Jump to content


Hi-Files Show 2022


Ljuba

Recommended Posts

  • Replies 290
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Онда знаш како је звучала Радишина поставка 2019.год? Писали смо и овде на форуму, можеш наћи. 

Ове године ни прићи том магичном звуку. Код Млађе, стандардно лоше по мом мишљењу. На то смо ваљда већ навикли

Link to comment
Share on other sites

Neozbiljno je ocekivati da omaleni Dynaudio Heritage svira kako Bog zapoveda u tolikoj prostoriji sa 50+ ljudi. Zasto nije sviralo nesto drugo, a ne HS je neka druga prica.

Pored toga, Dynaudio generalno ima donekle "meksi" i tamniji zvuk, sa rolloff-om na visokim i ne prija im toliko apsorpcionog materijala u prostorjji, umrtvi ih samo tako - a kod Mladje non-stop ne moze ni igla da padne. 

Nijednom Dynaudio zvucniku ne prija takav setup.

Nasuprot Dynaudio-u - par sistema (pretezno sa 2. sprata) bi mozda bilo "spaseno" da svira u takvim uslovima, umesto malog sobicka u kom su tutnjalli i vristali.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, miletrosak said:

VISATONE drajveri u Savinim kutijama i sta ocekivati od istih.

AN kutije i to basa imaju jer ih nabiju u cosak,probaj da ih postavis kao sto bi svaki bas refleks koji je pozadi na 1m. od zida pa da vidis u kakvom su problemu.

 

Evo ga još jedan umetnik koji je napravio hiljade zvučnika sa rupom pozadi i zna bolje od Petera Quortrupa (ili Petera Snella, svejedno).

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Delija said:

A sta konkretno pricas?

Vrednost necega je ono koliko neko to hoce da plati. A konkretan gramofon ocigledno ima ko moze i hoce da plati. Ne moze biti jednostavnije od toga.

Da je duplo ili tri puta jeftiniji - mozda kupac i ne bio toliko zainteresovan ;)

To nije vrednost. To je tržišna cena.

Link to comment
Share on other sites

Bezveze je praviti bilo kakva poređenja cena u HiFi svetu, a posebno u HiEnd-u.

Meni je npr. sistem Nagra/Marten svirao stvarno izuzetno, ali mi je u glavi non-stop bila cifra i to je podsvesno dovelo do toga da nisam mogao da to “progutam” i kažem vauuu. Jednostavno, MENI to ne zvuči toliko dobro koliko mnogo košta. Nekom drugom zvuči, pa ga je zato i kupio. Da me pogrešno ne shvatite, ni u mislima ne mogu toliko daleko da dobacim, pa nijednog trenutka nisam ni razmišljao o eventualnoj kupovini, ali bez obzira, skupo mi je kako god okrenem.

Sa druge strane, RAAL sluške, bez obzira što uopšte nisu jeftin komad, u glavi su mi i dalje kao nešto što ću skoro 100% kupiti ako mi se poklope kockice, jer mislim da zvuk koji sam čuo da izlazi iz njih vredi čak i full retail cenu, a ne sumnjam da bi Aca bio rad da ih proda uz popust. I to svejedno da li su u pitanju skuplji model ili jeftiniji, u bilo kojoj kombinaciju pojačala, lepota zvuka je bila tu, koju god kombinaciju da sam probao. Čitao sam oduševljenja ljudi po stranim forumima, ali kad se stave na glavu, to je nešto sasvim drugo.

Svako ima milion i jedan razlog zašto kupuje baš to nešto i bitno je da je čovek zadovoljan onim što ima i što sluša. Mene moj trenutni setup, koji je daleko od HiEnd-a, svaki dan ispunjava užitkom dok ga slušam i iskreno sam srećan sa zvukom koji imam, pogotovo posle svega što sam čuo u nedelju. Ostaje RAAL kao želja, nadam se ne i neostvarena.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, miletrosak said:

VISATONE drajveri u Savinim kutijama i sta ocekivati od istih.

AN kutije i to basa imaju jer ih nabiju u cosak,probaj da ih postavis kao sto bi svaki bas refleks koji je pozadi na 1m. od zida pa da vidis u kakvom su problemu.

