Jump to content


ASR Review RAAL slusalica


Borko

Recommended Posts

Netačna recenzija RAAL slušalica:

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/raal-requisite-ca-1a-headphone-review.38080/

Slušao sam ih baš pažljivo u subotu na samom početku kada još nije bila gužva. Tražio da čujem nešto od orkestarske klasike. Slušao sam "ride of valkiries" sa baš odvrnutim pojčavačem. Nisam čuo izobličenja koja pominje autor. A ako ih tamo nema...

Posebno su nekorektni komentari na tom linku onih koji nisu ni čuli slušalice. Da ne kažem nešto gore.

 

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Borko said:

Netačna recenzija RAAL slušalica:

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/raal-requisite-ca-1a-headphone-review.38080/

Slušao sam ih baš pažljivo u subotu na samom početku kada još nije bila gužva. Tražio da čujem nešto od orkestarske klasike. Slušao sam "ride of valkiries" sa baš odvrnutim pojčavačem. Nisam čuo izobličenja koja pominje autor. A ako ih tamo nema...

Posebno su nekorektni komentari na tom linku onih koji nisu ni čuli slušalice. Da ne kažem nešto gore.

 

Čovek ih goni sa Topping-ovim pojačalom za slušalice, ko zna šta je na kraju dobio od odziva. Sve, ali da zvuče ćebovano, ne bih rekao...

Link to comment
Share on other sites

Ne znam samo da li je review, gde se true ribbon sluške nominalnog otpora koji je o,nešto oma teraju sa Topping pojačalom, urađen namerno, da bi se prikazala loša merenja i napisalo kako je zvuk ćebovan ili zato što dotični nema blage veze sa životom.

Detaljno sam slušao na sajmu, i "starijeg brata" SR-1b i CA-1A, sa Šolajinim lampašem, sa Requisite lampašem, sa Requisite tranzistorcem, sa SAEQ tranzistorcem.

Sve kombinacije sviraju za tri medalje, razlike postoje, ali šta god čovek da stavi na ušesa čuće obilje muzike na onaj najbolji način, da ne opisujem...na kraju, ima ovde mnogo iskusnijih kolega od mene koji su u životu čuli tušta i tma sluški, pa neka kažu kako zvuči RAAL, ako su ih slušali.

Link to comment
Share on other sites

Jel to taj "meracki" sajt sto ga neki ovde s vremena na vreme izvade iz rukava ... Eto taman da znate kakvo djubre pustaju u etar i o kakvim bezvenjakovicima se radi. Culo je pola foruma sluske bez zamerki i sa odusevljenjem i taman da se vidi sta je poverenje u te tzv merace. Pisu za one kojima je slusanje suvisna stvar. Bio sam sa Pecassom na sajmu i culi iste numere. Neko ko zivot provede sa slusalicama i vrhunskim hifijem samo mi da razlog vise da diskfalikujem takav sajt za sva vremena. Doduse nikad ni 5 para nisam davao na nesto sto neko na taj nacin pise. To sto su na neki krs od preampa zakacili slusalice tog tipa govori vec sasvim dosta.

Link to comment
Share on other sites

Jes to je taj.

Problem je kad aparat na merenju pokaze odlicne rezultate a zvuci nikako & to sto se merenje uzima za apsolutnu i jedinu referencu.

Namerno se stvara predrasuda : aparat na "naj" rezultatima sa merenja je "naj" za slusanje.

Meni bar tako deluje.

 

P.S. Merenja su obavezan deo nekih procesa a nesto drugo je korelacija merenja i zvucnog dozivljaja.

 

P.P.S

Slusao sam na kratko slusalice u Solajinom sistemu - nisam nikakav strucnjak za ocenu slusalica ali nista tu nije bilo cebovano - kad jednom cujes pravo cebovanje / zavesu - to posle odmah prepoznas.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, somilenko said:

Garant je Topping sponzor ASR-a :ph34r:

Sumnjivo mi je da je tako. Mnogo Topping uređaja je testirano i sve je to ultra i najbolje. Imaju kao čestog gosta nekog lika iz Toppinga, nekog inženjera, kome se onda ostali, manje više isti likovi, dive i klanjaju na inženjerskom umeću. Napravili su fetiš od Audio Precision mernog uređaja kao da je to ne znam šta i da pre toga nije postojalo ništa dostojno čime se može meriti.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da bi neko koliko toliko merenja slusalica trebalo da se izvrsi na nekoj "glavi" sa nekim kao "standardnim" usnim skoljkama i naravno sa mikrofonima. Marerijal neki silikon. Ovako kako su merili nisam uopste siguran da je to ispravan metod? Spominju i harmanove predvidjene krive kako neku referencu, i to je mozda ono sto se desava posle usne skoljke?

https://www.headphonesty.com/2020/04/harman-target-curves-part-3/

Mozda su postvili fotografije set-upa sa "glavom" u nekim ranijim merenjima drugih modela?

(Samo da NE odliju usne skoljke Vulina...)

