Jump to content


Povracaj poreza iz Grcke


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Imam nameru da kupim gramofonsku glavu dok se odmaram u Grckoj. Prodavac mi je objasnio nacin povracaja VATa. Kupim glavu u radnji,racun overim na grckoj granici,najkasnije za mesec dana vratim racun,a on mi uplati povracaj VATa na racun.

Da li je neko imao iskustva sa ovakvim radnjama,i kakva je procedura na grckoj granici?

Link to comment
Share on other sites

Moralo bi da moze na svakom izlazu iz Grčke da se overe papiri. Ali ne mogu se na svakom dobiti pare. 

Global Blue je posrednik koji u vaše ime uzima PDV nazad i vama vraća pare odmah na izlazu iz zemlje na svom šalteru. I to je jedini način da pare dobijete odmah. Ali za to, Global Blue uzima neku ne malu proviziju. I nema njihov šalter na svakom izlazu. 

Ako kupujete kod prodavca koji nema saradnju sa Global Blue, mora on lično da vam vrati iznos poreza na dodatu vrednost, i do njega je kako će to organizovati. On to može učiniti tek kada dobije nazad papire overene na granici. Nekada se morate lično vratiti u radnju (Mađari često rade ovako), ili da mu pošaljete overene papire a on vam nekako pošalje ili uplati pare. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Najsvezija informacija(upravo se vratio iz Grcke):

Kupio sam Ortofon 2M Black po ceni od 410e.Povracaj grckog VATa je 79.35e,tako da me glava kosta 330.65e.

Uslovi su sledeci:

1. Placate karticom punu cenu,a povracaj poreza (koji iznosi 24% ) je moguc samo na tu karticu.

2.Dobijete poseban racun sa vasim podacima,koji,samo vi,dajete grckoj carini na overu.

3.Overen racun posaljete u radnju postom,ili po nekom ko putuje tamo.

4.Overen racun se mora poslati najkasnije mesec dana od kupovine.

5.Za svaki slucaj poslati fotokopije racuna i kartice na mail radnje.

To bi bilo sve. Kupovina se vise isplati na ovaj nacin jer dobijate povracaj poreza od nekih 19.35% od kupovne cene.

Ako kupujete u radnjama koje su u Global Blue sistemu,dobicete 10-12%.

Link to comment
Share on other sites

Ja granični prelaz svaki doživljavam kao dokaz da stvarne slobode nema. Gubljenje vremena, trošenje goriva i živaca je tek posebno zadovoljstvo. :plakanje

Uglavnom ove godine do Grčke najkraćim putem,  izgubio zbirno oko 2 sata na granicama u odlasku i oko 1 sat u povratku. Neko bi rekao da sam sasvim dobro prošao, ali se ne slažem nikako. Na ovom malom parčencetu zemlje 4 carinika tamo i 4 nazad, 4 skenera, ne znam koliko pečata (8 ako je svaki lupio po jedan), svakako je previše.

Link to comment
Share on other sites

ja imao srece sto me navigacija navela na pogresnu rampu, neki gornji put za kamiondzije. Zaglavio se medju njima, pa mi neki makedonac rekao da se spustim tamo na nekom mestu i odem pravo na rampu za autobuse.
Redovni red bio nenormalno dug, pokusao ja da se uglavim u normalnu traku, nisu hteli da puste, pa stvarno zapucah na autobuski prelaz. Tamo video par auta vec, jedino sto sam morao izaci iz auta da pokazem pasose i to je to.

Sreca pa zalutah inace bih satima cekao.

Slicne srece imao na izlazu iz Makedonije. Obicno mi je praksa da hvatam spoljnu desnu traku, jer su velike sanse da se neka od desnih traka otvori. Ovaj put to bilo, brzo sam reagovao i ne da sam prepolovio red, nego bukvalno samo 10 auta ispred mene bilo. Doduse pre toga sam cekao pola sata da predjem makedonski prelaz koji i nije u funkciji, prebacen je na nas. Kako sam presao otvorila se traka i skratih

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...