Jump to content


Goldring 1012gx vs Denon dl-110


Mingus,Mingus

Recommended Posts

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Хтео бих да променим звучницу.

Размишљам о Goldring 1012GX и о Denon DL-110. Обе звучнице су доступне за цену која ми одговара, и доступне су локално. Звучница коју одаберем би ишла на грамофон <ГРАМОФОН> са ручицом <РУЧИЦА>. У систему користим грамофонско претпојачало <ПРЕТПОЈАЧАЛО> које има могућности повезивања <MM/MC> звучница.

Око музичке презентације, преферирам презентацију која је <ТОПЛА / ДЕТАЉНА / КОХЕРЕНТНА> и још ми је важно да је звучница <ДУГОТРАЈНА / ЈЕФТИНА / СЕРВИСИБИЛНА>."

Link to comment
Share on other sites

Па можда бих и дао препоруку ако добијем информације налик примеру који сам написао.

Мислио сам да сам јасан када сам додао "знаке навода" да је то горе пример информација које бих очекивао за било какву препоруку.

Link to comment
Share on other sites

Ja sada koristim Ortofon MC25FL ali je stara i jos uvek dobro radi. Hteo bih da kupim jos jednu kao rezervu. Imam Thorens td 126 mk2 sa rucicom tp16 mk2 i Nad c160. Denon ima kao mc visok izlaz ali ne kao mm tako da bi trebalo da moze i na mc i mm ulaz. Koja od njih ima bolje niske tonove. Koristim aktivne kompresione kutije Grunding. 

Link to comment
Share on other sites

Ако MC25FL ради добро у садашњој поставци, то показује да технички систем може удоволити обе ове нове звучнице.

Нисам слушао Goldring 1012GX, али моја лична преференца је према moving coil звучницама, чак и HOMC. DL-110 има елиптичну иглу на четвртастом профилу који омогућава прецизнију монтажу на носач игле, а тиме и мање проблема при монтажи на ручицу.

Не могу директно да упоредим "ниске тонове" код обе звучнице, али DL-110, кад год да сам га слушао, није имао проблема са тим подручјем.

Што се тиче старости исте, лако се провери дали је распакована - осим ако није продавац веома вешт у прелепљивању оригиналног стикера. На крају крајева није ни то кључно - важније је колико је стара сама звучница (ако уопште можеш добити податак када је произведена) како би се могла проценити амортизација исте.

Link to comment
Share on other sites

По мени те две главе осим по цени нису за поређење. Обзиром да је у питању Торенс и то са оном њиховом срање ручицом предлажем Goldring + измењива игла!

Link to comment
Share on other sites

Da se i ja okoristim temom, u pitanju je isti prodavac, samo što me zanimaju druge zvučnice.

Gramofon je Technics SL-1500C, a trenutna zvučnica je Audio Technica VM-740ML.
Phono preamp je integrisan u Yamahi A-S3000, poredio sam sa Regom fono MM MK5 i Techniksovim ugrađenim, i odabrao Yamahino.

Da li bi neka od ponuđenih "bolje" zvučala:
Goldring Elite MC
Goldring Eroica LX MC
Goldring Eroica H MC


Yamaha ima i MC phono, ali ga nikad nisam probao.  Eroica H MC verujem da bi radila i na MM phonu?
Kolekcija ploča koju sam skupio se sastoji većim delom od modernog džeza ECM izdanja, te nešto starijeg džeza, 90% ploča su kupljene nove. Imam i nešto klasike.
Volim detaljnu prezentaciju, ne marim ako nije topla ili "muzikalna".
Dugotrajnost i laka zamena igle nije bitna, nisam ni ovu AT zvučnicu odslušao pošteno, a već razmišljam o novoj.
Podešavanje može biti problem, ali sam se opremio vagicom, skinutim traktorima sa neta, a očekujem i dve alatke sa Alija ovih dana (Cartridge Stylus Alignment Protractor i VTA/Cartridge Azimuth Ruler).
Hvala unapred!

