Jump to content


B&W Nautilus 805 i 805S


Roolieman

Recommended Posts

3 sati ranije, ab said:

ДСП и еквилајзер до балчака за свиђање, то излази из неке кошер приче али ако тако волиш - нека је са срећом. 
Иначе, ако не еквилајзер оно под обавезно вуфер. Неко тако време нагиње на модерно

Ima tu svacega da se podesava, covek verovatno vise slusa jazz i sl, pa je bilo na nekom podesavanju koji favorizuje srednje/visoke, a oba woofera na 30% ako ne i manje.

Meni je  zasmetalo sto hendrixa i zeppeline cujem kao iz kante, supalj nekii zvuk, ma koliko to detaljno i precizno zvucalo. Tek kad je "zamastio" se dobila puna slika kakva i treba biti. To je i dalje bilo jako cisto i precizno, sa neverovatnim nivoom detalja, ne znam kako bi bolje opisao. Nista slicno nisam cuo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

52 minuta ranije, Roolieman said:

Probacu naravno prvo na stare dobre bowerse, da cujem kako ce se Lyngdorf snaci.

Javlja mi se da će kudikamo bolje da se snađe nego kombinacija HK i taj headphone amp/dac i da će ostati kao No1 sistem sa Bowersima.

Iako, meni se taj kevlarski midbass nikada nije sviđao, slušao sam par B&W sa njim i nikad mi nije pasovalo. Doduše, nisu bile kutije iz top serije, već uglavnom entry, do solidne i dobre. Slušao sam i te kutije koje ti imaš, čak je bila u pitanju Special Edition serija i nisu mi legle. Možda je do ostatka setup-a, ko bi ga znao, ne mogu sad da se setim šta ih je pogonilo. Bio sam da poslušam i eventualno ih kupim...odavno je bilo, ima sigurno 10 godina, ali sam odustao posle prve pesme.

Link to comment
Share on other sites

Bowerse sam uzeo od razocaranog vlasnika kome pojacalo, neka Yamaha cini mi se, nije mogla dovoljno snage da isporuci pa su zvucali bledunjavo.

Kad smo ih probali na HK upadljivo bolji zvuk, pogotovo na jazz/blues/rock. S obzirom da sam ih platio 250eur i to od prvog vlasnika, odlicno sam prosao.  Inace jesu SE verzija CDM2 u onoj lepoj crvenkastoj nijansi.

Jedino sto im fali i to u zavisnosti od tipa muzike je neki woofer pa cu probati sa bar jednim od gallo woofera, a tu ce vidim po uputstvu za lyngdorfa, biti jako zanimljivo podesavati cutoff frekvencije i ostale zezalice.

Sigurno ce biti dosta pitanja za forumase ☺️

Al cu to u nekoj posebnoj temi kada budem krenuo u sklapanje sistema.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Roolieman said:

Ima tu svacega da se podesava, covek verovatno vise slusa jazz i sl, pa je bilo na nekom podesavanju koji favorizuje srednje/visoke, a oba woofera na 30% ako ne i manje.

Meni je  zasmetalo sto hendrixa i zeppeline cujem kao iz kante, supalj nekii zvuk, ma koliko to detaljno i precizno zvucalo. Tek kad je "zamastio" se dobila puna slika kakva i treba biti. To je i dalje bilo jako cisto i precizno, sa neverovatnim nivoom detalja, ne znam kako bi bolje opisao. Nista slicno nisam cuo.

 

 

Та “пуна слика” по целом фр.опсегу, које дати звучници могу репродуковати, у добром сетап-у је могућа без софтверских интервенција. 
Где се нешто дода, негде се и одузме ако ме схваташ. И обрнуто…

Тај добар сетап се годинама гради и уклапа. Ако у старту ДСП-ом уштинеш једно да би друго нагласио оно прво је упропашћено и тиме улазиш у врзино коло да оним другим то поправиш, а то што је већ упропашћено неће ничим бити надокнађено. У сличну игранку улете играчи са вуферима (што је добрим делом оправдано јер сваки звучник није способан да одсвира пун фр.опсег) јер као и обично за добру интеграцију вуфера у стерео систем убацују и тај несрећни ДСП. За добру интеграцију вуфера је по мом мишљењу потребна и добра синергија са звучницима који морају да испрате и преузму подједнако добро тамо где је вуфер завршио свој посао.


