Jump to content


Burson V6 Classic, Burson V5, Sparkos SS3602 i razni drugi OPA na testu.


Nixie

Recommended Posts

Posle dosta dana razrade i testiranja mogu vam dati svoje utiske o Burson V6 Classic koji sam dobio od Bursona besplatno. To su ovi narandžasti.

Imao sam dosta originalnih OPA na testu, fabričkih TI/BB, Burson V6 classic, V5i, V5, Sparkos SS3602, OPA2604, OPA1611, OPA1612, OPA1622, OPA2604, OPA2134, LME49720, NE5532 i neke druge. Posedujem lično sve navedene, osim V5i, koje mi je ustupio @skrstic.

Imao sam na raspolaganju tri DIY uređaja, dva pretpojačala koja sam ja pravio i jedan DAC koji nisam ja pravio.  DAC je sastavljen od komponenti sa sajta JLSounds.

Fabričke sprave ne posedujem na žalost. 😂

Što se kvaliteta zvuka tiče, Burson i Sparkos se jasno ističu. U zavisnosti od konkretnog uređaja, negde je bolјi V6 Classic, negde V5 ili  SS3602. Očigledno, neki diskretni OPA daju veći kvalitet zvuka u poređenju sa fabričkim OPA. V6 Classic je bio najbolјi u DAC-u i kao pojačalo za slušalice, a V5 i SS3602 u linijskom pretpojačalu. Zvuk V5 me mnogo podseća na Sparkos SS3602, veoma su slični. Nije mi se dopao Burson V5i, zvuk je mutniji u visokom spektru i zvuči mi subjektivno lošije od OPA1611/1612/1622.

U prilogu dajem neke sličice, objašnjenje za neke od njih tek sledi.
 

PR1.jpg

PR2.jpg

PR3.jpg

PR4.jpg

PR5.jpg

PR6.jpg

PR7.jpg

PR8.jpg

PR9.jpg

DAC1.jpg

DAC2.jpg

DAC3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Za potrebe testa, morao sam da napravim adapter dva single OPA na jedan dvostruki OPA (za ono veće pretpojačalo). Nije idealno, ali šta sam drugo mogao.

U manjem pretpojačalu, koje koristim za testiranje, merenje i kao pojačalo za slušalice, imam podnožja  za dva jednostruka ili jedan dvostruki OPA, tako da nema potrebe za adapterom.

Veće pretpojačalo ima mosfet source follower na izlazu i taj uređaj meni zvuči bolje nego kada sam OPA ima direktan izlaz (kao kod manjeg modela u plastičnoj kutiji). Mosfet source follower prisiljava bilo koji OPA da uvek radi u A klasi, a takođe i kao single ended pretpojačalo do oko 2,5 VRMS.

Ono što me je zbunilo, V6 Classic ima izuzetno visok DC offset, testiran na više uređaja. Proverio sam i DC ofset na osciloskopu jer sam sumnjao na jeftin kineski voltmetar. Prilikom startovanja, DC ofset je +19-20mV i nakon 5 minuta se stabilizuje na 10-11mV. Slično je sa NE5532. V5 na primer počinje na -3mV i brzo se stabilizuje na ispod -1mV. Fabrički i V5i su uglavnom ispod 1mV sa nekoliko izuzetaka koji idu do 2-3mV.

Imam DC spregu u oba pretpojačala, bez sprežnih kondenzatora, kao i DC spregu u pojačalu snage. JLS DAC je takođe sa DC izlazom. Zbog toga je bilo kakav DC ofset generalno nepoželjan, i ako ne ometa normalan rad pojačala koji ima DC ofset u opsegu od 10-15mV. Tu ni 100mV ne bi bio nikakav problem.

Sve u svemu, veoma sam zadovoljan zvukom V6 Classic i V5. Nije tako dobro kao moje cevno pretpojačalo (Aikido), ali nije ni daleko. Svi imaju nešto suvlji i hladniji zvuk u poređenju sa cevima.


 

Adapter dual single.jpg

Link to comment
Share on other sites

Frekventni opseg V6C je 600kHz -3dB pri opterećenju od 20k+360pF. Naniže je ispod 2Hz. Lepo reprodukuje četvrtke na 20kHz. U prilogu su još neke slike, prva je DC offset na izlazu V6C nakon 10-tak sekundi od doveđenja napona, čisto da proverim Kineski univerzalni instrument.

