Jump to content


Iskustva sa pasivnim radiatorima


maxa78

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

50 minutes ago, Toza said:

Eto vidiš kako je lako.

Nego, živimo u takvom vremenu... 

Men se čini da ste se skupili na ovoj temi da Vi kolektivno zahebete fiziku...

Mante se Toze.

;)

Ne , varas se ...skupili smo se da bisitrimo fiziku , a prakticno skoro pa da se svi slazemo kako Pasiiva zvuci

A ti sa TL resenjima si dosao da nam zamutis vodu 😀 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

 

Ne mozes zeja*ati fiziku. Nema velikog zvuka iz malih kutija i to je to. E sad, tim velikim kutijama treba i odgovarajuci prostor -ali ko jos nije pokusao da ugura slonce u lonce***- nek prvi baci kamen :D

Mislio si…velikog basa iz malih kutija?

PS

***

Zamolio bih kolegu da pazi kada deli savete,ima i mladjih od 18 na forumu :D

Link to comment
Share on other sites

Moje iskustvo sa pasivnim radijatorima:

br 1 

Pre 40 godina imao sam KEF Kit 3 ( T27, B110, B139B famozni KEF elipsasti bas.)

Moj komšija i kolega imao sistem sa istim komponentama osim što je bas bio pasivni B139 (ne znam naziv modela) 

Uporedjenje ta dva zvuka samo potvrđuje izreku "No replacement for displacement". Membranski bas nije ni prineti pravom. 

Ne shvatam svrhu upotrebe pasivnog basa u ovom slučaju. Veličina membrane ista kao pravi bas, kutija neznatno manja. Eventualna mala ušteda u razlici cene zvučnika i samo membrane. Ali to nije mnogo. Magnet i kalem.

br2

Audience 1+1. Potpuno drugačiji koncept zvuka. Dve FR aktivne jedinice koje "biju" napred i nazad. Dve pasivne membrane sa strane i to spojene nekim lavirintom sa aktivnim zvujama(?!).

O faznoj usklađenostio mogu samo da nagađam.

Velika stereo slika, nema sweet spota, sve je sweet spot, i sa strane zvučnika,hologramska preciznost pozicioniranja zvuka.

 

Link to comment
Share on other sites

@Iron man Predpostavljam da mislis na 104 prvu verziju.Nisam ni ja bio odusevljen. Koriscene su b200 jedinice za aktivni i b139 za pasivni bass. Izobarik sistem u kompresiji sa istim jedinicama imao je drasticno bolji bass. 2xB200 kod Linn Sara i 2xb139 kod velikog izobarika ...eto primera kao pokazna vezba sa istim jedinicama i dva razlicita principa. Secam se šoka jednog drugara koji je inace basista kad je cuo bass iz izobarik sistema, bio je ubedjen da nikad tako ne moze da se cuje bass iz kucnog zvucnika. Sledece godine 50g svim tim zvucnicima.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Aibo said:

Priča se o veličini zvuka a niko da pomene open baffle, c, c, c. emoji12.pngemoji91.png

Necemo preterivati :lol:

 

BTW, zezam se ja malo sa tehnicarima i alhemicarima :) Ima opasno dobrih sistema sa manjim zvucnicima - kada su dobro upareni sa prostorijom u kojoj sviraju i kad je ceo sistem na nivou.

Link to comment
Share on other sites

Kef 104 ili tako nešto u kitu je pravio moj drug, B200,T33A i B139 pasivna membrana ovalna. To nije bilo nešto naročito. Možda zbog skromne skretnice.

A ćetvorosistemac ,TL kutija sa B139, B110, TZ27 i Coles4001, e to je bilo sjajno. Tamo negde početkom 90-tih sam čuo to sa Naim pogonom i LP12. To je bilo baš respektivno. Skretnica je bila neka custom, ne u Kef stilu sa onim jeftinim feritima i elektrolitima, nego prava sa kvalitetnim delovima. Doduše  bilo je i mnogo skuplje. Ne znam kako bi danas prošla ta kombinacija driver-a i kutije VS ovih modernih čudesa.

Link to comment
Share on other sites

Nemoj tako. Imao sam priliku da poslušam to kod Laleta i to je sviralo ozbiljno dobro obzirom da su novi i nerazrađeni i zvučnici i pojačalo. 

Ozbiljno dobra scena i ozbiljno dobar 3D sve tako sirovo.

Naravno da ne mogu da kažem da sam to čuo u punom sjaju, ali je potencijal respektabilan!

Jedva čekam, a načekaću se, da sve to legne i prosvira u punom sjaju.

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, Nixie said:

Kef 104 ili tako nešto u kitu je pravio moj drug, B200,T33A i B139 pasivna membrana ovalna. To nije bilo nešto naročito. Možda zbog skromne skretnice.

Слушао сам нешто слично ако не и исто и то је по мени крш кутија што се тиче звука. Бас је превише тутњао као да је озвучење за ауто. 

Бај д веј није B139 него BD 139 (SP 1042).

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, somilenko said:

@lalelala treba da dobija procenat od reklama na forumu, razdrma temu samo tako. :ph34r:

Meni nikada nije blam da kazem da mi nesto nije jasno ... izvinjavam se ako sam udavio temu, ali se nadam da je ovde bar poneko nasao nesto korisno i zanimljivo ili se barem zabavio.

Ja sam u Parkere uleteo uz pomoc prijatelja @Pedjica-e koji ih je vise puta cuo i aminovao , tako da se zna ko je kriv !

Salu na stranu, dobre su to kutije , trebace pomoc prijatelja i da se razrade :-) jerbo ja vremena nemam al ludu zelju da se zezam sa ovim hobijem imam.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, giZ_Mo said:

Слушао сам нешто слично ако не и исто и то је по мени крш кутија што се тиче звука. Бас је превише тутњао као да је озвучење за ауто. 

Бај д веј није B139 него BD 139 (SP 1042).

Bilo je toga dosta tih godina u DIY areni. I krša i vrhunskih zvučnika sa istim tim komponentama.Kutija i skretnica, tu je razlika.

A pasivni driver je bio BD, to je tačno. D je od Drone valjda. :D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, lalelala said:

Meni nikada nije blam da kazem da mi nesto nije jasno ... izvinjavam se ako sam udavio temu, ali se nadam da je ovde bar poneko nasao nesto korisno i zanimljivo ili se barem zabavio.

Ja sam u Parkere uleteo uz pomoc prijatelja @Pedjica-e koji ih je vise puta cuo i aminovao , tako da se zna ko je kriv !

Salu na stranu, dobre su to kutije , trebace pomoc prijatelja i da se razrade :-) jerbo ja vremena nemam al ludu zelju da se zezam sa ovim hobijem imam.

Da sam znao koliku problematiku nose ti pasivni drajveri, ne bih se usudio! :)

Šalu na stranu, dosta se korisnih stvari moglo pročitati u ovoj temi.

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, Zexx said:

Bilo je i zvučnika koji su koristili kompletan B139 drajver sa sve magnetom i motorom kao pasivnu membranu preko odgovarajućih filtera, a nagradno pitanje je - koji tačno?

Moze nesto teze ?:rolleyes:
Sonus Faber Extrema

 

786C2173-2CE7-4430-963C-B59A295146B7.webp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...