Jump to content


Streaming uređaji - modeli, iskustva, poređenja


Dragan Penev

Recommended Posts

  • Replies 654
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

14 minuta ranije, nesogm said:

Zdravo drugari, interesuju me iskustva za bluesound model NODE, koristio bih ga za slusanje muzike sa neta, a povezanih ga na postojeci dac. Svaki odgovor bi dobrodošao, hvala. 

Kupio sam ga zbog lakoće korišćenja. Povezao na starije NAD (C372) pojačalo i skoro 15g stare Dynaudio (audience 52se) bookshelf zvučnike. Ranije imao Cambridge Audio Stream Magic 6 (player i DAC). Na ovom nivou opreme, nisam primetio razlike u zvuku između node i ca, a naravno, isto mi je bilo i kad su zajedno bili povezani, kako i ti nameravaš. Node je svakako lakši za upravljanje. Puštam Tidal i Qobuz, tu sam testirao MQA i Qobuz HiRes. Toliko sam priča pročitao o različitom zvuku, ali ja to nisam osetio, barem ne na ovim uređajima. Pažljivo sam birao naslove, audiofilske testove itd. Što se tiče aplikacija, Tidal mi malo bolje radi sa Node. Qobuz ponekad ima neke problemčiće. To se ne dešava ako se opredelim za jednu aplikaciju i stalno iz nje slušam. Ako ih menjam, pa eventualno promenim izvor na hdmi arc i opet vratim na neki muzički servis, tad zna da se desi neki bug. Srećom, brzo se sve pogasi, resetuje app i sve ok. Najbolje mi radi BluOS app, iako volim da radim direkt iz Tidal i Qobuz. 

Nakon par nedelja rada, mislim da je Node praktičan i dobar uređaj, čije mane mogu da osete ljudi koji imaju solidno kvalitetnije sisteme od mog. U par navrata sam slušao izrazito skupe uređaje, naravno bio na hifi sajmovima, kao i svi ovde. Generalno mislim da je svet audiofila sklon da preteruje i da se folira, čuje i šta ne postoji. Kao i svet vina i enologa, gde se na blind testovima silni stručnjaci obrukaše. Node je praktičan uređaj, sa dobrim odnosom cene i kvaliteta. Ako imaš relativno jeftin sistem (nekoliko hiljada evra) ne treba ti bolji uređaj. Ako imaš skup sistem, i ako ti je taj DAC super, opet nećeš zažaliti, jer Node za tebe neće biti veliki izdatak i odradiće dobar posao kao strimer. Ako imaš jeftin sistem, slobodno možeš da prodaš i taj DAC i da smanjiš trošak. Svakako je uređaj sa dobrim odnosom cene i kvaliteta. 

Jedino slučaj u kome ovo nije dovoljno dobar uređaj za tebe je da si zaljubljenik, sa dovoljno vremena za testiranje različitih uređaja ili da imaš neki poseban zahtev, koji konkretno Node ne ispunjava. To podrazumeva da i tvoje vreme nije skupo, pa možeš da se traganju posvetiš, i da i u njemu uživaš. Ono čuveno - nije bitno krajnje odredište, uživanje je dok se putuje. Ovde ima dosta takvih i to razumem i nemam ništa protiv. Bolje imati pasiji u životu, nego biti nezainteresovan. 

Samo proceni koji si ti tip. Node u svojoj cenovnoj klasi svakako nije greška

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Aibo said:

iFi Zen Stream ga šije solidno sa čistijim i prostornijim zvukom.

Gledao sam tvoj prikaz ovog uređaja na YT (kapa dole!), a gledao sam i druge. Uglavnom svi konstatuju da ponekad mogu da postoje problemi sa stabilnošću, s tim da ih neko pominje dosta stidljivo i usput, a za nekog su takvi da ga čine neupotrebljivim. 

Da li imaš ideju o čemu se radi? Različite verzije firmware-i, labava kontrola kvaliteta pa kakav ti primerak zapadne, različiti pragovi tolerancije korisnika, ili nešto četvrto?

Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

Bio kod mene par dana na slusanju mrežni audio-plejer Technics ST-C700.

Ovo dole je sa sajta Audioplus, model je aktuelan 114000 dinara kod njih.

Opremljen je preglednim ekranom i odlikuje se vrhunskim kvalitetom izrade. Za D/A konverziju upotrebljeno je kolo Burr-Brown PCM1795, uz dodatak High Res Re-master sistema za upsampling svakog signala na 192/32 i napredne tehnologije za eliminaciju džitera.

Podržava Tidal MQA i razlika je osetna kad ga uključim, znači u meniju MQA možete on/off.

Materijal nije los u toj klasi, kuciste, daljinski sve je OK,nije jeftina plastika.

