Jump to content


Malo bolji zvučnički stalak


Sten

Recommended Posts

Vjerojatno će mi u idućih tjedan dana zatrebati neki bolji zvučnički stalci (naravno, odmah se postavlja pitanje što je to "bolji", pa ću probati u postu objasniti, barem onako kako ja gledam, odnosno trebam u ovom slučaju), pa bih volio čuti prijedloge po mogućnosti nastale na osnovu vlastitih iskustava, iako nije uvjet.
 
Ono što bih volio naći je stalak baziran na aluminijskim cijevima/nogama/držačima, a ima dosta malo toga i uglavnom je ne baš jeftino, u svakom slučaju skuplje od uobičajene „željezne gvožđurije“ što većina stalaka jest (ok, znam da je čelik, ne morate me ispravljati 😁), ali vidjeh tu i tamo poneku kombinaciju sa aluminijskim cijevima, gore i dolje MDF ploče ili neka vrst tvrde „plastike“… tako nešto.
Solid Tech, Focal, B&W, Monitor Audio… su neki od proizvođača koji su imali takve stalke u ponudi, no sigurno ih ima još. Ovo je bilo na brzinu iz glave.
 
Focalov stalak iz Electra serije od prije nekih 15-20 godina je bio najbolji stalak koji imah (aluminijska „noga“ sa MDF pločama gore i dolje). Probah ga poslije naći kad mi je trebao stalak zadnji put (prije cca. 3-4 godine), no ne nađoh to više (polovno naravno).
Dimenzije gornje ploče bi trebale biti barem 16x16cm, visina 60-ak cm-a (+/- 2-3cm), a donja ploča barem 25x25cm. Zvučnik koji bi trebao ići gore nije pretežak, pa stalak ne mora biti (pre)masivan, a izgled će igrati ulogu, moram priznati, pogotovo što zvučnik nije baš neki ljepotan, pa ću ga morati „uljepšati“ stalkom 😇😂
 
Drvo bi isto moglo "proći" materijal (ono tvrđe, naravno), iako tog valjda ima još manje od alu-stalaka, no radije bih to nego "standardnu gvožđuriju".
Uglavnom, puno je toga na tržištu, nisam pristalica one „što teže to bolje“, ali ni što lakše, da ne bi netko krivo shvatio.
 
Što se mene tiče zv. stalci su vrlo problematičan dio „bookshelf priče“, a mislim da se prečesto gleda uglavnom da se ne potroši baš previše "na to", te samo potrebita visina - i to je to. Stalak poprilično utječe na krajnji zvuk toga što je na njemu, što zna svatko tko se imalo „igrao“ s time. Štoviše, može toliko utjecati da „upropasti“ zvučnik, u smislu da sve skupa postane gotovo neslušljivo. Rijetko, ali događa se.
Dakle, slobodno se nabacujete idejma, poželjno u traženim okvirima, a budžet je recimo 400 eura (i za tu cijenu se teško može naći novi stalak traženih osobina, no polovni da). Može i malo više ako je baš nešto extra, ali drage volje ću kupiti i nešto za 150 eura.  Barem neću previše izgubiti ako se ne pokaže baš :D
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, tako nešto (pogotovo što je ovaj full od aluminija), ali cijena je jedno 30% veća, koliko vidjeh na brzinu po netu, a to je već osjetno. Ali ajde, pogledat ću malo detaljnije poslije, možda ima neka akcija negdje, ionako nemam baš prevelik izbor za birati.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Sten said:

Da, tako nešto (pogotovo što je ovaj full od aluminija), ali cijena je jedno 30% veća, koliko vidjeh na brzinu po netu, a to je već osjetno. Ali ajde, pogledat ću malo detaljnije poslije, možda ima neka akcija negdje, ionako nemam baš prevelik izbor za birati.

