Jump to content


Subwoofer za slušanje muzike?


Narog

Recommended Posts

12 sati ranije, Miroljub said:

Ja imam ova dva SVS suba u mom sistemu u sobi od 20 m2. To radi savršeno i ja sam prezadovoljan. Prvo sam imao jedan, a kasnije dokupio drugi. Mnogo je bolje sa dva suba. Govorim naravno o slušanju muzike.

 Takodje imam 2 komada. Rade savrseno.

 

12 sati ranije, somilenko said:

Pogledaj dokle se REL spušta. SVS je, po meni ozbiljniji sub u odnosu na svoj cenovni pandam od REL-a.

REL T/9i je -6dB na 28 Hz, ima amp od 300 W i drajver on 10 inča.

SVS je -3dB na 23 Hz (značajno dublje ide), ima amp od 400 W i drajver od 12 inča.

Dodatno, bolje ti je 2 SVS-a, pa da kupiš još jedan SVS kasnije i ideš na multisub sistem.

Dodatno, ti SVS-ovi se dublje spuštaju imaju snažnije pojačalo, verovatno mogu glasnije da sviraju, imaju veći drajver i ima ih 2 puta više nego REL-a za 1000 eura.

Za mene je to NO BRAINER, ja bi išao na ta dva SVS-a, čak i da samo jedan SVS košta kao REL, išao bi na SVS.

Upravo tako, idu na 23 Hz.  Cekao sam da ovo neko napise :) . Potpuno popunjavaju i vece prostorije. Naravno, i ostatak opreme doprinosi njihovom ucinku. Savrseni subovi, za relativno mali novac.

O ideji vise komada razmisljam odavno, i to cu uraditi. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nisam u mogućnosti da ih testiram..Znam da ima i boljih subova i za veću lovu.. Čini mi se da su Svs dobar posao, best buy.. Imam I kolegu, koji će mi pomoći da ih složim u sobi. Sa mikrofonom i dsp.. Da rade posao kako treba, i podesiti ćemo frekvencije sa mojim gr20.. Samo moram da se strpim... Vjerujem da će to biti veliki izazov i napredak u mome sistemu.. Da ću dobiti dodatno nižih frekvencije.. ,,, kod slušanja moje omiljene muzike.. Jazz, classical, I Pink Floyd,, A rek orgulje, Bach..

Poslano sa mog STK-LX1 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ako ništa dobro je da sam pokrenuo temu o subwooferima. Za slušanje muzike u Stereo sistemu.. Većina ljudi ih koriste za Home theatra,, Dolby.. A evo koliko se može napraviti napredak.. Zanima me vaše mišljenje koliko ste promijenili percepcije slušanja muzike od kada ste uključili sw..? U vašem životu.. Koji je to napredak, i da li ste dobili još jedan viši nivo slušanja muzike u stereu.!!.?? Znam da ima i ljudi koji baš ne podržavaju sw!! Koji su komentari?

Poslano sa mog STK-LX1 koristeći Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 27.10.2022. at 22:20, somilenko said:

Pogledaj dokle se REL spušta. SVS je, po meni ozbiljniji sub u odnosu na svoj cenovni pandam od REL-a.

REL T/9i je -6dB na 28 Hz, ima amp od 300 W i drajver on 10 inča.

SVS je -3dB na 23 Hz (značajno dublje ide), ima amp od 400 W i drajver od 12 inča.

Dodatno, bolje ti je 2 SVS-a, pa da kupiš još jedan SVS kasnije i ideš na multisub sistem.

Dodatno, ti SVS-ovi se dublje spuštaju imaju snažnije pojačalo, verovatno mogu glasnije da sviraju, imaju veći drajver i ima ih 2 puta više nego REL-a za 1000 eura.

Za mene je to NO BRAINER, ja bi išao na ta dva SVS-a, čak i da samo jedan SVS košta kao REL, išao bi na SVS.

Bolje je ono sto bolje svira a ne ono sto ima bolju specifikaciju ili merenja.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Sonichammer said:

Bolje je ono sto bolje svira a ne ono sto ima bolju specifikaciju ili merenja.

