Jump to content


Šta da Kupim?


Recommended Posts

Uzgred imam poveliku zbirku diskova.Nisam brojao ali pretpostavljam oko 1500. Ne slažem se ni ja da je CD mrtav medij. Ne volim da slušam muziku preko kompa, niti sam mnogo vešt u svemu tome. A What Hi Fi može da ima oprečne i nepouzdane zaključke. Preporučivali su blue ray Pioneer LX55, pa ih ispoštujem i kupim, a on počeo da zaglavljuje diskove, a nije prošlo ni mesec dana od početka korišćenja. O bagovanju i da ne pričam. Eno sada mu je i displej totalno otkazao. Za uređaj od400 EU bruka i sramota. Sada i diskove jedva prepoznaje. Za DVD neće ni da čuje. Odoh već na drugu temu.

Link to comment
Share on other sites

Zato ti ja kažem, ako ga oni nisu pohvalili, zaboravi ga.

Kod njih je review završen sa 5 zvezdica jedva podnošljivo za slušanje, a sa 3 zvezdice, mogu da zamislim samo. 😄 

Ako sve novo kupuješ, razmisli o odlasku u Korato i slušanju Ikarusa, zajedno sa tim sa Rotel CD i nekim B&W zvučnicima kad već sve to ima na istom mestu. Kabal zvučnički preporučujem VDH CS122. Interkonekt VDH D102MKIII. Nema šanse da to Rotel pojačalo zvuči bolje od Ikarus.

Zvučnici ne moraju biti veliki, mogu i neki manji 2way do 20l na stalcima, kasnije dodaš aktivni SUB.

Za toliki broj diskova, ima rezona uzeti CD plejer, ali skeptičan sam nešto prema Rotelu. Zapamti samo da izvor zvuka mora biti najbolja komponenta u sistemu, jer sve posle toga ne može ispraviti krivu Drinu.

Link to comment
Share on other sites

@Dejan Stojanov ako još uvek nemate ni zvučnike, zašto baš morate uzeti Rotel pojačalo/cd plejer? Možda još da podelite i šta slušate od muzike pa da neko sa sličnim muzičkim ukusom preporuči i neke zvučnike.
Naravno napišite i koji je totalni budžet za sve komponente, da li isključivo nove kompenente dolaze u obzir? Tako će neko od forumaša lakše predložiti neki konkretni model 👍

Link to comment
Share on other sites

Ne verujem da pojačalo u AB klasi može biti toliko loše uzevši u obzir cenu. Priznajem ne daje mi se 2000 EU za Exposure 2510 ma koliko dobar bio. Vidim da ima puno rezervi prema Rotelu. Šta mislite o NAD C368. Inače uglavnom slušam Rock muziku ali i sve ostalo. Imam dosta diskova klasične muzike. Ipak volim da kupujem nove stvari. Što se tiče budžeta voleo bih da se uklopim u 3000-3500 EU. Trenutno još koristim stari Sanyo iz 1984 godine. Pojačalo je JA200. CD player je SONY CDP-XE300. Nameravam da kasnije kupim i neki dobar gramofon, pa razmišljam o Regi ili Technicsu.

Link to comment
Share on other sites

Prvo je soba pa zvučnici prema njioj.

Moram da se ne složim sa @Nixieem (prvi put) , ali ja sam old school i za mene su najvažniji zvučnici u sistemu. ( to je ono što se čuje) Pa prema njima sve ostalo. A izvor je lako menjati, ugadjati i prepravljati ( tweakovati) A i treba da bude dosta jeftiniji od zvučnika pa ga je lakše menjati.

Dakle zvučnici pa ostalo prema njima.

 

PS  Donekle sam skeptičan prema Rotelu. U nekom clashu koji sam organizovao (KT90 jedan diy i jedan VTL, Icepower,  Rotel RA03, i svašta nešto,... Rotel je bio najlošiji. 

Moje partikularno iskustvo

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Iron man said:

Prvo je soba pa zvučnici prema njioj.

Moram da se ne složim sa @Nixieem (prvi put) , ali ja sam old school i za mene su najvažniji zvučnici u sistemu. ( to je ono što se čuje) Pa prema njima sve ostalo. A izvor je lako menjati, ugadjati i prepravljati ( tweakovati) A i treba da bude dosta jeftiniji od zvučnika pa ga je lakše menjati.

Dakle zvučnici pa ostalo prema njima.

 

PS  Donekle sam skeptičan prema Rotelu. U nekom clashu koji sam organizovao (KT90 jedan diy i jedan VTL, Icepower,  Rotel RA03, i svašta nešto,... Rotel je bio najlošiji. 

Moje partikularno iskustvo

Jesi li taj KT90 sklapao prema Kostinoj shemi iz Audio Projekti / Info Elektronike ( gde je o tome objavio tekst ) ?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dejan Stojanov said:

Inače uglavnom slušam Rock muziku ali i sve ostalo. Ipak volim da kupujem nove stvari

Ukoliko bi se kupovalo pojačalo pre zvučnika, ja bih se u tom slučaju bez nekog preteranog dvoumljenja opredelio za 

https://shop.4audio.rs/shop/roksan-attessa-integrated-amplifier/

Ono što je dobro, prodavac je isti, pa bi u salonu moglo da se direktno uporede Roksan Attesa i pomenuti Nad, zajedno sa nekim od zvučnika iz ponude.