Scope V6C 1.jpg

Scope V6C 2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ovako četvrtke radi OPA1612, on ima i skoro duplo širi frekventni opseg. OPA1612 (dvostruki) i OPA1611 (jednostuki) preporučujem kao jeftinu alternativu ovim skupljim spravama, imaju vrlo brz, neutralan, detaljan i čist zvuk. Jedino što je zvuk malo suvlji i manje zanimljiv nego kod ovih diskretnih OPA, ali nikad dosadan ili mutan kao što znaju da zazvuče uređaji sa OPA. Naravno, pretpostavka je da je sam uređaj dobro projektovan i da nema izrazito loših komponenti koje bi oskatile zvučno svaki OPA. Za njih je potreban adapter SOIC/DIP8 jer se prave samo u SMD verzijama.

Možda ovi Bursoni i Sparkosi namerno boje zvuk kako bi nam se to dopalo, ako je tako uspeli su uglavnom. Nemam mogućnosti za pravo merenje THD, u ova merenja preko PC i zvučnih kartica nešto ne vjerujem.

Scope OPA1612.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ostatak sistema se sastoji uglavnom od DIY uređaja:

DDDAC 1794 DAC, LEACH LOW TIM pojačalo, DIY zvučnici zasnovani na Vifa NE, Fountek i Visaton drajverima, Aikido cevno pretpojačalo za sada još u plastičnoj kutiji, AD1865 DAC takođe još uvek u plastičnoj kutiji i razni VDH kablovi.

Kao digitalne izvore koristim mini HP PC sa I5 procesorom (USB veza) i modifikovani Pioneer DVD plejer kao CD transport (SPDIF veza).

System NIXIE.jpg

Link to comment
Share on other sites

А лустер клеме, JLS?

Дискретне опампове сам имао GD-Audio Moon до скоро и послао даље неискоришћене. Уступио сам их даље једном колеги али један комад је из непознатих разлога у “малеру - шум” (не коришћен) и потребно га је оспособити надам се ускоро, па ће и колега вероватно пренети утиске јер је проблем изгледа решив…пријавио је тада позитиван утисак онога шта је један канал показао.

Како се то добијају од Бурсона за Џ ови опампови?

Link to comment
Share on other sites

DAC, Volume controll sa OLED displejčićem, I2S over USB kartica i izlazna filterska pločica DA. Napajanja sa LM317/337 NE. Znamo mi i za bolje od toga. LT1963/3015 veliki je izbor kod Kineza kompletnih PCB sa SMD regulatorima i potvrđeno daju bolji rezultat na AD1865 DAC. Znači ima dvostrukih i jednostukih napajanja  (u oba polariteta) sa ovim regulatorima.  Jedino što to zahteva malo budženja na raster board ispred regulatora (šotki GREC i CRC), ali isplati se. Drugi pristup je uzeti sve gotovo i samo sklopiti. Upozoravam da je hladnjak regulatora LM317 za XMOS čip (5V 400mA) previše mali, pregreva se prilično. Tu treba skinuti original i staviti duplo visočiji hladnjak sa istim poprečnim presekom. Ostalo je OK, vruće ali podnošljivo.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, ab said:

Како се то добијају од Бурсона за Џ ови опампови?

Raspisao sam se malo u temi AD1862 na bigdiy jer sam u postupku izrade DAC-ova sa AD1865 i PCM63 koje je dizajnirao onaj Miro i nakon nekog vremena dobio privatnu poruku od gospodina iz Bursona. Podelili su dosta primeraka koliko vidim. Mislio sam ranije da nisu ništa naročito u poređenju sa recimo SS3601/3602, međutim odlični su svaki na svoj način. Ovaj  crveni V5 se ne pravi više, zamenio ga je otprilike V6 Vivid koliko pratim. V5I ima ispod poklopca neki SMD OPA fabrički i par pasivnih elemenata, to im i nije nešto uspelo. Ovi diskretni jesu.