Ih Mile, pa zar te hifi do sada nije naučio da izbegavaš generalizaciju. Pa zar stvarno misliš da jedan Visaton ne zna da napravi dobar drajver (ali treba te drajvere i međusobno uklopiti i smestiti u odgovarajuću kutiju) i da ne znaš da su AN zvučnici, kako je @sondek i rekao, projektovani za pozicioniranje u uglovima prostorije, što je, složićeš se, u mnogo većem skladu sa prosečnom dnevnom sobom od zvučnika koje treba malte ne pozicionirati u sred sobe da bi zvučali kako treba.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, ab said:

Онда знаш како је звучала Радишина поставка 2019.год? Писали смо и овде на форуму, можеш наћи. 

Ове године ни прићи том магичном звуку. Код Млађе, стандардно лоше по мом мишљењу. На то смо ваљда већ навикли

Probaj te Dyn u svojoj dnevnoj, u realnom prostoru, cenim da ćeš se prijatno iznenaditi. Nije to uopšte loš zvučnik. Naivno je očekivati da bilo koji sistem svira dobro u prostoriji u kojoj sedi 10 ljudi i još 15 ulazi i izlazi non stop. Svako od nas je apsorber i bass trap, 2 u 1, doduše, neko manji, neko veći.

Npr. Bruce Lee bi spadao u red difuzora, ali su ti sa 0% masti retki, pogotovo u hifi. :ph34r:

Dodatno, većina tih zvučnika je bila neusvirana (takav je događaj) i ko god da je kupio nov zvučnik (ili pravio sa novim drajverima) zna kakv je zvuk zvučnika dok mu ne omekšaju vešanja.

Link to comment
Share on other sites

Heritage jeste usviran. Cuje se to.

Kao sto se na prethodna dva sajma culo da su Contour 60 i Confidence 30 upravo izvadjeni iz kutije.

Ostalo sam manje-vise i ja vec napisao - s tim da kod Mladje uvek ima mnogo vise od tih 10+15 ljudi. A i Bruce Lee bi bio difuzor samo ako je golisav 🙃

 

3 sati ranije, TurboMaximus said:

Napomene radi, moji Triangle zvučnici u prvih 50-60 sati bili su jednostavno nesnosni. Da li to važi i za te sa sajma, ne znam, ali znam da je uobičajeno da je većina uređaja neusvirana.

NAD koji je koriscen apsolutno nije dobar match za Triangle. Steta, jer Triangle ima sta da kaze kad mu se ugodi.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

Heritage jeste usviran. Cuje se to.

Opaska je generalno za sve zvučnike a da, Heritage jeste bio usviran, samo je prostorija bila velika za njih. Ne vidim kako bi se na sajmu mogao napraviti dobar raspored slušalaca i zvučnika a da se to ne svede na svega 3-4 osobe u prostoriji istovremeno...

Link to comment
Share on other sites

Бескрајно ми је занимљиво како појединци бране своје омиљене брендове из разних разлога:

1. Љубави,

2. Интереса,

3. Пријатељстава,

Овде сам у претходним писањима искључиво наводио мишљења о целокупно изложеним системима, а онда крену да испливавају појединци који осећају потребу да поједине делове система бране и неке од нас нападају из неких претходно наведених разлога.

Као што рекох, први и једини пут да сам на сајму заиста са уживањем и посвећеношћу слушао целокупан систем и то сам навео који да се не понављам.

Наравно да је увек, ове године и претходних, било појединачних компонената и звучника који ми се свиђају али из разноразних разлога које сам лично спомињао, а и Ви их неке наводите као оправдане или неоправдане све једно, нису били адекватно презентовани.

Лично ми се допадају уређаји Acoustic Invader-a али ми се никада није свидело њихово упаривање са звучницима до сада виђених на сајму.

Радиша са својим арсеналом увек мени драг али некада успешнији у презентацији, а некада не. Зашто је то увек било проблем истаћи овде на форуму, а да Вас дежурни не сачекују и саплићу? 
Поменути Радиша је увек на сајмовима најопуштенији са избором музике (од трубача до класике), па и бескрајно симпатично заигра уз исту. Ове године једну од понуђених песама (овог пута на винилу) која је свакако дигла атмосверу и измамила смешак је:

Зато опуштено људи, ко је имао шта да покаже - показао је.