Zvuk je odličan, slušao sam na mojim Focal Electra 1027 Be. Aplikacija korektna, stavio sam jednu sliku dole, i dosta je brzo prebacivanje pesama i iz Tidala na USB. Displej lep i pregledan.

Mane su da nema Qobuz, nema balansirane XLR, šteta što odličan DAC ne može da se iskoristi, Blutut nisam uspeo da konektujem sa mojim mobilnim i za MQA treba baš stabilan i brz internet. Ja imam BOX 4 kod Mts 20mb/s i ponekad je seckao i kočio.

Cenim da za tu cenu vredi, imam dosta mogućnosti i priključaka, zvuk sjajan, definitivno je audiofilski uredjaj.

P. S. Imam slika lepih što sam ga slikao na polaji aj LJUBO NE MOGU VEĆE OD 2mb🙃🤢

ast-1242830.png.pub.thumb.644.644.png

Screenshot_20221208_080535_Chrome.jpg

Screenshot_20221208_080602_Music App.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Gledao sam tvoj prikaz ovog uređaja na YT (kapa dole!), a gledao sam i druge. Uglavnom svi konstatuju da ponekad mogu da postoje problemi sa stabilnošću, s tim da ih neko pominje dosta stidljivo i usput, a za nekog su takvi da ga čine neupotrebljivim. 
Da li imaš ideju o čemu se radi? Različite verzije firmware-i, labava kontrola kvaliteta pa kakav ti primerak zapadne, različiti pragovi tolerancije korisnika, ili nešto četvrto?
Hvala unapred.
Ne deluje mi da je u pitanju kontrola kvaliteta već malo osetljiv uređaj koji hoće da se zbuni prilikom gašenja/paljenja, menjanja kabla ili DACa na izlazu i sl. Različite reakcije na to bih pripisao različitim karakterima ljudi. Kad se spoje osetljiv uređaj i osetljiv korisnik to ne ide baš najbolje. Mene npr. ne iritira previše činjenica da sam proveo malo više vremena sa njim dok proradi, resetovao ga dva puta, ugasio i upalio DAC da bi ga strimer video... ako na kraju proradi i nastavi da radi stabilno sve dok ga ne čačkam, a pritom zvuči odlično i košta koliko košta.
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, nesogm said:

Zdravo drugari, interesuju me iskustva za bluesound model NODE, koristio bih ga za slusanje muzike sa neta, a povezanih ga na postojeci dac. Svaki odgovor bi dobrodošao, hvala. 

Ako ti ne treba njegov interni DAC, onda iFi ZEN Stream, kao što je već rekao Aibo.

Takođe imaj u vidu da je BluOS zatvoren sistem, znači ništa DLNA, UPnP itd.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Aibo said:

Kad se spoje osetljiv uređaj i osetljiv korisnik to ne ide baš najbolje.

Lepo rečeno :-) . Hvala još jednom! 👍

2 sati ranije, Zvukoljub said:

Takođe imaj u vidu da je BluOS zatvoren sistem

Verovatno cena koja mora da se plati za stabilnost. Bar u ovom cenovnom rangu. 

@nesogm je napisao da bi slušao muziku samo sa neta, tako da mu UPnP/DLNA neće mnogo značiti. 

Link to comment
Share on other sites

na pojedinm stranim forumima se žale na node da ima malo dosadan i mlitav zvuk...ako čovek to prihvati kao zdravo za gotovo, onda možda ima smisla koristiti neki externi dac...naravno, i to može biti samo nečiji utisak koji i ne mora biti tačan...u svakom slučaju to deluje kao solidna kupovina, mada sada stiže neki ishajpovani wiim audio pro, ili tako već nekako, koji dosta ishvališe a i jeftiniji je od node i to solidno jeftiniji...za njega je možda najveći problem nabavka jer se uglavnom kupuje online... 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nesogm said:

Ok, hvala, trebao bi da mi odmori tjuner malo, bio bi vezan na dac, a telefon kao daljinski Wi fi, nemogu da vise konektujem tel kablom, dosadilo mi, a ima dosta dobrih programa bluza, jezza i ostalo. 

Ubedljivo najbolja strana streamera i jeste internet radio, pa onda streaming servisi i tek na kraju streaming sa HD... u mom slucaju. Izbor internet radia ce svaki tjuner staviti u zapecak..moj uglavnom skuplja prasinu.

Link to comment
Share on other sites

U tvom slučaju da.

Kod mene skroz kontra…😄

Roon mi je glavni za puštanje muzike iz lokala, pošto uglavnom tako slušam, kad nađem to malo slobodnog vremena koje imam.

