Jump to content


Goldring 1012gx vs Denon dl-110


Mingus,Mingus

Recommended Posts

Ruku na srce, pored sve ove nauke oko vršnih brzina u odnosu na freq. ( http://pspatialaudio.com/max_velo.htm ) suština je informacija koju vrh uspešno pokupi ili ne pokupi sa medija.

Navod Iz teksta:

" Oni pokazuju da "standardna" igla radijusa od 18 μm (0,0007") neće uspjeti transducirati snimljene vrijednosti na disku na svim promjerima površine diska. Međutim, igla s efektivnim radijusom od 5 μm (kao i najbolji hipereliptični itd.), bit će ispred ograničenja zbog rezanja na svim zabilježenim radijusima.

Čini se da se ne može ponuditi bolji argument za superiornost hipereliptične olovke i njenih rođaka kao što je Shibata . Iako, treba imati na umu da spremnik opremljen iglom ove vrste ima kapacitet proizvesti vršne električne razine dvostruko veće od konusnog tipa za istu nominalnu osjetljivost, tako da postoje implikacije na elektroniku reprodukcije. Nadalje, elastomerni ležaj koji podupire iglu i konzolu uloška mora biti pravilno dizajniran da se nosi s dodatnim otklonom koji finiji profil igle daje na visokim frekvencijama. Ako nije, rezultat je bolji HF odziv po cijenu lošijeg praćenja. "

Imati zalihu za glasnije pasaže, dinamičnije produkcije je svakako važno, ali ako se manjka informacije iz zapisa sva ugođenost je bespredmetna. Ako se stremi maksimumu.

Nerve dodatno razdražuje i sledeća konstatacija iz teksta:

"Gramofonske ploče su održive samo zato što energija glazbe opada s frekvencijom, tako da se od medija ne zahtijeva da može podnijeti punu modulaciju na svim frekvencijama. Danas bismo fonograf smatrali komprimiranim medijem."

Što se mene tiče, sve rečeno u zadnjoj rečenici. I pored toga što je već komprimiran i dekomprimiran "kao harmonika" ima zahtev za podešavanjima za koje treba ozbiljno znanje, pedantnost i posvećenost. Prosečan gramofondžija recimo 80% njih, suštinski ne zna ni 40% potrebnih podešavanja da izvede pravilno na sopstvenom phono setup-u. Koji je to onda zvuk koji se sluša ...? A kada se sve maksimalno podesi dobije se "kompimirani zvuk;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 sati ranije, Father said:

Što se mene tiče, sve rečeno u zadnjoj rečenici. I pored toga što je već komprimiran i dekomprimiran "kao harmonika" ima zahtev za podešavanjima za koje treba ozbiljno znanje, pedantnost i posvećenost. Prosečan gramofondžija recimo 80% njih, suštinski ne zna ni 40% potrebnih podešavanja da izvede pravilno na sopstvenom phono setup-u. Koji je to onda zvuk koji se sluša ...? A kada se sve maksimalno podesi dobije se "kompimirani zvuk;)

Mislim da ste mi odgovorili koji kertridž da uzmem.
Nije da nisam bio svestan svega navedenog, ali ovo podsećanje me je trgnulo iz zanesenosti.
Čak ni sa majstor Tominom montažom AT na headshell nisam siguran da sam sam dobro podesio VTA ili šta već drugo, što može biti sitnica koju sam prevideo. Ulagati još novaca u nešto što neću podesiti dovoljno dobro, pored postojeće solidne zvučnice, ne zvuči mudro.
A gde je deo da li bi to radilo sa MC phono na ampu... Za neobavezno zabavljanje, nekritičko slušanje ploča, biće mi i ovo sasvim dobro.
Hvala na otrežnjenju.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Borko said:

Baš ovaj podatak za MM deo je kritikovan na mnogim forumima kao nedovoljna rezerva.

Da dokumentujem kritike u vezi male Input overload margin kod A-S2100 i A-S3000. Treba pročitati post # 12 i nekoliko posle na linku:

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/psssst-looking-for-a-great-bargain-in-a-good-phono-stage-look-no-further.5676/

U prilogu su specifikacije kako je to Yamaha nekad radila u integralcu CA1010.

 

 

CA1010 specs.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Father said:

Nerve dodatno razdražuje i sledeća konstatacija iz teksta:

"Gramofonske ploče su održive samo zato što energija glazbe opada s frekvencijom, tako da se od medija ne zahtijeva da može podnijeti punu modulaciju na svim frekvencijama. Danas bismo fonograf smatrali komprimiranim medijem."

