Jump to content


Vinil- još jednom...


Parton

Recommended Posts

pozdrav, dugo sam bio na forumu pa se ne predstavljam posebno, a kako je u međuvremenu sistem logovanja više puta menjan nisam više mogao da se prijavim sa nekim starim podacima...ništa od starih opcija nije prošlo i onda ajd ponovo da se registrujem...

 

vratio sam se ponovo u svet vinila, jer sam ustanovio da mi je iz zlatnog doba vinila ostalo više ploča nego što sam mislio...imam jedan vintage i jedan nov gramofon...neka moja zapažanja nakon povratka u svet vinila...po stavkama, lakše mi je tako...

1. kvalitet novih vinila je očajan, nije katastrofalan, ali je prilično loš...unutrašnji papir se lepi za ploču i ostavlja trajne tragove kad se ploča prvi put vadi iz omota...a to se ne može izbeći nikako, moraš da ploču nekako odlepiš od unutrašnjeg omota...neke imaju kesicu pored papira, pa je to nešto bolje, ali ostaje primedba na loš kvalitet generalno...krckanje i pucketanje kao dobar dan...

3. polovne ploče su gubljenje vremena i para...prodavci su neiskreni i nepošteni, i manje više većina ploča je neupotrebljiva...neke sam platio jeftino pa mi nije žao, ali ima prodavaca koji mrtvi hladni traže 1000-1500-2000 dinara za ploče čija je jedina destinacija kontejner! jedan traži 3.500 za dupli album sa vidljivim tragovima na omotu, koji sam nov u celofanu našao za 4.000...ponekad ploče vizuelno deluju ok, ali to me dovodi do sledeće stavke...

4. većina ljudi je ploče slušala na loše podešenim gramofonima, ili sa istrošenim iglama, jer su očito mislili da se zvučnica koristi dok sa nje ne otpadne igla...užas kako su polovne ploče izorane...tu sam već odustao od polovnih ploča definitivno...nedavno sam nakon malo cenjkanja kupio jedno novije blue note izdanje ( aktuelan živ muzičar) za 20 evra, koje je gle slušano na nekoj turpiji od igle...vizuelno deluje super...

5. pranje ploča je postalo obavezna stvar, što je meni nepoznat fenomen iz onog doba...ne znam ni da li su tada postojali ultrasonični perači, ali ne znam nikoga ko je znao da tako nešto uopšte postoji ako ih je uopšte bilo...pošto nemam nameru da u to uložim više nego u gramofon, probao sam neko ručno pranje na nekim manje bitnim pločama za probu, ali su ploče postale još gore nakon tog tretmana...možda sam napravio lošu mešavinu, ali trudio sam se da pratim isprobana uputstva sa malo alkohola, destilovane vode i nekog sredstva za pranje, ali rezultat je bezveze...

6. statički elektricitet je jedan od najvećih neprijatelja, možda mi se samo i čini, ali to ranije nije bilo toliko izraženo (naravno, primećivalo se i tada)...zerostat pištolj je takođe otišao sa cenom, a još uvek nisam provalio kako da se sa tim izbori u nekoj DIY varijanti...takođe, ako puckanje i krckanje postane baš čujno, proverite čistoću igle, dosta brzo se skuplja svašta na igli, i četkica za iglu ne pomaže do kraja, mora neka tečnost iako neki proizvođači to ne preporučuju (ortofon)...na vintage gramofonu imam ortofon vms-30mk2 i godinam je čistim alkoholom povremeno, ništa joj ne fali...

6. rupa bez dna, ali to sam negde i očekivao i ukalkulisao...cene novih ploča su bezobrazne, polovnih takođe...dodatna oprema je posebna priča...do sada sam za nekoliko meseci kupio carbon brush četkicu, četkicu za iglu, teg za gramofon, audio technica at607 tečnost za iglu, gumeni mat koji je bezveze, pluta/guma mat koji je takođe bezveze, iako navodno manje privlači elektricitet, što uopšte nije tačno...možda manje nego felt mat, ali bezbroj puta se i on podigao sa gramofona zajedno sa pločom, elektronsku vagicu, preamp sa promenjljivim gainom, jer je phono u pojačalu previše tih a i nije nešto, label saver za zaštitu ploča kod ručnog pranja, puno unutrašnjih i spoljašnjih omota...

 

možda se kroz diskusiju setim još nečega...:-)

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, petarjovic said:

Sve to prodaj i kupi strimer i život će ti biti lakši🙃

nisi valjda pomislio da nemam i strimer 🙂

rekoh da su ovo moja zapažanja, iako možda liči kao kuknjava...u svakom slučaju dinamično je, jer vidim da neki odustaju od gramofona, ali isto tako ima i onih koji se spremaju da ga nabave...možda njima ovo bude korisno...