Subwoofer služi, pored toga što dopunjava glavni zvučnik i za korekciju odziva u niskim fr, zato je bitno da ima više mogućnosti i što više opcija, kao i veću rezervu snage i može se namestiti da dobro svira. Džabe ti sub, za koji kažeš da "dobro svira", kada ti pobuđuje mod na 60 Hz i ne možeš ništa povodom toga da uradiš jer nemaš opciju da ga postaviš bilo gde u sobi a kada obrneš fazu za 180 stepeni, poništi i sebe i glavni zvučnik. SVS je jednostavno bolji SUB, a ko zna kako da ga podesi, napraviće ga da dobro svira i da, za iste novce dobija 2 komada.

Taj ELAC nisam slušao, može biti i to ok opcija, ima dobar opseg podešavanja.

Link to comment
Share on other sites

 Ja tebe nista nisam razumeo sta si napisao, a mislim da dobro kapiram cemu sluzi sub.

 SVS je bolji jer je bolji ili zato sto moze da se podesi? Da li je glavna prednost SVS-a to sto ima vise podesavanja ili zvuk?

 Razlog zasto je ovo bitno: Ako je SVS vs Rel nesto gde SVS ima prednost u mogucnosti podesavanja - onda se to da izmeniti, dodavanjem eksternog uredjaja "za podesavanje". Da li je prednost ocigledna i u kombinaciji npr. SVS vs Rel+MiniDSP?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Ja tebe nista nisam razumeo sta si napisao, a mislim da dobro kapiram cemu sluzi sub.

 SVS je bolji jer je bolji ili zato sto moze da se podesi? Da li je glavna prednost SVS-a to sto ima vise podesavanja ili zvuk?

 Razlog zasto je ovo bitno: Ako je SVS vs Rel nesto gde SVS ima prednost u mogucnosti podesavanja - onda se to da izmeniti, dodavanjem eksternog uredjaja "za podesavanje". Da li je prednost ocigledna i u kombinaciji npr. SVS vs Rel+MiniDSP?

REL preko low-level konekcije losije radi i oni sami za stereo / hi-fi primenu forsiraju iskljucivo high-level konekciju, a low-level je tu samo za prvu pomoc - za HT primenu ako bas mora, jer za to jednostavno nije pravljen i fali mu i dubine i "vatre" na frekvencijama koje su bitne za filmove.

Koji komericjalni DSP radi na high-level konekcijama?

Ne kazem da je REL los, naopako, samo je predvidjen za "publiku" koja ne dobacuje dalje od podesavanja "na uvce", za sta su varijabilna faza, DSP i slicno potpuno suvisni. Ta "publika" je i daleko brojnija - retko ko od audiofila ima dovoljno tehnickog znanja za nesto vise. Za takvu primenu nije SVS (a ni JL Audio, Velodyne...) - jer njegova dubina i potetnost na najnizim frekvencijama ako nije "ukrocena" optimalnim setup-om kreira manje kontrolisan, sporiji bas, a to lose utice na kompletnan frekventni spektar.

Los setup je ubedljivo najveci generator predrasuda u vezi sub-ova u hi-fi sistemima.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Ja tebe nista nisam razumeo sta si napisao, a mislim da dobro kapiram cemu sluzi sub.

 SVS je bolji jer je bolji ili zato sto moze da se podesi? Da li je glavna prednost SVS-a to sto ima vise podesavanja ili zvuk?

 Razlog zasto je ovo bitno: Ako je SVS vs Rel nesto gde SVS ima prednost u mogucnosti podesavanja - onda se to da izmeniti, dodavanjem eksternog uredjaja "za podesavanje". Da li je prednost ocigledna i u kombinaciji npr. SVS vs Rel+MiniDSP?

Ovo što je @Delija napisao. Dodatno, ako se uzme da je pozicija SUB-a manje više fiksna (ne može se postaviti bilo gde u prostoriji nego mora da bude u blizini glavnih zvučnika), što je slučaj u većini realnih životnih prostora, onda se sa SVS-ovom paletom podešavanja i sa 2 SUB-a može sigurno više postići nego samo sa jednim REL-om koji ne poseduje fino podešavanje faze i DSP. Dodatni dublji odziv, jači amp i veći drajver su samo dodatni plus kod SVS-a, a ako sa SVS-om bude problema na tim najdubljim fr, uvek se to može DSP-om korigovati.

Link to comment
Share on other sites

Pitanje za korisnike sub-a u stereo audio sistemu.