Što se mene tiče, sve rečeno u zadnjoj rečenici. I pored toga što je već komprimiran i dekomprimiran "kao harmonika" ima zahtev za podešavanjima za koje treba ozbiljno znanje, pedantnost i posvećenost. Prosečan gramofondžija recimo 80% njih, suštinski ne zna ni 40% potrebnih podešavanja da izvede pravilno na sopstvenom phono setup-u. Koji je to onda zvuk koji se sluša ...? A kada se sve maksimalno podesi dobije se "kompimirani zvuk;)

 Nisam siguran da si se lepo izrazio, deluje da ti smeta ova konstatacija iako si svestan da je tacna. Ovo mozemo u odvojenu temu, ako treba - ali sustina je pogodjena. RIAA kriva radi emphasis visokih tonova, jer vinil nema dovoljnu rezoluciju za njih i de-emphasis niskih jer brazda ne moze da bude dovoljnih dimenzija.

 Treba li da pravimo odvojenu temu, mozda topovanu u Vinyl podforumu? Ima vec "svescica", ali mozda neki FAQ?

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Zexx said:

@nkrgovicNije se on "izrazio", nego Google Translate...:rolleyes:

Da bi većini bilo lakše, koristio sam automatski ENG na HR prevodilac u Chrom-u.

 

58 minuta ranije, nkrgovic said:

Nisam siguran da si se lepo izrazio, deluje da ti smeta ova konstatacija iako si svestan da je tacna.

Naprotiv, ne smeta mi. Konstatovao sam to isto još pre mnogo vremena. Nije isto kada ja to kažem i kada to kaže neko sa sajtom na internetu. Upravo zato (po pitanju audio informacije) i zbog neverovatne zahebancije sa gramofonima napuštam taj deo audiofilije. Još 180 vinila na oglasu i odo ja 100% na digital. Sve ovo sa gramofonima je jedno ozbiljno mlaćenje prazne slame i ozbiljan maltretman za radnog čoveka. ;)

Link to comment
Share on other sites

On 20.10.2022. at 9:10, Father said:

TECHNICS - SL-1500C Direct Drive Turntable

Applicable Cartridge Weight Range:
   Without auxiliary weight:
      5.6 - 12.0 g
      14.3 - 20.7 g       (including head shell)
   With auxiliary weight:
      10.0 - 16.4 g
      18.7 - 25.1 g        (including head shell)

Rekao bih da Elite samo za dlaku ulazi u raspon prihvatljive težine zvučnice!

2M red koja ide uz gramofon pri kupovini ima:

ORTOFON 2M Red Moving Magnet Cartridge weight 7.2 g

Pošto se nemir samo primiri a nikad ne zamre u potpunosti, ponovo sam iščitavao forume vezane za MC i MM.
Kad sam bacio pogled na specifikacije kertridža, naišao sam i na ovaj podatak:
Cartridge Mass (inc. fixings) 6.6 g
Podatak je sa Goldringovog sajta i odnosi se na sva tri kertridža o kojima smo pričali.
Kako sad, u svetlu ovog saznanja, tumačiti masu kertridža: da li se računa sam kertridž bez šrafova ili sa šrafovima za pričvršćivanje?
Ako se računaju i šrafovi, onda sva tri imaju istu težinu? U tom slučaju su za računanje težine nebitne njihove mase bez šrafova?

 

Link to comment
Share on other sites

Generalno gledano ... Lakšu zvučnicu nije problem postaviti na ručicu koja podržava težu glavu, jednostavno se doda teg pločica ili teži šrafovi u headshell. Veći problem je kada je zvučnica teža od propisane težine za neku ručicu, tada se jedino može dodati dodatni teg ako je to konstruktor predvideo na strani kontratega. Opet ni jedno ni drugo nije preporučljivo jer se dobijaju neke druge vrednosti inercije i opretećenja na lagere i ceo sklop, tj. kvare se performanse, manje ili više.

