Jump to content


Streaming uređaji - modeli, iskustva, poređenja


Dragan Penev

Recommended Posts

  • Replies 654
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3 minuta ranije, Vlada Jovanović said:

@Iron man

Bubble UPnP sam koristio

Kako  objasnjavas  inferiorni  kvalitet zvuka preko DACa (u odnosu na Wiim)?

Imas li volje da probavas bolji TV Box?

Ja se još uvek zanosim da Android  sa BubbleUPnPom treba dobro da zvuči. Sad da  li TV Box ili neki drugi Android, videću.

Link to comment
Share on other sites

Зато служи форум, толико колега са форума пропагира ДСП и мерења да је сигурно неко од њих расположен да ти позајми или лично презентује како ради...

твоје је да га лепо и домаћински угостиш 😉

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ab said:

Зато служи форум, толико колега са форума пропагира ДСП и мерења да је сигурно неко од њих расположен да ти позајми или лично презентује како ради...

твоје је да га лепо и домаћински угостиш 😉

Odlican predlog, ja sam za 😀

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, Iron man said:

Kako  objasnjavas  inferiorni  kvalitet zvuka preko DACa (u odnosu na Wiim)?

Imas li volje da probavas bolji TV Box?

Ja se još uvek zanosim da Android  sa BubbleUPnPom treba dobro da zvuči. Sad da  li TV Box ili neki drugi Android, videću.

Nije mi to baš preterano jasno, ali mislim da je tu presudan sam Android - mislim da je audio na Android OSu samo naknadno dodata stvar, u odnosu na Volumio, WiiM home i slične sisteme koji su orijentisani samo na audio.

Drugo, ako se ne varam, Android sve dolazne signale up/downsampluje na 16/48 (ispravite me ako grešim), tako da se muzika digitalno obrađuje pre nego što izađe na usb prema DACu, pa onda to zavisi od kvaliteta procesora i okolne elektronike u boxu.

Ne znam ima li sve to smisla, ali to su moja 2 rsd...

Link to comment
Share on other sites

On 17.12.2022. at 14:57, Iron man said:

Kako  objasnjavas  inferiorni  kvalitet zvuka preko DACa (u odnosu na Wiim)?

Imas li volje da probavas bolji TV Box?

Ja se još uvek zanosim da Android  sa BubbleUPnPom treba dobro da zvuči. Sad da  li TV Box ili neki drugi Android, videću.

Imam volje da probavam šta god novo, naravno :)

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, Vlada Jovanović said:

Nije mi to baš preterano jasno, ali mislim da je tu presudan sam Android - mislim da je audio na Android OSu samo naknadno dodata stvar, u odnosu na Volumio, WiiM home i slične sisteme koji su orijentisani samo na audio.

Drugo, ako se ne varam, Android sve dolazne signale up/downsampluje na 16/48 (ispravite me ako grešim), tako da se muzika digitalno obrađuje pre nego što izađe na usb prema DACu, pa onda to zavisi od kvaliteta procesora i okolne elektronike u boxu.

Ne znam ima li sve to smisla, ali to su moja 2 rsd...

Nemam pojma za ovo o Androidu što si rekao da sve srozava na 16/48 ali i da je istina nije to loš kvalitet.

Gledao sam neke (Rose150 npr) uredjaje bazirane na androidu koji su veoma dobro (O)cenjeni . Pa sam mislio da isprobam nešto bazirano na Androidu.

rose13.jpg

Mobilni telefon, ako je dobar, može da odradi posao. Pa i masa dobrih lajfstajl uredjaja je bazirana na iPod docku kao izvoru.

11 minuta ranije, Vlada Jovanović said:

Imam volje da probavam šta god novo, naravno :)

Ja se spremam da isprobam TV Box. Ako uspem da ishakujem MTSov 

Link to comment
Share on other sites

 

@Iron man

"Nemam pojma za ovo o Androidu što si rekao da sve srozava na 16/48 ali i da je istina nije to loš kvalitet."

Tu informaciju sam pročitao na više mesta. Čak sam i kupio app koji se zove USB Audio Player Pro koji (navodno) preskače ovu up/downsampling priču na Android uređajima. Naravno, ne kažem da je 16/48 loše, samo kažem da je to još jedan korak u digitalnoj obradi zvuka pre dac-a.

Nisam znao da je HiFi Rose 150 zanovan na Androidu. Siguran sam da je hardver posvećen obradi audio signala na Rose-u ozbiljniji nego na uobičajenim Android uređajima. A pretpostavljam i da je Android na njemu optimizovan za audio funkcije i da ne radi ništa drugo (za razliku od mobilnog telefona ili tableta)

Link to comment
Share on other sites

Meni nešto promakla ova tema...

