje strane, da može da se izvuče na napred, bez mnogo dizanja. 

Verovatno vam se diže kosa na glavi od ovakvih ideja, ali to je ili će nešto da se nabudži, ili neće ni biti. I ne juri se perfekcija.

Link to comment
Share on other sites

Kad slusas gramofon iovako ce da bolje zvuci bez poklopca. Poklopac samo skuplja vibracije. Ja moj gramofon iskljucivo tako slusam. Mozes napraviti od pleksija neki poklopac koji pokrije ceo gramofon, u tvom slucaju obzirom da je tako mala polica, poklopac bez zadnje strane nije losa ideja. 20cm je bas malo, tu ce iznad gramofona ostati oko 10cm

 

Link to comment
Share on other sites

Shvatio sam da imam komodu u blizini gde ne bi bilo tih ograničenja sa visinom, samo bi trebao interkonekt od 3-4 metra. Nego ne znam da li da vam gubim vreme kad ne znam ni sam koliko je izvesno da ću da kupujem nešto. No, na forumu smo, sve što se piše nije samo za mene već i za druge početnike u ovoj oblasti. 

Posle malo guglanja zanimljiva su mi dva modela dosta različite cene: AUDIO-TECHNICA AT-LP5X, i Technics SL-1500c.

Otkud sad takva dilema? Pa veliko je pitanje koliko će gram uopšte da se sluša. Gledajući realno zadnjih 10 godina od kad imam solidan sistem, usled stalne gužve u kući (žena, deca), ono pravo slušanje muzike je baš retko, jednom-dvaput mesečno. Ovo ostalo ide nešto pozadinski, ili se hi-fi koristi za filmove. Praktično glavno slušanje mi je sad kad šetam, sa Sony wireless bubicama. Ili u ofisu na sluškama i desktop zvučnicima. Ne verujem ni da bi gramofon nešto promenio u slušanju glavnog sistema. Pa otuda i moja dilema da li se upuštam u to? Više me vuče da ćerki ne moram da kažem "koji će ti ta ploča Bilie Eilish kad nemamo gde da je pustimo" i onda da joj gledam suze u očima.

Te me zbog toga vuče ovaj jeftiniji AT, on ulazi u zonu impulsne kupovine. Pored toga, u ovo malo guglanja sam naleteo da je neko na SL-1500C zamenio Ortofon 2M RED sa BLUE verzijom, i hvalio zvučni napredak, pa se pitam ako uzmem jeftiniji AT i uradim takav upgrade da li bi dobio bolji zvuk od Technicsa? Da li odatle dolazi glavni deo zvuka gramofona?

Ali teško da bi se zezao sa time sa ovom nivoom slušanja.  Eto, ne znam ni da li ću da kupujem, pre neću nego što hoću, ali ako uzmem nešto i palim ga jednom dvaput mesečno, hoću li primetiti da je Technics bolji? Izvinjavam se na ovakvoj neodlučnosti ali vidite razloge za to.

Link to comment
Share on other sites

Kupi Technics 100c dok je na popustu, 700eur. To je isti 1500c bez predpojačala, sa boljom i šire nadgradivom AT glavom nego li Ortofon Red.

Zatim ga stavi u policu bez poklopca i pokrivaj sa nekom ceradom po meri, tipa: https://www.digitaldeckcovers.com/gemini-tt-04-tt-03-tt-02-tt-01-itt

dj-covers.jpg

Ako ideš hard kor, napravi policu na šine. :ph34r:  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...