Jump to content


Iskustva sa pasivnim radiatorima


maxa78

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

8 sati ranije, lalelala said:

Za merenje bas odziva po njegovoj definiciji šta je kvazi , potrebna je visina prostorije od min 4.4 metra što ja jako sumnjam da on ima . To je moja primedba ako si me razumeo ....

Pa napisah ti vec...

Vecinu merenja vrsi napolju. Nema visine prostorije. Samo zvucnike ekstremnih dimenzija i mase meri unutra i to uvek i napomene.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Delija said:

Pa napisah ti vec...

Vecinu merenja vrsi napolju. Nema visine prostorije. Samo zvucnike ekstremnih dimenzija i mase meri unutra i to uvek i napomene.

Delija , nije svaki dan zgodan za merenje napolje , ne kaže striktno u svakom članku šta je radio  itd. tako da tu ima dosta prostora za nagadjanja.

Da meri i najmanji zvučnik samo unutra , po njegovim sopstvenim pravilima za kvazi anehoično merenje  bi mu bila potrebna min visina tavanice od 4.4 m što barem po fotkama koje si ti postovao , nije slučaj.

Dizanje Spendora D7 na visinu od 2.2 metra je takodje posao za jednog dedicu u godinama što JA jeste.

Niko neće da prizna da muva , ali očigledno on malo muva što mu nećemo zameriti ali ćemo primetiti. 

Link to comment
Share on other sites

@Nixie & @somilenko

Izvinjavam se na davljenju , ali bih stvarno voleo da razumem , samo mi ne ide ...

Posmatrajmo samo uzan spektar učestanosti oko Fr gde su P i A  membrane sinhrone ...

Tu , na tom uzanom opsegu je  model rada potpuno isti kao kod Kii Three kutije ...naravno nije DSP kontrolisan ali jeste  mehanička veza koja dovodi do istih  kretanja ...

9 minutes ago, Delija said:

I za  Vivid je lepo sve napisao - samo ti (opet) ne citas ;)

Jel u svakom čalnku napisao ?

Link to comment
Share on other sites

Onda je do tebe, jbg. Meni je savrseno jasno sve sto napise.

Evo i uz tvoje Marten-e je lepo napisao svoju praksu.

https://www.stereophile.com/content/marten-parker-trio-diamond-edition-loudspeaker-measurements

"Usually, I measure loudspeakers in our backyard, weather permitting, or in our living room with the furniture pushed to the sides. This eliminates or moves back in time the reflections of the speaker's output. However, as this loudspeaker was too heavy for me to move outside or upstairs to the living room, I performed the quasi-anechoic measurements in my basement listening room. I managed to maneuver one of the speakers, standing on its IsoPuck bases, onto a small, wheeled dolly and rolled it forward so that it was aimed across the room's diagonal and was as distant as possible from the nearest sidewall. However, the proximity of room boundaries, the floor in particular, meant that I had to window the time-domain data a little more aggressively than I usually do. This reduces the measurements' resolution in the midrange. The geometry of my listening room also meant that I could only measure the horizontal dispersion over a ±45° angle rather than my usual ±90°."

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Delija said:

U sasvim dovoljnom broju. Vidim da imas viska slobodnog vremena - pa provrti malo review-ove :)

Nema loženja , pokušavam da ih koristim sa rezervom ali i da ih  uporedjujem , jer ako su merena na sličan način u istoj sobi ili dvorištu , što isto ne znamo baš 100% , mogu biti korisna za neka uporedjivanja što bi se reklo napamet , pre slušanja ...

Takođe, kad sam već slušao neke zvučnike , volim da vidim kako se mere da bih doveo u nekakvu korelaciju lična iskustva i merenja.

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, lalelala said:

Nema loženja , pokušavam da ih koristim sa rezervom ali i da ih  uporedjujem , jer ako su merena na sličan način u istoj sobi ili dvorištu , što isto ne znamo baš 100% , mogu biti korisna za neka uporedjivanja što bi se reklo napamet , pre slušanja ...

Takođe, kad sam već slušao neke zvučnike , volim da vidim kako se mere da bih doveo u nekakvu korelaciju lična iskustva i merenja.

Jedino stvarno relevantno za poredjenje su in-room merenja u istoj sobi, na istom polozaju.

Od svih JA merenja to mi je ubedljivo najinteresantnije.

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, lalelala said:

@Nixie & @somilenko

Izvinjavam se na davljenju , ali bih stvarno voleo da razumem , samo mi ne ide ...

Posmatrajmo samo uzan spektar učestanosti oko Fr gde su P i A  membrane sinhrone ...

Tu , na tom uzanom opsegu je  model rada potpuno isti kao kod Kii Three kutije ...naravno nije DSP kontrolisan ali jeste  mehanička veza koja dovodi do istih  kretanja ...

Jel u svakom čalnku napisao ?

