Jump to content


Cd za rezanje - razlicit zvuk


Ultravox

Recommended Posts

Nasnimio sam 4 ista cd-a na Maxellu, sa brzinama 2x, 8x,16,x i 32x te jedan takav na Verbatimu 2x.

Sto se ono kaze, oci su mi ispale dok sam trazio razlike na Maxellu i mada mi se cini da je za nijansu najbolje na 2x, nisam siguran,moze biti da je placebo. Ali kad sam uporedio 2x na Maxellu i 2x na Verbatimu, ocita razlika u zvuku je bila tu. Posto mi zvuk Maxella vise prija,to je to, Verbatim ide u ad akta.

 

10 minuta ranije, Sten said:

Pa, ako se već ograničavaš samo na to pitanje, već si ionako dobio odgovor na njega; čuo si, a sin ti je još potvrdio. Ne vidim smisla tražiti još 10 potvrda bilo na forumu ili u komšiluku, a okrenuti glavu od krucijalnije stvari koja sigurno utječe na krajnji zvuk kakvog čuješ, nego je išta vezano uz prženje diskova.

Ni sin ni ja nismo audiofili a veliki broj takvih tvrdi da razlika u zvuku izmedju narezanih razlicitih diskova i ne postoji, da je to placebo. Pogledaj onu drugu temu o rezanju diskova, odmah Iznad ove.

To mu dodje kao pitanje usviravanja zvucnika, da li svira isto prvi sat i 1001- i , neki kazu da razlika postoji, drugi da je placebo, da se nash mozak samo navikne na taj zvuk pa nam se cini boljim. Uostalom forum je za diskusiju a nesto ne vidim da ima previse novih tema pa da mu ova dodje kao neki strasni vishak.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

36 minuta ranije, Ultravox said:

... forum je za diskusiju a nesto ne vidim da ima previse novih tema pa da mu ova dodje kao neki strasni vishak.

Ne, nisam ni mislio da je višak, upravo suprotno. Biti će završena prije nego će se i razviti, i sa krivim zaključkom. Vjeruj mi, nema ništa loše (a pogotovo ne muljavo) što se tiče Verbatima (ne zato što ih ja koristim - koristim najviše neke jeftine Traxdata zapravo, koji mi služe kao "potrošna roba"), a razlog zašto tebi zvuči muljavo (išta od toga, štoviše) bi zapravo bila dobra tema.

No, neki drugi put možda :)

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Nixie said:

Što preskoči 4X to je najbolja brzina? ☺️

Ti me to malcice zezas? 😁

 

7 minuta ranije, Sten said:

Ne, nisam ni mislio da je višak, upravo suprotno. Biti će završena prije nego će se i razviti, i sa krivim zaključkom. Vjeruj mi, nema ništa loše (a pogotovo ne muljavo) što se tiče Verbatima (ne zato što ih ja koristim - koristim najviše neke jeftine Traxdata zapravo, koji mi služe kao "potrošna roba"), a razlog zašto tebi zvuči muljavo (išta od toga, štoviše) bi zapravo bila dobra tema.

No, neki drugi put možda :)

Hvala tebi sto si diplomat pa si uvio ono sto ustvari zelis reci a to je da mi je Denon krsh, ili zvucnici, ili oboje, pa zato Verbatim zvuci muljavo, recesirano u visokim itd.

A zasto onda tako ne zvuci Maxell? Ako je sistem krsh, onda je krsh na svakom disku, zar ne? Da ne pricam o tome, da se ne ponavljam, da visoki tonovi na Verbatinu ne zvuce svuda muljavo vec zavisno od produkcije, na best off od Dire Straits i Lana Del Rey npr zvuci i Verbatim jako dobro. Problem su oni losije producirani snimci, flac zapis koji verovatno i nije flac no kamuflirani mp3 , znaci pojedine pesme.

Kako god,hvala tebi na konstruktivnoj diskusiji.👍

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Ultravox said:

A zasto onda tako ne zvuci Maxell? Ako je sistem krsh, onda je krsh na svakom disku, zar ne?

