Jump to content


Streaming uređaji - modeli, iskustva, poređenja


Dragan Penev

Recommended Posts

  • Replies 654
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 sati ranije, Vlada Jovanović said:

Pozdrav,

Da li može jedno objašnjenje: kako to dvostruko napajanje (kakvo god bilo) funkcioniše?

Mislim, prikačiš jedno napajanje normalno na RPi, a drugo na HAT (ako HAT to omogućava) i desi se šta? Kako u tom slučaju HAT "zna" da ne treba da vuče "prljavu" struju iz RPi preko GPIO priključka?

Hvala

Kod AlloDigiOne Sig-a konkretno imaš dva usb-C priključka na samoj pločici , jedan za  "clean side"  i drugi za "dirty side" tj.rPi. Priključak za napajanje na samom rPi-ju se ne koristi.Allo Shanti (dual linear power suply) je  pravljen baš za ovu namenu i ima dva izvoda 5V/3A za rPi i 5V/1A za "hat".  

12793_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Iron man said:

Svaki MPD ima plugin za to što hoćeš. Uzme Token ( user name i password) registruje te na servisu (Tidal, Qobuz,...)i prosledi strim. I artist info i cover i ...

Nisam mislio na prikazivanje omota i artist/album/song informacija iz meta tagova fajlova.

Mislio sam na plugin za LMS koji omogućava čitanje biografije umetnika i prikaza albuma sa Allmusic sajta, pregled full omota sa Discogs-a i MusicBrainz-a, itd.

Pomenuo sam i plugin za dekodiranje i realtime playback DSD fajlova, a tu su i pluginovi za upsampling, room correction, itd, itd, ...za šta čisto sumnjam da ruter ili pomenuti programabilni kontroler imaju dovoljno hardverskih mišića. :)

U mom slučaju su plejer i server objedinjeni u istoj mašini, sva muzika je na lokalnom disku. Playback, uključujući i Qobuz, ide isključivo iz RAM buffer-a od 4GB, tokom svirke SSD sa muzikom i mreža su neaktivni, tako da su neki od problema svojstvenih mrežnim plejerima izbegnuti ili umanjeni.

Naravno, niko nikome ne brani da MPD instalira i na veš mašinu ako mu se tako baš sviđa, ...ili da kupi strimer od par desetina hiljada evra.  :)

Neka cveta hiljadu cvetova! :)

 

Ovako izgleda LMS sa pomenutim plugin-ovima i Material skinom, ista funkcionalnost je dostupna i preko Android Squeezer kontrolne aplikacije:

Screen-Shot-2023-02-07-at-9_37.02-PM.thumb.jpg.f7a2e06569d4bf817059250cd80b3e8a.jpg

Screen-Shot-2023-02-07-at-9_36.47-PM.thumb.jpg.0df75fdddeed76603c294ab5a6220a44.jpg

Screen-Shot-2023-02-07-at-9_42.01-PM.thumb.jpg.86eba45aacd748c738197a2884fef8db.jpg

Screen-Shot-2023-02-07-at-9_42.22-PM.thumb.jpg.7720b5a57d3a3266b19d2f32b8352a4b.jpg

Screen-Shot-2023-02-07-at-9_54.29-PM.thumb.jpg.77edd4f91174949ca1fdcb36b5b6a9a5.jpg

Screen-Shot-2023-02-07-at-9_56.21-PM.thumb.jpg.24ab04247e32317b99328dfda4d0c66d.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, ab said:

Без љутње да ли је, јер тада WIN10 не би био твој избор? WIN10 покреће превише непотребних процеса, зато је бољи избор нешто као што је RPi

 Zasto kazes Pi a mislis na Linux? :D Doduse - apsolutno si u pravu, ovo je mala (terminoloska) korekcija - ali razmisljas odlicno.

7 sati ranije, ab said:

За RPi4 наводи се у званичној документацији> можда има неку важност

Nema u tom kontekstu. Intel PCH (sad je integrisan u procesorski cip) ima jace performanse nego ceo R-Pi. Kod R-Pi je Ethernet bio USB device, pa je to kocilo perfomanse. Kod x64 procesora imas mnogo vise I/O linija, mreza ima svoj PCIe lane - nema tog problema.

4 sati ranije, 空也 said:

Slabo ko od proizvođača mrežnih plejera ima želju/potrebu/mogućnost da se bakće sa kreiranjem nekog svog OS-a od nule.

Uglavnom su to custom varijante Linux-a.

 Mislim da danas bas retko ko koristi bilo sta sto nije Linux u embeded svetu. Jednostavno nema potrebe - imas sve razvijeno i besplatno je.

 Sustina je softver ne hardver. Apsolutno si u pravu.

2 sati ranije, Iron man said:

Ja opet kao Marko Porcije Katon moram da ponovim: Ceterum censeo operandi ratio non requiritur

Programabilni kontroler (npr Xilinx) sa monitorskim programom će odraditi posao

 Katon je ziveo za vreme Kartagine. Danas je 21-vi vek. Dobro jutro, kafa mirise.... :)Uostalom,. taj Xilinx dodje sa licencom za Arm32 jezgra, jer niko normalan ne pravi svoj general-purpose CPU. Ko ce da portuje OS na to.

