Jump to content


Pomoć oko daljinskog za DIY volume control sa Aliexpressa


Djole & Petar

Recommended Posts

Ne znam da li je za ovaj deo foruma, ako nije može da se prebaci i u servis.

Naime rešio sam da zamenim klasični alpsov potenciometar za kontrolu glasnoće, sa motorizovanim na daljinsku kontrolu i zaključio da je najlakše da naručim ALPS Blue RK27 motor potenciometar sa pločicom za daljinsku kontrolu koji dolazi sa osnovnim daljinskim koji ima funkcije volume+, - i mute. 

Reč je o ovom projektu

https://de.aliexpress.com/item/1005004292175649.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.511b1d04zm3MHh&algo_pvid=a3b8c376-b0b2-4ad4-9647-54b682e7d18b&algo_exp_id=a3b8c376-b0b2-4ad4-9647-54b682e7d18b-30&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000028654216933"}&pdp_npi=2%40dis!RSD!!5252.46!!!!!%4021031a5516579748369215431e1c0f!12000028654216933!sea&gatewayAdapt=glo2deu

Sve bi to bilo lepo da nisam igrom slučaja u stanju rasejanosti bacio daljinski sa pakovanjem, što sam uočio tek kad sam ugradio i motorpotencioemetar i odgovarajući trafo za njegovo napajanje na odgovarajućoj pločici, jer nisam imao 9-12V AC u napajanju pojačala. 

Pisao sam Kinezima da mi pošalju kodove ili rezervni daljinac, jer pretpostavljam da je reč o nekom univerzalcu i ne verujem baš da je svaki ovaj projekat jedinstven, ali iskreno ne očekujem odgovor. Nisam elektroničar i nemam ideju kako da se snađem u ovoj situaciji.

Da li mi neko može pomoći sa savetom ili možda neko ima kodove za ovakve daljinske ili je nabavljao nešto slično. Imam ONKYO daljinski sa learning funkcijom sa drugog daljinskog upravljača, ali šta mi vredi kada sada nema od koga da nauči😞.

Link to comment
Share on other sites

Vidim da sem Giz-movog predloga nema drugog rešenja nego da čukam po kodovima. Očito niko nema iskustvo sa ovim kit kompeltom. Možda me i Kinezi ispoštuju za novi daljinac tog tipa.

U svakom slučaju može da ostane link, ako neko poželi da oplemeni svoj stari pojačivač sa daljinskom kontrolom jačine zvuka i kvalitetnim motor potenciometrom za relativno male pare.

Tema može da se zaključa.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Čisto da zaključim temu. Naručio sam samo pločicu sa daljinskim preko Aliexpress-a, pošto dobavljač nije odgovarao na moje vapaje za slanje daljinskog ili barem ispravnog koda. Koštalo me 20-tak EUR više, ali bar imam rezervnu pločicu, ako ova iz nekog razloga strada. Naravno Kinezi se nisu trudili da po nekom slučajnom uzorku kodiraju pločice za daljinsku komandu, sve očito radi na istom kodu i sve je proradilo čim sam u novi daljinski stavio baterije.

ABACUS RIEDER je dobio novu funkciju i razlog više da ostane u sistemu, Bluesound Node je podešen na fiksni izlaz, a ja konačno mogu da uživam iz fotelje i ne sumnjam da je došlo do neke degradacije zvuka zbog korišćenja varijabilnog izlaza iz Bluesound Node-a.😀

 

 

Link to comment
Share on other sites

Сјајно, пемзија :)

јел то можда ова варијанта:

https://www.ebay.com/itm/164915632282?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=i7aGXv61TyS&sssrc=2349624&ssuid=eAt51zVFQ8q&var=464433625755&widget_ver=artemis&media=COPY
и како то све сада звучи у односу на претходно?

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, Djole & Petar said:

ABACUS RIEDER je dobio novu funkciju i razlog više da ostane u sistemu, Bluesound Node je podešen na fiksni izlaz, a ja konačno mogu da uživam iz fotelje i ne sumnjam da je došlo do neke degradacije zvuka zbog korišćenja varijabilnog izlaza iz Bluesound Node-a.😀

Браво 🍻

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Сјајно, пемзија :)

јел то можда ова варијанта:

https://www.ebay.com/itm/164915632282?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=i7aGXv61TyS&sssrc=2349624&ssuid=eAt51zVFQ8q&var=464433625755&widget_ver=artemis&media=COPY
и како то све сада звучи у односу на претходно?

Ne nije, ovo na slici nije ALPS27 ili blue alps kako ga iz milošte zovu. U pitanju je nešto kvalitetnija varijanta

https://www.aliexpress.com/item/1005002957324545.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.17011802jSU96U

Savetujem kupovinu preko ovog linka, ako se neko odluči, jer stiže veoma brzo i transport je džabe, ali postoji mogućnost da će te platiti PDV (kao u mom slučaju). Može se odabrati varijanta sa okruglom ili poluokruglom osovinom (jeftinije je sa okruglom) i neophodno je odabrati odgovarajuću vrednost alps potencimetra, koja odgovara onome zatećenom pojačalu.

Ako nema izvoda za napajanja 9-12V AC negde na pojačalu (nisam siguran da li radi na DC), neophodno je da se ugradi mali trafo od 9V max snage 3,5VA. Ima u KELCO da se kupi kit za samogradnju http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=14886, ali ga retko kad ima na stanju, pa sam sam napravio PCB sa osiguračem i konektorima za ulazni i zlazni. napon.

Razlike u zvuku naravno nema, jer sam samo postojeći manuelni BLUE ALPS samo zamenio sa ovim motorizovanim od 50K, kolika je bila vrednost u mom pojačalu.  

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Djole & Petar said:

Ako nema izvoda za napajanja 9-12V AC negde na pojačalu (nisam siguran da li radi na DC)

Radi i na  DC i na AC jer ima grec, filterske kondenzatore i stabilizator napona na pločici. Tako da je sve jedno. Samo ići na niži napon da se ne greje bez veze stabilizator napona.

Link to comment
Share on other sites

Drugi deo te priče treba da mi stigne

https://www.aliexpress.com/item/1005003742222096.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.2fe61802Z0eXQb

ali radi na RF 433Mhz i poslužiće vrovatno za nešto drugo. Valjda mogu da ustanem da upalim pojačalo.🙂

U krajnjoj liniji i da ga ne gasim, ABACUS troši manje od 10W kada miruje, a uvek je spreman i zagrejan za rad. A i kada radi nije neki potrošač zbog svog načina rada (potrebno je baš da tutnji da mu potrošnja ode na 100W). U današnje doba milina...

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Nixie said:

Radi i na  DC i na AC jer ima grec, filterske kondenzatore i stabilizator napona na pločici. Tako da je sve jedno. Samo ići na niži napon da se ne greje bezveze stabilizator napona.

Hvala na odgovoru, pretpostavio sam da radi, ali nisam baš vičan elektronici (banderaš), tako da sam odradio po onome što piše na konektoru.

Inače upravo zbog grejanja sam i ugradio trafo na 9V AC jer onaj od 12V, ako je malo opterećenje zna da da previše na izlazu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...