Jump to content


Dolby Atmos na 5.1 sistemu


Mike Myers

Recommended Posts

'vako, par dilemica :)

Skoro sam uzeo 4K plejer kako bih maksimalno uživao u filmovima i najboljoj mogućoj slici na mom 65" B9 Oledu. Dotle sam gledao 4k remuxe preko mreže, ali ne mogu preko arc-a da puštam loseless audio što me uvek nerviralo, a i slika je de facto bolja preko plejera. 

Imam Denon X1500H i 5.1 surround system yamaha (NS F 51 prednji, i NS B 51 centralnji i zadnji + SW 050 vufer).

Kada sam nabavio prve diskove sa atmos zvukom, primetio sam da ih AVR ne čita već pušta TRUE HD stream. To me malo žacnulo pa sam čitao manual gde piše da u 5.1 konfiguraciji AVR ne može da čita atmos. 

Negde sam na netu potom pročitao da je bitno samo da jekonfiguracija odabrana koja podržava atmos (što je bilo koja druga), da zvučnici ne moraju da postoje fizički da bi AVR dekodovao atmos i to se ispostavilo kao istina. Kada sam rekonfigurisao zvučnike u fiktivni 7.1, dobio sam atmos na risiveru. 

E sad, pitanje je da li gubim bilo šta osim zvukova koji idu preko front height zvučnika? Neki kažu da su dobili bolji zvuk kada je proradio atmos, neki kažu da je bolje konfigurisati ono što imaš, i ima baš dosta podržavaoca i jedne i druge teorije... Šta kažu naši znalci, kojom metodi tj konfiguraciji da se privolim? :) Kolika je razlika između atmosa na 5.1 kome fale 2 height zvučnika i TRUE HD 5.1 realne konfiguracije...

Takođe, dajte mi neko najbolje rešenje odnos cena kvalitet da ubacim još neka dva zvučnika. Da li mogu bilo koja ili moraju da budu atmos kompatibilni? Znam da atmos moduli za prednje zvučnike koji šalju zvuk od plafona nisu najbolje rešenje ali možda bih tome pribegao za početak, no koliko vidim, nisu jeftini, a i nema ih puno barem na domaćem tržištu...

 

Hvala unapred svima :)

 

Link to comment
Share on other sites

Ако немаш 2-6 звучника горе џабе ти омогућена опција. Постоје звучници који шаљу одоздо на плафон па рефлексија, па прескочи...

Моје искуство је када се навикнеш на атмосферу, без ње си у вакууму. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, gvlada said:

Ако немаш 2-6 звучника горе џабе ти омогућена опција. Постоје звучници који шаљу одоздо на плафон па рефлексија, па прескочи...

Моје искуство је када се навикнеш на атмосферу, без ње си у вакууму. 

 

To mi je jasno da je džabe, ali da li ima razlike u onome što izlazi sa ostalih zvučnika u tom režimu i TRUE HD režimu?

Ovo za preskoči nisam baš razumeo. :)

Link to comment
Share on other sites

Атмос се надограђује на постојећи звук. Dolby TrueHD је основа и атмос има своје информације које се додају на висинске звучнике.

Прескочи типа бацање пара су тзв атмос звучници који раде на принципу рефлексије.

Link to comment
Share on other sites

Ista prica i kod mene,samo sto ja pustam filmove direkt sa kompa (komp/AV risiver/TV),trenutno sam u 5.1 konfiguraciji,posto risiver podrzava samo neku socijala Atmos varijantu (3.1.2) Dosta sam pravio poredjenje kada pustim film koji je TrueHD/ATMOS ovako na 5.1 setup-u,i jedina razilka koju sam primetio kada prebacim zvuk na Atmos jeste da je malo punija/naglasenija reprodukcija niskih tonova,sto mi se i nije bas svidelo,a sto se tice samog sorround zvuka,ovako kroz poredjenje nisam skontao da se gubi nesto od detalja prilikom samog "kruzenja" zvuka,ali sam ipak ostao na TrueHD opciji,jer cim nesto nije "punokrvno",meni to nije to :)

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Sinda said:

Ista prica i kod mene,samo sto ja pustam filmove direkt sa kompa (komp/AV risiver/TV),trenutno sam u 5.1 konfiguraciji,posto risiver podrzava samo neku socijala Atmos varijantu (3.1.2) Dosta sam pravio poredjenje kada pustim film koji je TrueHD/ATMOS ovako na 5.1 setup-u,i jedina razilka koju sam primetio kada prebacim zvuk na Atmos jeste da je malo punija/naglasenija reprodukcija niskih tonova,sto mi se i nije bas svidelo,a sto se tice samog sorround zvuka,ovako kroz poredjenje nisam skontao da se gubi nesto od detalja prilikom samog "kruzenja" zvuka,ali sam ipak ostao na TrueHD opciji,jer cim nesto nije "punokrvno",meni to nije to :)

Pa kako imaš loseless audio ako ideš tu kombinaciju, tv ne bi trebao da može da baci preko arca pa ni earca loseless na risiver? Neka me neko ispravi ako grešim.

Link to comment
Share on other sites

Da li su to nešto promenili? meni dosta stariji Denon X1200W pušta Atmos i DTS:X bez problema iako imam samo 3.1 setup. A filmovi su remuxovani i idu sa Android kutijice koja je reinstalirana sa Kodi tj. LibreELEC-om. Kutijica povezana preko HDMI na AVR pa dalje na TV.

Link to comment
Share on other sites

Знате ли шта значи атмос или дтс-х? Надоградња атмосфере на постојећи звучни запис truehd или hd-master. Не може да пусти атмос већ основу звука. Као да неко каже како слуша 5.1 звук на стерео систему.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, milos said:

Da li su to nešto promenili? meni dosta stariji Denon X1200W pušta Atmos i DTS:X bez problema iako imam samo 3.1 setup. A filmovi su remuxovani i idu sa Android kutijice koja je reinstalirana sa Kodi tj. LibreELEC-om. Kutijica povezana preko HDMI na AVR pa dalje na TV.

Ako ti android kutijica podržava atmos, onda može da ga pusti. Ja sam gledao sa plexa na tv-u zato kod mene ne može loseless audio, jer ide preko arca, kod tebe ide preko media plejera u risiver.

A sad, koliko je to atmos, verovatno ni blizu, ja sam se prekonfigurisao na 5.1 i vozim HD-MA i True HD i roka to super. Pogotovu od kada sam centralni malo nakrivio na gore i usmetio ka sedalnom delu, pošto mi je bio u pregradi ispod tva i do sada mi je bio tih nekako verovatno jer je udarao pravo u ravni u kojoj je što je bilo nekih 35, 40cm od zemlje.

Link to comment
Share on other sites

On 8/16/2022 at 9:49 PM, Mike Myers said:

Pa kako imaš loseless audio ako ideš tu kombinaciju, tv ne bi trebao da može da baci preko arca pa ni earca loseless na risiver? Neka me neko ispravi ako grešim.

Kako mislis kako? Pa iz racunara preko HDMI ide passtrough direkt u risiver,i tu se pali lossles,iz risivera u TV ide samo slika.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
On 16.9.2022. at 17:20, gvlada said:

Сасвим довољно. Сам атмос (плафонски) звук је углавном од 150Хц-12кХц.

 

Hvala, naručio sam polovne iste takve sa KP za 40e, prezadovoljan sam :)

Da li imaš neki predlog u pogledu nosača? U pitanju je dnevna soba, biće mi malo cimanje da sakrijem kablove, naružiću zidove al šta da se radi :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...