Pa vidi... U zavisnosti od kvaliteta opreme, zavisi i odziv sistema na pojedine segmente u muzici. Igrom slučaja (čitaj sakupljač i teško se odvajam od uređaja), imao sam prilike da uređaje koje sam otpisao (konkretno izvore) vratim u sistem nakon ozbiljnog upgrade-a amplifikacije i zvučnika i zaključio da je njihova "muljavost" zapravo previše informacija i energije u ekstremima koje lošija amplifikacija i zvučnici jednostavno nisu mogli čisto da iznesu a da je taj uređaj, koji je na lošijem sistemu zvučao "čistije", zapravo oštar i nedovoljno rezolutan. Mislim da je to poenta @Sten-ovog posta.

Sve je relativno.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, somilenko said:

Pa vidi... U zavisnosti od kvaliteta opreme, zavisi i odziv sistema na pojedine segmente u muzici. Igrom slučaja (čitaj sakupljač i teško se odvajam od uređaja), imao sam prilike da uređaje koje sam otpisao (konkretno izvore) vratim u sistem nakon ozbiljnog upgrade-a amplifikacije i zvučnika i zaključio da je njihova "muljavost" zapravo previše informacija i energije u ekstremima koje lošija amplifikacija i zvučnici jednostavno nisu mogli čisto da iznesu a da je taj uređaj, koji je na lošijem sistemu zvučao "čistije", zapravo oštar i nedovoljno rezolutan. Mislim da je to poenta @Sten-ovog posta.

Ako sam te dobro shvatio, ti zelis reci da Verbatim i Maxell zvuce dosta razlicito kod mene zato sto imam budzetni Alija Sirotanovic sistem a da ce na kvalitetnijim uredjajima i zvucnicima i taj Verbatim i taj Maxell zvucati isto? Jeli to poenta, da ce samo na losoj opremi diskovi zvucati drugacije?

Da li si ti na svojoj ,pretpostavljam skupoj opremi, doziveo da iste pesme narezane na dva razlicita diska zvuce prilicno drugacije?

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, somilenko said:

Pa vidi... U zavisnosti od kvaliteta opreme, zavisi i odziv sistema na pojedine segmente u muzici. Igrom slučaja (čitaj sakupljač i teško se odvajam od uređaja), imao sam prilike da uređaje koje sam otpisao (konkretno izvore) vratim u sistem nakon ozbiljnog upgrade-a amplifikacije i zvučnika i zaključio da je njihova "muljavost" zapravo previše informacija i energije u ekstremima koje lošija amplifikacija i zvučnici jednostavno nisu mogli čisto da iznesu a da je taj uređaj, koji je na lošijem sistemu zvučao "čistije", zapravo oštar i nedovoljno rezolutan. Mislim da je to poenta @Sten-ovog posta.

Sve je relativno.

Otprilike tako nekako, uštedio si mi malo vremena 🖕

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, Ultravox said:

Ako sam te dobro shvatio, ti zelis reci da Verbatim i Maxell zvuce dosta razlicito kod mene zato sto imam budzetni Alija Sirotanovic sistem a da ce na kvalitetnijim uredjajima i zvucnicima i taj Verbatim i taj Maxell zvucati isto? Jeli to poenta, da ce samo na losoj opremi diskovi zvucati drugacije?

Da li si ti na svojoj ,pretpostavljam skupoj opremi, doziveo da iste pesme narezane na dva razlicita diska zvuce prilicno drugacije?

Neće zvučati isto, biti će razlike (taj dio mislim da smo do sad usvojili - razlika postoji, praktično uvijek, makar i minorna), ali neće biti takve ili bolje rećeno, nećeš čuti tako kako sad čuješ. I nije to sad samo do tvog sistema, nego do bilo čijeg sličnog ranga. Sorry, ali ako misliš da Denon midi CD-receiver (ili što li je već to konkretno) može dati "odličan" zvuk, onda ćemo teško naći zjednički jezik.