Imam NAIM NAC-N172 XS...

Streamer je odličan, savim u rangu NAIM uređaja. NAIM to nije baš da je to tada zvao stramer. Bio je network player + preamp. A zapravo je full streamer sa većim brojem analognih i digitalnih ulaza, čak i mogućnošću FM/DAB tjunera i phono pramp-a uz dodate kartice (koje nemam). Znači (skoro) kompletan all-in-one, sem pojačala.

Meni je nešto i logično da poweramp bude u jednoj kutiji a sve ostalo u drugoj. Što naravno ne mora biti da moja logika ima logike, jel?!? :P:D

Kupio ga relativno povoljno kod nas zajedno sa NAP 155 XS poweramp-om.
Njih je NAIM i prodavao u setu.

Nego, kako radi. Pa, radi(o) je odlično u, khm, starom stanu gde se zbog selidbe kratko zadržao.
U novom stanu je sve to pomalo brljavo. Dojmim da je to zbog mnogo gips kartonskih ploča (ceo plafon i jedan najveći bočni zid), nekog medijapan paravana na sred sobe a iza zvučnika, pod su pločice, bla.bla.bla... Sve to plus beba me malo odaljilo od HiFi pa za sada se koristi ovako, do daljnjeg.

Nego, prednosti. Sve to se zapravo čuje odlično (sem sobe koja brunda i kada se u njoj razgovara :( ). Čekam jednog kolegu da donese DIY lampaškog snagaša da čujemo i tu kombinaciju. Biće i to uskoro. Inače ja nisam do sada imao priliku da pažljivije i duže slušam još neke naprednije uređaje, pa tako ne mogu ni da dajem korisna poređenja.

...   ...   ...

Mane? Sve to je starije generacije pa već postaje pomalo outdated... :(
...aplikacija, i mogućnosti, a ima i još poneka programerska brljotina.

Od stream servisa ima samo Spotify i Tidal. Spotify radi kao connect, ali Tidal samo kroz njanjavu Focal/Naim Android aplikaciju preko koje je zapravo vrlo nepraktično koristiti Tidal. Najbolje je napraviti play liste na računaru/telefonu u lokalnoj Tidal aplikaciji, pa ih na Naim-u samo pustiti. Eto to može relativno jednostavno.

Spotify connect radi odlično i stabilno. Zbog toga njega najviše i koristimo za pozadinsko slušanje.

Ostali servisi nisu podržani, kao ni MQA.

Stream sa lokalne mreže radi odlično. Imam NAS i sa njega Naim vuče sve bez problema. FLAC-ovi zvuče odlično.

Takođe, on-line radio radi odlično preko TuneIn servisa.
Jbt, sada sam već zaboravio koji format prijavljuje ako pušta npr. Paradise ili Naim Radio?!? Pogledaću danas.

Puštanje muzike sa USB takođe, radi, to sam i koristio na samom početku (od kada imam NAS to više ne koristim). Krupna mana USB ulaza je što jako dugo indeksira iole veći USB ili HDD. Baš dugo. A onda kao vr', posebna bud'a'ština, sve što je indeksirao potpuno izgubi ako samo izađete iz USB kao source?!? Mislim, šta reći?!? Razumeo bih da zaboravi  šta ima na USB-u kada potpuno ugasite uređaj. Ali on to zaboravi ako samo promenite source, vratite se na USB, i voila, opet par minuta za inicijalno čitanje.
Ne smeta to ako je USB od 16GB sa 50-60 numera, to završi za 5-15sec, ali imao sam jedan od 128GB skoro potpuno pun. Njega je indeksirao desetak minuta (ok, jeste to bio spor flash drive). Ali to radi svaki put kada se USB izabere kao source?!? (Ranije sam imao neki Onkyo streamer, i on jeste dugo indeksirao, ali je to pamtio dok ne izgubi napajanje ili se flash-ić ne isčupa iz uređaja).

...   ...   ...

Zamerio bih Naimu i da nema ne samo power-off, već nema ni stand-by. Jednostavno zaustavite play ili ne dajete ništa na analogni ulaz, on ćuti i to je to. A greje se kao da radi. Logika je always on. Pozadi ima pravi power-cut mehanički prekidač, ali ja b' vol'o da to ima i napred, ili bar neki stand-by koji će zaista pogasi sve što može u uređaju.

...   ...   ...