Nemam običaj kvotati sam sebe, ali sad gledam "Stand 10" je praktično ista stva (isto alumijski stalak, barem tako piše), jedino je gornja ploha 3cm duža (nebitno vjerojatno, kad je širine obje malo preuska) i tazlika je samo u širini krakova dolje (donja baza, iako nije ploča). Moguće da veća baza donosi i bolji zvuk, no isto tako i ne mora biti, jer je i ova manja izvan gabarita zvučnika, pa time i (recimo) dovoljna.

Da, i što je najbitnije 10-ka je osjetno jeftinija, komotno u budžetu.

Link to comment
Share on other sites

Što znači slabiji, osim ovog gore što sam spomenuo kao razliku, a iz njihovog opisa? Jesi baš probao; čuje li se na njemu zvučnik lošije nego na 20-ki, a da baš nije neki ovećih dimenzija i 15-ak kila? To bi već bio pravi argument. Milsim, vjerujem da je nešto bolji, uglavnom zbog šire donje baze, samo vrijedi li to "nešto" 200 eura više.

Btw. problem sa popustima je da ti ih baš ne daju u trgovinama, pogotovo 30% :D

Stand 6 mi vizualno ne bi odgovarao.

Link to comment
Share on other sites

Nisam baš skužio ovo modul i profil (čega), pa još da ima za fino štelanje.

Uostalom, ništa DIY. Mislim, može teorijski, ako će netko drugi to napraviti 😅 Nemam ja prije svega prostora za rad, a ni sveg alata što bi htio/trebao, tako da jedino kupno ili kupovni DIY. Ima jedan ovdje, meni relativno blizu što radi, pa ću probati s njime vidjeti. Iako, iskreno, ne bi to bilo puno jeftinije od zadane cifre (ono što se meni sviđa), pa se onda pitam ima li smisla.

Kad prodaješ (iako ne volim tako kupovati, ali dosta toga ne završi u sistemu, pa moraš prodavati, jbg.), ako je brend, ipak ćeš nekako prodati. DIY ćeš skoro nikako prodati ili za (jako) male novce.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Sten said:

Što znači slabiji, osim ovog gore što sam spomenuo kao razliku, a iz njihovog opisa? Jesi baš probao; čuje li se na njemu zvučnik lošije nego na 20-ki, a da baš nije neki ovećih dimenzija i 15-ak kila? To bi već bio pravi argument. Milsim, vjerujem da je nešto bolji, uglavnom zbog šire donje baze, samo vrijedi li to "nešto" 200 eura više.

Btw. problem sa popustima je da ti ih baš ne daju u trgovinama, pogotovo 30% :D

Stand 6 mi vizualno ne bi odgovarao.

Nisam imao priliku da ih testiram uporedo, ali sam ih "opipao" u razlicitim sistemima.

Pogledaj im mase + preporuke DY - za koje kutije je preporuka koji stalak. Stand 10 je za nize jeftinije serije.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Nisam imao priliku da ih testiram uporedo, ali sam ih "opipao" u razlicitim sistemima.

Pogledaj im mase + preporuke DY - za koje kutije je preporuka koji stalak. Stand 10 je za nize jeftinije serije.

Pa, razlika u masi je 1,5kg, što je ništa. Ok, općenito su lagani jer su od aluminija, a kako su dimenzijama stupa isti, očito može ići i ista količina pjeska unutra, pa opet dolazimo do skoro iste težine. Samo to mislih.

10-ka je za manje kutije, sad to što su jeftinije je drugi par cipela, naravno da će tako napisati. 20-tka je namjenjena za zvučnik zapremine skoro 25 litara, uz izdašnije dimenzije, što je osjetno više nego uobičajeni bookshelf. Zato mislim da mi možda ne treba 20-tka stalak. Uostalo, nisu mi baš ni jako lijepi 😁 Spašava ih materijal 😎 Budemo vidjeli.

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, Iron man said:

image.thumb.png.9b7cb29e67150f8feeb6d5a154763010.png

 

Ovo je vrlo zgodno, ali ne vidjeh ja to nigdje za naručiti - alu cijev, još da nije neka pretanka, i da ima postavljen taj dio s navojem po sredini. Može neki link?