Da to tebi može zvučati odlično, kao što je i meni moj NAD svojevremeno, to je jedna stvar, no ja nisam nikad ni mislio ni tvrdio da je to super. Naravno da se može u tome uživati kao i u skupoj opremi (da ne bude zabune), no kad se ide "češljati" i tražiti zašto se nešto čuje tako kako se čuje, onda se mora puno objektivnije gledati na stvari, ako se želi doći do pravog odgovora. Ako je samo do nekog osobno prihvatljivog, druga stvar.

Samim tim, sa svojim tvrdnjama (oko kojih smo se već složili) ćeš moći "mirno spavati", ali kakve su (i zašto) zapravo razlike između tog konkretnog Maxella i Verbatima će ti ostati nepoznato. Ako si zadovoljan time da to okarektiziraš kao "preferencu", ok, tvoj izbor. Uživaj, to je najbitnije uostalom.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Ultravox said:

Ako sam te dobro shvatio, ti zelis reci da Verbatim i Maxell zvuce dosta razlicito kod mene zato sto imam budzetni Alija Sirotanovic sistem a da ce na kvalitetnijim uredjajima i zvucnicima i taj Verbatim i taj Maxell zvucati isto? Jeli to poenta, da ce samo na losoj opremi diskovi zvucati drugacije?

Da li si ti na svojoj ,pretpostavljam skupoj opremi, doziveo da iste pesme narezane na dva razlicita diska zvuce prilicno drugacije?

Nisi dobro razumeo, razlike postoje, suština je da je sve relativno. Moguće je, vrlo lako da sistem jednostavno lakše diše ako mu se uklone (ili umanje) informacije koje ne može da propusti, ista priča kao subsonic filter na gramofonskom preampu, nekim sistemima pomaže a nekim odmaže. Recimo, pojačalima koja imaju dovoljno snage i dobro rešeno napajanje koje ne posustaje kada njiše bass membranu zvučnika na 2 Hz a recimo hi pass filter subsonic filtera mu naruši transparentnost. Narušiće transparentnost i slabijem uređaju ali će slabijem uređaju mnogo više da znači to što ga je rasteretio tih niskih fr koje ga cede...

Suština je da ne mora da znači da će zaključak biti isti na nekom sistemu višeg ranga, možda bude obrnuto a možda se jednostavno ili tvoj rezač ili sam transport Denona ne vole sa Verbatimom. Kada se radi bilo kakav test, prva stvar koja se mora utvrditi je da sistem na kojem se isti sprovodi sam po sebi nije usko grlo.

Karikiram, ali ako voziš Toyotu Yaris i BMW M3 30 km/h pravo, delovaće da oba imaju jednake vozne karakteristike, čak šta više, Yaris će delovati bolje jer ćeš ostaviti bubrege u M3 na sve jednom ležećem policajcu, ali izvedi ih na stazu (ukloni usko grlo ograničenja brzine i gradskih ulica) i promenuće se zaključak...

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Ultravox said:

Ti me to malcice zezas? 😁

Pa moram malo. 🤣

Preskočio si tu brzinu a rezao sa 32X što sigurno nema svrhe. Rekoh ti negde na početku da sam uglavnom rezao sa 4X. Nisam primećivao razliku u zvuku u odnosu na 1X i 2X a znatno je kraće trajalo. Veće brzine sam izbegavao jer barem teoretski treba da bude lošije. Ovo mi je delovalo razumno, ni previše ni premalo.

Uzmi originalni disk koji je dobro produciran i zvuči bogato. Njega kopiraj pa uporedi sa rezancem.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Pa moram malo. 🤣

Preskočio si tu brzinu a rezao sa 32X što sigurno nema svrhe. Rekoh ti negde na početku da sam uglavnom rezao sa 4X. Nisam primećivao razliku u zvuku u odnosu na 1X i 2X a znatno je kraće trajalo. Veće brzine sam izbegavao jer barem teoretski treba da bude lošije. Ovo mi je delovalo razumno, ni previše ni premalo.

