Jump to content


Zamene lampica na vintage resiverima


Dražo

Recommended Posts

Resih da pomenjam pregorele lampice na mojim vintage drtinama, pa bi mi trebala asistencija.

 

Prva drtina je resiver Grundig R45. Pregorele su lampice na vumetrima, kao i dve pozadinske za skalu (jedna obicna, druga zelena). Poskidao sam ih, medjutim na njima ne vidim vrednosti (nesto i pise, ali presitno i bledo, nema sanse da procitam). Shemu ne znam da citam (domet su mi srfaciger, klesta i zujalica na unimeru). Pa ako bi neko mogao da kaze koje su zamenske sijalice adekvatne? I gde bih mogao da ih kupim?  To su ove:

image.jpeg.71acd7bdaf364faa45093fbe77ce47ba.jpeg

 

Druga drtina je resiver Saba 9240S. Na njemu je svojevremeno serviser zamenio sijalicu skale, i ona je nesto belja nego izvorna (vidi se na fotki ispod, zuce osvetljenje vumetara). Pa bih tu sijalicu skale zamenio drugom, zucom. Nezgodno mi je da rastavljam resiver (koristim ga aktivno), da bih eventualno utvrdio koja mi je tacno sijalica potrebna, pa mi treba pomoc za to (ako je moguce na osnovu service manual-a). I info gde bih mogao da je kupim.  

image.jpeg.2b59062b90e6b3414555cb0ed67be46e.jpeg

 

Treca drtina je resiver Tandberg TR2075MK2. SIjalica za stereo indikator. Uspeo sam da je skinem (24V 50mA), ali ne znam koja je oznaka tog navoja (E10, 11, 12...). Ali znam da je precnik navoja 9,3mm (izmerio nonijusom). Pa ako moze pomoc oko ove oznake?

image.jpeg.38b6ae98b4ae2f042e338b3d7fd654f7.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Dražo said:

Na delu Saba seme vidim 6 krstica u krugu. To znaci da mi za tu skalu treba 6 sijalica navedenih vrednosti?

Погледај пажљивије, четири су исте и две су исте. Е сад' која је за коју употребу ваљда си запамтио кад' си скид'о?!

Link to comment
Share on other sites

A po Wikici, za Tandberga ide E10 (10mm, odnosno mojih 9,3 izmerenih). Barem je to skroz jasno.

https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Obli_elektro-navoj

Hocu sve odjednom da porucim, da ne placam vise puta postarine. Otisao bih licno negde u NS, ali ne znam za radnju koja sve ima (Sprint i Tehnotronic nemaju, bio sam).

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Dražo said:

A za Grundzu, jesam li dovro skontao? I sta kazes za zelenu, tj. ima li odredjenije u semi?

Ко зна да ли је у ориганула уопште зелена ако јесте онда мрка капа, мислим да то нико не држи. Офарбај кад набавиш. 😏

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Dražo said:

A po Wikici, za Tandberga ide E10 (10mm, odnosno mojih 9,3 izmerenih). Barem je to skroz jasno.

https://sh.m.wikipedia.org/wiki/Obli_elektro-navoj

Ако си измерио 9,3мм онда није сигурно Е5 или Е11. Ма сигурно је Е10 него се временом скупила. 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, giZ_Mo said:

image.png

 

Za Grundzu, levi segment sheme - Feldstarke, u prevodu "jacina polja". Pretpostavljam da je to ustvari vumetar.

Ako je tako, onda su to male ubodne lampice koje sam izvadio (model T5).

E sad, Grundza ima dva vumetra (dve lampice, obe vrisnule), pa se mislim da li je Feldstarke taj deo uredjaja. I gde je na shemi druga lampica. A i ne nalazim u prodaji T5 lampice od 12-15V.

 image.jpeg.b6742b46e36c5b879b4f4b4a612379c6.jpeg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...