Jump to content


Streaming uređaji - modeli, iskustva, poređenja


Dragan Penev

Recommended Posts

  • Replies 654
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bluesound Node:

Prvi uredjaj koji me uveop uopste u striming.Za nekog ko ne juri zvuk i neki preterani hifi sasvim zadovoljavajuci uredaj.

Korisito sam na njemu samo online servise bez pokusaja eksternog hdd-a ili usb-a(vise se ni ne secam da li to on podrzava).

Uredjaj radi stabilno cak mnooogooo bolj nego Naim Mu-so 2,nema prekidanja kada je net malo losiji...

Aplikacija je fenomenalna,odlicno je oranizovana tako da i najvecem laiku nece predstavaljati problem da je koristi.

Cocotail N15D

Posle nekog vremena sam pordao Node i kupio N15D.

Najveca razlika je sto N15D je citao DSD,moze da se ubaci SSD tako da onda poseduje i lokalno mesto za smestanje muze.

Zvucno mnoogo superiorniji nego Node cak i sa koriscenjem DAC-a koji poseduju oba uredjaja.

Aplikacija mi je zagorcala zivot,jednostavno to nisam mogao da svarim i on je odleteo na dobos.

 

Link to comment
Share on other sites

Esoteric N-05 je ispala prilika za dobru kupovinu.

Uredjaj koji je DAC-STREAMER.

Aplikacija sasvim korektna i striming je stvarno odlican.Zvuk je malo vise digitalan ,da kazemo ostriji nego sto meni prija.

Nesto u to vreme nisam ni ganjao neki drugi striming uredjaj ili zvuk ali se opet nesto dalo iskombinovati.😁

U medjuvremenu sam promenio pojacalo i dobio sam priliku da  slusam DAC koji mi je oduvao ovaj Esoteric.

Kupovinom tog daca i prodajoj N-05 dosla je potreba za novim striming uredjajem....tu sam sreo Innuos....

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Arn said:

Evo, ćutim. 

Hvala.

 

13 minuta ranije, Thecoki said:

Ne skrece nista,upravu je da sam izostavio taj detalj.

Ima mnogo tu toga jos sto bi mogli pisati danima kao npr. koji je ostatak sistem,sinergija,soba,kako se to uklopilo itd.

Dok uhvatim vremena pisem dalje...

 

Pratim i dalje, kad dodje inspiracija i kad imas slobodnog vremena.

Link to comment
Share on other sites

...Kada sam zamenio N-05 striming dac uzeo sam Nagra classik dac( da me @Arnne prekida😁)

Po netu sam citao mnogo toga i odlucio se za Innuos Zen MK3 (sada se vec ne secam koji je kapacitet hdd-a bio).

Striming transport,Cd-riper,sa internim hdd-om.Ni jedan Innuos uredjaj nije predvidjen da radi sa eksternim hard diskom.

Radi sa njihovom aplikacijom,Roon aplikacijom,Roon moze biti i core i endpoint.Sto se tice UPNP na IOs-u se moze koristiti Ipeng aplikacija (za android ne znam).

Uredjaj stabilan bez bilo kakve zamerke na sam rad kao i na njihovu aplikaciju.

E sada o zvuku se moze govoriti samo ako se direktno uporedi sa drugim uredjajem u ovom slucaju Zenith MK3 2TB.

Razlika je to sto Zenith koristi SSD kao skladiste a Zen HDD,kao i drugacije resen USB izlaz ka DAC-u koji je jedini nacin povezivanja .

Ima jedna zanimljiva stvar kod njih a to je da postoji LAN port za stimer.Recimo ako imate STRIMER-DAC ,u tom slucaju recimo Roon core je Innuos i tom LAN konekcijom se vezete za taj striming-dac i ona tako dobija signal,cak u tom slucaju vam INNUOS radi neku funciju rutera.

Glavna razlika je sto je Zenith sa ssd-om brzi i malo tisi od Zen-a.

Zvucno kada se uporede razlike su i u detaljima i u velicini scene(slusano naravno sa Nagra dac-om).

Korisitio sam u 99% slucajeva Roon ali je definitvno njihova apliakcija zvucno prirodnija i nekako zivlja muzikalnija....

Zenith je skoro duplo od Zen MK3  skuplji ,bolje zvuci,brzi je...itd

Sada ko voli nek izvoli.

 

Link to comment
Share on other sites

Ostao je u sistemu Zenith MK3,Nagra je prodata i stigao je Moon 780D striming-dac,kao i Innuos Phoenix reclocker.

Zetinith sa ili bez reklokera?To je dobro pitanje.Definitno sa reklokerom dobija vecu scenu.Detalji i prirodnost se definitvno razlikuju zavisnoti od numere negde prija negde ne,ali definitvno ima cujne razlike.

Moon kao DAC mi je doneo onakav zvuk kakav zelim.Posto Moon ima i strimer u sebi postavilo se pitanje da li je Innuos visak u sistemu?

Zvuk na kraju blagoo na stranu Moon-a ako se slusa sa njihovim aplikacijama(Innuos i Moon).

Sa Roon-om skoro da nema razlike ili je tako mala da je nebitna.

To je na kraju presudilo da prodam i Zenith i rekloker.

Moon 780D njihova top ponuda za dac-strimer.

Radi kao Roon endpoint,upnp,airplay,bluethooth konekcija i naravno sa njihovom aplikacijom(ipak je Roon zakon!)

Ni Moon nema opciju puštanja muzike sa eksternog hard diska ili usb-a.

