Jump to content


Malo bolji zvučnički stalak


Sten

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jesam, razmišljao sam, ali sam već podijelio nešto od tih misli ovdje.

Uglavnom te varijante koštaju vrlo blizu polovnom brendiranom stalku (pa i nekim novima), a uglavnom je takva priča da sa svakim zvučnikom svi uglavnom želimo i stalak koji će estetski odgovarati, pa rijetko jedan stalak bude trajno rješenje za razčličite zvučnike. A prodati DIY je težak sport.

Još bolja varijanta, a zapravo praktično isto što se nudi kao "komercijalna DIY varijanta", je baš DIY, i baš sam neki dan računao da bi za 150 eura mogao napraviti stalke koje bi nekome platio otprilike duplo. No, ponavljam, nemam prostoriju za rad, niti sav potreban alat, no ne sumnjam da bi takav stalak parirao gotovo bilo kojoj "gvožđiriji" od stalaka, čega je većina na tržištu, no nisam siguran za ove što i tražim, na bazi aluminija, tu bi potonji mogli biti u prednosti.

I puno skuplji, na žalost i naravno, no kad, kao što kažeš, imaš zvučnike u toj nekoj višoj klasi (i ovaj za kojeg tražim stalak je na gornjoj granici), onda to traži svoje da bi dalo maksimum, a ako ga uskratiš s bilo čime (stalkom, kabelom, smještajem) onda bolje da ga nisi ni uzimao.

Ma, iskreno, malo sam već i sluđen od zagledanja stalaka zadnjih par dana, no trebao bi dobiti na probu par modela, pa će to biti zapravo najbolja opcija - točno čuješ što koji nudi u zvuku, pa ako koji zablista - moj je. Tko zna, možda bude i neka gvožđurija. Iznenadilo bi me, ali daleko od tog da bi bilo prvo iznenađenje u bavljenju hifijem.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, giZ_Mo said:

А како да знамо кад зачетник теме није наш?

Ali zna čitati ćirilicu bez Google Translatea :) i radije bi vidio izraz "ne s ovih prostora" ili "ne iz naše države" nego ovako. Isto tako ne bih da se ovo nekako krivo protumači.

No, problem je, to stoji. Lokalno sam sve ja to ispitao još prije par godina, uglavnom i oni koji rade s aluminijem, takve stvari su im prtljancija i sitnica, pa se neće zafrkavati s time. Neki ti to kažu otvoreno, neki indirektno. Ne sad vezano za AL, nego za bilo kakve strojarsko-tokarsko-stolarske radove.

No kad bi sve to zbrojio (pogotovo s poštenom završnom obradom) i podvukao crtu, bojim se da bi i cijena bila slična spomenutim Dynaudio stalcima. Koji su mi još uvijek na short-listi, da ne bi bilo zabune 😇

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Viktor_alive said:

... imao ili imam puno brend stalaka (Dynaudio, Atacama, B&W, Mission itd), i jamčim da je ovaj par (izrada u Gornjem Milanovcu) najmanje isto toliko dobar...

Pa, mogao si staviti i neku sliku da vidim(o) koji je to "ovaj" 😀

Btw. sad baš pregledao "vaš" KP oglas i našao nekog Božu iz NS-a, radi svakakve stalke od drveta (ako neće da bidne AL, onda će prije da bude drvo nego gvožđe😁), vrlo povoljno. Ima tko iskustva, u smislu da je barem usporedio s nečim drugim ala neki solidni brendirani, poželjno u solidnijem sistemu?

Link to comment
Share on other sites

Posalji mail firmi ciji su zvucnici sa upitom sta je preporuka.

Iskreno obzirom kolike promene unose u zvuk malo me nerviraju firme koje uz svoj zvucnik nemaju i svoj stalak, pa ostave mogucnost kupcu da sav njihov trud pokvare pogresnim izborom stalka. Ako neko i hoce da uradi DIY stalak bar da zna na sta da obrati paznju. Nek je skup originalni, ali nek ima kupac opciju da kupi stalak na kome su ga oni slusali i barem koji tip stalka da gleda. 

Link to comment
Share on other sites

Ja  ne  znam  sto  odbbijas  da napravis onaj sa standardnom cevi.

1 estetski je odlican

2 lako se pravi, ne treba ti radionica.Dva srafa usrafis. Ako daske kupis na meru tamo gde  rezu ploce.

3 Ukuni trosak 20-30E. posle juri bolje, skuplje, brendirane. Nije  steta velika i ako  ti ostanu neprodati

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, _Naum said:

Moze i ovako:

Samo jos finis ulje..

image.jpeg.2e03d4ec8869c3def1f64f899f4f1ad9.jpegimage.jpeg.cefcccb53202465fe2d5518f3cf541f7.jpeg

image.jpeg.a42027d27fd40d9903694c4ab2e577c1.jpeg

 

Salji fotku kada ih nauljis, bas me zanima kako ce (nijansa) ispasti na bambusu (pretpostavljam da ide Rubio). Naravno, i kako ce se bambus zvucno na ovoj poziciji pokazati, to me takodje zanima. :)

Btw, i ovako sve zajedno izgleda brutalno. 