Lepo ti je @Nixie napisao. U fazi su na "tjun" frekvenciji (ako se radi kako treba, to je Fs fr aktivnog drajvera u toj kutiji) pre i posle toga dolazi do zaokreta faze. Ne može se izostaviti stišljivost vazduha jer sve zavisi od toga i to je sistem koji je tako podešen i tako radi.

Kii tree koristi to što pričaš za srednjetonsko područje i to dsp kontrolom kompletnog opsega koji taj draver svira. Za midbass i duboki bass ima samo podešavanje itenziteta. U zoni refleksija, tj manjih talasnih dužina se vrši kontrola refleksija, za midbass i duboki bass to ne mere jer su u pitanju velike talasne dužine a tvoj PR svira upravo duboki bass, tako da PR uopšte nije uporediv sa Kii three konceptom a i on ne radi to što pričaš za bass područje već samo za srednjetonsko područje.

Link to comment
Share on other sites

Sa praktične strane posmatrano, sistem sa pasivnom membranom je negde između BR i kompresione kutije, a realno po principu rada vrlo sličan BR. Kutija je manja i bas bolje definisan od BR, ali ga ima manje što nekad može biti i prednost, zavisno od sobe. Zvučnik je skuplji, jer pasivna jedinica ima znatno veću cenu od plastične cevi za BR. U odnosu na kompresioni princip rada, basa ima znatno više, ali je i kutija veća.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, somilenko said:

Kii tree koristi to što pričaš za srednjetonsko područje i to dsp kontrolom kompletnog opsega koji taj draver svira. Za midbass i duboki bass ima samo podešavanje itenziteta. U zoni refleksija, tj manjih talasnih dužina se vrši kontrola refleksija, za midbass i duboki bass to ne mere jer su u pitanju velike talasne dužine a tvoj PR svira upravo duboki bass, tako da PR uopšte nije uporediv sa Kii three konceptom a i on ne radi to što pričaš za bass područje već samo za srednjetonsko područje.

Evo par izvoda sa Streophile testa Kii Three zvuja:

On the rear panel are two 6" aluminum-diaphragm woofers, and one on each side panel. 

The Kii controls the relative phase and timing between its rear and front drivers and between its side and front drivers to create a cardioid dispersion pattern from 1kHz down to below 80Hz. Above 1kHz, the directivity of the front-firing drivers, due to their size and location, dominates. Below 80Hz, as boundary gain dominates, the Kii becomes increasingly omnidirectional, but that can be dealt with by a relatively simple adjustment of output level in that passband. By controlling and restricting directivity, these speakers are claimed to greatly minimize short-latency interactions with room boundaries, and dimensional modes that interfere with the direct sound that reaches the listener.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, somilenko said:

Kii tree koristi to što pričaš za srednjetonsko područje i to dsp kontrolom kompletnog opsega koji taj draver svira. Za midbass i duboki bass ima samo podešavanje itenziteta. U zoni refleksija, tj manjih talasnih dužina se vrši kontrola refleksija, za midbass i duboki bass to ne mere jer su u pitanju velike talasne dužine a tvoj PR svira upravo duboki bass, tako da PR uopšte nije uporediv sa Kii three konceptom a i on ne radi to što pričaš za bass područje već samo za srednjetonsko područje.

@Somilenko

Evo par izvoda sa Streophile testa Kii Three zvuja:

On the rear panel are two 6" aluminum-diaphragm woofers, and one on each side panel. 

The Kii controls the relative phase and timing between its rear and front drivers and between its side and front drivers to create a cardioid dispersion pattern from 1kHz down to below 80Hz. Above 1kHz, the directivity of the front-firing drivers, due to their size and location, dominates. Below 80Hz, as boundary gain dominates, the Kii becomes increasingly omnidirectional, but that can be dealt with by a relatively simple adjustment of output level in that passband. By controlling and restricting directivity, these speakers are claimed to greatly minimize short-latency interactions with room boundaries, and dimensional modes that interfere with the direct sound that reaches the listener.

Bemliga ispada da rade korekciju od 1Khz pa do ispod 80Hz što baš nije isključivo srednjetonsko područje ... ako posmatramo šta radi PR drajver na i malo oko rez učestanosti , pa radi to isto samo na znanto užem opsegu i znanto manje kontrolisano fazno. 

Zašto sad u ovom slučaju nema akustičkog kratkog spoja ?

 

@Nixie, praktično gledajući sa svim bih se složio, samo još ne mogu da kažem da sam pokapirao fizički šta se događa, jer me neka od objašnjenja i neke analogije bune.

@BokiTokiVoki jel može mala pomoć u pauzama godišnjeg , pogled na PR sa osvrtom na Kii Three ?

