Jump to content


Gramofon za početnike


glitteranddust

Recommended Posts

Ćao ljudi, 

Treba mi pomoć oko odabira gramofona za početnike. Pročitala sam gomilu različitih informacija i još sam zbunjenija nego što sam bila. U suštini, glavna pitanja su mi: da li kupiti nov ili polovan uređaj, koji je neki minimalni budžet sa kojim mogu da krenem i koji konkretni uređaji se smatraju pogodnim za početnike? Trenutno nisam spremna da dajem više od nekih 200 evra na početnu opremu, u budućnosti bih bila otvorena za neke nadgradnje ako bude potrebe, ali ne mogu odjednom da dam ogromnu količinu novca, tako da molim vas da preporuke i saveti budu u skladu s tim. Hvala unapred :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ok.

Pretpostavljam da si videla trenutne cene novih vinila i bolje očuvanih polovnih, s obzirom da tvoj budžet za gramofon leko mogu da pokriju 7-8 prosečnih LP-a, ako su vredniji, možda čak i 2-3.

Za 200€, novo, komplet sa glavom, a da je iole pristojno, praktično ne postoji. 
Polovno može da se uglavi za ove pare, ali za kupovinu polovnog i nameštanje gramofona moraš da imaš nekoga ko to dobro poznaje i u koga imaš puno poverenje.

Link to comment
Share on other sites

Mozda se ovde mnogi nece sloziti, ali ovaj gramofon je odlican za svakog pocetnika i cenovno pristojan, a takodje kvalitetan. I ako spada u grupu "plastikanera" neko ko se ne razume dovoljno. ovo je bolja opcija od kupovine rastelovanog polovnog, gde ce biti jos ulaganja

https://gigatron.rs/gramofoni/audiotechnica-gramofon-at-lp60xbk-380573

Ima sve sto treba za Plug&Play, znaci nece te morati da razmisljate o tome da li vam nesto treba pored da bi ste slusali ploce i uzivali. 

A ako budzet dozvoljava, imate i nesto bolji i lepsi model

 

https://gigatron.rs/gramofoni/audiotehnica-gramofon-at-lp2x-389196

Link to comment
Share on other sites

Dobar i proveren gramofon, ugrađeno pretpojačalo, u kompletu sa novom solidnom glavom, a može i na rate:

https://www.player.rs/hi-fi/gramofoni/technics-sl-1500c-s

Gramofon da se kupi jednom i da traje dugo.

Ili ovaj gore što je postavio kolega kao ulaznica, pa da se tokom vremena kupi nešto bolje i tako se napreduje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, shon3i said:

Mozda se ovde mnogi nece sloziti, ali ovaj gramofon je odlican za svakog pocetnika i cenovno pristojan, a takodje kvalitetan. I ako spada u grupu "plastikanera" neko ko se ne razume dovoljno. ovo je bolja opcija od kupovine rastelovanog polovnog, gde ce biti jos ulaganja

https://gigatron.rs/gramofoni/audiotechnica-gramofon-at-lp60xbk-380573

Nah, nema osnovna tj ikakva podešavanja, što rezultira preskakanjem čak i kod novih ploča, što ugrožava njihovo, kako i zdravlje slušaoca.

1 sat ranije, shon3i said:

Prihvatljiv minimum minimuma, ne bih iš'o ispod ovog modela.

Ipak kao bolja kupovina deluje nešto skuplji AT-LPW30 (265 eura):

https://gigatron.rs/gramofoni/audiotechnica-gramofon-at-lpw30tk-478115

Ima preamp i daleko bolju glavu, ista sa kojom dolazi Technics 100C, kojeg inače predlažem u slučaju neočekivanog priliva sredstava na bankovnom računu gospođice interesentice.

https://gigatron.rs/gramofoni/technics-gramofon-sl100ceg-k-421717

Kupovina na staro - samo ako se dobro razume šta se kupuje.

