Jump to content


Goldring 1012gx vs Denon dl-110


Mingus,Mingus

Recommended Posts

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Yamahinih 320 pF (okvirno) kapacitivnosti jeste davalo drugačiji odziv AT VM-740ML zvučnice.
Sve je to bilo precizno, bez pozadinskog šuma, ali je delovalo da je na tanjoj strani. Nezadovoljan zvukom, intenzivno sam razmišljao o promeni kertridža, kao što je ovde pisano.
A onda sam potražio rešenje na drugoj strani: phono pojačalo sa MM/MC stepenima, te uz izučavanja i pretrage, došao do jednog koje ima 68 pF na ulazu - Primare R32.
Ne mogu reći da je promena "nebo i zemlja", ali verujem da sad AT zvuči kako treba. Zvuk je puniji, a ja barem neko vreme zadovoljan (dok ne krene traganje za nekom MC zvučnicom, jer je sad to lakše uz R32).

Hvala svima na sugestijama, a deo vezan za kapacitivnost Yamahinog MM dela je bio presudan.

R32 + AS3000.jpg

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, Pandaros said:

Yamahinih 320 pF (okvirno) kapacitivnosti jeste davalo drugačiji odziv AT VM-740ML zvučnice.
Sve je to bilo precizno, bez pozadinskog šuma, ali je delovalo da je na tanjoj strani.

došao do jednog koje ima 68 pF na ulazu - Primare R32.

Zvuk je puniji, a ja barem neko vreme zadovoljan (dok ne krene traganje za nekom MC zvučnicom, jer je sad to lakše uz R32)

 

320 pF + nešto u phono kablu, konektorima i kablićima ručke, pređe se 400 pF, a to ne odgovara AT zvučnicama koje traže 100-200 pF ukupno. Dobije se rezonantni pik u čujnom opsegu pa zbog toga zvuči svetlije i deluje kao da malo fali punoće u zvuku. To sam i ja imao sa AT-440ML.

Nije morao biti kriterijum za izbor phono stepena najniža kapacitivnost. Mnogo je širi izbor phono stage-a sa 100 pF. A mogao je i da se odlemi kondenzator na phono ulazu A-S3000. A za MC zvučnice, u kombinaciji sa phono stepenom, kapacitivnost nije ni bitna (zbog njihove male induktivnosti). Može biti od značaja samo ako se ide na Step-Up trafo i duže kablove od izlaza SUT-a do MM ulaza.

Na razliku u zvuku utiče i novi phono stepen, pa je teško reći koliko utiče optimalno kapacitivno opterećenje, a koliko drugačije "zvuči" elektronika Primare R32.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Borko said:

320 pF + nešto u phono kablu, konektorima i kablićima ručke, pređe se 400 pF, a to ne odgovara AT zvučnicama koje traže 100-200 pF ukupno. Dobije se rezonantni pik u čujnom opsegu pa zbog toga zvuči svetlije i deluje kao da malo fali punoće u zvuku. To sam i ja imao sa AT-440ML.

Nije morao biti kriterijum za izbor phono stepena najniža kapacitivnost. Mnogo je širi izbor phono stage-a sa 100 pF. A mogao je i da se odlemi kondenzator na phono ulazu A-S3000. A za MC zvučnice, u kombinaciji sa phono stepenom, kapacitivnost nije ni bitna (zbog njihove male induktivnosti). Može biti od značaja samo ako se ide na Step-Up trafo i duže kablove od izlaza SUT-a do MM ulaza.

Na razliku u zvuku utiče i novi phono stepen, pa je teško reći koliko utiče optimalno kapacitivno opterećenje, a koliko drugačije "zvuči" elektronika Primare R32.

Poklapaju nam se utisci o zvuku AT ML zvučnice sa Yamahinim MM phono pojačalom.

Kod Poljaka sam prvobitno našao da je R32 ulazne kapacitivnosti 100 pF (https://hi-fi.com.pl/testy/phono-stage/631-primare-r32.html), ali da bih proverio ovaj podatak, obratio sam se direktno Primare AB i dobio odgovor od Terrija, koji glasi kao što sam napisao: 68 pF.