Uzmi originalni disk koji je dobro produciran i zvuči bogato. Njega kopiraj pa uporedi sa rezancem.

Vise nema potrebe. Onaj Maxell disk na 2x zvuci lepo ali mi skipuje, preskace, stane u mestu. Narezao sam posle na 48x i nema nikakvih problema. Bice da je u pravu kolega forumas sto je postirao onaj post na engleskom u kom pise da moderni diskovi zahtevaju i modernu tj vecu brzinu rezanja. Bar kod mene je izgleda tako.

 

3 sati ranije, somilenko said:

 

Suština je da ne mora da znači da će zaključak biti isti na nekom sistemu višeg ranga, možda bude obrnuto a možda se jednostavno ili tvoj rezač ili sam transport Denona ne vole sa Verbatimom. Kada se radi bilo kakav test, prva stvar koja se mora utvrditi je da sistem na kojem se isti sprovodi sam po sebi nije usko grlo.

Sve jasno. I logicno. Ne moram praviti od toga nuklearnu fiziku i traziti razloge koji nisu ni bitni. Bitno je da znam da za mene Verbatim nije optimalno resenje, da je Maxell i verovatno i vise drugih marki bolje. A 90% cdeova mi na Verbatimu. Mislio glupak- Verbatim poznata marka a diskovi ionako svi sviraju manje vise isto. Al jadac. Kuku meni i da pola od kolekcije krenem opet rezati na Maxell i druge diskove...

 

3 sati ranije, Sten said:

 

Da to tebi može zvučati odlično, kao što je i meni moj NAD svojevremeno, to je jedna stvar, no ja nisam nikad ni mislio ni tvrdio da je to super. Naravno da se može u tome uživati kao i u skupoj opremi (da ne bude zabune), no kad se ide "češljati" i tražiti zašto se nešto čuje tako kako se čuje, onda se mora puno objektivnije gledati na stvari, ako se želi doći do pravog odgovora. Ako je samo do nekog osobno prihvatljivog, druga stvar.

Kad je rec o hi fi zvuku ne postoje objektivno odlicno i objektivno lose. Sve je subjektivno. Jedan te isti zvucnik moze velikom  broju ljudi svirati super, otvoreno,jasno a drugom velikom broju ljudi biti presvetao,naporan,idealan za glavobolju na duze slusanje. Ni novac nije precica do objektivnosti , najlakse je reci skuplje=bolje, najcesce i jeste ali nije uvek. Uzmi primera radi zvucnik SVS prime od 750 evra i Triangle Borea 03 koji je skoro duplo jeftiniji. Ne postoji nijedan obektivan, znanstveni, nacin da dokazes da je Svs prime bolji zvucnik od Boree 03, moze da ti se vise svidja zvuk ovog ili onog zvucnika ali to je cista subjektivnost.

Stoga je jedino bitno da meni ovo sto imam najcesce svira odlicno,ako je snimak visoki kvalitet. To sto tebi to nije odlicno ( iako nisi ni cuo vec samo sudis po izgledu i ceni) je irelevantno. Kao sto je tebi irelevantno sta ce drugi misliti o tvom sistemu ako je on tebi super . Zar nije tako?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ima objektivnih metoda da se utvrdi da li je neki uređaj bolji od drugog ali da, to ne znači da će se nekom zbog toga više svideti, na kraju jeste sve subjektivno.

Od Verbatima je po mom iskustvu dobra ona AZO kristal serija, ostalo ne znam kako se ponaša, nisam narezao novi CD već dugo vremena, ali i nešto ne viđam te AZO serije... 

Veliko je pitanje i koliko su stari ti CD-ovi i kako ih čuvaju. Zadnji put, pre 3-4 godine kada sam kupovao neke DVD-e, od 10 komada u pakovanju, 3 je bilo buđavo...

Link to comment
Share on other sites

"AZO is patented technology used exclusively by Verbatim. It provides the ultimate resistance to UV light for increased protection and reliability."

