Jump to content


Testovi Cd plejera, pojacala,risivera...


Ultravox

Recommended Posts

Posto je forum polumrtav, mislio sam da potegnem ovo pitanje koje me odavno muci, pa mozda neko u ime forumskog usksnuca i odgovori.

Problem je sledeci. Na mnogim internet portalima,pocevsi od What HiFi, Stereophile, i mnogih drugih postoje na stotine recenzija Cd Plejera, risivera, pojacala ... a kakav je uopste smisao tih testova ako su zvucnici i akustika sobe presudni za zvuk? 

Primera radi novi Marantz cd plejer CD6007 je dobio 5 zvezdica na WhatHifi i hvalospeve za zvuk. Ali oni u tom testu nisu naveli koje su zvucnike koristili. Spojite CD6007 za nekim krsem od zvucnika i sigurno ce zvucati lose. 

Ja sam dosad u svom budzetnom sistemu uz Denona dm41 koristio tri zvucnika , Argon Alto5, Dali Zensor 1 i Mission LX2 i Denon je zvucao potpuno drugacije sa svakim novim zvucnikom sto meni dokazuje da zvucnici imaju presudnu ulogu na zvuk,uz akustiku sobe.

Kakav je onda smisao testova ostatka sistema, je li to obicna prevara?

 

Link to comment
Share on other sites

Recenzije hi-fi uređaja su u velikom broju plaćena stvar, odnosno reklama. 

Jedan od najboljih indikatora za plaćenu recenziju je pasus/poglavlje o poređenju sa drugim uređajima. Čim vidiš da testirani uređaj donosi "ozbiljan napredak" u odnosu na nešto tri puta jeftinije (ma hajde!), ili da testirani uređaj ima za nijansu skromije performanse od pet puta skupljeg uređaja, ne treba dalje ni čitati. 

Hans Beekhuyzen npr. na svom yt kanalu otvoreno kaže da prikazuje samo dobre komponente, jer loše navodno nema smisla blatiti javno.

WhatHifi je, kao što reče @Delija totalni krš, koji se prema majnstrim UK uređajima i zvučnicima odnosi otprilike kao Autobild prema nemačkim automobilima - nema lošeg.

 ASR daje samo merenja i dolazi do kontroverznih zaključaka šta valja a šta ne valja bez slušnih testova. Kao da će DAC-ove u stvarnom životu slušati merna oprema, a ne živi stvorovi. 

Na nekim sajtovima koji daju kompletan prikaz opreme, prostora i muzike sa kojima je test vršen, je učestala praksa da je testirana komponenta u totalno drugoj (nižoj) ligi od ostatka, što je malo verovatno da će se dogoditi u praksi. 

 

Itd, itd. 

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Arn said:

 

WhatHifi je, kao što reče @Delija totalni krš, koji se prema majnstrim UK uređajima i zvučnicima odnosi otprilike kao Autobild prema nemačkim automobilima - nema lošeg.

 

U principu da, ali ima izuzetaka, ove nove Monitor Audio zvucnike, npr MA Bronze 100   su ispljuvali tek tako. Na opste cudjenje.😁

Moja tema je posla od premise da zvucnici i akustika sobe imaju presudan uticaj na zvuk, ja bih rekao 70% a ostatak sistema 30%, citao sam na netu da i mnogi drugi misle tako - i samim tim sam dosao do zakljucka da je besmislica citati recenzije bilo cega osim zvucnika kad je rec o kvalitetu zvuka ( druga stvar su funkcije uredjaja,ima li ovo, ono) , medjutim ti ides jos dalje jer smatras da su i recenzije zvucnike placene,neobjektivne i beskorisne. Jesam li dobro shvatio?

PS Doduse kad pomislim da je Mission LX2 dobio 5 zvezdica u WhatHiFI... 🤣

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, Ultravox said:

ti ides jos dalje jer smatras da su i recenzije zvucnike placene,neobjektivne i beskorisne. Jesam li dobro shvatio?

Neka sam paranoik i teoretičar zavere, ali da, odlično si shvatio. U većinu recenzija nemam poverenja zbog potencijalnog ili očiglednog sukoba interesa. 

Nevezano za to, smeta mi kod recenzija, uključujući i one koje se publikuju u Hi-Files magazinu, kad se neki uređaj testira polovično. Npr. ako pojačalo ima i digitalne ulaze, i analogne ulaze, i fono sekciju, i izlaz za slušalice, onda zbog čega nije testirano sve? Naročito izlaz za slušalice se tretira kao da ne postoji, ili se u jednoj rečenici samo konstatuje da radi. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

Ne bih se slozio nikako. Ima i prilicno dobrih., a WHF je medju najgorima.

Stereophile, TAS, Hi-Fi News, Hi-Fi+... su daleko iznad.