Sa Moon-om sam dobio zvuk koji meni prija i to sada ostaje tako.

 

Nadam se da sam malo pomogao oko buduce kupovine,malo je skakljivo pricati samo o jednoj komponenti u sistemu bez da se dotaknemo ostatka ali to bi trajalo .

Definitvno da sam strimer kao i ostale komponente u sistemu treba da budu u nekom slicnom rangu,i tu treba traziti odgovarajuce.

Mozda sam izostavio neki detalj mozda nekome i bitan,mnogo toga se slabo i secam nemojte zameriti.

Ima kolega koje na forumu koji vise vremena provode uz HIFI , mnogo su iskusniji , strucniji i slusali su slicne ili iste uredjaje i sigurno mogu da daju svoje misljenje.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, NShappy said:

Pišem odvojeno da ne bude predugačak post, a i jeste druga tema...

Kao mana onih baš skupih streamer-a, pogotvo all-in-one...

...sve to će godinu za godinom biti manje više zastarelo. Servisi će tražiti nove protokole, formate i mrežne zavrzlame, niko vam neće praviti nove softvere/firmware za 10-15 godina stare uređaje. Još ako treba i neka hw nadogradnja...
Nije to problem za uređaje koji koštaju 400-500-600€, ali ni oni od 5000-6000-9000€ neće bolje proći. A onda postaju u najboljem slučaju samo obično pojačalo, ako uopšte imaju obične inpute (a dosta njih škrtari i na tome).

ово питање тј.констатацију у вези подршке сам поставио раније управо на овој теми на шта су појединци недолично реаговали...али то је заправо суштина, не треба превише новца улагати у скупоцене стримере када има и јефтинијих а добрих решења, и тада сам исто написао: 

AlloDigiOne Signarure + Allo Shanty + RPi4 и томе слична решења

 

Link to comment
Share on other sites

да је 20 год не би то ни мало био проблем да није у највећем броју случајева и мање од 10 год.

ајд, користићеш га и 5 год. али ко ће га после тога половног купити?

Link to comment
Share on other sites

@Thecokisjajan opis svih uređaja koje si imao. Hvala ti na ovako detaljnim opisom, informacijama koje si podelio sa nama.

Siguran sam da je ovo odličan korak da se neko ko se dvoumi šta da kupi, da odluči bar u kom pravcu ići.

Što se tiče podrške, problem je kod nas u Srbiji što malo distributera ima i ozbiljniji nivo podrške za ove uređaje koji postaju sve skuplji. Ono što ja očekujem je da kada uđem u radnju da kupim nešto, da mi ekipa koja to radi objasni neke detalje koji me zanimaju, potencijalne pozitivne i negativne stvari koje uređaj nosi. A ne da ja njima objašnjavam koji uređaj ima kakav problem i kako se to rešava. U stvari, ne čitaju...ništa više. Malo čitanja, edukacije nije na odmet nikome.

Svakako dobar opis svih strimera koje si imao in vidi se baš kako si išao od neke basic opcije do veoma ozbiljnih strimera.

Link to comment
Share on other sites

Kod linn je ta podrska odlicna. Svaki par meseci izlazi nova obnova softvera koji je besplatno dostupan sa sajta, a jednom kad se instalira njihov streamer ne moras o tome misliti. Izadje ti poruka na displeju new softver avaiable i odradis update u tom njihovom programu Linn Konfig i to je to. Svi streameri i oni iz 2009 se apdejtuju do danas tako, rade, dobili su tako recimo streamin servise koje u startu nisu ni postojali. Android aplikacija linn kazoo nije bas sjajna po pitanju stabilnosti pa se ponekad mora restartovati i zahtev je dobar internet, ali to se resi ruterom do 100eur. Obzirom da je povezan na kucnu mrezu pustanje muzike sa Nas ili PC nije nikakav problem, dostupni su i spdif, opticki i hdmi ulazi pa ni koriscenje drugih uredjaja preko njegovog dac nisu problem. Dobra podrska je kljucna u poslu tradicionalno, to im je jedan od osnovnih poslovnih principa pa recimo svaku novotariju mozes primeniti i na 50g starom gramofonu. Takvo razmisljanje su samo kasnije preneli i za modernije uredjaje. Helpline uvek radi, telefonom ili mailom, a diler ima dostupna sva servisna uputstva, on bi trebao i svaku instalaciju da odradi. 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, ab said:

да је 20 год не би то ни мало био проблем да није у највећем броју случајева и мање од 10 год.

ајд, користићеш га и 5 год. али ко ће га после тога половног купити?

Samo da se osvrnem na podrsku kod highend uredjaja, i neko moje iskustvo. Merdian je ukinuo podrsku za Sooloos control 15 u maju ove godine nakon nesto manje od 10 godina kako je ovaj uredjaj izasao. Primerak koji posedujem je kostao oko 10k eur sa storage-om u trenutku izlaska. U maju je prestala podrska za Tidal (opcija Tidala-a nije ni postojala 2011 godine nego je uvedena naknadno tako da korisnici i nemaju razloga za zalbu, mada su ostali podrzani streaming servisi u to vreme takodje ukidani). Meridian je samo promenio enkripciju za logovanje na Tidal, obavestio korisnike po regionima i na sajtu. Neki korisnici su uspesno implementirali Roon, dok je vecina ostala bez funkcije streaminga. Sada uredjaj moze da se koristi samo kao fancy CD ripper i storage za vec skinutu muziku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...