Jump to content


Streaming uređaji - modeli, iskustva, poređenja


Dragan Penev

Recommended Posts

  • Replies 688
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

32 minuta ranije, vdzele said:

Znam da ovo nije u okviru teme. Da li može neko u kratkim crtama da mi objasni zašto bi jedan raspberry pi bio bolji od laptopa, ako oba koriste recimo Win 10?

Ili NUCa? 

I zašto je potreban i5, 4-8 giga, OS tipa Win, linux, da se stream sa neta pošalje na dac? 

Link to comment
Share on other sites

као прво RPi 4 нпр.не дели USB магистралу са осталим портовима као код лаптопа...оптимизованији је генерално од лаптопа који интегрише све и свашта непотребног за нашу циљну групу

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, marin said:

Nisam probao. Nisam znao ni moze Digi2 Pro da se posebno napaja :)
Ali i nemam napajanja za igranje. Imamo samo to jedno "original" od rpi.

Ustvari, mozda mogu da nadjem neki punjac od mobilnog da odgovara za HAT, valjda njemu treba manje struje. Samo ima li smisla probati sa nekim takvim napajanjem?

Inkeddigi2pro-2_LI.thumb.jpg.dcf81ee3c135792619b8a1422e5080ea.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, ab said:

као прво RPi 4 нпр.не дели USB магистралу са осталим портовима као код лаптопа...оптимизованији је генерално од лаптопа који интегрише све и свашта непотребног за нашу циљну групу

 Sa kojim portovima ti PC deli "USB magistralu"? Sa serijskim? Tastaturom? Zasto je to bitno?

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, marin said:

Ali mi je zakljucak znacio. Onda ne bih jurio napajanje, pa ako nesto samo naleti povoljno, videcemo.

Не знам на који закључак тачно мислиш (нарочито због "не бих јурио напајање"), зато што се исти сводио на цели пројект који укључује и кутију и напајање и изолатор и промене осцилатора.

Напајање дефинитивно унапређује звук RPi4, питање је само колико далеко си спреман да идеш.

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, InSides said:

Напајање дефинитивно унапређује звук RPi4, питање је само колико далеко си спреман да идеш.

Ja potvrdjujem da ovo važi i za laptop. Fabričko svičersko napajanje je daleko lošije od ručno napravljenog linearnog napajanja.

Link to comment
Share on other sites

Нисам у стању стручно разложити тематику, поента моје реченице је аналогија интегрисаним и standalone уређајима. Рачунари су по мом схватању превише "бучни" за ХиФи аудио дигиталију. 

RPi није намењен ХиФи тржишту али је употребљив.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, vdzele said:

Softverski deo mi je jasan, samo ovo oko hardvera mi nije.

Без љутње да ли је, јер тада WIN10 не би био твој избор? WIN10 покреће превише непотребних процеса, зато је бољи избор нешто као што је RPi

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Sa kojim portovima ti PC deli "USB magistralu"? Sa serijskim? Tastaturom? Zasto je to bitno?

За RPi4 наводи се у званичној документацији> можда има неку важност

 “In all models prior to the Pi 4, the USB ports connect to a combo hub/Ethernet chip, which is itself a USB device connected to the single upstream USB port on BCM2835. On the Pi 4, the USB hub chip is connected to the SoC using a PCIe bus.”

Link to comment
Share on other sites

Po mom laičkom i nestručnom mišljenju, laptop i Rpi mogu imati istu startnu poziciju kad je napajanje u pitanju. Oba mogu imati "identično" linearno napajanje. Znači, na toj poziciji velikog napajanja su ravnopravni.

Šta se dešava dalje unutra to je pitanje. Uslovno bi možda moga da se složim da laptop ima veći broj malih svičera unutra, koji zbog svoje brojnosti emituju veću količinu elektronskog šuma. Ali da li je neko to upoređivao za naše potrebe?

Odavno ne verujem nikom ništa da je ovo bolje samo iz razloga lepote / trenda / firmirano / sexy izgleda ..... Ima li neko da je uporedjivao?

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, ab said:

Без љутње да ли је, јер тада WIN10 не би био твој избор? WIN10 покреће превише непотребних процеса, зато је бољи избор нешто као што је RPi

Pa ako se nešto uporedjuje onda je jasno da oba uredjaja moraju imati identični OS. Rpi ne može da vozi Win 10, pa bi oba imala lakši i identičan OS. Nije bitno ime tog OS.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je Bluesound Node već oko 2 meseca.

Za sad mogu da kažem da su softver i sama aplikacija najbolji koje sam koristio. Platforma za sve OS (Andorid, iOS, Windows). Aplikacija brza, intuitivna i veoma se lako koristi.

Ako uporedimo sa ifi zen stream, mala prednost je na strani ifi. Ali je razlika toliko minorna da sve ipak preteže ka Node.

Povezan na Earmen Traddutto preko USB. Probao sam i Coax opciju i to je takođe preporuku masa mi se čini da preko coax malo dođe do izražaja jači bas.