Зато поради на свом сетап-у “флет” поставком и уклапај слагалицу до последњег детаља стпљиво и дуготрајно. Тако ћеш упознати сваки сегмент свог система и створити будућу референтну поставку.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, srdjan_cvetkovic said:

... meni se taj kevlarski midbass nikada nije sviđao, slušao sam par B&W sa njim i nikad mi nije pasovalo. Doduše, nisu bile kutije iz top serije, već uglavnom entry, do solidne i dobre...

Ne znam je li isti "problem", no naveo sam već da slušah te Nautilus 805 i da su mi srednji tonovi bili dosta loši (a onda je drugo i nebitno). Isto skoro kao i na CDM7 koje imah nekih godinu dana, dok nisam zaključio da tu nema sreće. Bio je i njihov test u tadašnjem Hifi Choiceu (dok su još bili vrijedni čitanja) gdje su došli do istog zaključka - fali osnovne glatkoće u srednjima. To mi je bilo "drugo mišljenje" i zvučnik je izletio iz slušaone.

No, npr DM604 S3, isto kevlarski srednjotonac (tu je radio kao čisti srednjotonac), kutija sličan rang cijene, ali jedno 10 godina noviji model, srednji za nepovjerovati odlični (ok, i elektronika je bila daleko bolja, ali ipak). Pogotovo za te novce. Očito su imali neki problem s tim materijalom u ranijim godinama, pa je u nekim modelima davao taj svoj neki negativan inherentan karakter, a u nekima ne.

Nakon CDM7 nisam godinama htio uopće čuti za Bowers, tako da sam zapravo dosta toga propustio što se tiče tog brenda, što mi je nakon 604 S3 pomalo i žao.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, ab said:

Та “пуна слика” по целом фр.опсегу, које дати звучници могу репродуковати, у добром сетап-у је могућа без софтверских интервенција. 
Где се нешто дода, негде се и одузме ако ме схваташ. И обрнуто…

Тај добар сетап се годинама гради и уклапа. Ако у старту ДСП-ом уштинеш једно да би друго нагласио оно прво је упропашћено и тиме улазиш у врзино коло да оним другим то поправиш, а то што је већ упропашћено неће ничим бити надокнађено. У сличну игранку улете играчи са вуферима (што је добрим делом оправдано јер сваки звучник није способан да одсвира пун фр.опсег) јер као и обично за добру интеграцију вуфера у стерео систем убацују и тај несрећни ДСП. За добру интеграцију вуфера је по мом мишљењу потребна и добра синергија са звучницима који морају да испрате и преузму подједнако добро тамо где је вуфер завршио свој посао.


Зато поради на свом сетап-у “флет” поставком и уклапај слагалицу до последњег детаља стпљиво и дуготрајно. Тако ћеш упознати сваки сегмент свог система и створити будућу референтну поставку.

Da li si propustio deo u kom je covek rekao da je to setup za kancelariju?

Dodatno, jel si obratio paznju o kakvom je sistemu rec? Tu sub-ovi prakticno nisu dodatak, vec standardan deo sistema. Sta je tu onda "flat" cak i kad izbacis DSP i room perfect voicing iz price - ako se sub-ovi podesavaju nezavisno?

Razumem na sta ciljas - ali u pogresnom sistemu to radis.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Sten said:

Očito su imali neki problem s tim materijalom u ranijim godinama, pa je u nekim modelima davao taj svoj neki negativan inherentan karakter, a u nekima ne.

Skoro svi ti zvučnici sa jako krutim membranama (kevlar, carbon fiber, glass fiber, magnesium,  aluminium, bextrene pa čak i stiropor) imaju jedan ili dva izražena rezonantna pika negde pri kraju opsega sa gornje strane (breakup mode). Te probleme mogu imati i tvrde tanke papirne membrane koje nisu dampirane, mada kod njih ta pojava nije tako uzano pozicionirana, već obično razvučena na veće područje i manje amplitude. Što je kruća membrana, pik je uži i veće je amplitude. To se mora skinuti skretnicom i tu postoje razni pristupi, dampiranje mambrane, skretnica višeg reda, niska rezna frekvencija ili notch filteri.  Ako se to ne uradi dobro, od zvuka nema ništa, ili je previše agresivan ili previše tunjav. Problem sa notch filterima je što ti rezonantni pikovi znaju da odstupaju od driver-a do driver-a, pa i da se pomere malo vremenom. Za DIY to može, inače je u pitanju cinculiranje,  ali nije ih lako izvesti u masovnoj proizvodnji. Potrebna je razrada drivera, merenje i podešavanje, a to je skupo za jeftinije modele. Te pikove imaju i visokotonci od jako krutih materijala, samo su uglavnom iznad čujnog opsega, mada znaju da prave interferencije i u čujnom opsegu. Prednost ih konstrukcija membrana je što daju bolju rezoluciju od mekanih membrana, rade kao klip sve do te tačke kada polude. Uglavnom su krute membrane povoljnije za bas područje, gde je niska rezna frekvencija, pa se te rezonancije odseku skretnicom u startu. Ni kod babe nama džabe, nešto dobiješ, nešto izgubiš usput.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svakako na sugestiji, probacu podesavati sistem i sa flat tj. Neutral se zove na Lyngdorfu kada nema EQ korekcije, a wooferi moraju na jace, bar za muziku gde niskih ima dosta. Room korekcija se moze potpuno ugasiti, podesiti da gadja samo jednu tacku gde sedi slusalac ili  da pokrije celu sobu sto ravnomernije.