Link to comment
Share on other sites

Lpw 30 je po meni bolji izbor, istina jeste izvan predvidjenog budzeta ali ako ce se kupovati na rate mozda se nekako moze i podneti tih 65e preko.
Ne virim ni u cij dzep, samo iznosim svoje misljenje.
Da se neko ne uvredi..

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ево још један у мало преко буџета плус је на снижењу: https://www.player.rs/hi-fi/gramofoni/denon-dp-200usb-silver

Релативно лак за коришћење плус имаш опцију да снимаш MP3 запис са плоча на USB.

Осим тога ја лично бих бирао ново.

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, Nixie said:

Lepo izgleda za te pare. Obzirom na mali broj ploča, ja bih se pre opredelio za neku digitaliju i Tidal recimo umesto trošenja gomile para na ploče. Tidal ima skoro sve što poželeti možeš, da se naslušaš muzike samo tako, a kvalitet zuka sigurno je bolji od jeftinog gramofona.

Pa valjda ce nastaviti da kupuje ploce kad bude imao na cemu da ih slusa. Ne vidim poentu da kupujes nesto na cemu nemas da ih trosis :)

20 minuta ranije, Iron man said:

Kupovinu entry level gramofona u ovoj konstelaciji opravdava samo hipsteraj. 

Sta znam, po meni je to stvar ukusa, ja sam dugo vremena imao neke plastikanere i plastikanere sa T4P mount-om, i iz mog iskustva, ne tako skormnog, ti gramofoni i uglavnom gramofoni out-of-box su meni bolje zvucali, jer ako je sve kako treba, on svira za sve pare, dok ovi teskasi, to stalno iziskuje neka stelovanja i toplu vodu. Kako god kad sam usao u neke jace vode, nisam doziveo neku ekstazu, a imao sam prilike da imam dosta ozbiljnije gramofone.. i sta, jedino sto je ostavilo na mene neki dojam jeste Revox B-975, ostalo je sve nekako imalo problema sa trakingom, a pogotovu na kraju ploce. Tako da po meni neki plastikaner tangencijalni zavrsava posao, ali takodje ovaj neki out-of-box gde je fabrika odradila geometriju, mora da svira dovoljno dobro.

Sad nekako komparacija sa digitalijom nije neophodna ovde, treba covek da proba

6 sati ranije, glitteranddust said:

@shon3iHvala, kao totalni laik stvarno ne znam da li je zaista neophodno da se ulaže odmah u napredni uređaj ili je moguće početi i sa ovako nečim. Svakako će mi trebati mnogo vremena i novca da postepeno povećavam broj ploča koje imam :)

Zavisi malo od ostatka sistema, i izbora muzike generalno. Ovakav neki gramofon ce zvucati dovolno dinamicno, da shvatis tacnu razliku i cari analognog zvuka.

Link to comment
Share on other sites

Nije svakom do nekog vrhunskog zvuka u zivotu kao jedine zivotno bitne stvari. Neko zeli jednostavno da u muzici i nekom novootkrivenom ritualu uziva. Puna je berza ploca devojaka i momaka kojima je zvuk zadnja stvar u zivotu. Svi smo nekad bili pocetnici i zamislite da smo naleteli na ovakve namcore u startu. Samo u jednom kadru sa berze sam na temi berza ploca uhvatio 7:1 za cure. Koga briga jel hipsteraj, normalno da jeste u tim godinama, tada je sve hipsteraj, birno je necim skrenuti paznju..pa i drugim godinama... Privatna stvar gde ko kako i koliko para trosi i u krajnjem slucaju sta da ocekuje od gramofona ploca i hobija... Svaka kolekcija je pocela od jedne ploce... gomila matorih namcora smo postali...da ogadite i krempite i sampite...