 Monitorski program.... ? Realno, strimer nije "monitorski program". Nije to impulsna da samo presipas iz A u B. Treba ti kompletan TCP stack. Treba ti podrska za HTTP. Za DNS. Treba ti podrska za USB i USB Audio. Podrska za neki protokol tipa UPnP. To da napises je OGROMAN posao - i sto je nabitnije SKUP posao.

 Cak i softver za upravljanje koji se koristi za mrezne plejere niko ne pise tek tako - vec na platformi koja ima kompletan framework. Mobilne aplikacije se odavno ne pisu u Javi/Kotlinu/Objective-C direktno, vec uz razne frameworks - tipa React Native ili slicno. Oni sa plejerom pricaju kroz standardan REST API - snifuj saobracaj pa ces videti. Low level jezici su rezervisani za primene gde ne moze drugacije. Svoj OS ne radi vise niko - kao ni mikrokontrolere bez OS-a, osim u jako specijalizovanim primenama.

 Operativni sistem, najverovatnije neki Linux (Android, Real-time kernel, ili neki drugi derivat) danas realno jesu obavezni - jer je mnogo skupo raditi bez njih. Pogledaj onaj genijalni projekat sto je @InSides radio za kontroler za gramofon: Linux. Nece covek da pravi svoj operativni sistem i sve biblioteke - ili da sve pise u asembleru. Jednostavno je lakse.

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, nesone said:

Pitanje sam postavio, kako unaprediti lap top?

Ili ici na neki strimer? Inace koristim OPPO 103. Ali moram ekran na TV da uklj. za pustanje eksternih HDD.  Delija i ja smo tako testirali sistem kod mene.  Aplikacija je jako losa, bar kod mene.

Koja aplikacija je u pitanju? 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Streamer sa dobrim Dac i zaboravi i na PC i Dac za sva vremena. Iz licnog iskustva. 

до напуштања техничке подршке произвођача, спомињали смо то...

По мени RPi4, Salas L-adapter и неки Hat по афинитету самог корисника за пристојну цифру о којој нећеш пуно размишљати. 

Дакови пролазе и одлазе, а нови долазе...

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, petarjovic said:

Jel neko ima ili je gledao/slušao neki Lumin P1, S1.... šta može reći o njima?

Lumin ja slusam sa vremena na vreme kod dealera...ali su to toliko nabrijani sistemi,da ne meres izvaditi iz celog sistema,sta i kako on svira...koliko vidim lome se koplja oko njih,barem po ovdasnjem lokalnom forumu,ima ko voli,ima ko ne voli ( a sta nije tako?)...S1 mislim da je outdated...

20221227_152402.jpg

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, ab said:

до напуштања техничке подршке произвођача, спомињали смо то...

Slazem se u vecini slucajeva. Ja koristim Linn i svi raniji modeli od 2007. na ovamo rade do danas sa istim softverom i opcijama. Imaju svoj softver i korisnicki program Linn Kazoo koji redovno apdejtuju i rade svi stari streameri sa njim. Jedino sto mi fali je par stavki iz tidal opcije kao sto je na pr. track radio za background slusanje, ali je internet radio recimo za takve prilike odlican kao i lak pristup svim servisima iz menija. Ja doduse nisam previse zahtevan korisnik po pitanju konfora, naslo bi se verovatno jos.

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nesone said:

Imam lap top koji sluzi samo za pustanje muzike. Cak je i prejak za sve ovo. Nebitno. Tidal i povezujem svoje externe HDD. W10.

Kako ga unaprediti, sta uraditi, ako moze bar nesto kvalitenije u zvuku da se dobije?

Ako nemaš linearno napajanje na laptopu, i ja bi ti preporučio streamer.

Ovih dana ću napraviti jedan post kako se može dobiti bolji zvuk na laptopu+Win 10, redukujući dosta procesa. Ali bi ipak naglasio da je uslov lin napajanje.

 

Link to comment
Share on other sites

Samo napomena za RPI HAT-ove. Neki reviewer je testirao AlloHAT za USB "USBRIDGE" vs rpi 4 standard USB i video da prakticno nista ne dobijas sa USBRIGDE. Na rpi3 je bilo razlike u korist allo-a.
Ima HAT-ova za SPDIF, samo sto onda ima ogranicenje od 192kHz/24bit, nema MQA i ludila.

Tako da moze da bude dobro resenje rpi4 bez hat-a i koristiti njegov ugradjeni USB.
Uloziti onda u napajanje umesto u USB hat.

Link to comment
Share on other sites

Pi HAT-ovi propuštaju MQA, samo treba imati DAC koji ga može prihvatiti i obraditi na SPDIF ulazu. Noviji DAC-ovi mogu, lično isprobao i radi super.


Što se laptopa tiče, dva tvika koja se mogu uraditi lako i brzo, i čuje se pomak na bolje, su instalacija Fidilizer-a i Minority Cleana. Onda ide gašenje svih nepotrebnih procesa. Ali nakon svega toga, jedan mali posvećeni strimer kao što je iFi Zen Stream svejedno zvuči bolje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...