Следеће године нова прилика :)

@somilenko, ето занимљивог и модерног предлога:

сајам голишавих аудиофила :D

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, somilenko said:

Ih Mile, pa zar te hifi do sada nije naučio da izbegavaš generalizaciju. Pa zar stvarno misliš da jedan Visaton ne zna da napravi dobar drajver (ali treba te drajvere i međusobno uklopiti i smestiti u odgovarajuću kutiju) i da ne znaš da su AN zvučnici, kako je @sondek i rekao, projektovani za pozicioniranje u uglovima prostorije, što je, složićeš se, u mnogo većem skladu sa prosečnom dnevnom sobom od zvučnika koje treba malte ne pozicionirati u sred sobe da bi zvučali kako treba.

Izvini ali po meni je Visatone jedna prosecna firma gde se po meni izdvaja samo jedan zvucnik,B200 sirokopojasni mada i on radi savrseno samo kao wideband srednjetonac.

AN su mozda projektovani za pozicioniranje u uglovima prostorije ali to neznaci da to dobro radi.

Ni najednom sajmu nisam ih cuo da rade normalno,prijatno u celom opsegu tacno a kamoli da ih cuje u kucnim uslovima.Hvala

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, miletrosak said:

Izvini ali po meni je Visatone jedna prosecna firma gde se po meni izdvaja samo jedan zvucnik,B200 sirokopojasni mada i on radi savrseno samo kao wideband srednjetonac.

AN su mozda projektovani za pozicioniranje u uglovima prostorije ali to neznaci da to dobro radi.

Ni najednom sajmu nisam ih cuo da rade normalno,prijatno u celom opsegu tacno a kamoli da ih cuje u kucnim uslovima.Hvala

Ma opušteno Mile, nema potrebe za sekiracijom. Suština je da je teško da si čuo sve implementacije Visaton drajvera sa svim vrstama amplifikacije koje postoje da bi moglo generalno da se zaključuje. Svaki put kada sam bio isključiv, ispostavilo se da grešim a i svi imamo različite uši pa i ono između njih (mislim na onu žicu što ih drži da ne otpadnu), tako da sigurno nečiji ukus neki od njihove gomile raspoloživih modela drajvera u nekoj kombinaciji može da zadovolji, a možda se nađe i neki kombo čak i za tebe.

Lično ih ne trošim, nemoj pogrešno da me shvatiš, ali ih smatram relativno ozbiljnom firmom sa širokom lepezom proizvoda i dobro dokumentovanim karakteristikama drajvera.

Link to comment
Share on other sites

Postovani forume,

Prvo bih zeleo da cestitam i da se zahvalim Ljubi na sjajnoj organizaciji sajma, barem iz moje licne perspektive kao izlagaca, a narocito uzimajuci u obzir relativno nezavidnu opstu situaciji za sve, kao i cinjenici da je hotel Holiday In ozbiljno zreo za renoviranje obizrom da mnogi sistemi ne funkcionisu bas kako bi trebalo (ventilacija, liftovi, higijena, sistem naplate parkiranja u hotelskoj garazi, .... i cafe-bar u holu hotela koji ne funkcionise ceo vikend!?), mada sa druge strane i jedini hotel u BG (a mozda i u Srbiji) koji je spreman da ugosti jednu ovakvu manifestaciju, po jos uvek relativno prihvatljivoj ceni.

Ljubo, Veliko Hvala!

