Jump to content


Odnos snage pojačala i zvučnika


Zoks77

Recommended Posts

Zanima me kako je najbolje upariti komplet pojačala i zvučnika što se snage tiče da bi se izvukao maksimum i iz jednog iz i drugog?

Naime skoro sam uzeo zvučnike jbl l880 maksimalna snaga pojačala 200w e sada da bih izvukao maksimum od zvucnika da li mora da se uzme pojačalo od 200w? 

Link to comment
Share on other sites

Prvenstveno snaga pojačala je vezana za zapreminu prostorije, efikasnost zvučnika i željenu glasnoću. Ako su zvučnici 4oma nominalne impedanse, vodi računa da pojačalo to može istrpeti. A za normalno slušanje i par W u proseku je dovoljno. I tih 200W što piše za te zvučnike, ja bih uzeo sa velikom dozom rezerve. Realno pojačala od 50-150W na 4oma zavisno od veličine prostorije. Jače pojačalo ne znači bolji kvalitet zvuka, samo veću glasnoću. Iz ovog testa vidi se da su malo "naprženi" na visokim i basu, ko loudness je kriva frekventnog raspona otprilike. Potisnuto je srednjotonsko područje od 300Hz do 2,5kHz ne bi li radilo malo lepše sa lošijim pojačalima koja se pate na ekstremima opsega.

https://www.stereophile.com/content/jbl-studio-l880-loudspeaker-measurements

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Zoks77 said:

Za 8 oma znam ali za 4 ne znam pa nebih da nešto zajeb.. .

Zvučnici se uvek isto povezuju (+) na pojačalu na (+) na zvučnicima i (-) na pojačalu na (-) na zvučnicima.

Na nekim pojačalima ima pozadi selektor za izbor zvučnika od 4 oma i 8 oma (mada je ovo retko).

Jedino što zvučnike od 4 oma ne smeš da uporedo povežeš sa drugim parom da sviraju u isto vreme (to uglavnom i piše na zvučničkim konektorima na pojačalu).

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, zek said:

Zvučnici se uvek isto povezuju (+) na pojačalu na (+) na zvučnicima i (-) na pojačalu na (-) na zvučnicima.

Na nekim pojačalima ima pozadi selektor za izbor zvučnika od 4 oma i 8 oma (mada je ovo retko).

Jedino što zvučnike od 4 oma ne smeš da uporedo povežeš sa drugim parom da sviraju u isto vreme (to uglavnom i piše na zvučničkim konektorima na pojačalu).

Ok. Hvala na objašnjenju !!!

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Zoks77 said:

Znači ako hoću zvučnike na 4 oma povezujem ih na gornje terminale a na 8 oma na donje terminale.

Bilo koji par zvučnika, bili oni 4 oma ili 8 oma možeš povezati na bilo koji par izlaza - i na gornji ili na donji par konektora.

Ako povezuješ jedan par zvučnika od 4 oma onda ne smeš u isto vreme koristiti i drugi par zvučnika. Lepo ti piše na poleđini pojačala kod zvučničkih terminala.

Zvučnike od 4 oma možeš samo slušati na konektorima obeleženim sa sistem 1 ili sistem 2, ali ne i istovremeno.

Da bi eventualno slušao dva para zvučnika na sistemu 1 i sistemu 2, sva 4 zvučnika moraju biti minimalno 8 oma impedanse.

Link to comment
Share on other sites

Jeste pa jbl i harman bas idu zajedno dobio sam dva pojacala na probu taj hk980 i denon pma 1500r. Da li sam ja navikao na harman pa mi njegov zvuk odgovara, denon je jasniji deteljniji, ali mi nesto hvali kada sam povezao harman osmeh od uva do uva nema tu detaljnost i jasnocu, ali bass punoca zvuka. Uvek mora da se pravi neki kompromis to me nervira. 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Moze li mala pomoc, imam pojacalo harman kardon hk 980 i meni licno mnogo bolje zvuci kada je iskljucen source direct i kada malo pojacam basove i treble. Ja nosim slusne aparate pa valjda mi tako vise odgovara, moje pitanje da li kada je source direct iskljucen moze da se osteti pojacalo ili zvucnici ?

Slusne aparate moram da nosim da sluh ne bi dalje propadao, mada mi se redovno desi da ih zaboravim kuci i odem na posao i tek posle nekog vremena provalim da sam ih zaboravio. 

Link to comment
Share on other sites

Kad dodaješ bas i visoke, ili uključiš loudness, povećavaš snagu koja ide ka zvučnicima. Sve dok je ta snaga u okviru mogućnosti opreme, nemaš nikakve brige. Zbog tih problema, koje na žalost imaš, praktično i nemaš nekog drugog izbora osim da namestiš zvuk tonskim kontrolama onako kako ti odgovara.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Nixie said:

Kad dodaješ bas i visoke, ili uključiš loudness, povećavaš snagu koja ide ka zvučnicima. Sve dok je ta snaga u okviru mogućnosti opreme, nemaš nikakve brige. Zbog tih problema, koje na žalost imaš, praktično i nemaš nekog drugog izbora osim da namestiš zvuk tonskim kontrolama onako kako ti odgovara.

Hvala na odgovoru ! :cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...