Tako što sam zapravo htio dati lokalnom majstori da mi napravi (još prije par godina), no ispalo je "prekomplicirano" jer je aluminij, pa ajde to vari a da bude apsolutno ravno... možda mu se nije htilo samo zafrkavati s tim "sitnicama", što je čest slučaj ovdje.

Doduše ovih 645mm je puno previše, idealno bi bilo jedno 8-10cm manje, pa onda MDF ili drvo ploča dolje i gore + šiljci dolje i taman bi onda bilo negdje 62-64cm. Da, slažem se, s takvom cijevi bi to mogao složiti doslovno u dnevnoj sobi.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Sten said:

i da ima postavljen taj dio s navojem po sredini.

Ne mora da ima tu pločicu, provučeš celom visinom metalnu šipku sa mašinskim navojem (obično su dužine 1m), odsečeš koliko ti treba i zašrafiš sa gornje i donje strane drvenih ploča (ili šta već budeš uzimao za to).

NAVOJNA ŠIPKA M12/1M - DIM Trade

Umesto aluminijumske cevi može i cev za kanalizaciju, pa nekom bojom da se ofarba ili nalepi neki samolepivi tapet.

Link to comment
Share on other sites

Je, to sigurno potpada pod "malo bolji stalak", zajedno s pripadajućom estetikom.

Zasad jedino taj Dynaudio (20 ili 10, sad je pitanje, pogotovo što prvospomenuti nema nigdje za 400 eura). A nisu mi baš ni nešto lijepi, pa ne dam više od 350 😂 Dakle, možda bude 10-ka. Upozoren sam, znam 😇

Link to comment
Share on other sites

Kakva kanalizaciona cev, folija, na šta će to da liči. 

Uzmi onu niklovanu i obavezno sa centralnim šrafom. Šipka sa navojem će landarati u cevi i sve će biti vrlo nestabilno. 

Ukupni troškovi dve nogare sa donjom i gornjom pločom 20ak €. Estetika i funkcionalnost (stabilnost) dovoljna da te zadovolji dok ne nađeš brendirani bolji stalak. A i ako ga ne prodaš posle nije velika šteta. 

Link to comment
Share on other sites

Pa ja sad tražim ovdje preporuku za "bolji" stalak. Piše čak i u naslovu.

Imam ja "tek toliko stalak", zapravo vrlo je i dobar, ali nije "normalno" izgledajući stalak, iako karakteristikama dobro drži vodu, dovoljno za normalno slušanje. Ali meni treba estetsko-funkcionalni stalak, koji se obično kupuje u trgovini, ovoj ili onoj.

Link to comment
Share on other sites

Oblik gornje ploča je praktično nebitan (osim da nije veća nego dimenzije zvučnika) jer ju ionako zvučnik poklopi.

No sumnjam da je tu riječ o aluminiju (našavši cijenu novog na netu)j, te je to manje ili više klasični željeezni stalak. Ne tvrdim 100%, možda bi se i mogao naći neki koji bi mi zvučao zadovoljavajuće, no ne da mi se više baš istraživati ta opcija, pogotovo ako moram platiti za nju :D

Link to comment
Share on other sites

Sten, da li si razmišljao o nekoj komercijalnoj DIY varijanti? Kupio sam nedavno za nekih 150E stalak custom izrade sa Kupujem Prodajem.. imao ili imam puno brend stalaka (Dynaudio, Atacama, B&W, Mission itd), i jamčim da je ovaj par (izrada u Gornjem Milanovcu) najmanje isto toliko dobar. Nemam, usput, baš naivni par standmounta.. imam ih više, svi su kupovani novi (raspon 2000-4200 eu) i suviše puno mi znače da bi ih tek tako postavljao na bilo šta. Naravno, nemam nikakve afilijacije s prodavcem, ne znam čoveka (živim u bližem inostranstvu)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...