Iako sam u nekom od mojih prethodnih javljanja obecao da se vise necu javljati ovde, citajuci komentare na ovogodisnji HiFiles show, a obzirom da sam na istom izlagao, a vec dugo sam u ovome i to sa svih strana, kao korisnik, dizajner, proizvodjac, prodavac, muzicar, snimatelj, kolekcionar muzike, posetilac koncerata, izlagac na hifi sajmovima, itd., odlucio sam da pogazim to svoje obecanje, zbog toga sto me i dalje istovremeno i frustrira i fascinara nivo neznanja, (svih mogucih) predrasuda kao i iznevernih ocekivanja (aroganicije i bahatosti) kod velike vecine posetilaca hifi sajmova i kod nas (racunajuci i ovogodisnji) i u inostranstvu, a takodje i samih izlagaca, bili oni prozivodjaci ili distributeri/dileri/prodavci.
Nazvao bih ovu pojavu jednom recju "nezadovoljstvo", koje je verovatno posledica opsteg stanja u nasoj posrnuloj civilizaciji. Nazalost, ovo stanje ili pojavu moramo svi da razresimo sami sa sobom, a najteze je da se covek izbori sam sa samim sobom, tako da to ostavljam svakome ponaosob, ako zeli i ima snage za tako nesto.

Sto se tice samog sajma, obzirom da sam bio previse zauzet u svojoj sobi, nisam bio ni u jednoj drugoj sobi, osim kod BM-a i Way Cables, Nagra + Marten + Way cables, tako da cu dati komentar samo na taj sistem i sistem u mojoj sobi.

Najpre Nagra;
Obzirom da sam imao tu cast, privilegiju, ali i veliku odgovornost, da montiram Nagra gramofon kad je stigao u Srbiju, pre par nedelja, u veoma slicnom sistemu (kao i ovde na sajmu barem po pitanju amplifikacije), sastavljenom od Nagra HD Amp mono blokova, Nagra HD Line Preamp-a, Nagra Classic Phono preampa i Verity Audio Lohenrgrin II zvucnika, smestenom u prostoru/sobi sagradjenoj samo za slusanje muzike (dimenzije striktno po zlatnom preseku) i skoro idealno akusticki tretiranoj od strane ozbiljne svajcarske firme specijalizovane za akustiku i akusticki tretman prostora, moj licni zakljucak je da je zvuk ovog sistem na sajmu bio otprilike 50% onoga sto sam tada cuo, pri cemu bi trebalo da su Marteni na sajmu bolji/skuplji od Verity Audio zvucnika, kao i da je kablaza u produkciji Way Cables u sistemu na sajmu bolja/skuplja od kablaze pomenutog sistema.

Moj (naglasavam) licni zakljucak je da su razlozi za ovakav "los" ustisak o zvuku tog po vecini parametara vrhunskog sistema na sajmu, najpre akustika prostorije u kojoj je sistem na sajmu bio montiran, a onda i trenutno raspolozenje samog slusaoca.
Ovo sam iskusio vec mnogo puta do sada i dosta sam cvrsto uveren u to, da akustika prostorije u kojoj se slusa muzika, kao i trenutno raspolozenje samog slusaoca cine otprilike 50-70% kvaliteta zvuka koji percepiramo/cujemo u tom trenutku, a za onih (u retkim slucajevima) 50% (a najcesce samo) 30% je odgovorna sama elektronika i zvucnici/zv.kutije.

Uzimajuci u obzir da je tlocrt-(floor plan) prostorije na sajmu u kom je bio izlozen Nagra sistem otprilike pravilan kvadrat (najgori slucaj po pitanju osnovnih dimenzija prostora, duzine i sirine), a visina plafona otprilike tacno jednaka polovini duzine/sirine stranice tog kvadrata (prvi manje losiji slucaj od onoga kada su sve dimenzije prostorije jednake, duzina, sirina, visina), jasno je (barem meni) zasto sam ja licno na sajmu taj sistem tako doziveo, imajuci nesrecu (ili mozda srecu) da sam ga u slicnom sastavu, ali u skoro pa akusticki idealnoj sredini i raspolozenju, cuo nedavno.

I naravno drugi deo price, raspolozenje slusaoca, gde su na sajmu posetioci vecinom "nezadovoljni" kako napisah ranije, u polu hajpu i adrenalinu koji ih siba, a izlagaci, listom iscrpljeni i nervozni, takodje sa adrenalinom koji udara, tako da bilo kakva realna percepcija zvuka je najverovatnije nerealna; ne izuzimam sebe iz ovoga, desava mi se uvek kada krenem na sajam, bez obzira da li kao izlagac ili posetilac, kod  nas ili tamo negde u Evropi, osim kada na sajam ili neku slicnu manifestaciju (koncert, ...) idem potpuno rastercen (i bez ikakvih ocekivanja i interesa), sto je redji slucaj.

