Jump to content


Šta da kupim, koji DAC, pitam za druga?


perodeformero

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 sat ranije, BokiTokiVoki said:

Zasto linerano napajanje, kada je iFi iPower od 60e (smps) na merenjima bolji od bilo kod linearnog do 120e? Zatim postoji i varijanta upotrebe power bank kao baterijskog napajanja.

Znam i za IFi iPower, mada ga ja ne nađoh ispod 65eur, i to nategnuto, sve u svoje vreme, biće isprobane sve opcije, ništa nije zakucano. Naravno da će se probati i power bank, ali pre svih i jedno napajanje koje stoji u šteku godinama.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

Power bank nikako. Nisam nikada do sada cuo baterijsko napajanje koje ne ubije dinamiku. Ne kazem da ne postoji...

Da li postoji neko tehničko objašnjenje? Ozbiljno pitam. Nije mi jasno kako kod malog potrošača kao što su ovakvi DAC-ovi, npr. 5V i struja 100-800 mA može da utiče na audio signal? Pogotovo ako je DAC dobro projektovan, ima sve (strujne) filtere kako treba, i neki buffer od kondenzatora koji brzo reaguju, a iz kojih vuče energiju? Postoje li neka merenja koja mogu da pokažu "šta se to prenosi u sistem" pa utiče na audio signal? Kod baterija je šum na najnižem nivou.

http://archimago.blogspot.com/2019/07/measurements-switching-power-supplies.html

Link to comment
Share on other sites

Ranije sam slušao o visokoj izlaznoj impedansi baterije, mada podaci govore da je ona u najgorem slučaju ista kao kod prostog LM317 sa kondenzatorom na izlazu. Mislim da razlog može biti spor impulsni odziv baterije i pad napona, jer gola baterija nema elektronsku stabilizaciju već konstantan napon u potpunosti zavisi od hemijskog oporavka.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

To je drugi deo price. Deo oko dinamike je identican. Nemam logicno objasnjenje.

Imam istovetno iskustvo sa USB to SPDIF konverterom.

Sa 4 NiMh baterije koje daju približno 5V, svirka je nekako mlitava i dosadna, dok je sa linearnim napajanjem energičnija i življa.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Willi Studer said:

Ranije sam slušao o visokoj izlaznoj impedansi baterije, mada podaci govore da je ona u najgorem slučaju ista kao kod prostog LM317 sa kondenzatorom na izlazu. Mislim da razlog može biti spor impulsni odziv baterije i pad napona, jer gola baterija nema elektronsku stabilizaciju već konstantan napon u potpunosti zavisi od hemijskog oporavka.

Ovo je verovatno tačno. Pa se postavlja pitanje: Da li bi mogla da se koristi klasična baterija (velikog kapaciteta) sa nekom pasivnom regulacijom, nešto kao kondenzatorski bafer iz koga DAC vuče struju a koji je sposoban za vrlo brze promene, a baterija "samo" dopunjuje bafer? 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Dragan Penev said:

Tako je. 

Pogledaj Tradutto, možeš se dosta lepo iznenaditi kako taj DAC svira I šta sve pruža. 

Hvala. Eto, odluka je tu, bilo bi dobro ako postoji mogućnost poslušati dac. Razmišljao sam o ifi zen dac v2 + ifi zen stream kao kombo. Sad zbog preporuke pre bih Tr-amp, Tradutto plus streamer (zbog Tidal streaming servisa) ali koji?, 🤔 ili Coctail Audio N15D.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, BokiTokiVoki said:

Ovo je verovatno tačno. Pa se postavlja pitanje: Da li bi mogla da se koristi klasična baterija (velikog kapaciteta) sa nekom pasivnom regulacijom, nešto kao kondenzatorski bafer iz koga DAC vuče struju a koji je sposoban za vrlo brze promene, a baterija "samo" dopunjuje bafer? 

Baterijska napajanja su po pravilu "predimenzionisana", tako da to ne bi trebalo da je uzrok problema, pogotovo jer sprave o kojima je rec ne povlace energiju u impulsima, vec manje-vise konstantno.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Mosi said:

Sad zbog preporuke pre bih Tr-amp, Tradutto plus streamer

TR-Amp i Tradutto su prilično različiti uređaji. Prvi je mobilni headamp/DAC s baterijskim napajanjem, a drugi samostojeći kućni DAC. Tradutto po zvuku šije TR-Ampa u svim disciplinama, ali je preko tri puta skuplji.