Link to comment
Share on other sites

@lalelalaKako reče @somilenkoKii Three je potpuno aktivan zvučnik, gde svaki drajver od ukupno 6 po kutiji, ima svoje pojačalo i sve kontroliše DSP. Usmerenost i fazna usklađenost područja od 80 do 250hz kontroliše se tako što bočni i zadnji bas drajveri dobijaju različite signale, a do tih rezultata došlo se ne samo matematički, nego i merenjem pomoću više mikrofona. Ukratko, pomoću DSP je moglo da se postigne gotovo sve što je dizajneru palo na pamet, dok se koncept sa pasivnim radijatorima oslanja na fiziku, simple as that.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, lalelala said:

Bemliga ispada da rade korekciju od 1Khz pa do ispod 80Hz što baš nije isključivo srednjetonsko područje ... ako posmatramo šta radi PR drajver na i malo oko rez učestanosti , pa radi to isto samo na znanto užem opsegu i znanto manje kontrolisano fazno. 

Zašto sad u ovom slučaju nema akustičkog kratkog spoja ?

Kako ti @Zexx reče, to radi pomoću merenja i aktivne korekcije faze svakog drajvera i dsp dozvoljava i korekciju faze u opsegu svakog od drajvera.

Kii three manipuliše faznim zaokretima (u malim koracima) i itenzitetom svakog od drajvera ponaosob na osnovu merenja u datoj prostoriji.

Tih 80 Hz je malo "nategnuto", to eventualno može da kontroliše na osnovu informacija odziva u samoj prostoriji (pošto se radi o talasnim dužinama mnogo većim od dimenzija same kutije) a ispod toga ne može ni tako nego samo korekcijom SPL krive a to je upravo opseg u kojem PR deluje, tako da bih rekao da nema nikakve sličnosti. PR je u napred podešen sistem, kao i svaki portovani sistem koji ima stalnu karakteristiku a soba radi ostalo.

U pogledu akoustičkog kratkog spoja, jesi li nekada držao u ruci bass drajver bez kutije, ako jesi, čuo si da nema ni b od bass-a a to je upravo pošto kada je sa prednje strane drajvera pozitivan pritisak, sa zadnje je negativan i za talasne dužine veće od prečnika tog drajvera imaš poništavanje. Prema tvom objašnjenju, to isto bi imao i kod PR, samo pomereno nazad za 40 -ak cm, što u opsegu delovanja PR-a ne menja mnogo jer su talasne dužine ogromne.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, lalelala said:

Evo par izvoda sa Streophile testa Kii Three zvuja:

Nemaju pasivne radijatore nego gomilu aktivnih  bas driver-a, to nije uporedivo sa pasivnim rezonantnim sistemom (pasivni driver ili BR). Gomila basića je potrebna jer je mala kutija, pa im treba veća površina membrane i hod kako bi imali basa u toj očigledno previše maloj kompresionoj kutiji. Pošto imaju DSP i pojačalo za svaki driver, i razne položaje driver-a (napred, bočno i pozadi) mogu napraviti različite odzive i polarne karakteristike, sve do nekih jako niskih frekvencija gde zbog velike talasne dužine ne vredi više ni pokušavati.

Takođe pošto su svi driveri fizički na raznim mestima, uradili su korekcije kašnjenja za svaki pojedinačno da uklope fazu. Recimo sve se mora svesti na fazu zadnjih drivera, oni su najudaljeniji. To znači da svaki koji je ispred njega treba po malo digitalno zakasniti kako bi svi talasi stigli do slušaoca u istom trenutku.

Meni se na poslednjem Hifiles show (davno to beše) ti zvučnici nisu nešto previše ni dopali. Možda je bilo do one elektronike ispred njih, ali mislim da je soba takođe bila neodgovarajuća. Za njih je veća soba definitivno.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, lalelala said:

@Nixie, praktično gledajući sa svim bih se složio, samo još ne mogu da kažem da sam pokapirao fizički šta se događa, jer me neka od objašnjenja i neke analogije bune.

Nemam šta dodati na već rečeno, jednostavno prihvati činjenicu da postoji način da se u nekom uskom opsegu može postići da aktivni driver i pasivna mambrana osciluju u fazi i tako se pojačava bas deonica. To se postiže vazduhom u kutiji i karakteristikama obe membrane.

To što je pasivni driver napred ili nazad, ne znači mnogo, osim što kad je pozadi postoji mala fazna razlika za dubinu kutije, pa je frekvencija gde su oba zračenja u fazi malo različita, ali talasne dužine na niskim frekvencijama su velike pa to ne utiče puno. Najniže frekvencije i onako dolaze dominantno iz pasivne membrane, a ne iz aktivnog driver-a. Zbog te male fazne razlike, ipak malo drugačije zvuči kad je pasivna membrana ili BR otvor napred ili nazad.

Probao sam kod sebe obe varijante i ostavio BR otvor napred. Tamo gde je bio zadnji BR otvor, sad je backfire supertweeter. :D

Link to comment
Share on other sites

Zvucnici sa pasivnom membranom nisu nista novo, ima ih i 50g starih. Manji basevi bi se koristili jer su bili brzi i laksi u to vreme , a pasivnim memranama se dobijalo na povrsini membrana i mali dodatak na najnizim frekvencijama. Bolji princip od BR, cistiji zvucno, ali opet ne kao kompresija. Taj princip koriste i Rel wooferi, ali je uglavnom memrana ka dole ka podu sto uopste nije bzvz.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...