Nisam skrenuo pažnju na jedan može biti sitan ali potencijalno veliki problem. Fizičke dimenzije Sparkosa i Bursona u sukobu sa kutijom i okolnim delovima, kondenzatorima uglavnom. Može se desiti da ne stanu u podnožje zbog veće osnove (Sparkosi) ili u kutiju zbog visine (Bursoni). Dok se prvo nekako i reši dodavanjem još podnožja, ovo drugo se teže rešava ako zapne. Eventualno da se izbuše rupe na poklopcu, pa da vire ko lampe. 🙄

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Nixie said:

DAC, Volume controll sa OLED displejčićem, I2S over USB kartica i izlazna filterska pločica DA. Napajanja sa LM317/337 NE. Znamo mi i za bolje od toga. LT1963/3015 veliki je izbor kod Kineza kompletnih PCB sa SMD regulatorima i potvrđeno daju bolji rezultat na AD1865 DAC. Znači ima dvostrukih i jednostukih napajanja  (u oba polariteta) sa ovim regulatorima.  Jedino što to zahteva malo budženja na raster board ispred regulatora (šotki GREC i CRC), ali isplati se. Drugi pristup je uzeti sve gotovo i samo sklopiti. Upozoravam da je hladnjak regulatora LM317 za XMOS čip (5V 400mA) previše mali, pregreva se prilično. Tu treba skinuti original i staviti duplo visočiji hladnjak sa istim poprečnim presekom. Ostalo je OK, vruće ali podnošljivo.

Znam za neke nego meni trebaju prazne pcb i zasad - ono sto sam nasao ....pa ne uklapa mi se.

Treba da pogledam ovih dana da li onaj tvoj reg za JLS + Pavouk - mogu nacrtati na jednostranoj vitro ploci - ako ne moze onda radim onako kako si ti uradio.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja uvek isto radim već sam se izveštio u point to point. Dok ja nacrtam PCB već sam završio spravu, i svaki put su drugačiji delovi. Nekad sam pravio PCB sam, sad me mrzi, a i nemam više opremu za to.

Osim toga lakše je promeniti PP nego PCB kasnije ako se nečega setim. Nedavno sam prepravio napajanje u malom preampu, malo ispomerao (zgusnuo) trafo i delove i tako dodao CRC ispred stabilizatora. Da je bila PCB, od toga ništa bilo ne bi.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, ab said:

To će da se šeta okolo po kutiji. 🤣

I opet su tu dva podnožja i žice a na svaki potres ispašće iz podnožja, što se verovatno neće svideti prvenstveno zvučnicima. Ali ako nema druge, može tako, ali da se fiksiraju kako bilo Bursoni za kutiju, za PCB ili da se doda neka držalja pored PCB. Bluetack recimo vrši poso.

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Nixie said:

Nije mi se dopao Burson V5i, zvuk je mutniji u visokom spektru i zvuči mi subjektivno lošije od OPA1611/1612/1622

Jesi siguran da si dobro napisao?

Za v5 i v6 i Sparkosa se slažem ali da je v5i lošiji od opa611/12/22 nikako. Pogotovo visoki spektar da je mutan mi ne ide s onim što sam čuo. On skrati te visoke u odnosu na Sparkos i nešto uža slika. 

Problem je što ne dolaze PCM63 da imaš ljudski DAC pa ne možeš lepo da čuješ. 😜 (Nećeš ni i-out AD1865 da napraviš.)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam napisao šta sam čuo u pretpojačalima i onom JLS DAC, e sad za PCM63 DAC šta znam, biće i toga kad skupim sve delove. Ne dopada mi se to sitno  muljanje na visokim, tu mi je OPA1612 čistiji dosta, a V5i je basovitiji to priznajem. Kao OPA2604 na steroidima, tako mi nekako zvuči. 😂

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Nixie said:

Ja sam napisao šta sam čuo u pretpojačalima i onom JLS DAC, e sad za PCM63 DAC šta znam, biće i toga kad skupim sve delove. Ne dopada mi se to sitno  muljanje na visokim, tu mi je OPA1612 čistiji dosta, a V5i je basovitiji to priznajem. Kao OPA2604 na steroidima, tako mi nekako zvuči. 😂

Moraćemo da čujemo. Nema druge.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...