Link to comment
Share on other sites

Istakao bih razliku u profilima vrhovima jedne i druge zvučnice, a i specifikacije motora, ako se klikne na imena glava. Ja glasam za Elite zbog naprednijeg vrha i detaljnijeg iščitavanja sadržaja zapisa. Čak mi se čini i da je motor Elite nešto sofisticiraniji, ali konačno imaju istu izlaznu glasnoću, tako da je tu već pitanje za nekoga sa direktnim iskustvom u slušanju ove dve zvučnice, po pitanju karaktera.

Goldring Elite MC

file.php?id=51865&t=1&sid=90d6a73f64c491

Goldring Eroica LX MC

file.php?id=51864&t=1&sid=90d6a73f64c491

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Pandaros said:

Podešavanje može biti problem, ali sam se opremio vagicom, skinutim traktorima sa neta, a očekujem i dve alatke sa Alija ovih dana (Cartridge Stylus Alignment Protractor i VTA/Cartridge Azimuth Ruler).
Hvala unapred!

Što se ovoga tiče mogu da pomognem sa vrlo jednostavnim rešenjem, ako si u Beogradu. Biće mi drago da pomognem. Ako si zainteresovan, možemo na PP.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Pandaros said:

Gramofon je Technics SL-1500C, a trenutna zvučnica je Audio Technica VM-740ML.
Phono preamp je integrisan u Yamahi A-S3000, poredio sam sa Regom fono MM MK5 i Techniksovim ugrađenim, i odabrao Yamahino.

nisam ni ovu AT zvučnicu odslušao pošteno, a već razmišljam o novoj.
 

A zašto se razmišlja o novoj ? Pa to je maltene najbolja AT MM zvučnica. Iznad je samo VM-760ML. Yamaha A-S3000 ima izvanrednu phono sekciju, ali nažalost kapacitivnost phono stepena za MM je skoro 400 pF zajedno sa interkonektom. To je duplo više od preporučenih 200 pF. Da nije to razlog ?

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, Borko said:

A zašto se razmišlja o novoj ? Pa to je maltene najbolja AT MM zvučnica. Iznad je samo VM-760ML. Yamaha A-S3000 ima izvanrednu phono sekciju, ali nažalost kapacitivnost phono stepena za MM je skoro 400 pF zajedno sa interkonektom. To je duplo više od preporučenih 200 pF. Da nije to razlog ?

Za kapacitivnost ne znam, znam samo ove vrednosti:

Phono MM  2.5 mVrms/47k ohma
Phono MC  100  μV / 50 ohms

A što se tiče promene sa AT na Goldring, ona je motivisana željom da se proba MC zvučnica, a momenat je povoljan zbog trenutno oglašenih cena.
Isto tako nisam siguran da li smem da se upustim u MC avanturu a da pri tom ne planiram da promenim phono sekciju.
Nisam siguran, te tražim savet, da li je ovih 50 ohma preniska vrednost za neke MC kertridže, te da li je bolje da gledam high output MC zvučnice zbog toga.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Pandaros said:

Za kapacitivnost ne znam, znam samo ove vrednosti:

Phono MM  2.5 mVrms/47k ohma
Phono MC  100  μV / 50 ohms

A što se tiče promene sa AT na Goldring, ona je motivisana željom da se proba MC zvučnica, a momenat je povoljan zbog trenutno oglašenih cena.
Isto tako nisam siguran da li smem da se upustim u MC avanturu a da pri tom ne planiram da promenim phono sekciju.
Nisam siguran, te tražim savet, da li je ovih 50 ohma preniska vrednost za neke MC kertridže, te da li je bolje da gledam high output MC zvučnice zbog toga.

 

Yamaha nije navela kapacitivnost MM stepena. Da se dođe do tog podatka (320 pF) mora da se pogleda šema u servisnom manualu ili da se potraži na netu. Neki vlasnici tog pojačala su im pisali i tražili taj podatak.

