Jump to content


Olabavljeni prihvatnici šiljaka na B&W zvučnicima


Sten

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Po snimku, malo sam skeptican oko toga da je toliko veliki (i sirok, a i  dubok) zazor da i polovina ili trecina cackalice moze da stane i/ili da se ukuca bez da se rascveta, a jos manje da se odradi simetricno - da se ne nakrivi.

Nadam se da je malo jaca serija u pitanju - sa MDF kutijom. Iverica na 60x S3 seriji je kaNtastrofa.

 

Probao bih verovatno prvo da spricem sa iglom napunim lepkom.

 

p.s. A ako hoce da se uradi bas kako treba - nista bez skidanja tocka :)

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Delija said:

Po snimku, malo sam skeptican oko toga da je toliko veliki (i sirok, a i  dubok) zazor da i polovina ili trecina cackalice moze da stane i/ili da se ukuca bez da se rascveta, a jos manje da se odradi simetricno - da se ne nakrivi.

Nadam se da je malo jaca serija u pitanju - sa MDF kutijom. Iverica na 60x S3 seriji je kaNtastrofa.

 

Probao bih verovatno prvo da spricem sa iglom napunim lepkom.

 

p.s. A ako hoce da se uradi bas kako treba - nista bez skidanja tocka :)

Verovatno je CDM serija.Mora da razredi drvofix da bi prošao kroz špric.

I ove matice(umetci) ne mogu da se vade bez oštećenja

Vidi se na snimku da je zazor mali .

Moguće da se radi o ekspanzivnoj matici

Screenshot from 2022-09-05 06-48-48.png

Link to comment
Share on other sites

Tankom burgijom (2mm), sa nekim aku odvijacem (sa manjim brojem obrtaja), sa 3 strane obima matice ubusiti 3 rupe koje ce otkriti telo te klimave matice. I onda te rupe, zarad fiksiranja matice, po zelji napuniti lepkovima, cackalicama, cavlima...

A isto to (busenje 3 rupe zarad otkrivanja tela matice) moze sa izvesti i dletom od 2mm. A ukoliko nemate takvu alatku, onda uzeti obican uski "-" srafciger, naostriti turpijom "-" vrh tako da moze da posluzi funkciji dleta, i prakticno iskopati/ukopati takve 3 rupe. Sa ivericom bi to bilo vrlo izvodljivo.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Delija said:

Po snimku, malo sam skeptican oko toga da je toliko veliki (i sirok, a i  dubok) zazor da i polovina ili trecina cackalice moze da stane i/ili da se ukuca bez da se rascveta, a jos manje da se odradi simetricno - da se ne nakrivi.

Nadam se da je malo jaca serija u pitanju - sa MDF kutijom. Iverica na 60x S3 seriji je kaNtastrofa.

Probao bih verovatno prvo da spricem sa iglom napunim lepkom.

p.s. A ako hoce da se uradi bas kako treba - nista bez skidanja tocka :)

Ovo uglavnom sumira stanje stvari. S time da je na jednom zvučniku u pitanju bila iverica (ali i mali drukčiji prihvatnik šiljka, sa još gorom situacijom, ali nebitno više), a ovo sa videa je MDF. No problem je potpuno isti.

Poanta: pazite na to kod polovnih Bowersa, osim ako ne namjeravate burgijati po zvučnicima k'o po starom ormaru. Ja sigurno ne. No polako sad već polako zazirem od njih, jer očito nakon 10-15 godina to lagano otpusti, pa si onda misli. Zanimljivo pa ni jedan slučaj kod drugih brendova. U krajnjem slučaju, jednostavno dotezanje, kao drivera npr.. Glupi Bowers 😎 🤣

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, goran_p said:

Verovatno je CDM serija.Mora da razredi drvofix da bi prošao kroz špric.

I ove matice(umetci) ne mogu da se vade bez oštećenja

Vidi se na snimku da je zazor mali .

Moguće da se radi o ekspanzivnoj matici

Eto, nkad čuo za "ekspanzivnu maticu". Čovjek uvijek nešto može naučiti. I to da je manje ili više u banani ako ima tako što na zvučniku.

Da, CDM serija je. Ne bi tu ni šprica prošla. Jedino uz rub, pa onda gravitacijom da se ljepak spusti malo ispod tog plosnatog dijela prihvatnika kamo upire matica šiljka, pa onda stisnuti i nadati se da ga koje sljedeće podešavanje šiljka neće ponovo razmrdati i vratiti sve na početak priče.

Link to comment
Share on other sites

Jedno jedino pravo rešenje.

1 Izvaditi "prihvatnik" (iščupati ako treba)

2 Reparirati oštećeno drvo. Nabiti drveni čep, zalepiti  drvofixom,  sa trinom ako treba. Kad se osuši (sutradan) otseći deo čepa koji viri, izbrusiti do ravnog drveta

3 izbušiti novu rupu i vratiti "prihvatnik" 

Link to comment
Share on other sites

 

Slika za kraj (što se mene tiče), odozdo, s mobitelom, nije vrhunska ali vidi se kako to izgleda na CDM seriji i da nema nikakvog utora za nikakav alat + ne vidi se najbolje, ali iza tog metalnog "prihvatnika" je ponovo MDF. Dakle, ne može mu se prići ni odozgo okomito tj. iznutra, jer izgleda kao da zvučnik ima neku vrst duplog dna ili tako nešto.

Srećom po mene, neću se morati baktati s ničim od toga jer su zvučnici bili samo u prolazu, no ovakvim rješenjima Bowers mi sjeda ne vrh brendova koji kao da ima pristup "ajmo zakomplicirati krajnjem korisniku koliko možemo". Da ne kažem da se u uputstvima uopće ne spominje npr. čemu služu komad metala za zadnjoj strani zvučnika.

Najozbiljnije sam mjerkao Nautilus 804 (iako je sad već vremešan model, ali ne bi mi to smetalo) ali nakon višestrukog nezadovoljstva s nekim rješenjima kod 2 uzastopma modela koja su mi prošla kroz slušaonu u godinu dana (i groznog zvuka CDM7 prije cca. 23 godine 🥺) namjera udomljavanja tako nečeg praktično je iščezla.

picture_2022_9_5_16_20_58_607m.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...