Ontopic, potrazi kod nekog ko nije od juce u poslu sa gramofonima i solidan polovan gramofon i neka ti montira novu glavu i uzivaj. Ili u radnju sa nesto vise para. Uz to neki stari amp iz vremena sa fono sekcijom...na pr marantz. Sve u svemu i za 300 eura moze jako lepo da se uziva i svi ovdasnji namcori su vise sa takvim sistemima uzivali. Danas ekipa nezadovoljnih sa skupim uredjajima.

Evo recimo ovaj , servisiran, lep i obavezno sa tom novom iglom koju nudi da sacuvas ploce. Prodavac se bakce 30g gramofonima, podesice ti ga i opremiti novom iglom, taj ili bilo koji iz njegove ponude. Ovaj je verovatno jeftin delom jer je firma od koje se ocekuje direkt drajv, a ne belt. Visak novca do nekog boljeg bolje u ploce potrositi

https://m.kupujemprodajem.com/audio/gramofoni/technics-sl-b202-belt-drive-silver-color/oglas/88890446#mhs0-1668636976429

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Meni je dobavio gramofon, rucku, glavu u vise navrata, cd, konverter,preamp i par ampova.Uvek sa normalnom cenom. Narocit zadatak je bio dopremiti elektrostatike u kutijama kao da su zamrzivaci sa 2800km razdaljine ...

Ps. Zabole me ako ce neki čistunac da se oseti povredjenim sto nekoga reklamiram. Covek je jednostavno legenda. Pomogao je verovatno hiljade ljudi 

Link to comment
Share on other sites

mislim da je ovde veći problem kako sačuvati ploče sa nekim jefitnijim gramofonom, nema to veze sa snobizmom...at lp60 je baš gramofon koji bi trebalo izbegavati, bar ja ne bih na njega stavljao ploču koju sam platio 50 evra...ili 30 svejedno...gramofon bi u tom smislu trebalo bar neki minimum da ispoštuje...ako smo već kod at firme to bi po meni bio at lp3 kao neki minimum za početnički gramofon...

 

ako će se kupovati nove ploče to je ok za početak...ali ako će se slušati ploče sa pijace, od ujke, ili polovne ovakve i onakve, onda je zaista svejedno koji gramofon...

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, sondek said:

Nije svakom do nekog vrhunskog zvuka u zivotu kao jedine zivotno bitne stvari. Neko zeli jednostavno da u muzici i nekom novootkrivenom ritualu uziva. Puna je berza ploca devojaka i momaka kojima je zvuk zadnja stvar u zivotu. Svi smo nekad bili pocetnici i zamislite da smo naleteli na ovakve namcore u startu. Samo u jednom kadru sa berze sam na temi berza ploca uhvatio 7:1 za cure. Koga briga jel hipsteraj, normalno da jeste u tim godinama, tada je sve hipsteraj, birno je necim skrenuti paznju..pa i drugim godinama... Privatna stvar gde ko kako i koliko para trosi i u krajnjem slucaju sta da ocekuje od gramofona ploca i hobija... Svaka kolekcija je pocela od jedne ploce... gomila matorih namcora smo postali...da ogadite i krempite i sampite...

Ontopic, potrazi kod nekog ko nije od juce u poslu sa gramofonima i solidan polovan gramofon i neka ti montira novu glavu i uzivaj. Ili u radnju sa nesto vise para. Uz to neki stari amp iz vremena sa fono sekcijom...na pr marantz. Sve u svemu i za 300 eura moze jako lepo da se uziva i svi ovdasnji namcori su vise sa takvim sistemima uzivali. Danas ekipa nezadovoljnih sa skupim uredjajima.

Evo recimo ovaj , servisiran, lep i obavezno sa tom novom iglom koju nudi da sacuvas ploce. Prodavac se bakce 30g gramofonima, podesice ti ga i opremiti novom iglom, taj ili bilo koji iz njegove ponude. Ovaj je verovatno jeftin delom jer je firma od koje se ocekuje direkt drajv, a ne belt. Visak novca do nekog boljeg bolje u ploce potrositi

https://m.kupujemprodajem.com/audio/gramofoni/technics-sl-b202-belt-drive-silver-color/oglas/88890446#mhs0-1668636976429

 

 

 

 

 

Za malo više novca ima onih Rega RP3 ili Planar 2 gramofona kod istog prodavca i ne razmišlja se za nešto bolje kasnije, taj gramofon će zadovoljiti apetite velikog broja slušalaca a RB300 i RB250 ručke imaju sva potrebna podešavanja i mogu da prihvate dosta velik broj glava a ima i delova za njih ako zatreba...