Tako da licno smatram da je potpuno bezpredmetno donositi neke finalne zakljucke kako nesto (bilo koja komponenta) svira, na osnovu slusanja te komponente na bilo kom sajmu, bilo gde na svetu.

I jos jedan podatak u vezi Nagre, meni kao inzenjeru narocito interesantan, a bice mozda i jos nekome; pre montaze Nagra gramofona u pomenutom sistemu je bio Kuzma StabiM gramofon sa Kuzma 4Point9 ruckom i ista Koetsu Blue Lace glava koju smo posle slusanja na Kuzmi prebacili na tek montiranu Nagru.
Moj licni zakljucak je, da se jasno pokazala razlika u pristupu (dizajnerskom i inzenjerskom) izmedju Kuzme i Nagre; Kuzma gramofon je mnogo mase (kg) u relativnom medjusobnom disbalansu (raspored/raspodela masa i momenata inercije), dok je Nagra gramofon, jos vise mase (kg), ali u savrsenom medjusobnom balansu; Kuzma 4Point9 je verovatno najbolja rucka u svemiru po odnosu ulozeno/dobijeno, osim mozda RegeRB250 (svaka u svojoj klasi), ali Nagra rucka je jos bolja po tom odnosu, sa jednom jako bitnom razlikom; Kuzma 4Point9 zna da bude dosta nezgodna za podesavanje, a ponekad i upotrebu, dok Nagra rucka, iako izgleda na prvi pogled da je nemoguca za podesavanje i upotrebu (klasican unipivot), toliko dobro lezi u ruci pri upotrebi, i toliko se lako podesava da je to neverovatno, sto meni govori da je kao i kod samog Nagra gramofona, tako i kod Nagra rucke raspored/raspodela masa i momenata inercije u idealnom balansu, sto se naravno odrazava i na konacni kvalitet reprodukcije, koji je po meni ABSOLUTE ULTIMATE!
Sledeci korak posle ovoga u smislu ulaganja u reprodukciju zvuka je da se imaju neograniceni resursi pa da se svi veliki muzicari i izvodjaci nekako povampire pa da mi svako vece neko drugi svira live u dnevnoj sobi. O zavrsnoj obradi i tehnickim detaljima ovog gramona i rucke necu uopste da pricam, tako da naznacena cena po meni uopste nije preterana, ako se najpre uzme u obzir nivo zadovoljstva koji pruza u smislu transfera emocija sa ploce, a tek posle toga cena R&D-a, materijala, proizvodnje,..., koje su danas nerealne, ali takodje kao takve i neizbezne, zahvaljujuci opstoj situaciji i inflaciji svega, a ponajvise inflaciji znanja i kulture.

Komentar moje sobe u sledecem postu.

igor

Link to comment
Share on other sites

Komentar moje sobe, odnosno RAS Audio/S.O.t.M./Soulines sobe

Moj dolazak na sajam i zajednicko izlaganje sa drugarima, komsijama i kolegama (masincima) iz Ras Audia (Audia Flight, JM Reynaud, Harmonic tech.) i S.O.t.M.- Srbija je sa moje strane bio uslovljen u smislu da mene licno sajam kao vid ozbiljne prezentacije mojih proizvoda generalno ne interesuje zbog razloga navedenih u mom prethodnom postu, a i cinjenice da je samo 8% moje ukupne 12-godisnje proizvodnje prodato na domacem trzistu, i da cu rado ici na sajam ako ce biti dobar provod, druzenje i zezanje; osim toga vucem upalu tetive na desnoj ruci vec 2 meseca, pa mi je menjanje ploca na gramofonu dosta nezgodno, kao i manipulacija audio komponentama i kablovima.
Srecom, kao dobri drugari, odradili su sjajan posao oko logistike, tako da je sve bilo super!

