Jump to content


Gramofon za početnike


glitteranddust

Recommended Posts

10 sati ranije, Gile said:

Nepopularno mišljenje: ortofon 2m Red je vrlo solidna zvučnica. Imao sam jedno vreme paralelno i nju i AT120E, i tu je bila jako tesna borba. Meni se više svideo zvuk i prezentacija Ortofona.

2M Red/Blue traže između 68K-82K na ulazu, sa što manje kapaciteta da se čuju šta stvarno mogu da prenesu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

To je tek zanimljivo štivo za početnike, kako naći optimum ulazne impedanse, znači R i C. Priključiće gramofon na neko pojačalo/pretpojačalo i čuditi se zašto svira kako svira. Verujem da ni ona fabrička MM pretpojačala koja se ugrađuju u jeftine gramofone nisu optimizovana za glave sa kojima se isporučuju. Problem je naravno uvek u velikoj induktivnosti tipične MM glave.

Link to comment
Share on other sites

Ihhh, svi smo mi sami sebi najbolji... ali je pitanje koliko odstupa od recimo RIAA 1974. Ta predložena ulazna kapacitivnost i ulazna impedansa, zajedno sa kablom od zvučnice do phono preampa formiraju RC filter i zajedno sa RIAA filterom i pojačivačkim stepenom (za koji pretpostavljamo da je linearan i da može da vozi impedansu i kapacitevnost sledećeg stepena), oblikuju signal. Ako je bilo koja od tih komponenti interpretirana kao slobodna tema, onda ništa od fabričkih preporuka ne važi i to što si napisao, važi samo za sistem na kojem je to i ispitivano, nikako ne predstavlja univerzalnu istinu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Father said:

2M Red/Blue traže između 68K-82K na ulazu, sa što manje kapaciteta da se čuju šta stvarno mogu da prenesu.

I na standarnih 47kΩ/0pF Red prenosi vrlo dobro (Blue još ne stižem da probam). Za tu cenu je zaista dobra zvučnica, i lepo se uklapa uz 1500C, sve to zajedno daje vrlo pristojan zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Većina korisnika audio opreme ne shvata audio tako ozbilno kao posvećena manjina na ovom forumu. Zato to za njih nije ni bitno, samo nek svira. Od svega napisanog treba samo obratiti pažnju na horizontalnost gramofona, podešavanje glave/ručice da se ne oštećuju previše dragoceni vinili, te održavanju ploča i igle čistim. Kvalitet zvuka je bitan samo nama zaludnim audiofools.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam u zbog čega jedna uvek ista ekipa sa foruma uživa u tome da otera nekoga ko želi da počne da se bavi ovim hobijem?!

Postoje ljudi koji uživaju u muzici, vole hifi i ne žele da izlaze iz zone jednostavnih "konzumenata"... 

Moja poruka početnicima, budućim hifistima:

Gramafon je jednostavna sprava za KORIŠĆENJE, izbor glave i štelovanje prepustite nekom stručnom i UŽIVAJTE!!! 

Preskočite savete likova sa OKP... što narod kaže: "rđavom q...i dlaka smeta" 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...