Za sad je Node tu, pa ćemo videti šta će ostati aktuelno.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nkrgovic said:

 Sa kojim portovima ti PC deli "USB magistralu"? Sa serijskim? Tastaturom? Zasto je to bitno?

Код старијих пита, била је прича (*) да то што USB порте су под контролом комбинираним чипом (Ethernet/USB hub) доводи до засићења и да нит USB нит Ethernet могу показати свој максимум.

Зато су их код четворке издвојили. Разлог двојења није био audiophilia nervosa већ практичне ствари када се RPi користи у захтевнијим условима.

(*) Не могу да потврдим да ли је ико то икад формално тестирао / мерио.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, vdzele said:

Pa ako se nešto uporedjuje onda je jasno da oba uredjaja moraju imati identični OS. Rpi ne može da vozi Win 10, pa bi oba imala lakši i identičan OS. Nije bitno ime tog OS.

поређење нико није помињао јер је поента да се избаци рачунар из ХиФи ланца и пређе на мрежни начин употребе "дигиталије"

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, ab said:

...јер је поента да се избаци рачунар из ХиФи ланца и пређе на мрежни начин употребе "дигиталије"

Pa i mrežni plejeri su u suštini računari, samo možda bolje optimizovani za audio.

Nekoliko mrežnih plejera koje sam probao "ispod haube" koriste custom variante Linux-a.

Roon Nucleus je običan Intel NUC prepakovan u fensi kućište, takođe sa instaliranim custom Linux-om.

Uz ifi iPower Plus napajanje, tvikove BIOS-a (npr. deaktivacija viška USB portova i nepotrebnog hardvera) i custom Linux sa dodatnim optimizacijama, moj NUC svira blizu ili bolje od nekoliko "pravih" strimera koje sam imao prilike da probam, od kojih su neki bili višestruko skuplji.

NUC koristim headless, ništa monitor, miš ili tastatura, stoji mi na polici sa uređajima i pali se i gasi na dugme kao bilo koja hifi komponenta.

Link to comment
Share on other sites

danas je sve računar. I veš mašina ima neki računar u sebi.

Poenta je da ne treba veoma složen OS (Win, Linux) da se koristi da jedan stream propusti sa LANa na USB ili DAC.

Strimer može da bude sa nekim minimalnim OSom ne složenijim od rutera ili switcha. (Doduše ima i rutera pod linuxom, osakaćenim doduše.) U suštini i na ruter treba samo instalirati MPDeamon i eto strimera

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Iron man said:

Strimer može da bude sa nekim minimalnim OSom

Slabo ko od proizvođača mrežnih plejera ima želju/potrebu/mogućnost da se bakće sa kreiranjem nekog svog OS-a od nule.

Uglavnom su to custom varijante Linux-a.

Evo i čuveni BluOS kojeg pored Bluesound-a koriste i NAD, Cyrus, Dali, Monitor Audio i drugi, je u stvari u osnovi Linux:

https://audiophilestyle.com/forums/topic/28881-gpl-issues-with-bluesound-and-bluos/

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Green said:

Može i Powerbank . Koristio sam Asus Powerbank 10000mAh za napajanje AlloDigiOne Signature-a  ("clean side")  , a iFi 5V za rPi 4 ("dirty side").

Zato : @Sremac

Pozdrav,

Da li može jedno objašnjenje: kako to dvostruko napajanje (kakvo god bilo) funkcioniše?

Mislim, prikačiš jedno napajanje normalno na RPi, a drugo na HAT (ako HAT to omogućava) i desi se šta? Kako u tom slučaju HAT "zna" da ne treba da vuče "prljavu" struju iz RPi preko GPIO priključka?

Hvala

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, 空也 said:

Pa i mrežni plejeri su u suštini računari, samo možda bolje optimizovani za audio.

Слажем се у потпуности. У том контексту сам и помињао RPi али некако по правилу увек неко чека из прикрајка да 🙃

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, 空也 said:

Slabo ko od proizvođača mrežnih plejera ima želju/potrebu/mogućnost da se bakće sa kreiranjem nekog svog OS-a od nule.

Uglavnom su to custom varijante Linux-a.

Evo i čuveni BluOS kojeg pored Bluesound-a koriste i NAD, Cyrus, Dali, Monitor Audio i drugi, je u stvari u osnovi Linux:

https://audiophilestyle.com/forums/topic/28881-gpl-issues-with-bluesound-and-bluos/

Ja opet kao Marko Porcije Katon moram da ponovim: Ceterum censeo operandi ratio non requiritur

Programabilni kontroler (npr Xilinx) sa monitorskim programom će odraditi posao

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Iron man said:

Programabilni kontroler (npr Xilinx) sa monitorskim programom će odraditi posao

Svakako. Pitanje je samo šta želimo/očekujemo od mrežnog plejera u smislu dodatne funkcionalnosti.

Meni kod NUC-a, u okviru LMS-a ne smeta mogućnost komfornog korišćenja Qobuz-a. :) Tu su i dodatni pluginovi za ostale striming servise, zatim oni koji korisničko iskustvo približavaju Roon-u (artist info, album info), omogućavaju slušanje DSD fajlova, upsampling, itd, itd.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...