Sa druge strane imas i 6moons i "$3k" Srajan Ebaena :rolleyes:

Sve je to ista bara i svi funkcioniraju na istom sistemu. Zato sam sve to u potpunosti prestao pratiti/čitati prije 20-ak godina. Pročitam kada nešto čujem, tako je najbolje. I onda ispadne da je What HiFi generalno prilično realan u svojim zaključcima. I ništa potkupljiviji ili lošiji od Sterophilea, samo što nemaju mjerenja i recenzije im nisu mini-priče, nego su jezgrovite i nedvosmislene. Dovoljno, ako je točno. A uglavnom je.

No, problem je što je lakše čitati recenzije nego dovlačiti uređaje na slušanje, i tu mislim da je sažeta cijela "problematika". Barem kako ja vidim stvari i kako me zanimaju.

Link to comment
Share on other sites

Šta reći za Audioscience rewiev, američki forum-elektro stručnjake, koji na prilično ozbiljan način izvode mjerenja svakojakih hi-fi komponenti, najviše DACova, ali onda izvlače površne ili tendeciozne soničke zaključke o uređajima. Mahom napljuvavaju skuplje, posebno britanske uređaje a izdižu kinesku konfekciju da imaju manje ili jednake šumove, distorzije itd... Nisam ni znao da Topping ima toliku šumu modela.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока



Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Engine said:

Šta reći za Audioscience rewiev, američki forum-elektro stručnjake, koji na prilično ozbiljan način izvode mjerenja svakojakih hi-fi komponenti, najviše DACova, ali onda izvlače površne ili tendeciozne soničke zaključke o uređajima. Mahom napljuvavaju skuplje, posebno britanske uređaje a izdižu kinesku konfekciju da imaju manje ili jednake šumove, distorzije itd... Nisam ni znao da Topping ima toliku šumu modela.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока


 

Jel to bejahu oni sto su u testu ispljuvali onaj jedan Elac zvucnik,zaboravio sam model, tvrdeci da ispusta nekakve neartikulisane zvukove? 😁

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Ljuba said:

Da promenim ime teme u "Svi časopisi i sajtovi su korumpirani"?

Ja to nigde nisam tvrdio, to su misljenja pojedinaca.

 

32 minuta ranije, nesone said:

Da sam ja u Sverige kao ti, nista dalje ne bih isao od Primare. Imam jednog lepotana snagasa.  Sigurno mozes ekstra popuste da dobijes.

Ok je to ali sta ce mi on za sobicak od oko 9 kvadrata? Za tolicni prostor i jesu ovakvi all in one uredjaji poput ovog Denona.

Link to comment
Share on other sites

Ma treba sve to čitati iz razonode, pa se onda raspitivati kod vlasnika, ili čitati user review, možda pozajmiti i čuti kod sebe. Često ima svega i svačega na netu o određenoj komponenti, od hvalospeva do pljuvačine. Jako je teško proceniti šta će biti od toga u konkretnom sistemu.

Ja imam isti problem kad pravim nešto, kako će to stvarno zvučati? Doduše mogu malo i da popravim usput, ako baš ne valja. Recimo po običaju napravim u onoj plastičnoj kutiji, pa kad dođe red na metalnu, drugačije zvuči. Znaju ovi što prave lampaše u vidu orlovih gnezda na daskama, da ne zvuči isto kad se skutija. 🤣

Link to comment
Share on other sites

Niko da odgovori na moje pocetno pitanje 😤

Diskusija je otisla u pravcu da li mozemo verovati casopisima i portalima koji recenziraju hi fi , da li su svi korumpirani. Naravno da nisu, ali moje pitanje je bilo sledece. Probacu da preformulisem.

Milion puta sam citajuci recenzije cd plejera i pojacala,pa i risivera procitao da taj i taj uredjaj daje prijatan zvuk, odlicnu dinamiku,siroku zvucnu sliku itd itd. A da li je taj dobar zvuk zasluga tog uredjaja ili zvucnika. Ja bih pre rekao zvucnika. Vecina ljudi na netu smatra da u tom klasicnom sistemu  cd plejer-pojacalo- zvucnici, ovi zadnji imaju presudan uticaj na zvuk.

Navescu svoj primer.  Dosad sam ovog malog Denona uparivao sa tri budzetna zvucnika i dobio sam tri potpuno razlicita karaktera i kvaliteta zvuka. Argon Alto 5 je trenutni pobednik ( dok ne naidje bolji), ima vrlo muzikalan zvuk i siroku zvucnu sliku, instrumenti zvuce najblize live zvuku.

Dali Zensor 1 je imao ok zvuk ali i svetliji, znao je biti naporan na duze slusanje. Zvuk je bio pomalo obojen a zvucna slika uza. Jedino su vokali bili bolji od Argona, izgledalo je da su dalijevi vokali hermeticki odvojeni od instrumenata, da se nigde ne poklapaju sa njima. Ne znam to bolje objasniti.

Mission LX2 je bio apsolutno najgori, hladan,sterilan zvuk, nemuzikalan, smoran, ponekad bih imao zelju da uzmem cekic i polupam ga alaleci pare za prodaju na malim oglasima.