O zvuku i zadovoljstvu:
Do ovog sajma sam imao dosta ogranicena iskustva sa JM Reynaud zvucnicima, znajuci da umeju dobro da zazvuce na nekim plocama koje na drugim zvucnicima brljaju, i da su veoma specificni po konstrukciji i nekim inzenjerskim resenjima, a opet ovaj model VOCEGRANDE koji je svirao u nasoj sobi, nisam nikad cuo, tako da bi mogao da kazem za mene skoro pa skroz nepoznate kutije; isto se odnosi i na Audia Flight amplifikaciju, koja mi na prvi pogled (na papiru/internetu) deluje kao posteno i kvalitetno odradjena elektronika, sve zapakovano veoma interesantno, kako Italijani to vec umeju (ja se inace u elektroniku mnogo ne razumem, ja sam kako kazu "glupi masinac"); Harmonic Tech. kablovi mi se cine kao jedna od best buy (odnos ulozenpo/dobijeno) opcija medju mnostvom kablova koji se danas mogu naci na trzistu, barem iz mog prethodnog iskustva sa ovim kablovima.

E sad kako sve to svira zajedno, i kako ce se Soulines pokazati u toj kombinaciji u relativno nepovoljnim akustickim uslovima, uz svu guzvu i nervozu na sajmu?

Uzimajuci u obzir moja licna iskustva i zakljucke o ulozi akustike, raspolozenja i samih audio komponenti u percepciji konacnog kvaliteta zvuka, koje sam izneo u mom prethodnom postu, u celoj ovoj situaciji je bilo i par pozitivnih okolnosti:
- nasa soba na sajmu srecom nije bila kvadratna, sa odnosom glavnih dimenzija sobe relativno prihvatljivim
- imao sam srecu da sam na sajam dosao potpuno rastercen i bez ocekivanja/interesa, samo sa idejom da pustam ploce/muziku koju volim i da uzivam u tome na ovom za moje usi novom sistemu/kombinaciji audio komponenti i nadajuci se da ce i kolege izlagaci takodje uzivati, kao i posetioci sajma (daj boze da se prepuste i da malo uzivaju).

Evo nekoliko momenata koje bih izdvojio:
- energican prenos emocija i atmosfere sa Fela Kuti-LP Up Side Down u istoimenoj numeri, gde je zarazni afro-beat osvojio sve u prostoriji, lica su se ozarila, ljudi opustili, i nadam se krenuli da uzivaju, barem u nekoj maloj meri, obzirom da je to bio trenutak kad sam u sebi pomislio "ovo je odlicno", osecam se fenomenalno, pred ocima mi je Afrika, eksplozija svih boja, pa crno-belo, pa ponovo sve boje,...; u nastavku ide "The Great Curve" sa 2LP The Name of This Band is Talking Heads - verovatno jednog od najboljih live albuma ikada, barem za mene (u "mojoj knjizi" samo 3LP Azre Ravno do Dna isporucuje vise energije i emocija), kada sam uhvatio ushicene poglede mnogih, dok nespretno "djuskaju" na svojim stolicama, i nesvesno polu-otovorenih usta recituju-pevaju stihove "The Great Curve", pri cemu sam sve vreme cupkam u mestu, recitujem-pevam, teskom mukom se suzdrzavam da ne dodam jos 0.5dB, i jos 0.5dB glasnoce, a kroz glavu mi prolaze slike i secanja prvih zurki na pocetku srednje skole kada smo ovu plocu slusali od pocetka do kraja na svakoj zurci, prepiruci se dali ce vise puta ici A ili D strana;

- trenutak kada se jasno cuje "jeka" (koja sada donekle smeta, posto je mi u svoje vreme na nasim primitivnim Dual-ima, Thorens-im i Technics-ima nikad nismo culi) nekog novosadskog podruma/improvizovanog studia, gde je snimljena stvar "III Fudbal" sa albuma '78 - Boye, ali istovremeno ta "jeka" daje neki smek, iako je ona defakto tehnicka greska u izboru mikrofona/samog procesa usnimavanja, i kada bi je sad neko uklonio sa te ploce, to vise nikad ne bi bile te Boye i ta stvar, i ta energija, a ovako ona je zacin ili "pozitivna greska", koji pomalo budi zal za tim bezbriznim vremenima, a opet pruza zadovoljstvo, jer smo to tad proziveli bas onako kako je trebalo: ploce, koncerti, ekipa, zezanje, velika zemlja,...; i ako mi to sad ovaj audio sistem prenosi i figurativno crta ispred mene, onda je ovo najverovatnije veoma dobar sistem, barem sto se mene tice