50 oma jeste prenisko za mnoge MC zvučnice. MM deo tog phono stepena je bolji od MC dela.

Link to comment
Share on other sites

Automatski prevod na HR 🙃

Gyger S Stylus profil

Elite koristi golu olovku od prirodnog dijamanta s Gyger S profilom. Ovo je revolucionarni, patentirani dizajn s linijskim kontaktom koji je oblikovan tako da više podsjeća na glavu za rezanje ploča nego bilo koji prethodni tip. Ima uglavnom ravno prednje područje i trokutasti stražnji dio s radijusima kontakta na suprotnim krajevima prednjeg ruba. Ti radijusi su nužno veći od polumjera glave za rezanje, ali još uvijek dovoljno mali za reprodukciju kvadrafonskih snimaka, na 6 mikrona u minuti. Profil igle je glavni čimbenik koji upravlja cjelokupnom kvalitetom zvuka u ulošku, a linijski kontaktni oblik Gyger S omogućuje Eliteu da iscrta najmanji detalj utora s potpunom vjernošću. Tonalitet srednjeg tona je nevjerojatno točan i precizan, a sibilancija visoke frekvencije je uklonjena.

Link to comment
Share on other sites

Slusao sam AT760 i Goldring Elite ( Low output verziju 0,5mV ).

Sistemi su bili drasticno drugaciji, utisci su secanja.

Ono sto smo utvrdili jeste da je Goldring Elite kvalitetniji od Benz Gold i Ortofon zvucnice ( zaboravio sam model ).

Taj Goldring je odlicna zvucnica ali treba ti solidan preamp sa ulazom za MC glave ( to je slusano kod Bujodraga sa Leach MC&MM phono preamp-om ). Taj Leach ce obaviti posao pod uslovom da nadjes nekog ko ce ga posteno napraviti.

Sve to je dodatno ulaganje koje nije malo u odnosu na ono sto vec imas.

Kakvog je kvaliteta Yamahin MC head amp zaista ne znam.

 

Sto se tice AT glave - ne mogu zaista da pravim poredjenje sa MC zvucnicom, za mene su to babe i zabe s tim da MC moze raditi superiorno kad se sve skocka - s druge strane i sa kvalitetnom MM zvucnicom moze da se lepo zivi.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Krca44 said:

s tim da MC moze raditi superiorno kad se sve skocka - s druge strane i sa kvalitetnom MM zvucnicom moze da se lepo zivi.

Ovo je presudno i nije uvek ono što proizvođač navodi, kao idealno. Uvek može daleko bolje. Oni se donekle drže standarda, kako nekoga sa manje iskustva ne bi odvratili od kupovine. Prilagođenje MM/MC sistema prema zvučnici je imperativ za pun užitak, a standarna podešavanja MM/MC preampa i preporuka za ste standarde su kompromis ponekad vrlo udaljen od vrednosti gde neka zvučnica potpuno zablista.

Ne treba zanemariti ni uticaj mehaničkog dela sistema gde ručica i amortizacija vibracija imaju dramatičnog uticaja. Pitanje je šta je neko negde zapravo čuo i da li su ti zaključci dovoljno referentni da se izvedu jasni zaključci. Navešću primer kolege sa foruma koji nije bio zadovoljam zvukom svoje zvučnice iz više klase MM-a i kada je prodao i poslušao tu svoju zvučnicu u tuđem sistemu pao u neveru i kajanje što je nije zadržao ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, InSides said:

Ихххххх.

Али добро. :)

Slažem se sa tobom. Ipak ako se više pokupi iz brazdi, ostatk sklopa ima sopstvenu ulogu da to i prezentuje. Ali ako vrh ne pokupi nema tog motora koji će to prezentovati u punom tonalnom i alikvotnom sadržaju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...