Tesko da bi se moglo nazvati recenzijom? Recenzija jednostavno mora da sadrzi slusne testove sa tacnom listom pesama, i ostalim neophodnim informacijama o kakvoci tog matetijala kao i informacije sitemu u kome su slusni testovi izvrseni. Sa ponekom fotografijom set-upa u sistemu koja bi posredno posvedocila da su se ti testovi i desili?

zanimljiv link

 

Link to comment
Share on other sites

A šta mislite o review-ima Darko Audio?
Ja sam obozavao da gledam njegov YT kanal, ali zbog nekog celokupnog vajba. Svidja mi se kako prica, opisuje i slicno. Izbor muzike je vrh. 
Secam se i jednog snimka gde bas neke slusalice opisuje, setnjom kroz Berlin. Ne interesuju me slusalice ni malo, ali video je bio top.

Ali sam opet nekako mislio da iza tekvih review-a uvek postoji neki interes. Recimo nerealno mi recimo koliko Kef hvali i da je gomilu uredjaja od Kefa isprobao eto tek tako.

Mozda i taj Amir ima neke interese da pise tako.

 

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, somilenko said:

tako da si na pravom mestu, brother in arms...

Нисам ја стандард, ја доказано не знам да слушам. :P

Amir-ов приступ ме потсећа на коментар једног пријатеља пре, има тога, 25 година. Слушали ми Orbital и FSOL, а он задубљен у локални dark wave. Нешто у фазону "које сте ви несофистициране главоње, по овом што слушате, вама треба само тон генератор, па слушајте фрекфенције".

Можда Amir "слуша" гледајући графички приказ фрекфенцијског одзива. Ма сваком своје.

27 minuta ranije, CoyoteKG said:

Ali sam opet nekako mislio da iza tekvih review-a uvek postoji neki interes

6w8cee.jpg

:D

П.С. Заиста ми жао што сам релативно далеко од већине овде на форуму. Колико имам прича овог типа које су за медијум необавезног ћаскања у некој кафани...

Link to comment
Share on other sites

Kako god, za Acine sluške se nalupetao za sve pare, jer i da ih je neko nagluv slušao prošle nedelje u Holidej In hotelu ne bi napisao ovo što je on napisao.

Jedno su lični afiniteti, ali onako napljuvati ove slušalice je u najmanju ruku izuzetno nekorektno, da ne upotrebim neku težu reč. Prosto nema veze sa vezom.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Borko said:

 Napravili su fetiš od Audio Precision mernog uređaja kao da je to ne znam šta i da pre toga nije postojalo ništa dostojno čime se može meriti.

Слажем се, и сумњам око тог уређаја, дуги низ година користим Sound Tecnology 1710A и сасвим је довољан за сва аудио мерења мада ни Neutrik A2 не треба потценити!

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je metodologija totalno pogresna. Ne mogu se isto razmatrati merenja elektricnih uredjaja gde se merne vrednosti odvijaju u isklucivo elekricnom domenu. I komponenti u kojim ucestvuje vise razlicitih sistema.

Uz to harmanova kriva je dobijena na osnovu istrazivanja (koja su u tom smislu dobro sprovedena) ali se mogu smatrati statickim, psiholoskim i socijalnim istrazivanjima. A ne elektro/akustckim merenjima. Pored toga nije napravljen "balisticki" model i na tom modelu izvrsena merenja? Pa onda uporediti sa svim ostalim. Ipak je usna skoljka neka vrsta inverzne male horne?

Ta target harmanova kriva, dobijena eksperimentima na bazi intervjua velikog broja korisnika, toliko podseca na elektricna merenja transfera mikrofona posleratne ere.

 

Link to comment
Share on other sites

Merenja elktro/mehanikih/akustickih uredjaja su veoma komplikovana. Recimo philips je merio zvucne jedinice sa 0.5m udaljenosti mikrofona i jedinice su bile "gole" bez ikakave ploce ili kabineta u ajustickom kratkom spoju. Drugi proizvodjaci su merili na standardnm panelima sa 1m udaljenosti. U poslednje vreme Proizvodjaci daju merenja u kabinetu. A cesto nije eksplicitno navedeno kako su ta merenja izvrsena?

U slucaju slusalica sve je izuzetno komplikovano...

Link to comment
Share on other sites

Ko god želi da shvati koliko su ove slušalice dobre potrebno je samo da ih turi na glavu i sve će mu biti jasno, ne treba da gleda u grafikone i osciloskope, dovoljno je da ih čuje. Merenja je radio Aca dok ih je projektovao i poznajući to kako radi, ni trenutka ne sumnjam da je to uradio u okvirima struke koju itekako dobro poznaje, znamo svi šta mu je formalno obrazovanje.

Ono što ja ovde vidim je, ponavljam, ili katastrofalno neznanje ili zlonamerno urađen review, treće ne postoji.

I na kraju, ko je taj Amir i koliko je uopšte on relevantan.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...