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, sondek said:

Posalji mail firmi ciji su zvucnici. Iskreno obzirom kolike promene unose u zvuk malo me nerviraju firme koje uz svoj zvucnik nemaju i svoj stalak, pa ostave mogucnost kupcu da sav njihov trud pokvare pogresnim izborom stalka. Nek je skup, ali nek ima kupac opciju da kupi stalak na kome su ga oni slusali.

Slažem se, ali gotovo isključivo zato nisam ljubitelj bookshelfova. A velika većina firmi, ako uopće imaju original stalke za neki model, to je uglavnom gvožđurija koju rekoh da neću. Uglavnom samo najveći proizvođači, za jače modele, imaju poštenije uratke, ali to košta, ponekad i nebulozno. Za ove "moje" sigurno nema stalaka.

Iako, prije su nudili stalak (s prijašnjom varijantom modela, iako bilo je to jako davno) i čak je bio full od aluminija (zanimljivo), ali toliko loše napravljen (varijanta open-frame sistema, ali toliko klimava da je odmah bilo jasno da to neće biti dobro - bolje da ga nisu ni nudili kao opciju ili je išao u paketu, to ne znam) da je ovo sad što imam doma, "priručni stalak", zapravo ono što mi je tada poslužilo kao pošteni stalak, samo sam ga sad morao malo podići.

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Iron man said:

... posle juri bolje, skuplje, brendirane. Nije  steta velika i ako  ti ostanu neprodati

Koliko puta moram ponoviti da je ovo tema upravo o tim "boljima", koji će ostati za stalno (nadam se, nikad ne možeš biti siguran). "Privremeno rješenje" već odrađuje svoj posao, tako da savjeti u tom smjeru nemaju puno smisla i više neću ni odgovarati na njih.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Dražo said:

 

Salji fotku kada ih nauljis, bas me zanima kako ce (nijansa) ispasti na bambusu (pretpostavljam da ide Rubio). Naravno, i kako ce se bambus zvucno na ovoj poziciji pokazati, to me takodje zanima. :)

Btw, i ovako sve zajedno izgleda brutalno. 

Hocu, planirao Rubio crne boje, jer znam da je nemoguce potrefiti braon nijansu sa kutijama.
Poredili smo sa stabilnim metalnim stalkom i neki zakljucak je da su sredina i visoki jasniji, precizniji. Bas je dobio bolje konture.

VIse mi se svidja zvuk drveta kada ga chuknem. Nisam ni razmisljao nikada o skroz metalnom.
Narocito kada sam cuo da je Sean (Zero Fiedelity) spomenuo da je najbolji stalak koji je ikada cuo, stalak od bambusa..

Link to comment
Share on other sites

Ako je open frame stalak bio u startu gledaj bas tako nesto. Ima stalaka koji su teski kao tuč, pune se jos tezim punjenjem ali i stalaka koji trebaju biti sto laksi i bez punjenja. Ja sam recimo imao open frame stalak koji je firma testirala pri postavljanju tako da kad se dobro zategnu i stave na njihove izuzetno visoke i ostre spajkove treba da zvoni  kad se udari imbus kljucem nakon manijackog stezanja. Prema gore su ultra ostri spajkovi koji se zabodu u zvucnike. Ne navodim to kao neki idealan stalak ili princip vec primer do koje mere idu preporuke ozbiljne firme. Na tom stalku sam probao gumene podloge ili bluetac ..bukvalno upropasten zvuk. ...i onda neko stavi na neku cev ispunjenu olovnom sacmom od 100kg, na gumene podloske, drveni stalak,omane visinu ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

@_NaumDa, nema sanse na bambusu da dobijes tu nijansu kutija. Na hrastu da, sa Charcoal nijansom (ploca astala u mojoj temi bas tome odgovara). No, bice svakako zanimljivo, tako u pastelnim bojama. A podloske za spajkove, koji koncept je u pitanju?

Sto se tice zvuka, slican zakljucak sam i ja izvukao, kada stavih bambus pod moje floor-standing kutije. Nema sta, ODLICAN materijal za nekoliko hifi namena. :thumbsup2 

Link to comment
Share on other sites

@Sten не стижем већ пар дана од када сам те питао у овој теми…

Дрво и можеш ово радити код Саве Великинца. Колико сам разумео, човек тврди да је израду оваквих сталака израђивао за овлашћеног дилера (https://www.tontraeger-audio.com/lang/en/) или томе слично ако нисам то добро разумео…сазнаш лако ако контактираш Сава лично :)

Све ово и остали предлози нису можда од неке користи јер нам ниси открио који су звучници у питању.

Срећно

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Dražo said:

@_NaumDa, nema sanse na bambusu da dobijes tu nijansu kutija. Na hrastu da, sa Charcoal nijansom (ploca astala u mojoj temi bas tome odgovara). No, bice svakako zanimljivo, tako u pastelnim bojama. A podloske za spajkove, koji koncept je u pitanju?

