Jump to content


Gde nabaviti originalne BR koncerte/muziku u Srbiji?


supermarkomare9

Recommended Posts

20 sati ranije, gvlada said:

Ај погледај техничке карактеристике дтс и дд формата, затим флак па реци да некомпресовани садржај данас звучи боље. У питању је компресија простора не и губитка информација.

Vlado, samo da postavimo prvo stvari na svoje mesto, da ne bude zabune. Kad pricamo o DTS i DD (AC3) kodecima pricamo o kompresijama sa gubitkom, njihovi naslednici TrueHD i DTS-MA su kompresije bez gubitaka kako ste i rekli i oni su pandan FLAC-u, sa bitnom razlikom to je da je FLAC opet efikasniji u svakom smislu, znaci za izlazni fajl moze da bude dosta manji a kvalitet jednak originalu (100% bez gubitaka), pa ako ne postoje neki hardverski zahtevi FLAC je skoro najbolji format za arhiviranje, i ako je podrzan od dosta hardwera danas, opet su DD i DTS kodeci vise zastupljeni. E sad za razliku od TrueHD-a koji je nezavisan stream, DTS-MA uvek u sebi sadrzi lossy DTS stream od 1509kbps ili 768kbps a onda ima nadogradnju (razliku) do originala i to ga cini kompletnim. A zbog Bluray specifikacije i TrueHD stream mora da sadrzi emmedded stream tj AC3 640kbps. Kako bi hardware koji ne podrzava TrueHD pustio taj AC3. I zbog toga na Bluray-u ti audio streamovi mogu da zauzimaju i dosta vise nego sto je stvarno neophodno za komresiju bez gubitaka. I zbog toga kad se radi remux blu-ray-a kvalitet ne samo video zapisa, takodje i audio zapisa moze drasticno da se smanji.

 

E sad kad pricamo o komrepsijama sa gubitkom tj DD (AC3) ili DTS, stvar je prilicno jasna a to je da je DTS dosta prost kodek i da nije efikasan i bukvalno ima prost sistem kompresije i potreban mu je veliki bitski protok (maksimalni), koji uglavnom 1.5mbps-a sto nekad ako recimo uzmemo klasican stereo signal nekompresovani i kompresujemo DTS-om, mozemo dobiti izlazni fajl koji ce biti veci od originala ?!? i sta smo onda postigli, nista, kad smo nekompresovani fajl kompresovali sa gubitkom i na kraju dobili jos veci fajl nego sto je polazni. E onda mozete da zamislite da ako tih 1.5mbps nije rasporedjeno kako treba na 6 ili vise kanala, znamo da kvalitet ne moze biti dobar. Tu vec kod naprednijeg DD nije tako i on ima napredniju raspodelu bitova nesto slicno kao MP3, ali vise kao moderni kodeci kakvi su AAC i noviji, tako da DD na 640kbps sasvim u vecini slucajeva dovoljan za 5.1, opet nije idealan. Ali po meni bolji od DTS-a koji je u vecini slucajeva em losiji em zauzima mnogo i nepotrebno vise, a sad imamo i DD+ koji je opet novija prica plus ima podrsku za veci bitski protok i ako je i on kompresija sa gubitkom, opet bolji je izbor u odnosu na penzionere DD i DTS.

Meni kad je kvalitet bitan ja se sto se audio streamova sa Blu-Ray diskova redosled je sledeci:

PCM < DTSMA/TrueHD < DD+ < DD < DTS, ako mi je velicina bitna :) a ne kompatibilnost onda bi video-stream netaknut (ili po potrebi reencodovan), spakovao u MKV kontejner, a lossless audio bio konverovato u FLAC kako bi smanjio fajl na sto manji bez gubitaka, ako je ipak neophodna kompatibilnost isao bi na TS kontejner i TrueHD preko dolby media encodera. Ako vec ne postoji lossless zvuk ostavio bi streamove kakve jesu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kada smo već odlutali od teme, da postavim jedno pitanje... Kojim softverom najbolje raspakivati diskove i pakovati originalne fajlove, i da li neki od njih ima opciju da sam ispiše audio trake? Ja trenutno koristim Make MKV jer uglavnom prebacunem u mkv kontejner, radi okej, ali izvučene trake neki uređaj prepozna i ispiše informacije a neki samo ispiše Track 1, 2, 3 itd, pa bih da pregazim te "default" nazive da bih raspoznavao trake...

Link to comment
Share on other sites

Ти схваташ да су дд, дтс и њихове хд верзије упаковани дата стримови са свим каналима? То није распаковани пцм.
Много пишеш, мало кажеш. Провери спецификације свих кодека и начина скадиштења.