- sakralna atmosfera i skoro apsolutna tisina medju prisutnim posetiocima/slusaocima u sobi, kao i izrazi njihovih lica (neki su doduse zatvorili oci i delovali kao da meditiraju ili su u nekom transu) dok je sa LP-a Greatest Hits banda Einsturzende Neubauten isla stvar "Sabrina" i odmah za njom "Sonnenbarke"; meni je delovalo da su sobom pocele da kruze razne emocije vrtoglavom brzinom, i sve brze u ritmu sve jaceg tempa u drugom delu numere "Sonnenbarke", do zavrsnog crescenda, kada se vecina u sobi trgla kao iz neke hipnoze, a ja sam licno imao osecaj kao da sam prisustvovao providjenju ili na krakto boravio u nekoj drugoj dimenziji; hvala Blixi i Neubautenima! ali hvala i Soulines/BenzMicro/S.O.t.M./Audia Flight/JM Reynaud/Harmonic tech za ovakav dozivljaj!

- Sheer Joy (neznam kako bi se ovo tacno prevelo, tako da ima jednako snazno znacenje kao i na engelskom u ovom kontekstu) na licima mnogih u sobi, posetilaca znanih i neznanih, kao i mojih kolega izlagaca kad bi isli "Who's Afraid Of Virginia Woolf? Part I i II" sa istoimenog albuma Jimmy Smith-a, ili kompozicije "Why Not" i "In A Sentimental Mood" Dave Pike Quartet-a sa ploce Pike's Peak;

- trenutak, kada se u opstoj distorziji i kakofoniji zvukova koju proizvodi Grinderman na prvom albumu u pesmi No Pussy Blues, jasno cuje Nick Cave kako izbezumljen negde u pozadini, daleko iza seta bubnjeva urla "yeah, yeah," (sto znaci da toliko urla da njegov glas "curi" kroz mikrofone bubnjeva i gitarskih pojacala pravo u snimak)... a drugar i ja u onom malom predsoblju (ulazu u sobu) skacemo, mlatimo glavama i sviramo air guitare;

- kao i trenutak kada pri zavrsnim taktovima numere "The Riot" sa ploce 1965-1980 benda Basement 5, neko od posetilaca ushiceno vikne "Pobuna.Sada.Odmah!"

- i naravno momenti kad LCD Sound System u 9.5 minuta koliko pesma "Yeah, Yeah, Yeah" traje na 12" maxi-ju stavi ceo sistem i sobu na ozbiljan akusticki i audio test, i jedan od posetilaca koji je (junacki) odslusao svih 9.5 minuta, na kraju pesme dok svi jos cutimo pod utiskom, naglo ustane i kaze "Odlicno!" sa osmehom od uveta do uveta, i svi prisutni krenemo da se smejemo kao ludaci, kao da smo zajedno sa audio sistemom, zvukom i prostorom upravo polozili neki veliki ispit, i to razvalili!

- za kraj, kada u trenucima dok ide "Walk on the Wild Side" sa ploce Transformer, Lou Reed-a, a vecina nas (sve matorani 54+) prisutnih peva i djuska uz koreografiju, a neki i sviraju air sax na kraju pesme;

Miles Davis, Coltrane, Milt Jackson, Ray Brown, Patricia Barber, Johny Cash, Kraftwerk, Grace Jones su za moje usi zvucali odlicno, jer sve su to dobre ploce, nekom ludom srecom dobro snimljene, posteno mixovane i masterovane, tako da su emocije koje su umetnici u trenutku isporucili ostale zabelezene zauvek na tim snimcima/plocama i lako nalaze put do slusaoca, cak i u audio sistemima prosecnog ili ispod prosecnog kvaliteta; odlican pressing, prva izdanja, mazene i pazene, ...