Sto se tice zvuka, slican zakljucak sam i ja izvukao, kada stavih bambus pod moje floor-standing kutije. Nema sta, ODLICAN materijal za nekoliko hifi namena. :thumbsup2 

Za sad su ARN podloske na inox spajkovima.
Dodacu i ispod njih dyneemu umesto tankog filca. To inace samo zbog lakseg pomeranja. Tu vec nema sanse da promena materijala daje cujnu promenu, jer toliki bambus i dyneema ispod samih kutija bukvalno pojedu sve sto zvucnik isporuci (i naravno vrlo malo vrate - tj. odmognu kutiji)..

Link to comment
Share on other sites

@Sten(@ab)

Ove stalke je meni uradio Savo Velikinac, mislim da behu 150-200e (bocne gume sa bakarnim nitnama sam ja stavio, da bi kutije (sa sve spajkovima) stajale bezbednije). Ako hoces kontakt, javi se na PM.

 

image.thumb.jpeg.f45033bac765fe611a51472930c1ac3f.jpeg

 

Nema sta, vrhunska izrada, sve sto radi. Uostalom, eto ga konacno i na sajmu sada za vikend.

A sto se tice Boze, znam da jako precizno i lepo radi, bio sam par puta u radionici. No, nisam zvucno testirao njegove uratke.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, _Naum said:

Za sad su ARN podloske na inox spajkovima.
Dodacu i ispod njih dyneemu umesto tankog filca. To inace samo zbog lakseg pomeranja. Tu vec nema sanse da promena materijala daje cujnu promenu, jer toliki bambus i dyneema ispod samih kutija bukvalno pojedu sve sto zvucnik isporuci (i naravno vrlo malo vrate - tj. odmognu kutiji)..

Hm, moracu probati dyneemu. Ima li gde kod nas uzeti (meni bi trebalo plafon cetvrt kvadrata)? Moze info i na PM.

A da se podloska cuje - cuje se. Doduse, suptilne razlike su u pitanju. Mogu ti na probu poslati onaj moj "sendvic" (kombinacija aluminijuma i tekstila), kao i poslednje uradjene od karbon-fibera, pa poslusaj.  

Link to comment
Share on other sites

Dyneema konop trazi, ima na ebay. A kod nas IgluSport radnja. 5.5mm uze, samo skines najlonsku kosuljicu.

Gde god je stavis ima pozitivan efekat.. PS. Ne traziti po netu, niko jos nije probao..

Hvala za ponudu tih kombinacija. Posle ovog otkrica ne igram se vise..

Karakteristike samog materijala sve govore..

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

... Све ово и остали предлози нису можда од неке користи јер нам ниси открио који су звучници у питању...

Ima tu dovoljno korisnog, inače ne bih baš nastavljao temu. Uostalo, uvijek se netko može pridružiti i dati još neki info koji će mi značiti kod odabira stalka. A s druge strane, možda će odlučivati to ako dobijem 3-4 stalaka na probu, pa od njih jedan super legne, i džaba onda sva ova priča.

Nema veze, nek' se piše, nisu gluposti, pa možda nekom drugom nekada nešto od ovoga pomogne.

Zvučnici nisu uopće bitni za temu. Bitna može biti jedino kilaža (8kg), gabariti prosječnog bookshelfa i od MDFa je. Ne može potegnuti na 30Hz-a sa jedno 100db-a, ako je netko na to mislio :D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Dražo said:

...A da se podloska cuje - cuje se. Doduse, suptilne razlike su u pitanju...

Oh, ne da se čuje, nego je stvar problematična kao i kod traženja stalaka, ala cijela ova tema.

Ne znam ni sam koliko sam različih podloški probao staviti ispod police, i na kraju sam ostavio "šiljak u praket" varijantu. Zato mi se godinama već ne da srediti parket u sobi, jer mi ga je glupo odmah probušiti šiljkom, a nemam čujno prihvatljivo soluciju. Ne znam više ni što probati.

Sve su to nijanse (ok, kod podloški manje nego kod stalaka, barem na prvu), ali kad skužiš da su jedne bolje od onih drugih, onda te druge za tjedan-dva više uopće ne možeš slušati, kao ni lošiji stalak.

Mislim, barem je kod mene tako 🥺

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Dražo said:

Pa i nije neki. Ubaci se na autobus, stize garantovano. Desetine stvari sam dobijao i slao, Zagreb, Varazdin, Sl.Brod...

Da, to sam vidio, moguće baš kod Bože na jednom oglasu. No, nema iz VT direktna linija za NS. Što je komplikacija na komplikaciju, a kakve sam sreće, pitanje jel bi stalak stigao ili ostao na grani u nekoj "čekaoni".

Imao sam lika koji je znao nekoga koji tako, "prebacuje stvari", samo kako se naprasno ugasio HR forum preko kojeg smo imali kontakt, ostao bez mogućnosti dalje komunikacije. Probat ću se malo raspitati, nije hitnja, ne mora biti ovaj tjedan, ako će i biti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...