Jump to content


Olabavljeni prihvatnici šiljaka na B&W zvučnicima


Sten

Recommended Posts

2 sati ranije, Iron man said:

A da naliješ dvokomponentni lepak u zazor između "prihvatnika" i drveta? 

Vrlo malo mjesta je tamo, ali ljepilo je jedino izbor (čak i da izvučem tu nesreću van). Tako da može i dvokonponentno, ali to nemam doma. Drvofiks imam :)

U ovo slučaju bi najbolji bio cijanofiks, onaj tekući, kao voda skoro, ali neću s njime ići iz par razloga.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

15 sati ranije, goran_p said:

Radi se o ovakoj matici,popravke nema osim da se ili buši nova rupa ili začepi stara,pa onda pomoću šablona probušiti novu rupu .

g.jpg

Ovo nazivam umetkom. Obično ima utor za neki ključ, mada ne nužno.

Dakle, u umetak se delimično uvrne imbus šraf s unapred navijenom maticom. Sistem se fiksira maticom, da uhvati umetak. Tokom zatezanja rotaciju imbus šrafa treba blokirati imbus ključem. Onda se đuture dotegne ili odvrne. Postupak unazad podrazumeva opet blokiranje imbusa blagom kontrom rotaciji matice i oslobađanje matice.

Problem je ako je umetak s druge strane daske nekako zaključan.

Postavljeni šiljci se, u slučaju ovakvog šugavog, ali čestog rešenja, fiksiraju dotezanjem matice rukom, nikako ključem.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, giZ_Mo said:

Тај неко си ти, отвори и погледај до сад'си већ могао да решиш проблем.

Ne znam zašto se javljaš ako ne znaš to što sam pitao i još mi pametuješ kao da nisi ni pročitao sve što sam dosad napisao. Ako jesi, onda još i gore. Ja da sam naletio na ovu temu sigurno se ne bi javio jer ne znam odgovor na to što se pita.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam zašto se javljaš ako ne znaš to što sam pitao i još mi pametuješ kao da nisi ni pročitao sve što sam dosad napisao. Ako jesi, onda još i gore. Ja da sam naletio na ovu temu sigurno se ne bi javio jer ne znam odgovor na to što se pita.
Прочитао јесам и јасно ми је о чему се ради, бај д веј не паметујем само предлажем!


Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Sten said:

Vrlo malo mjesta je tamo, ali ljepilo je jedino izbor (čak i da izvučem tu nesreću van). Tako da može i dvokonponentno, ali to nemam doma. Drvofiks imam :)

U ovo slučaju bi najbolji bio cijanofiks, onaj tekući, kao voda skoro, ali neću s njime ići iz par razloga.

 

Drvofiks je uzaludan pokušaj. Metal ne lepi dobro sigurno.

Superlepak drvo upija, možda onaj u obliku gela može jer je gušći. Ali on neće verivatno ući dovoljno duboko.

Epoksi lepak lepi sigurno, pitanje je da li će ući dovoljno duboko.

Ja bih to otvorio i zategao iznutra, ali ako su navrtke sa druge strane nedostupne, onda bih našao ili napravio velike podloške i stegao to kako valja. Možda se mogu izbušuti metalni novci, oni veliki.

 

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, Nixie said:

Drvofiks je uzaludan pokušaj. Metal ne lepi dobro sigurno.

Možda metal na metal ne (to nisam ni probao), ali metal na drvo (ili bilo što slično drvetu) provjereno. Vjerojatno ne čvrsto kao drvo na drvo, ali dovoljno čvrsto da rukom nisam mogao skinuti kovanicu zaljepljenu za komad MDFa, pa sam je odvojio tek šrafcigerom.

Link to comment
Share on other sites

Zazor je verovatno toliko mali da je skoro nemoguće naneti dovoljnu količinu lepka ili bilo čega drugog da bi se ostvarila čvrata stabilna veza.Ako su kutije od medijapana on je porozan i upija tečnost pogotovo u središnjem delu tako da super lepak ne radi svoj posao.Ako je iverica u pitanju ona se lako kruni u tom delu gde su urezi od upuštene matice i drvofix ne lepi drvo i metal

Link to comment
Share on other sites

Ja bih to rešio tako što bih iskopao taj navoj, čak i po cenu da malo razvalim/raskopam kutiju oko njega, u tu rupu nagurao epoksidni git kao sa slike i navoj utisnuo u njega.

Na taj način sam popravio stari orman na kojem su se rasklimale šarke od vrata zato što se iverica oko šrafova trunila i raspadala.

Proširio sam te rupe, u njih nagurao gore pomenut epoksid koji izgleda kao sivi plastelin koji moraš da izgnječiš pre upotrebe i u njega ušrafio šrafove koji drže šarke.
Odmah po uvrtanju sam šrafove pažljivo i odvrnuo kako bih dobio odgovarajuće rupe sa navojima kada se epoksid stvrdne (šrafove sam prethodno namazao nekim uljem da se ne zalepe za epoksid koji je izuzetno lepljiv).
Posle toga sam sačekao da se epoksid stegne, malo išmirglao neravnine i onda ponovo ušrafio šrafove u dobijene navoje.

Prošlo je od tada više od 10 godina, sve i dalje drži kao prvog dana - orman je bolji nego što je bio kao nov. :)

Ovo sa uljem je potrebno samo ako želiš mogućnost da navoj po potrebi izvadiš.

Ako to nije bitno, samo utisneš navoj u rupu ispunjenu epoksidom i to je to.

Bison-Epoxy-Repair-univerzalno-56gr.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Margioni said:

Ukoliko je lepljenje jedina opcija, ništa bez Motage Kit-a 

bison-extreme-grip-500x500.png

Upravo taj mi ne drzi ni lajsne 😅 Ceo dan cuketam hiltijem betonske zidove zbog toga... 

Eventualno ce lepiti, ali to je gibak lepak (s razlogom se zove montazni), nece stisnuti sigurno ovo za sta treba. Epoksi, ili dvokomponentni akrilni jedino. 

Ali sve je to drzi vodu dok majstori odu, najbolja solucija da se skine (polugama iscupa), ostetice malo materijal ali epoksidna ispuna i mirna glava. Stavis nove i uzivas narednih 20god. 

Link to comment
Share on other sites

Neverujem da cu i sam da ucestvujem u ovoj temi, umocis cackalicu u devofix ili epoxid i nakucas je u taj zazaor cekicem pazljivo koliko udje udje. Visak odseces skalpelom. 

Ako je zazor veci ukucas jos jednu na 180 stepeni, ako i dalje ima lufta ili nema lufta a moze da se ukuca sto vise komada svuda ukrug to bolje.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...