Koliki je uticaj IC kabla (low input) ili speaker kablova (hi input) na kvalitet prezentacije u sub bass-u. Naime, moje pitanje se odnosi na iskustva po pitanju slojevitije prezentacije, boljih nijansi, tekstura i definisanju najnižih tonova. Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Сад поред два велика има и десетак малих... још су на цуцли али порашће... Негде после нове год ко жели нека се јави господину из Вршца да удоми мале субове са педигреом.

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, nesone said:

Evo da ti ja  odgovorim. Koristim dobre IC kablove,( vremenom cu postaviti jos bolje) a letos su na oba para SVS, postavljeni odlicni strujni kablovi. 

Subovi su se preporodili.

 

Hvala, znači ima smisla. Strujne sam odmah probao i zadržao bolji i skuplji. Trenutno koristim Hi input na Elac 101 EPS, ali su neki obični zvučnički gajtani dovoljne dužine, koje sam povezao čisto da počnem sa igranjem. Rezultati su vrlo zanimljivi u smislu sub bass helpera i u smislu vrlo efikasnog kroćenja dominantnog sobnog moda na oko 33Hz.

Imam jako pozitivne utiske i nastavljam da se igram. Ljubaznošću drugara koji mi je pozajmio UMIK-1 proveravam rezultate u REW-u i korak po korak stičem znanja i utiske.

Ukućani su smarači i ne dobijam dovoljno "tišine i razumevanja" 😂 za sve probe pozicija, ali mišljenja sam da je pozicija uz desni zvučnik dobitna po pitanju ne primetnog uvođenja sub basa u zv. sliku, koji se jako lepo meri i popunjava široke dipove, a kontroliše visoke pikove. Još proba pozicije u samom uglu prostorije i sledi usvajanje stalnog položaja. Onda sledi igra sa žičkama.

Link to comment
Share on other sites

Da zamenim Deliju na trenutak dok nije ovde, pa da kažem i ja - pa taj sub je igračka 🙂 

Ali stvarno, 8 inča, 55w rms? Pa svaki pristojan bukšelf je sposobniji od toga. Nije sada zlonameran komenar, kada se napiše ne vidi se raspoloženje, nego zaista čemu to u sistemu čisto sa tehničkog aspekta 😐

Link to comment
Share on other sites

Naišlo u zameni za vintage deck, pri tome vrlo dobro očuvan, a nije ni loše ocenjen po netu, pa sam uzeo da se igram do nekog momenta značajnijeg ulaganja. Iskustva su vrlo opipljiva i nisu na nivou SVS-a od 3000e, ali su vrlo poučna i ohrabrujuća da se razmišlja o nečem boljem.

Igra, učenje iskustva ...

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Chieftec said:

nego zaista čemu to u sistemu čisto sa tehničkog aspekta 😐

Moj OB par meren na 1m ima poslednji izdisaj basa na 60Hz i posle toga ćao. Sa ovim subom merenja sa mesta slušanja gde se i traži pun opseg vrlo solidno crta do 30Hz i onda pada. Naravno sve one dipove i pikove koje imam na merenju bez suba, kada merim sa subom, sub dovede u daleko puniji grafik sa potpuno drugačijim prikazom i mnogo uravnoteženijim opsegom, smanjujući pikove sobnih modova 33Hz i oko 60Hz, a popunjavajući široke dipove na prehodnim merenjima.

To šta se događa je vizuelno vrlo lako sagledati. Zvučno je doživljaj svakako. Ta ekstenzija i kontorla sobnih modova je uticala na daleko pročišćeniji zvuk više rezolucije u subbass području, gde se sada pojavila gomila detalja koji su ranije bili mutni.

Za igračku sasvim dovoljno da se steknu osnovna iskustva i početna znanja za skuplje iteracije i probe.

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, Father said:

Hvala, znači ima smisla. Strujne sam odmah probao i zadržao bolji i skuplji. Trenutno koristim Hi input na Elac 101 EPS, ali su neki obični zvučnički gajtani dovoljne dužine, koje sam povezao čisto da počnem sa igranjem. Rezultati su vrlo zanimljivi u smislu sub bass helpera i u smislu vrlo efikasnog kroćenja dominantnog sobnog moda na oko 33Hz.

Cestitam na uspesnom krocenju dominantnog sobnog moda na 33 Hz, uz pomoc kabla.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...