 

Znaci isti cd risiver i kablovi, ista soba, a tri potpuno razlicita karaktera i kvaliteta zvuka. Ima li onda smisla tvrditi da taj Denon ima ovakav ili onakav zvuk sam za sebe? Ja mislim da nema i zato sad citam samo recenzije zvucnika a ne ovih drugih uredjaja ( kad me zanima kvalitet i karakter zvuka). Da li je to ispravno?

To je moje pitanje i zanima me stav pravih audiofila. Ja to nisam.

Link to comment
Share on other sites

Moje laičko mišljenje je da bi kod testiranja različitih zvučnika trebalo koristiti uvek isto pojačalo, ili bar iz svake klase po jedno a kod testiranja različitih pojačala uvek iste zvučnike ili iz svake klase po jedne. Na onovu ovoga mi deluje da bi se dobili tačnije informacije o uređaju koji se testira.

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, Ultravox said:

To je moje pitanje i zanima me stav pravih audiofila. Ja to nisam.

Ti si testirao zvučnike raznorazne u istom sistemu i u istoj sobi. Našao si favorita. Sad bi trebalo naći druge sisteme pa testirati na tim zvučnicima. Tad ćeš se uveriti da taj Denon ima neki svoj specifičan zvuk, kao i sve ostalo. A jasno je da zvučnici imaju najviše izobličenja, nisu linearni, imaju polarnu karakteristiku,šarenu impedansu, nalaze se u nekoj sobi koj ima svoju akustiku i samim tim puno više utiču na ukupan zvuk nego neko pojačalo, DAC, CD plejer itd. od elektronike. Ali na tim istim nesavršenim zvučnicima čućeš sigurno da ne svira isto svako pojačalo, kabl, šta bilo. Samo pojačalo ima neki specifičan zvuk, plus impedansa zvučnika utiče na njega kao i kablić do zvučnika.

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, zoranius said:

Moje laičko mišljenje je da bi kod testiranja različitih zvučnika trebalo koristiti uvek isto pojačalo, ili bar iz svake klase po jedno a kod testiranja različitih pojačala uvek iste zvučnike ili iz svake klase po jedne. Na onovu ovoga mi deluje da bi se dobili tačnije informacije o uređaju koji se testira.

Potpuno se slazem 👍

 

54 minuta ranije, Nixie said:

Ti si testirao zvučnike raznorazne u istom sistemu i u istoj sobi. Našao si favorita. Sad bi trebalo naći druge sisteme pa testirati na tim zvučnicima. Tad ćeš se uveriti da taj Denon ima neki svoj specifičan zvuk, kao i sve ostalo. A jasno je da zvučnici imaju najviše izobličenja, nisu linearni, imaju polarnu karakteristiku,šarenu impedansu, nalaze se u nekoj sobi koj ima svoju akustiku i samim tim puno više utiču na ukupan zvuk nego neko pojačalo, DAC, CD plejer itd. od elektronike. Ali na tim istim nesavršenim zvučnicima čućeš sigurno da ne svira isto svako pojačalo, kabl, šta bilo. Samo pojačalo ima neki specifičan zvuk, plus impedansa zvučnika utiče na njega kao i kablić do zvučnika.

Mogu ovo i da shvatim i da prihvatim u principu. Ali zar nije jedna stvar reci da to pojacalo,kabl, plejer imaju neki specifican zvuk a druga stvar precizno navesti kakav?

Primer, recenzija Cyrus CDi plejera u What HiFi. Pise da ovaj Cyrus ima jaku dinamiku i ritmicnost,zabavan karakter zvuka te niz informacija u zvucnoj slici .

Odakle mi kao citaoci ( i ne samo mi vec i oni kao testeri) mozemo znati da je ovo zasluga Cyrusa a ne zvucnika u sistemu?

Link to comment
Share on other sites

Jednostavno je, a iz svega što si do sada napisao mogao si i sam da izvučeš zaključak.

Probao si nekoliko zvučnih kutija sa jednim pojačalom i zadržao one koje ti se najviše sviđaju.

Ako sada uzmeš da probaš nekoliko pojačala sa tim izabranim zvučnim kutijama, najverovatnije je da ćeš utvrditi da sva manje ili više drugačije sviraju.

Kada utvrdiš koja kombinacija kutija i pojačala ti se najviše sviđa, i sa istom kreneš da porediš CD plejere, opet ćeš utvrditi da različiti CD plejeri različito sviraju.

Naravno da će promena zvučnih kutija doneti najveće promene u zvuku sistema, ali će od kvaliteta pojačala i ostalih komponenti u lancu zavisiti da li će njihovi kvaliteti doći do punog izražaja ili ne.

Sada to sigurno već naslućuješ :)- u sistemu sa fiksnom i poznatom konstantom (ili više njih), bila to zvučna kutija, pojačalo ili CD, moguće je utvrditi razlike u zvuku između ostalih promenljivih.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...