Link to comment
Share on other sites

I dalje mislim da je Willi u pravu. Malo sam prosao netom po forumima da vidim sta kazu oni koji su se vise bavili sa baterijskim napajanjima. I mnogi kazu da je to duboka zecja rupa, i da uvek ima neka sitnica koju treba resiti. Na kraju se svodi da su LPS dobro apsolvirana, i da jedino treba biti siguran da je stvarno isprojektovano kako treba. Njima je glavna kvaka za resiti potiskivanje shuma iz mreze i regulacija napon/struja. Logicno je da se covek ne moze pouzdati u sve te kineske LPS. Dakle, treba ici na nesto 100% pouzdano. Ako je preskupo za konkretni DAC tj. klasu uredjaja, onda je veoma dobro resenje za cifru pomenuti iFi iPower.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Mosi said:

Hvala. Eto, odluka je tu, bilo bi dobro ako postoji mogućnost poslušati dac. Razmišljao sam o ifi zen dac v2 + ifi zen stream kao kombo. Sad zbog preporuke pre bih Tr-amp, Tradutto plus streamer (zbog Tidal streaming servisa) ali koji?, 🤔 ili Coctail Audio N15D.

Tr-amp se izgleda više neće praviti, nisam siguran. Možeš proveriti da kontaktiraš Earmen direktno. 

Ako si razmišljao o Cocktail Audio N15D, javi utiske ako imaš mogućnost da ga isprobaš.

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2022 at 9:20 AM, Zvukoljub said:

TR-Amp i Tradutto su prilično različiti uređaji. Prvi je mobilni headamp/DAC s baterijskim napajanjem, a drugi samostojeći kućni DAC. Tradutto po zvuku šije TR-Ampa u svim disciplinama, ali je preko tri puta skuplji.

Da, video sam da su različite kategorije. U cenovnom rangu do 1000e koliko sam tražio po internetu manji je broj standalone, samostojećih dac-ova. Uglavnom je kombinacija headampa, dac i šta znam šta još, stvari koje me mnogo nerviraju. 

 

On 11/18/2022 at 9:47 AM, Dragan Penev said:

Tr-amp se izgleda više neće praviti, nisam siguran. Možeš proveriti da kontaktiraš Earmen direktno. 

Ako si razmišljao o Cocktail Audio N15D, javi utiske ako imaš mogućnost da ga isprobaš.

Izgleda da neće. 

Javiću se ako bude bilo prilike.

Razmišljam i o ovom. Jako mi se sviđa.

https://manunta-audio.com/products/evo-dac-3

 

Znam da ste pričali o M2Tech i da ima tema na forumu u vezi te firme. Manunta EVO3 Dac prodaju samo na području Italije  i to direktno što znači da bi preko ritejlera - prodavca cena bila poprilično veća. Verujem da ima zainteresovanih koji bi testirali dac što audiofili što hifiles magazin. Izgleda da je skoro izašao dac i nigde ne mogu da nađem recenzije. 

 

Suma sumarum šta me privlači u socijala kategoriji.

 

1. M2Tech EVO3 dac

2. Tradutto

3. CoctailAudio N15D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bilo bi zgodno okupiti par audiofila sa par dac(ova) slicne cene na istom mestu pa napraviti clash. I na osnovu direktne uporedbe napisati koju. Vec smo to nekad radili. Od drugog piskaranja slaba vajda... svakom je svoj izbor dobar i za preporuku. Uporedivsi na istom mestu sa istim ostatkom sistema moze se doci do boljih zakljucaka, pa makar i da stavovi nisu isti cuce se  neke razlike i nekom eto dobro dodje taj izvestaj.

Mojih 2c. 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Kibo said:

Kada se ocekuje E50? Pitam zbog utisaka,dvoumum se izmedju njega i Modiusa..

Desilo se epsko čudo, u mojoj karijeri nezabeleženo, od porudžbine do dostave na kućnu adresu je prošlo 10(deset) dana. Iako je prvobitno bilo planirano da se ide na kombinaciju da bi se izbegla carina i pdv, odrađeno potpuno regularno naručivanje na kućnu adresu, na koju je službenik DHL doneo uz troškove od 237. din. I to je bilo to...:rolleyes:

E sad, lagano se usvirava u radnom desktop okružeLJu, a za pravo testiranje će morati da pričeka jer sam pod upalom sinusa i ostalih respiratornih komponenti svog sistema, i od ušiju malo ima koristi jer mi sav zvuk prigušen. Ono malo što sam kao probao u sistemu, deluje vrlo dobro, na momente odlično, ali je sve to nerelevantno dok ne ozdravim i ne probam s krštenim napajanjem, jer povezivanje s punjačem od mobilnog radi, ali ima tu joooš doooosta potencijala za bolji rezultat. Od mog napajanja iz šteka slabo ima koristi, jer se nešto ne slažu vrednosti koje su izmerene, pa ne bih da se zezam. Trebalo bi da bude 5v, a pokazuje 7v, tako da...

Vrlo verovatno ću ići na Ifi napajanje, samo da nađem dobavljača kod kojeg mogu lično da preuzmem.

Link to comment
Share on other sites

E pa super,izgleda da te malo skuplje stvari idu brze,ja sam narucivao slusalice i neke satove i stigli su isto za 10 dana. Onada da brzo ozdravis i javis se sa utiscima,cajevi,inhalator i Defrinol ;) (imam ceste probleme sa sinusima )

Kako sam razumeo narucio si DAC preko Aliexpresa regularno? Da li si platio carinu i pdv?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...