Jasno je da je najbolje u predviđenom opsegu, ali uvek se može malo dodati ili oduzeti. Akcelometri ili kako se već zovu bi primetili neke promene van optimalnog i svakako bi to degradiralo perfomanse ako se sve gleda puritanski, ali konačno negde treba napraviti i mali kompromis.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Pandaros said:

Cartridge Mass (inc. fixings) 6.6 g

Osnovni pokazatelj je, ako se ne može izbalansirati horizontalnost ručice pri podešenoj gaznoj sili na 0g. Ako ručica diže headshell glava je prelaka, a ako je kontrateg totalno pozadi na kraju ručice a glava i dalje tone ispod horizontalnog položaja glava je preteška. Jasno je da se tada treba uvesti dodatni teg ili šta god da se uspostavi balans i omogući podešavanje pravilne gazne sile za cantiliver.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, Father said:

Osnovni pokazatelj je, ako se ne može izbalansirati horizontalnost ručice pri podešenoj gaznoj sili na 0g. Ako ručica diže headshell glava je prelaka, a ako je kontrateg totalno pozadi na kraju ručice a glava i dalje tone ispod horizontalnog položaja glava je preteška. Jasno je da se tada treba uvesti dodatni teg ili šta god da se uspostavi balans i omogući podešavanje pravilne gazne sile za cantiliver.

Ovo je sve teorijski jasno i da bi se proverilo neophodno je posedovati (kupiti kertridž).
Za one koji planiraju kupovinu, verujem da je važno da znaju da iščitaju podatke proizvođača.
Ponovio bih u tom smislu pitanje:
Da li se gleda ukupna masa kertridža sa šrafovima za pričvršćivanje
ili
samo težina kertrižda bez šrafova?
Posebno ako imamo slučaj kao kod ovih Goldring MC zvučnica: sve tri imaju različitu masu ali su sa šrafovima IDENTIČNE težine.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Pandaros said:

Da li se gleda ukupna masa kertridža sa šrafovima za pričvršćivanje
ili
samo težina kertrižda bez šrafova?

Завртањ са навртком дужине 12мм тежак је 0,26грама па пута 2 = 0,52грама.

Е сад' прилагођавајте.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, giZ_Mo said:

Завртањ са навртком дужине 12мм тежак је 0,26грама па пута 2 = 0,52грама.

Е сад' прилагођавајте.

Kada se otvore linkovi koje je Father ljubazno postavio na drugoj stranici ove teme, vidi se da sva tri Goldring kertridža različite težine, imaju IDENTIČNU navedenu težinu sa zavrtnjima. To je moguće samo ako Goldring isporučuje zavrtnje različite dužine i težine uz svaki pojedinačni kertridž.
Ako je to tačno, onda ne treba gledati težinu pojedinačnog kertridža nego ovu navedenu od 6.6 gr?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Pandaros said:

Da li se gleda ukupna masa kertridža sa šrafovima za pričvršćivanje
ili
samo težina kertrižda bez šrafova?

Систем за аналогну репродукцију овог типа се базира на сет апроксимација. Неки распон димензија мора да постоји. Разлика у маси од пола до једног грама на крају ручице где је звучница не може увелико пореметити рачуницу.

Узми у вид разлике у производњи чак и истог модела ручице, разлике у производњи звучница и све осталог. Те спецификације служе за оквирни предрачун, како би могао да одбациш апсолутно неспојиве комбинације.

На крају крајева, ако је тај пола грам проблем, увек се могу ставити лакши, најлонски шрафови.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

Imam jednu crnu G-707, još stoji u kutiji...B)

pa onda eto divne prilike,da se isproba valja li to sta sa 103/103R...silne stranice po internet sajtovima su ispisane oko tih zvucnica,moze,ne moze,treba ovo,treba ono,treba da dubis na trepavicama,ne treba...montiraj/sastavi,poslusaj,uzmi test plocu,proveri  rezonantnu frekvenciju...ako budes zadovoljan s onim sto cujes i vidis,uzivaj u muzici,nista ne diraj dok ne trebalo da menjas iglu/zvucnicu...

:beer

Link to comment
Share on other sites

Ploče i gramofon su pluskvamperfekat što se mene tiče iako imam i dalje i jedno i drugo, plus pomenutu Grace ručicu.:rolleyes: Jedino planiram da u nekom trenutku "presadim" moju 126-icu u neki nadrkan plinth, pa neka stoji za ukras, da deca znaju kako se nekad slušala muzika.B)

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Zexx said:

Ploče i gramofon su pluskvamperfekat što se mene tiče iako imam i dalje i jedno i drugo, plus pomenutu Grace ručicu.:rolleyes: Jedino planiram da u nekom trenutku "presadim" moju 126-icu u neki nadrkan plinth, pa neka stoji za ukras, da deca znaju kako se nekad slušala muzika.B)

ni jedna od pomenutih komponenti se ne uklapa a danasnje hajperske price da bi se to vredelo prodavati...sastavi kako je,i vozi..:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...