Jump to content


AD1865 DAC blast from the past.


Nixie

Recommended Posts

Ja sam ovu PCB dobio na poklon, zato sam uzeo da sklopim i ovaj dak, skroz neplanirano. Ostale za dakove sve moguće i napajanja smo pravili u JLC PCB po 5 ili 10kom pa delili između sebe. Pločice su jeftine i ekstremno kvalitetene, ali poštarina je skupa, ne isplati se raditi manje od 10-15kom. Tako jedna PCB izađe 2-3eur. Na diyaudio.com ima svih šema i gerber fajlova.

https://www.diyaudio.com/community/threads/dac-ad1862-almost-tht-i2s-input-nos-r-2r.354078/page-341

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 196
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Posle dva i po dana slušanja AD1860, vratio sam nazad AD1856. To je ipak bolji dak. Prvo sam mislio da je AD1860 napredak, ali nije.

Od opecionih pojačavača uz jeftini AD1856, mislim da je optimalan izbor OPA1641A. Sparkos SS3601 je bolji za dlaku, ali mnogo skuplji. Burson V5 se nije pokazao boljim od 1641A, tu su negde, a skuplji je takođe višestruko.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ma sve je bitno, kao i u ostalim uređajima. Novi život mu je udahnut modernom USB/I2S XMOS karticom sa galvanskim odvajanjem, kvalitetnim procesorom i oscilatorima. Prednost ovoga je takođe što je jednostavno za izradu, barem sama DAC pločica, i prilično univerzalno, sa USB/SPDIF i TOSLINK ulazima.  Nema oversamplinga niti filtera, tako da radi i 384kHz sampling rate bez problema. Sve okolo je takođe vrlo jednostavno, ali je kabasto jer su potrebna brojna napajanja. Nije ni perspektivno nešto naročito, jer stari DAC čipovi se sve teže nabavljaju.

Ovo nije top verzija, više kompromisna. Potrebna su kvalitetnija napajanja i da se izbaci sve osim USB ulaza, te da se poveže USB kartica direktno sa DAC čipovima, bez I2S. Tu sve oko kompatibilnosti završava procesor na USB kartici. Za sam vrh je potreban i drugačiji I/U stepen, poželjno sa lampama. Ovaj je konvencionalan sa OPA.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Konačno se našlo malo vremena i za AD1862 legendarne čipove. Na bigdiy je sa ovim počela cela ta priča, a kod mene se završava. Do vikenda ću ga verovatno ubaciti u postojeću kutiju sa napajanjima. Elektroliti su svi Elna Silmic, osim na napajanju digitalnog dela AD1862 gde su Panasonic FR. Elna tu i ne može da stane zbog dimenzija.
 

1862TOP.jpg

1862BOTTOM.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Spakovah jedan mali dačić sa AD1865N-K. Čisto da potrošim delove od eksperimenata. USB ulaz samo, Amanero Kineski, odličan, radi sa originalnim drajverima.  Ima i mali Oled displej, piše Welcome kad se uključuje. 🙃

Nemam primedbi na zvuk.  Trafo je 10VA Trafomatik, slepi navojak + magnetni oklop za svaki slučaj da se ne pojavi neki brum jer sve je jako blizu trafoa.  Kutija 160x160x65mm plastična naravno.

Treba još da secnem parčence klirita da ga turim ispred displeja i fiksiram displej. I može da se zatvara.

 

IMG_20240128_193734_copy_1664x1248.jpg

IMG_20240128_200122_copy_1248x1664.jpg

IMG_20240128_204307_copy_1248x1664.jpg

IMG_20240128_171114_copy_1664x1248.jpg

Pavouk  1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ma mnogo lepo svira, pozitivno sam iznenađen. Trunke bruma nema niti bilo kakvih zezalica digitalnih tipa pucketanja ili tako nešto. 

Ako uzimaš Amanero nekad, gledaj da bude unapređena verzija sa boljim oscilatorima (SITIME). Ta verzija nema ni problema sa drajverima, kao što imaju kineske Xmos kartice slične ovoj.  A i manje struje troši Amanero od Xmos.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...