Sabirajuci sve ove utiske, za moje usi, ovaj sistem (kombinacija komponenti Soulines/BenzMicro/S.O.t.M./Audia Flight/JM Reynaud/Harmonic tech) u datim (hotelska soba) akustickim uslovima je polozio sa visokom ocenom.
Vecinu muzickih zanrova svira ujednacneo dobro, prenoseci emocije i atmosferu skoro 100% i terajuci slusaoce na momentalnu akciju u bilo kom obliku, uzivanje, meditaciju, trans, plakanje, gadjenje, prezir, skakanje, igranje, pevanje, pobunu,..., odnosno skoro potpuno povezivanje sa izvodjacima-muzikom na ploci i direktan transfer emocija ka slusaocu, sto ja licno smatram za jedini zadatak koji audio komponente zajedno sa aksutikom treba da rade, i da ceo ovaj "sport" zvani hi-fi potice odatle i da mu je to jedina svrha....a ovo gde se sve kasnije razgranao i otisao nemam nameru da komentarisem, nebitno je, barem meni.

Uzivanje u muzici, zvuku, emocijama i to sa ekipom i/ili nekim potpuno nepoznatim ljudima, ali koje tih nekoliko minuta dok traje magija zvuka i muzike, a emocije nadiru, (pre)poznajes kao svoje najrodjenije! Cisto zadovoljstvo! bez gandze, belog, rakije, ....samo zvuk, odnosno vibracije i emocije koje pomeraju sve iz temelja, unutar nas i oko nas!

Sto se mene tice, meni je sajam bio super; naravno, nemojte zaboraviti da sam na sajam krenuo potpuno rastercen i bez ocekivanja, sa jedinim interesom da pustam ploce/stvari koje volim i da te trenutke uzivanja, podelim sa kolegama i posetiocima sajma i sa jedinim ocekivanjem da me ruka (tetiva) posluzi ako moze oba dana sajma... mada nije izdrazala, u subotu sam preterao, tako da sam u nedelju patio.....i nisam stigao da malo opstim sa bogom (Hendrixom), herojima undergorunda, zivota i svega ostalog, Bowie-jem, New York Dolls-ima, Jesus-ima, Spaceman-om, Stonesima,....uz pomoc ovog odlicnog audio sistema, mada se iz Radisine sobe (AN soba, odmah pored nase sobe) u nekom trenutku u nedelju pred sam kraj sajma, odlicno cuo i zvucao (cak i u nasoj sobi) Starman Bowie-ja! Hvala Radisi!
Nadam se da su jos neki na sajmu uzivali barem delic onoga koliko sam ja uzivao, i ako jesu (mada je to verovatno blam priznati javno i jos usput nekome odati priznanje, pa vecina to cuva dubko u sebi), onda je ovogodisnji hi-files sajam uspeo!

igor

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, somilenko said:

Ma opušteno Mile, nema potrebe za sekiracijom. Suština je da je teško da si čuo sve implementacije Visaton drajvera sa svim vrstama amplifikacije koje postoje da bi moglo generalno da se zaključuje. Svaki put kada sam bio isključiv, ispostavilo se da grešim a i svi imamo različite uši pa i ono između njih (mislim na onu žicu što ih drži da ne otpadnu), tako da sigurno nečiji ukus neki od njihove gomile raspoloživih modela drajvera u nekoj kombinaciji može da zadovolji, a možda se nađe i neki kombo čak i za tebe.

Lično ih ne trošim, nemoj pogrešno da me shvatiš, ali ih smatram relativno ozbiljnom firmom sa širokom lepezom proizvoda i dobro dokumentovanim karakteristikama drajvera.

Sve bi to bilo kako kazes pre 20,30 godina ali danas kad ima toliko proizvodjaca drajvera a oni se nisu mrdnuli godinama, malo je besmisleno koristiti njihove drajvere.

PS.cak sam u jednom trenutku pre 20god. hteo da pravim jedan tada popularan projekat sa B200 ali sam u zadnjem trenutku presekao i presao na FOCAL trosistemac koji i dan danas slusam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...