Link to comment
Share on other sites

Masu polovnih ploca sam uzeo za male pare, odlicno ocuvane.
Budu po nekad prasnjave ali pranjem se dodje do iznenadjujuce dobrih rezultata bez stat.eliktriciteta od skoro do potpune eliminacije puckanja i krckanja.
Jedna od metoda koju mozda nisi probao a preporucio bih ti je vakumsko usisavanje ploca.
Prolistaj forum

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Krca44

 

bacio sam pogled i na temu podivljali prodavci, ili već tako nekako...više nije ni smešno šta ti ljudi pišu...najbolji su oni kojima je ploča "vizuelno 5", što u praksi ne znači ništa...ili omot koji je preživeo poplavu je takođe 5, ili ako je "pošteniji prodavac" onda je 5-

 

nije bolje ni na berzi ploča, i tamo sam otišao posle duže pauze...kad pitaš za stanje ploče oni se zamrznu u vremenu...posle 5 minuta hibernacije počnu da ispuštaju neartikulisane zvuke praćene mahanjem rukama...ali nije sve tako crno, negde u bespućima zapada nađem jednu ploču za koju tek kad sam se vratio ukapiram da je pgp rtb...radi bez greške...bila je ispod 100 dinara, 89 dinara po tadašnjem kursu za ljubitelje trivije ...ovde bar 15 evra...

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Parton said:

5. pranje ploča je postalo obavezna stvar, što je meni nepoznat fenomen iz onog doba...ne znam ni da li su tada postojali ultrasonični perači, ali ne znam nikoga ko je znao da tako nešto uopšte postoji ako ih je uopšte bilo...pošto nemam nameru da u to uložim više nego u gramofon, probao sam neko ručno pranje na nekim manje bitnim pločama za probu, ali su ploče postale još gore nakon tog tretmana...možda sam napravio lošu mešavinu, ali trudio sam se da pratim isprobana uputstva sa malo alkohola, destilovane vode i nekog sredstva za pranje, ali rezultat je bezveze...

Pokušaj pranje/čišćenje ploča lepkom. Imamo opširnu temu o tome...

Metoda je možda malo pipava i komplikovana, ali efikasna. Uostalom, šta kod vinila nije pipavo i komplikovano?
Po meni, najbolja budget metoda.

Naravno, vežbaš se prvo na nekim bzvz pločama.
Imam jednu singlicu na kojoj isprobavam nove lepkove. Čišćenja je 10-ak puta. :P

...   ...   ...

Ploče koje očistiš, nabavi nove unutrašnje omote. Kombinacija najlon-papir su najbolje.

Link to comment
Share on other sites

imam ploča za probu...za početak ću probati rastvor šampona i kondicionera za kosu, našao sam i to kao neko rešenje...mislim da moja žena inače ima 2 u 1 nešto od toga...zvuči blesavo, ali to mogu da probam odmah bez mnogo peripetija...

 

probao sam wd40, i to nikom ne bih preporučio...sa njim sam inače upropastio mnoge uređaje, jeste da on inicijalno nešto očisti, ali je kasnije lepak za prljavštinu...ali to je bila neka free to take ploča pa nema veze ( jeste, i toga ima u inostranstvu, ostave u prodavnici, ili ispred radnje, kutiju sa pločama koje su besplatne)...mislim da bi naši vlasnici radnji sa vinilom pre izvršili sepuku nego što bi nešto ponudli besplatno...gledam onaj u yugovinilu zalepio na neki trash 1000 dinara cenu, a kad izvadiš ploču ono rez preko cele strane...

 

lepak je najbolji neki henkelov ako sam dobro shvatio?

 

P.S. @NShappy napolju sam uzeo neke japanske unutrašnje omote, koji su odlilčni, ali nisam uzeo dovoljno pa sam morao i ovde da dodam...uzeo sam jedno pakovanje od jednog gospodina iz zrenjanina, deluju ok, ne znam jel neko ima iskustva sa njima?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Parton said:

lepak je najbolji neki henkelov ako sam dobro shvatio?

Probaj lepak, može i Henkel, rade svi slično, ali se ponekad razlikuju od serije do serije.
Gledaj i  rok trajanja i uzmi što noviji.

 

1 sat ranije, Spachek said:

3-4 kapi Triton X(e-bay)
400ml demineralizovane vode
100ml izopropil alkohola 99.9%

I neki vakum

Nema statickog naboja, neutralise krckanje potpuno ili ga smanji na minimum
Probaj, imas opsirnije u Drazovoj temi-nista bez mokrih carapa
 

Ovo, "neki vakum" je zapravo i najkomplikovanije...
Koji to vakum i kako ga napraviti?!?