Ne znam čemu toliko naglaska na AZO ako govorimo o (zvučnoj) kvaliteti. Koliko vidim iz njihovog gore citiranog objašnjenja, to je više za one koji se nemarnije odnose prema diskovima, ostavljaju ih svagdje, možda i bez kutije, pa u takvim slučajevima taj AZO sloj može doći do izražaja. Nema ni riječi, ni natruhe, o nekom boljitku za zvuk.

Uostalom, više stvarno ne vidim u čemu je problem ovdje. Maxell all the way, i kraj priče.

Link to comment
Share on other sites

Davno smo upoređivali razne CD-R i reckano na AZO odnosno bolji snimci uglavnom na skupljim Super AZO je najbolje zvučalo i podnosilo male brzine rezanja. Sad dal je taj AZO isti kao onaj s početka veka, to ne znam. Još imam određenu količinu tih starih AZO i par Super AZO.

Mora sam sve da proba. Noviji diskovi ne podnose male brzine rezanja u to se već uverio.

Zavisi dosta i od lasera na CD plejeru šta može da pročita. DV300 Pioneer i drugi iz te serije čitaju sve. I ono što CD plejer ne prepoznaje u opšte, tu radi bez greške.

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, Sten said:

...

 

Uostalom, više stvarno ne vidim u čemu je problem ovdje. Maxell all the way, i kraj priče.

S jedne tacke gledista si ti u pravu, Maxell se ( kod mene) pokazao boljim, i to je to, kraj price, ali sa druge,sire, strane, se ova tema naslanja  na onu gornju, mozda ima i bolje od Maxella, pali su tu razni predlozi vec, ovaj AZO, onda onaj crni Samsung itd. Neka tema kao i sve druge zamre sama od sebe, kad niko vise ne pozeli da nista na njoj ne napishe.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Davno smo upoređivali razne CD-R i reckano na AZO odnosno bolji snimci uglavnom na skupljim Super AZO je najbolje zvučalo i podnosilo male brzine rezanja. Sad dal je taj AZO isti kao onaj s početka veka, to ne znam. Još imam određenu količinu tih starih AZO i par Super AZO.

Mora sam sve da proba. Noviji diskovi ne podnose male brzine rezanja u to se već uverio.

Zavisi dosta i od lasera na CD plejeru šta može da pročita. DV300 Pioneer i drugi iz te serije čitaju sve. I ono što CD plejer ne prepoznaje u opšte, tu radi bez greške.

Ako je s pržilicom sve u redu (u smislu da polako "ne odlazi" ili nešto drugo meni nepoznato) novi diskovi se bez problema mogu pržiti na x1 brzini (naravno, ako pržilica ima tu opciju - većina njih nema, koliko vidjeh, uključujući i jednu koju imam u kompu) i bez problema slušati u bilo kojem CD playeru u poštenom stanju (dakle, isto da laser nije već oslabio, prljav ili slično). Isprobano.

No kad je pržilica počela zezati, onda su se počeli javljati problemi sa brzinama manjim od x4 (prvo je na CD playeru postalo jasno da pri kraju diska ima nekih pucketanja u zvuku, pa prebacih na x4 - sve normalno). Pa onda pržih na tih x4 dok Nero nije počeo javljati problem s "kalibracijom drive-a" (ima i tema ovdje, od ove godine) u smislu da cca. 50% diskova (iz iste "hrpe") nije uopće htio prepoznati...

Da skratim, pržilica umirovljena, dala je svoje bogu fala, nakon jedno 20 godina ne pretjeranog rada, ali nije skupljala prašinu. Srećom, imadoh još jedan stariji Plextor u rezervi, pa ćemo vidjeti dokle će taj. No, taj pak nema x1 brzinu prženja, iako mu je max. brzina snimanja "samo" x24.

Link to comment
Share on other sites

Pa sve zavisi od svega. Puno tu komponenti ima da se potrefi da odgovara jedno drugome. Nego rekoh, već sam batalio rezanje odavno. Razmišljam se da poklonim rezance nekome i oslobodim taj prostor za nešto drugo. Kao što sam batalio  ploče i gramofon pre toga.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...