Link to comment
Share on other sites

On 11/16/2022 at 11:41 PM, sondek said:

Nije svakom do nekog vrhunskog zvuka u zivotu kao jedine zivotno bitne stvari. Neko zeli jednostavno da u muzici i nekom novootkrivenom ritualu uziva. Puna je berza ploca devojaka i momaka kojima je zvuk zadnja stvar u zivotu. Svi smo nekad bili pocetnici i zamislite da smo naleteli na ovakve namcore u startu. Samo u jednom kadru sa berze sam na temi berza ploca uhvatio 7:1 za cure. Koga briga jel hipsteraj, normalno da jeste u tim godinama, tada je sve hipsteraj, birno je necim skrenuti paznju..pa i drugim godinama... Privatna stvar gde ko kako i koliko para trosi i u krajnjem slucaju sta da ocekuje od gramofona ploca i hobija... Svaka kolekcija je pocela od jedne ploce... gomila matorih namcora smo postali...da ogadite i krempite i sampite...

Ontopic, potrazi kod nekog ko nije od juce u poslu sa gramofonima i solidan polovan gramofon i neka ti montira novu glavu i uzivaj. Ili u radnju sa nesto vise para. Uz to neki stari amp iz vremena sa fono sekcijom...na pr marantz. Sve u svemu i za 300 eura moze jako lepo da se uziva i svi ovdasnji namcori su vise sa takvim sistemima uzivali. Danas ekipa nezadovoljnih sa skupim uredjajima.

Evo recimo ovaj , servisiran, lep i obavezno sa tom novom iglom koju nudi da sacuvas ploce. Prodavac se bakce 30g gramofonima, podesice ti ga i opremiti novom iglom, taj ili bilo koji iz njegove ponude. Ovaj je verovatno jeftin delom jer je firma od koje se ocekuje direkt drajv, a ne belt. Visak novca do nekog boljeg bolje u ploce potrositi

https://m.kupujemprodajem.com/audio/gramofoni/technics-sl-b202-belt-drive-silver-color/oglas/88890446#mhs0-1668636976429

Hvala na jednom od retkih zapravo korisnih komentara ovde koji je bez predrasuda i uz uviđavanje toga da nemam u ovim godinama 100 i nešto hiljada da dajem odjednom na gramofon. 😅 Kao što kažeš, mora od nečega da se počne, nisam se rodila odjednom sa znanjem o tome i baš zato i tražim neki konkretan savet od ljudi koji znaju bolje i još se i ogradim da sam početnik, a naiđem na baš neprijatne komentare. Hvala na konkretnim smernicama

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/17/2022 at 1:36 PM, Parton said:

mislim da je ovde veći problem kako sačuvati ploče sa nekim jefitnijim gramofonom, nema to veze sa snobizmom...at lp60 je baš gramofon koji bi trebalo izbegavati, bar ja ne bih na njega stavljao ploču koju sam platio 50 evra...ili 30 svejedno...gramofon bi u tom smislu trebalo bar neki minimum da ispoštuje...ako smo već kod at firme to bi po meni bio at lp3 kao neki minimum za početnički gramofon...

 

ako će se kupovati nove ploče to je ok za početak...ali ako će se slušati ploče sa pijace, od ujke, ili polovne ovakve i onakve, onda je zaista svejedno koji gramofon...

Kupovala bih nove, tako da mi jeste bitno da ne oštećuje ploče, zato sam i pitala ovde :) Hvala na preporuci

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...