Jump to content


300


kolombaja

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
  • 5 weeks later...

Čudno mi je da su Spartanci bili pederi, a da se to ni malo nije moglo naslutiti u filmu iako u Americi već nekoliko godina traje zastrašujuća kampanja za promovisanje homoseksualaca.

Nešto tu nije u redu.

InaÄe, ovo je ubedljivo najbolji ameriÄki film na temu evropske istorije i svetske istorije uopÅ¡te. Najrealnije je uraÄ‘en. kad se samo setim onih glupavih istorijskih filmova sa ÄŒarstonom Hestonom...ili kad Ameri hoće da prikažu istoriju Rusije, Kine, Japana, Afrike :wink:

Da pukneš od smeha.

Link to comment
Share on other sites

Čudno mi je da su Spartanci bili pederi, a da se to ni malo nije moglo naslutiti u filmu iako u Americi već nekoliko godina traje zastrašujuća kampanja za promovisanje homoseksualaca.

Nešto tu nije u redu.

Inače, ovo je ubedljivo najbolji američki film na temu evropske istorije i svetske istorije uopšte.

Homoseksualnost je u Sparti bila normalna posledica vojnickog zivoa. Svi odrasli spartanci su bili vojnici. U malobrojnoj vojsci obuka je vrsena pojedinacno - svaki mladi vojnik bi bio dodeljen jednom iskusnijem veteranu od koga se ocekivalo da od njega napravi vojnika. Naravno, mladi spartanci su jos od detinjstva vezbali sa oruzjem i skoro sve vreme provodili u muskom drustvu tako da je njihovo vezivanje za starijeg bilo prilicno normalno. Takve veze po pravilu su trajale godinama.

Spartanci, ipak, nisu bili iskljucivi hmoseksualci. Iako su seks sa zenama smatrali nezanimljivim, a cesto i necistim, vecina njih se, u drzavnom interesu, zenila i imala decu. Kada dostignu odredjene godine smatralo se drustveno neprihvatljivim da to ne urade. Kako je njihov interes za zene bio skoro iskljucivo vezan za stvaranje porodica, a i kao posledica cicnjenice da su zene cesto dugo ostajale kuci same, dok su muskarci bili u nekom vojnom pohodu, to se i homoseksualnost izmedju zena smatrala ne samo prihvatljivom, vec i pozeljnom.

Sto se tice istorisjke pozadine doticnog filma, ona se, uglavnom, svodi na to da je, eto, bilo bitke, i da su oni, eto, zadrzali Persijance, i pritom izginuli...

Link to comment
Share on other sites

Igor Balos ::

Citat:

ovo je ubedljivo najbolji ameriÄki film na temu evropske istorije i svetske istorije uopÅ¡te

mora da se šališ, ne znam kakve veze ima ovaj film sa istorijom, osim da je bilo ove bitke, al ovo je rađeno po stripu

Ne znas istoriju.

Pogledaj gorepostavljeni link koji je postavio Rajko.

Link to comment
Share on other sites

I ? ÄŒisto sumnjam da su u proÅ¡losti postojali slonovi od po 25 metara visine, i da su za persijance ratovala neka Äudna stvorenja (kao u filmu). Postoji gomila i gomila totalno nerealnih scena, tako da....

kao što nkrgovic kaže:

inaÄe: nemojte sve verovati wikipedia-i , nisu svi podaci tamo taÄni :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Bio sam juce na premijeri 300 u Sava Centru. Za one koji nisu obavesteni film je radjen po grafickoj noveli ("stripu") Frenka Milera. Sta da kazem... "Lako" je bilo snimiti film koji je vec graficki osmisljen, a kadrovi iz stripa preneti su na platno i to izgleda fenomenalno. Kamera je takodje prilagodjena koloritu u kom je originalni strip (zlatno-bronzano-bordo kombinacije).

Mozda sa istorijskog aspekta nije 100% veran pokazatelj kako je zaista izgledala bitka kod termopila ali se duh tih vremena i obicaja oseca. Film mi se veoma svideo, po meni ima pravu meru i bitke i okolnih prica. Naravno, komentari i replike glavnih aktera su cesto bas stripski (sto nije ni cudo posto su i preuzeti iz stripa :) ) - tu je i ono cuveno "Sa stitom ili na njemu"... Nekome je mozda ovo previse (kao starijem paru koji je juce sedeo do mene i demonstrativno ustao na sredini filma), ali ko ne ocekuje dosledno i konstantno teziste radnje na istorijskim faktima, vec je zeljan i da oseti kako je bilo biti jedan od izabranih 300 bice veoma prijatno iznenadjen.

U filmu ima svega: borbe, intriga, zavere, vernosti i odanosti. Sve to upakovano u dva sata napetosti koja su mene drzala nepomicno na sedistu u prepunom SC. Kostimografija je jos jedan od aspekata kome je ocigledno poklonjena zasluzena paznja u ovom filmu i takodje je sjajna.

Sve u svemu film mi se svideo veoma - nije krvav toliko kao Apoklipto ali i ne zaostaje puno za njim. Scene u kojima se vodi bitka "prsa u prsa" su usporene da bi lakse mogle da se prate, borbene formacije spartanaca i njihova taktika takodje su prilicno verno ekranizovani - bar po onome sto ja znam. Nema cudesnih matrix i kung-fu poteza, vodilo se cak i racuna o tome da se za ulogu 300 spartanaca ne izaberu samo napucani iz teretane, vec su ocigledno birani oni sa pravom merom misica. Dakle i tu je film blizak realnosti.

Na kraju, kome se svideo strip obavezno neka pogleda i ekranizaciju, a ko nije procitao strip ubedjen sam da ce dobiti zelju za tim kada pogleda film.

Za svaku preporuku.

:evil:

P.S. Devojku nisam ni morao da pitam da li joj se svideo film, posto je izasla iz bioskopa sa kezom "od uva do uva" :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...