Što se tiče same elektronike, osim plaćenih reklama, našao sam sajt sa uporednim testom i merenjem 14 phono pojačala:
(http://www.avmentor.gr/reviews/group_test_phono_2k_10.htm).
Osim veoma niskog stepena izobljičenja i ravnog frekventnog odziva (nisam našao merenja za Yamahu), Primare R32 daje i jači signal za MM od 41.5 dB, kod je kod Yamahe 35 dB pojačanje MM stepena.
Sve to zajedno, kapacitivnost i prethodno navedeno, pruža drugačiju zvučnu sliku.

Primare R32 za MC stepen nudi izbor od 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 47 k ohm, tako da će budući izbor MC zvučnice biti umnogome lakši nego sa Yamahinih 50 ohmskim MC stepenom.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Pandaros said:

Osim veoma niskog stepena izobljičenja i ravnog frekventnog odziva (nisam našao merenja za Yamahu), Primare R32 daje i jači signal za MM od 41.5 dB, kod je kod Yamahe 35 dB pojačanje MM stepena.
 

Nije tačno da je gain phono stepena kod Yamahe 35 dB. To se odmah vidi po odnosu ulaznih osetljivosti za phono MM (2.5 mV) i linijske ulaze (200 mV) jer je 20 log 200/2.5 = 38 dB. 3.5 dB nije velika razlika.

Odakle taj podatak 35 dB ?

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Borko said:

Nije tačno da je gain phono stepena kod Yamahe 35 dB. To se odmah vidi po odnosu ulaznih osetljivosti za phono MM (2.5 mV) i linijske ulaze (200 mV) jer je 20 log 200/2.5 = 38 dB. 3.5 dB nije velika razlika.

Odakle taj podatak 35 dB ?

Odavde, možda nije tačno:
https://forums.stevehoffman.tv/threads/2020-yamaha-integrated-amps-a-s1200-2200-3200.943751/page-38#post-28617214
Takođe i ovaj sajt navodi za MM 35.9 dB (https://www.soundstagenetwork.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2441:yamaha-a-s3200-integrated-amplifier-measurements&catid=97:amplifier-measurements&Itemid=154).

 

Link to comment
Share on other sites

Ako neko zna da ima tri kondenzatora, valjda je pogledao šemu ?
Јесам погледао али ми ништа не значи а и пишеш напамет.
Постоје три конда код 3К а четири код 2К (јамахе), е сад' који уклонити?

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, giZ_Mo said:

Јесам погледао али ми ништа не значи а и пишеш напамет.
Постоје три конда код 3К а четири код 2К (јамахе), е сад' који уклонити?

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока
 

Niti čitaš šta sam napisao, niti si pogledao service manual, a izgleda i da ne znaš da protumačiš šemu, kad već pitaš šta se sme skinuti.

U prilogu je strana iz service manuala za A-S2100. Kao prvo ne radi se o Yamahi A-S2000 (2K) kako pišeš jer to je sasvim drugo pojačalo. Već sam napisao da se, gledano za jedan kanal, ne koriste i C1053 i C1002, već ili jedan ili drugi. Oba su po 100 pF. Ovi drugi, na ulazu, spajaju ulaznu masu phono sekcije na kuciste zbog sprecavanje RF smetnji. Oni se ne smeju skidati.

Znači, gledano za levi kanal C1053 (100 pF) plus C1016 (220 pF) u zbiru 320 pF.

Yamaha-AS-2100-Service-Manual(full permission) 79.pdf

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, giZ_Mo said:

Јесам погледао али ми ништа не значи а и пишеш напамет.
Постоје три конда код 3К а четири код 2К (јамахе), е сад' који уклонити?

Da li si ti ovo napisao ?

Znači gledao si šemu, ali ti ništa ne znači i nije ti jasna, tj. ne znaš šta se može ukloniti od kondenzatora. Zašto onda uopšte gledaš šemu ? Gubiš vreme. Ja sam gledao zato što imam to pojačalo, a ti ?

Ono što si pitao neko iz struke vidi iz aviona.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...