Lepak je daleko najjednostavniji za malo ploča, za povremena čišćenja, i za DIY varijante.

Mokra čišćenja uz dodatne mašine su za hard core vinil vlasnike/usere...
I uopšte nisam siguran da rade bolje od lepka.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam kupio unutrasnje najlonske omote od gospodina iz Zrenjanina a i jos neki momci ovde. Ovo sto cu reci je samo moje licno iskustvo :

Relativno cistu plocu, bez vidljivih znakova prljavstine, onih koje se skidaju cetkom ubacim u omot.

Posle par vadnjenja i vracanja imam utisak da sam omot privlaci necistoce, dok je ploca u njemu i spoljasnjem kartonskom omotu.

Sa nekim drugim, razlicitim omotima, unutrasnjim, nisam ovo primetio.

Sta bi mogao biti razlog - elektrostatika, opsti problem sa prashinom iako je redovno cistim ( zivim na Novom Beogradu gde je problem sitne prashine jako prisutan )...nemam odgovor zasad. 

Ponavljam da je ovo samo moj slucaj.

Sem toga su ok, mada vise volim papir sa najlonom iznutra.

Link to comment
Share on other sites

i ja sam ih nedavno uzeo, videću kako je kod mene... i ja kuburim sa prašinom, ima dosta elektriciteta oko i na samom gramofonu, iako je sve dobro uzemljeno...mat skuplja dosta elektriciteta, trenutno koristim kombinaciju pluta/guma, ali nisam oduševljen...dešava mi se da prva strana ploča odsvira bez greške, a onda kad je okrenem počne da pucka od elektriciteta koji se nakupio na matu...njega svi okolo reklamiraju kao dobru zamenu upravo zbog toga ali je i to još jedna žvaka izgleda...

 

i čini mi se da su ove 180 grama ploče još gore što se tiče skupljanja elektriciteta...imam neke stare jugoton ploče koje su kao flopi disk a rade savršeno posle toliko godina...možda se same ploče zbog toga manje krive (iako neke stignu već iskrivljene), ali zato više krive policu za ploče 😃

Link to comment
Share on other sites

@NShappy veruj nije nista zahtevnije od lepkiranja, sam proces od mokre do suve ploce koja moze odmah pod iglu traje par minuta.
Sa 0.5l mesavine recepta koji sam napisao u prethodnom postu, moze da se opere oko 50 ploca bez problema.
Sprava ide na obican kucni usisivac bez posledica da cemu se nesto desiti.b89c8d6c8bdb6f95e35fc17498137754.jpg5b3654e7d18106c8eb186f2fbde87f1b.jpg1075666625bd43a153e9fe128dfe4770.jpg5c2dd33f67c2cfa81c63c9bf61e3d83b.jpgd210033738699db9392e7316edd672c7.jpg

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@PartonPomenuo kolega Spachek moju temu, u kojoj ima vise o ovom diy vakumskom ciscenju, pa da se javim.

U nastavku je link stranice (post od 12. marta) gde sam sve detaljno opisao:

 

 

Inace, nakon opisane akcije u temi, odlucio sam da proizvod (mehanizam) usluzno i izradjujem, pa vise o svemu mozes naci na KP oglasu, u sekciji "Gramofoni - delovi i oprema".

Ako treba neki savet, pomoc, i sl., takodje stojim na raspolaganju.

Pozz,

Drazen

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Krca44 said:

Ja sam kupio unutrasnje najlonske omote od gospodina iz Zrenjanina a i jos neki momci ovde. Ovo sto cu reci je samo moje licno iskustvo :

Relativno cistu plocu, bez vidljivih znakova prljavstine, onih koje se skidaju cetkom ubacim u omot.

Posle par vadnjenja i vracanja imam utisak da sam omot privlaci necistoce, dok je ploca u njemu i spoljasnjem kartonskom omotu.

Sa nekim drugim, razlicitim omotima, unutrasnjim, nisam ovo primetio.

Sta bi mogao biti razlog - elektrostatika, opsti problem sa prashinom iako je redovno cistim ( zivim na Novom Beogradu gde je problem sitne prashine jako prisutan )...nemam odgovor zasad. 

Ponavljam da je ovo samo moj slucaj.

Sem toga su ok, mada vise volim papir sa najlonom iznutra.

U potpunosti se slažem sa ovim mišljenjem.

Gospodinu iz ZR je ime Marko.Preporuka za njega.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...