Od Qobuza sam odavno digao ruke, a sad i od Tidala (zajedno sa Netflixom), zasitio sam se klasičnog striminga, a na internet radio se nisam nikada navikao.

Obožavam radio i slušam ga u kolima, ali ne volim stanice koje furaju non-stop muziku, više mi paše neki živi program, prošaran muzikom.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, sondek said:

Ubedljivo najbolja strana streamera i jeste internet radio, pa onda streaming servisi i tek na kraju streaming sa HD... u mom slucaju. Izbor internet radia ce svaki tjuner staviti u zapecak..moj uglavnom skuplja prasinu.

Upravo tako , interesantno , ovde a i preko skoro niko da napise da li njegov ili neki drugi strimer moze da prenosi internet radio npr. Radio paradse u flacu , ili ne . Covek sa pink fish media je uslikao skupi dcs network bridge koji isti radio max strimuje sa 320 kbs , a innuos sa 16-44 cd kvalitet . Naravno da je svima prvenstveno bitno kvalitet kobuza i tidala , ali mislim da ima dosta ljudi koji traze da strimer treba da ispuni i mogucnost slusanja sve vise radio stanica sa flac muzikom , bez obzira da li je to pozadinska muzika ili ne. Ovo zbog toga sto na vecini je navedeno da podrzava Tunein radio , a kao sto znamo , on je isto 320kbs. 

Link to comment
Share on other sites

^

BR-Klassik (nemački)

Yle Klassinen (finski) - u poslednje vreme mi ne radi na TuneIn-u, ali radi na web-plejeru, pa ga kastujem

SR P2 (švedski)

Česky Rozhlas D-dur

ERA3 Trito (grčki)

BBC3

 

Česi i Finci su kao džuboks - puštaju samo muziku, s tim da sasvim kulturno imaju odjavu prethodne i najavu sledeće kompozicije. 

Grke ne razumem. 

Švedi i Nemci umeju imati jako zanimljive govorne emisije prošarane muzikom i obrnuto. 

BBC3 ne zahteva dodatni komentar - alfa i omega kvalitetnog programa. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ifi zen stream ima problem sa Tidal connect. Dobro poznata priča, svuda je ima na netu. Problem se rešava sa beta verzijom firmware.

U odnosu na Node ima sporiji odziv dok se pokrene. Node startuje sve u trenu, nema seckanja. Razliku u zvuku nisam primetio, bar za ove numere koje ja koristim kao probu.

BlueOS miljama ispred ifi softvera.

Pa sad birajte, kome kako pasuje.

Link to comment
Share on other sites

Samo na tunein imas 100k stanica. Kod mene pored tunein ima jos nekoliko opcija  za radio i pretrazivanje radija po zanrovima ...sve u svemu nema kraja. Moj omiljeni radio je jazz24 i jazz abc, ali odlican je i American jazz institute, swiss radio, Bbc,Radio paradise ... Klasik radio nudi dosta opcija prema zanru, a klasiku i prema kompozitoru... sve u svemu kraja izboru nema i slusati nas FM je postao zestok smor kako programom tako jos vise losim zvukom, ako se bas uzelim nekoga imam Local radio opciju Ne opterecujem se previse zvukom ili rezolucijom kad radi radio, ali jazz24 meni zvuci sjajno. Nekad me bas odusevi pa potrazim na Qobuz istu numeru i to uopste ne zvuci nesto posebno bolje. U svakom slucaju streamer kao uredjaj je pun pogodak i kako sam vec ranije rekao treba naci neki sa dobrim dac-om i zaboraviti i na cd,dac i radio ...nepotrebna gomila kutijica i zica.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, sondek said:

Samo na tunein imas 100k stanica. Kod mene pored tunein ima jos nekoliko opcija  za radio i pretrazivanje radija po zanrovima ...sve u svemu nema kraja. Moj omiljeni radio je jazz24 i jazz abc, ali odlican je i American jazz institute, swiss radio, Bbc,Radio paradise ... Klasik radio nudi dosta opcija prema zanru, a klasiku i prema kompozitoru... sve u svemu kraja izboru nema i slusati nas FM je postao zestok smor kako programom tako jos vise losim zvukom, ako se bas uzelim nekoga imam Local radio opciju Ne opterecujem se previse zvukom ili rezolucijom kad radi radio, ali jazz24 meni zvuci sjajno. Nekad me bas odusevi pa potrazim na Qobuz istu numeru i to uopste ne zvuci nesto posebno bolje. U svakom slucaju streamer kao uredjaj je pun pogodak i kako sam vec ranije rekao treba naci neki sa dobrim dac-om i zaboraviti i na cd,dac i radio ...nepotrebna gomila kutijica i zica.

depositphotos_125559372-stock-illustrati

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...