Jump to content


DAC kao preamp


maxa78

Recommended Posts

Kakva su vasa iskustva sa DACom u ulozi predpojacala? 

Jasno mi je da ce posebno predpojacalo uvek zvucati bolje, ali me interesuje da li i DAC direktno povezan na pojacalo snage moze da bude dobro resenje.

Ovde mislim na komponente ranga 5.000-10.000e.

Recimo, primera radi, Auralic Vega G2.1 direktno u Electrocompaniet AW250? Ili ce ipak biti mnogo bolje ako se izmedju ubaci EC 4.8?

Link to comment
Share on other sites

Како сам уживо слушао 4.8 у акцији а и више пута слушао поређење извор у снагаш и претпојачало између, колико год био добар звук у првој варијанти са претпојачалом биће приметно бољи.

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo pitanje.

Voleo bih da poslusam u poznatom sistemu nesto ozbiljnije na tu temu poput recimo Meitner MA3, Weiss DAC502, Esoteric N-05XD, dCS Bartok, dCS Rossini (APEX), Linn Klimax DSM...

 

Ima par zanimljivih komentara na tu temu recimo u ovom review-u AR 6SE.

https://www.stereophile.com/content/audio-research-reference-6se-line-preamplifier

 

Link to comment
Share on other sites

U tim kombinacijama neshto mora biti osakaćeno i najčešće to bude preamp, nema energije i onda fali dinamike i to se oseti na zvuku i čuje se. Po meni amplifikacija odvojena, digitalija i može tipa DAC/strimer, naravno najbolje je kad je sve odvojeno, naravno da to traži više para više kablova...

Link to comment
Share on other sites

Pa ako je vrhunski čak i u relativnom smislu, navedeni cjenovni okvir je već vrlo ozbiljan rang i ja bih svakako pokušao to riješiti s DAC/preampom. Je da kod tih kombiniranih uređaja uvijek onaj "dodatak" bude osjetniji kompromis, no za ove novce bi se moglo dobiti posve zadovoljavajuće rješenje.

Pogotovo uzevši u obzir koliki "farbači zvuka" su preampovi generalno (nisam mogao vjerovati dok igrom prilika nisam poželio nešto bolje od pasive, pa je bilo čuđenja samo takvog, i to s primjercima od 4-6k eura.

No, teško je tvrditi, a ne vjerujem da je puno ljudi ovdje isprobalo neke konkretnije solucije. To bi eventualno pomoglo, bez toga će biti samo "ja mislim", a od toga koristi nema.

Osobno nisam u džiru DACova, no sjećam se da je dio ekipe s nekadašnjeg najvećeg HR foruma BADA DAC (koji je bio nekih 4k eura) koristilo i kao preamp, pa su onda neki išli ubacivati (primjeren) preamp, ali sve u svemu je ispalo toliko blizu da mislim da imaš dobre šanse za uspjeh.

A uvijek možeš naknadno ubaciti preamp, tako da je win-win situacija, koliko ja vidim. Osobno ne bih išao s opcijom da u startu svjesno uzimam neki slabiji DAC, jer što DAC (ili izvor) pokvari, to se ničim ne može popraiti. Može se samo zamaskirati, no to je neka druga priča.

 

Link to comment
Share on other sites

Probao sam Auralic Vegu i Gustarda A21 AKM , mada su to daleko inferiorniji DAC-ovi ot tvog ciljanog budžeta . 

U oba slučaja je to radilo samo OK ali ne i dobro.Digitalna kontrola glasnoće je za sada što sam čuo jedino na Devialetu dobro realizovavana. Ne kažem da nema drugih dobrih primena ali ja ih nisam čuo do sada.

Prijatelj ima Lampija Amber 4 balansiranu verziju sa volume potom i on kaže da radi jako dobro a ja nisam slušao. Malo subjektivno , jer sam i sam potrošač Lamoizator tehnike , a malo i objektivno, jer ipak su to lampe koje se koriste u preampima , ja verujem da je to rešenje i to ono pravo i sam naginjem ka njemu.

Razmišljam da prodam svoj EAR686L preamp i svoj  nebalansirani Atlantic TRP+ DAC i da predjem na balansirani Atlantic TRP+ sa volume potom. Manje kutija , manje kablova , verovatno sličan zvučni potpis.

 

Link to comment
Share on other sites

Linn dsm, naim v dac, auralic licno isprobano ...sve je to proslo lose u poredjenju sa pravim preampom, i to kad se isto to poveze kao izvor poveze na preamp. Sto se Linn tice isprobao sam svoj osnovni model streamera, moguce da je sa visim modelima situacija bolja i oni jesu potpuno izbacili iz upotrebe predpojacala i vise ih ne proizvode. Ovo medjutim sto sam probao zvuci tako da mi je zvuk bez preampa najlakse uporediti  sa stanjem tela pred grip...tunjavo,mrtvo, kilavo, bez energije,dinamike, jasnoce u zvuku... isprobao sam bas sve funkcije tog uredjaja odvojeno streamer/dac/preamp i snagas i bas od svega je najlosije uradjen preamp...kad slusas kao all in one uredjaj mozes reci ok je jer si "ceo sistem" dobio za 3k, ali pojedinacno je bolje i na kraju zakljucis da je sve pokvario preamp tj digitalna kontrola i to ocigledno losa, nema tu pravog preampa.