Gledao jedan od reviewa za Strada (doduse v.2), gde je pomenuta ta rupa na nizim srednjim i basu ako se dobro ne ustimaju/preklope sateliti i wooferi.

 

Link to comment
Share on other sites

B&W je posle niza godina odustao od kevlara koji je praktično bio njihov zaštitni znak, moji 685s2 su zadnja serija sa njima.
Ova priča sa skretnicama pije vodu. Sjećam se jedne recenzije gdje je upoređivan upravo ovaj zvučnik sa Kef350. Data je prednost kefu što se tiče zvuka, iako je B&W skretnica bila daleko kvalitetnija, kef-ova skroz no-name, dok je kod bowersa čak i ožičenje bilo brendirano sa b&w.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Po meni je izbor fantastican, narocito sto je poslovni prostor u pitanju. Lako se prilagodjava prostoru, diskretan je i dodatno je moguce podesavati zvuk prema svojim preferencama, a i vrsti muzike. Naspram vecine klasicnih zvucnika i sistema gde lako dodjes u situaciju "sve ili nista" narocito po pitanju pozicioniranja zvucnika... jednostavno bolje nisi mogao.  Cestitam jos jednom na izboru i uzivaj u maksimalno prijatnom okruzenju.

Uopste nemoj da obracas paznju na cistunacke audiofilske savete i maksimalno koristi tehnicke mogucnosti Lingdorf po pitanju korekcije zvuka. Par sistema koje sam cuo uz minimalne ustupke prema cistunackom zvuku spasili su zvuk od negativnog uticaja prostora neresivih drugim putem do te mere da je cepanje dlake na dva dela zamerati tu intervenciju. Nekad drugacije ne moze. Uostalom sta je za koga dobar zvuk je potpuno individualna stvar. Drugim recima uzivaj u novoj igracki maksimalno.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/30/2022 at 6:19 PM, Roolieman said:

Trenutna lokacija bowersa i HK je nazalost moj kanc na poslu, posto u stanu nemam uslova ni za bookshelf. Kanc je nekih  20ak kvadrata zvucnici stoje na improvizovanim stalcima, razmak je neki ~2m, ali nema nikako mesta za florstandere.

Posto tu provodim dosta vremena, ideja je da se zamene za nesto bolje. Ako bi sa postojecim zvucnicima i npr nekim od ovih Naim  gore predlozenih pojacala sa DAC-om dobio to sto trazim ne bih se bunio.

Pitanje je da li je to overikill za CDM2.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mozda nekom bude korisno.Naime, u dnevnoj sobi imam zvucnike B&W matrix 3 s2 i gura ih Rotel RA 870bx.Savrseno.U manjoj sobi imam B&W matrix 805 i gura ih Rotel ra 1312 iz 1978 koji je totalno osvezen.Malo je reci savrseno. I kod roditelja imam B&W dm 602s3 i gura ih Rega ellex.Moze da prica ko sta hoce ,ali taj zvuk je top.Verovatno su te kutije prodisale sa Regom iako su mnogo nize klase u odnosu na ova dva para.Zvucnicki kablovi su Audioquest,interkonekt van den hul hibrid mislim 104.Nista posebno ali rade posao u ovoj kombinaciji.Eto,ja izneo ono sto cujem pa mozda nekom bude korisno.Malo se bavim muzikom,izdajem albume,singlove pa nisam bas totalni laik.Pozdrav svima !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...