Jedna prednost NAIM-a je što i dalje ima kakvu takvu podršku. Nedavno su izbacili novi fw za ovaj matori 172XS.
Takođe, imao sam neki problem sa Tidal-om (posle je ispalo da je do mog telefona), ali neki on-line support je strpljivo razmenio nekoliko mailova sa mnom do nalaska rešenja.
E sada, podrška do tog nivoa da urade potpuno novi fw da Tidal proradi kroz connect, ili da implementiraju novije stream servise ili MQA, to ipak nećemo videti... :(

...   ...   ...

Još jedna mana, uređaja ima neki glupi zeleni OLED display koji je posle7-8 godina starosti uređaja toliko oslabio prikaz da je postao skoro nevidljiv. Iako displej takvog tipa na Aliexpress-u košta 20-ak €, NAIM isporučuje kao rezervni deo samo ceo front panel za neke ne baš male pare, sećam se >300€. Zamenu je radio Gox poznat ovde na forumu. Urađeno je odlično, al' bzvz da ne može zamena display only. Bez rasturanja tog front panela nisam nikako mogao determinisati kakav tačno display treba. A i tada je pitanje da li bih iskopao tačne specifikacije zamenskog. Sada imam taj stari front panel, možda se mogu zezati da njemu zamenim display.

Evo malo i priče o tome: https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/12123-linn-naim-republika/page/142/#comment-716540

Al' ajde, delovi bar mogu da se nabave. Neki Denon/Marantz/Sony da ne spominjem Samsung ili iUređaje će vas posle 5-6 godina potpuno otkačiti za bilo kakvu podršku.

Tako da, šta reći. Podrška postoji i radi, godinama posle prodaje uređaja.
Ali je skupa. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Pišem odvojeno da ne bude predugačak post, a i jeste druga tema...

Kao mana onih baš skupih streamer-a, pogotvo all-in-one...

...sve to će godinu za godinom biti manje više zastarelo. Servisi će tražiti nove protokole, formate i mrežne zavrzlame, niko vam neće praviti nove softvere/firmware za 10-15 godina stare uređaje. Još ako treba i neka hw nadogradnja...
Nije to problem za uređaje koji koštaju 400-500-600€, ali ni oni od 5000-6000-9000€ neće bolje proći. A onda postaju u najboljem slučaju samo obično pojačalo, ako uopšte imaju obične inpute (a dosta njih škrtari i na tome).

Link to comment
Share on other sites

Eh da, dodao bih i sledeće (možda malo off u ovoj temi, ali vidim ga mnogi nemaju a kao vole digitaliju...)

Sve korisnike koji imaju neki streamer i neku svoju kolekciju digitalnih fajlova, svaka preporuka je nabavka nekog bilo kojeg NAS uređaja. Osnovni Synology ili Qnap uopšte nisu skupi, a jako jako su korisni ne samo za muziku već za brojne druge namene u kući. Ja kupio osnovni Synology samo za audio, a sada pored namene čuvanja i korišćenja audio fonoteke, diskretno i bešumno u pozadini, zavučen u nekom ormanu u predsoblju, obavlja još 3-4 posla.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, NShappy said:

Eh da, dodao bih i sledeće (možda malo off u ovoj temi, ali vidim ga mnogi nemaju a kao vole digitaliju...)

Sve korisnike koji imaju neki streamer i neku svoju kolekciju digitalnih fajlova, svaka preporuka je nabavka nekog bilo kojeg NAS uređaja. Osnovni Synology ili Qnap uopšte nisu skupi, a jako jako su korisni ne samo za muziku već za brojne druge namene u kući. Ja kupio osnovni Synology samo za audio, a sada pored namene čuvanja i korišćenja audio fonoteke, diskretno i bešumno u pozadini, zavučen u nekom ormanu u predsoblju, obavlja još 3-4 posla.

Koji Synology si kupio i za koliko novaca? Iskustva?

Link to comment
Share on other sites

DS119j. Bio nešto ispod 80€ bez HDD-a (tako se i prodaju, ubaciš HDD koji želiš/imaš).
Ok bilo to dosta ispod cene, kupio ga ja sam u HU, ta cena je bez AFA.

Iskustva su pozitivna za osnovne primene šerovanja medija u lokalnoj mreži (bez trancoding-a), automatski mirror back-up izabranih foldera sa glavnog računara, udaljeni pristup određenim folderima (nisi kod kuće ali vidiš foldere na NAS-u koje želiš), i download torenata koji se sporo skidaju (on to skida polako u pozadini, pa kad' završi završi...)

Al' nemojmo ovde o tome, idemo u off. Da ne prljamo temu dalje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...