Slicno je bilo i sa naim dacom, uredjaj od 2000 i nadsvira ga i to ozbiljno 30g star preamp od 300eura.

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, lalelala said:

U oba slučaja je to radilo samo OK ali ne i dobro.Digitalna kontrola glasnoće je za sada što sam čuo jedino na Devialetu dobro realizovavana. Ne kažem da nema drugih dobrih primena ali ja ih nisam čuo do sada.

Ja sam se preporodio od kad imam "digitalnu srebrnu vagicu", ne osluškujem više tonove, više slušam muziku, a od kablova imam jedan strujni za Devialeta i još jedan za gram + par LAN kablova i zvučničke.

Link to comment
Share on other sites

Сваки циго свог коња хвали :)

имаш на форуму и старих тема, између осталог колега @DejanM је писао о добро звучећем пасивном преампу, па потражи мало постојеће информације на форуму.

Link to comment
Share on other sites

Prva tri na listi su 10-12k. Bez popusta :)

Napisah sta je meni zanimljivo. Ako se razmislja o upgrade-u Devialet-a ispod te klase i nema smisla nista gledati.

Zez je sto jedino Esoteric i Linn imaju analogne ulaze - za HT integraciju. Mada nije nemoguce ni sa nekim manjim ADC-om to resiti - ako ce da ustedi 7-8k za preamp iz odgovarajuce klase.

Link to comment
Share on other sites

On 2.8.2022. at 19:19, lalelala said:

Probao sam Auralic Vegu i Gustarda A21 AKM , mada su to daleko inferiorniji DAC-ovi ot tvog ciljanog budžeta . 

U oba slučaja je to radilo samo OK ali ne i dobro.Digitalna kontrola glasnoće je za sada što sam čuo jedino na Devialetu dobro realizovavana. Ne kažem da nema drugih dobrih primena ali ja ih nisam čuo do sada.

Prijatelj ima Lampija Amber 4 balansiranu verziju sa volume potom i on kaže da radi jako dobro a ja nisam slušao. Malo subjektivno , jer sam i sam potrošač Lamoizator tehnike , a malo i objektivno, jer ipak su to lampe koje se koriste u preampima , ja verujem da je to rešenje i to ono pravo i sam naginjem ka njemu.

Razmišljam da prodam svoj EAR686L preamp i svoj  nebalansirani Atlantic TRP+ DAC i da predjem na balansirani Atlantic TRP+ sa volume potom. Manje kutija , manje kablova , verovatno sličan zvučni potpis.

 

+1 na ovo sto je Lala napisao pri cemu i Baltic3 ulazi u zadatu temu sa VCom. Zavisi i od potrebe dodatnih ulaza jer obicno ima jedan dodatni ulaz. Ako zadovoljava mislim da je sjajno resenje.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2.8.2022. at 19:19, lalelala said:

Razmišljam da prodam svoj EAR686L preamp i svoj  nebalansirani Atlantic TRP+ DAC i da predjem na balansirani Atlantic TRP+ sa volume potom. Manje kutija , manje kablova , verovatno sličan zvučni potpis.

 

Da kupujes ispocetka sve - mozda ima smisla.

Sada za zamenu - po meni jok. Imas odlican i preamp i DAC. Zanimaj se drugim stvarima. Treba ti recimo ozbiljniji transport - koji prati ostatak sistema. Nesto poput Lumin U2 Mini, ako ne i nesto jace.

Mada, displej na novim Lampijima izgleda sexy :D

Link to comment
Share on other sites

On 2.8.2022. at 19:19, lalelala said:

Razmišljam da prodam svoj EAR686L preamp i svoj  nebalansirani Atlantic TRP+ DAC i da predjem na balansirani Atlantic TRP+ sa volume potom. Manje kutija , manje kablova , verovatno sličan zvučni potpis

Moj Golden Atlantic TRP ima pot ali ga još nisam koristio kao preamp, čekam da mi se završi 845 ili 833, šta pre bude, pa da ga uposlim tako, iskustva u korišćenju istog kao preamp su pozitivna i kod jako skupih sistema... 

Link to comment
Share on other sites

On 2.8.2022. at 14:40, maxa78 said:

Kakva su vasa iskustva sa DACom u ulozi predpojacala? 

Jasno mi je da ce posebno predpojacalo uvek zvucati bolje, ali me interesuje da li i DAC direktno povezan na pojacalo snage moze da bude dobro resenje.

Ovde mislim na komponente ranga 5.000-10.000e.

Recimo, primera radi, Auralic Vega G2.1 direktno u Electrocompaniet AW250? Ili ce ipak biti mnogo bolje ako se izmedju ubaci EC 4.8?

AW250 ima ulaznu impedansu od 110 k i osetljivost od 1 V, to nebi trebalo biti problematično za "teranje", trebalo bi probati pa čuti kako će raditi.

U tom cenovnom rangu ti je Mola Mola Tambaqui, ako se ne varam i ona ima atenuaciju...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...