И дд и дтс су са губицима, али дтс има већи битрате тј више информација о звуку. Поредим као цд квалитет јер и сам цд по мени није пун звук. Само тзв хд верзије свих формата нуде више и боље звуче.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, gvlada said:

И дд и дтс су са губицима, али дтс има већи битрате

E tu ste rekli sustinu. kod kompresija sa gubitkom veci bitrate nije nuzno bolji kvalitet. Ako to ne shvatate kako i zasto, nemamo potrebe da se objasnjavamo. Kao sto i ranije rekoh efikasnost i distribucija bitova je kljuc svakog lossy encodera. Ja mozda jesam opsiran bio, ali pokusao da objasnim kako dolazi do povrede kvaliteta, nestrucnim "shrinkovanjem" blu-raya.

14 sati ranije, supermarkomare9 said:

Kada smo već odlutali od teme, da postavim jedno pitanje... Kojim softverom najbolje raspakivati diskove i pakovati originalne fajlove, i da li neki od njih ima opciju da sam ispiše audio trake? Ja trenutno koristim Make MKV jer uglavnom prebacunem u mkv kontejner, radi okej, ali izvučene trake neki uređaj prepozna i ispiše informacije a neki samo ispiše Track 1, 2, 3 itd, pa bih da pregazim te "default" nazive da bih raspoznavao trake...

U tom slucaju imate mkvtoolnix i kojom mozete da ucitate taj postojeci MKV i da sredite streamove po zelji, jer koliko se secam u MakeMKV nema puno detaljisanja.

Link to comment
Share on other sites

Хехе, теби једином убоги дд звучи боље од дтс и поред инфериорних техничких карактеристика га браниш. Не постоји звучни запис где је дд бољи звучно од дтс или у задњих 20 год искуства са тиме лично га нисам срео. Причам о изворном звуку са дискова, не кућним радиностима.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, gvlada said:

Хехе, теби једином убоги дд звучи боље од дтс и поред инфериорних техничких карактеристика га браниш.

Ako pod inferiornost smatramo samo sto je bitski protok manji, tu se onda vracamo na osnove poznavanja lossy kompresije, da se ne ponavljam.

Ali ja razumem i tu vasu konstataciju da ste pokusali i da niste nikad DD culi da bolje zvuci od DTS-a i to mogu da razumem jer mnogo faktora tu moze da utice, kao i sama postavka sistema itd.. Takodje opste poznato da isti materijal tipa koncert kao neko reizdanje moze da ima totalno drugi izvor. Tako da je jedino u kucnoj radinosti moguce uporediti pravilno kodeke, koristeci isti izvor.

Link to comment
Share on other sites

Naravno, da DTS HD master zvuci bolje bar kod mene, na skromnom sistemu. 

Na koju postavku sistema itd. konkretno mislis?

Manite filozofiranje, uzivajte u muzici. Koncerti se slusaju  samo tako kod mene.

shoni3i,

nadam se da si poslusao, i da cujem tvoj utisak. Posto ti kazes istrenirao si sluh na slusalicama.

Ja nisam na slusalicama, ne volim ih, jedino  na sistemu.

Svako dobro :listen

 

Schiller - Atemlos Live Blu-ray (Germany)

Link to comment
Share on other sites

Да... вероватно нисам могао да чујем квалитет дд звука на свом кућном систему... динаудио, роксан, маранц, сајрус, ротел итд нису кадар да пренесу тачан запис већ лажу да је дтс бољи. Томе не може помоћи ни акустички третирана просторија. Из тог разлога, филм или концерт гледам искључиво ако има хд звук.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, nesone said:

Na koju postavku sistema itd. konkretno mislis?

Najvise postavke koje se odnose na DD dekodiranje. DD po svojoj specifikaciji podrzava po meni bespotreban post processing, i na vecini uredjaja je on ukljucen po default-u a kod mnogih ne postoji opcija iskljucenja, to je famozni DRC (Dynamic Rage Commpression). I zbog toga u startu DD u odnosu na DTS zvuci dosta tise, i ako je DRC ima drugaciju ulogu, uglavnom zavisi od implementacije. Onda ukoliko se slusa neki 5.1/7.1 a opet zavisnosti od receivera ima vise profila koji mogu dodatno zeznuti zvucnu sliku.

 

7 sati ranije, gvlada said:

нису кадар да пренесу тачан запис већ лажу да је дтс бољи

Niko ne kaze da lazu, ali treba odraditi fer i korektno poredjenje iz istog izvora sa oba kodeka. Ok shvatam da vas to ne zanima, a i nepotrebno je da se gubi vreme i onako na prastara resenja, generalno trebaju oba da budu istorija odavno.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...