Link to comment
Share on other sites

Лично мислим да је најбоље да занемариш мишљења око појачала јер свако фаворизује одређени бренд из својих личних разлога и да одеш и послушаш ствари које ти се свиђају са одређеним звучницима и да сам закључиш да ли ти се то свиђа. Узми у обзир и ако ти се свиди да код тебе неће звучати исто због саме акустике и сл. У чему се слажем јесте да звучнике свакако треба прво да имаш.

Иначе ја лично да сад бирам неко појачало за себе вероватно бих купио Audiolab 6000A, Arcam SA20 или Musical Fidelity M3SI или M2SI као јефтинију опцију. Мени се нпр овај Audiolab 6000A баш свидео. Има довољно снаге да потера доста звучника.

Али као што сам пре рекао лично нека твоје уши бирају шта им се свиђа.

Велики поздрав!

Link to comment
Share on other sites

Sistem se bira prema zvucnicima,a oni dodatno prema sobi, jer oni definisu kakav tip zvuka ces imati. Prema njihovim karakteristikama i naravno na osnovu slusanja amp. Sa nekim zvucnicima dosta ti je i 30w za neke treba/mora veca snaga. Kad vec ides na novo ustvari je najbolje naci dobar par kod istog dilera. Graditi sistem prema ampu je po meni pogresna stvar

Link to comment
Share on other sites

Dejane, lepo ti odredi sumu novca koju si spreman da das za HIFI, i pravac saloni, trazi da slusas itd.

Svi ce prodavci izaci u susret. Ponesi tvoje omiljene diskove i lagano. I naravno nema zurbe. 

Siguran sam, ako kupujes  sve od odredjenog prodavca, dobices fini popust.

Kako sondek lepo pise, " Kad vec ides na novo ustvari je najbolje naci dobar par kod istog dilera"

Tako i uradi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Da ne otvaram novu temu, a vidim da se ovde pominju Exposure pojačala.

Trenutno koristim Harman HK680 (skoro zamenjeni Elna 8200uF kondenzatori Nichicon LKS 10000uF kondenzatorima). Imam mogućnost da uz doplatu od oko 400 EUR zamenim moje pojačalo za Exposure 2010S2. Zvučnici su JBL L110A i 4311. Vredi li uložiti u ovu zamenu u nadi da se dobije bolji zvuk?

Link to comment
Share on other sites

Uzmi taj Exposure bez ramišljanja, to je pojačalo nekoliko klasa iznad Harmana. Slušao sam ga u svom sistemu više puta, zadnji put pre mesec dana, kao i ostale Exposure, naprimer 3010S2, 3010S2D, 2510, 3510 snagaš 3010 S2, XM seriju itd. Izuzetna pojačala i po izradi i po zvuku, nisu ishajpovana i daju mnogo više nego što koštaju i što je tebi bitno, a pričam iz ličnog i iz iskustva još par ljudi sa JBL rade jako dobro, a to nigde nećeš pročitati...

Link to comment
Share on other sites

On 24.11.2022. at 18:52, vrobec said:

Da ne otvaram novu temu, a vidim da se ovde pominju Exposure pojačala.

Trenutno koristim Harman HK680 (skoro zamenjeni Elna 8200uF kondenzatori Nichicon LKS 10000uF kondenzatorima). Imam mogućnost da uz doplatu od oko 400 EUR zamenim moje pojačalo za Exposure 2010S2. Zvučnici su JBL L110A i 4311. Vredi li uložiti u ovu zamenu u nadi da se dobije bolji zvuk?

Samo proba!

I ja sam sam pre nekoliko godina razmišljao da zamenim moju Cyrus Two / PSX kombinaciju za Exposure 3010S2.

Uzeo sam ga na probu i na moje veliko iznenađenje (slušao sam isti Exposure na sajmu gde je odlično svirao) matori Cyrus ga je do nogu potukao u svim meni bitnim parametrima.

Zvučne kutije su bile Acoustic Research AR90 kojima Cyrus verovatno više leži.

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/24/2022 at 6:52 PM, vrobec said:

Da ne otvaram novu temu, a vidim da se ovde pominju Exposure pojačala.

Trenutno koristim Harman HK680 (skoro zamenjeni Elna 8200uF kondenzatori Nichicon LKS 10000uF kondenzatorima). Imam mogućnost da uz doplatu od oko 400 EUR zamenim moje pojačalo za Exposure 2010S2. Zvučnici su JBL L110A i 4311. Vredi li uložiti u ovu zamenu u nadi da se dobije bolji zvuk?

Imao sam priliku da slusam u isto vreme dva Harmana 680, jedan u izvornom stanju i jedan sa promenjenim i malim i velikim elektrolitima.

I jedan i drugi su za moj ukus surovi u zvuku a zvucali su razlicito .

trenutno slusam Exposure 3510 novo integralno pojacalo sa vremesnim JBL xpl 140 na 6 oma sa 88 db  i vrlo lepo se slazu i sa lakocom ih vozi na bilo kom pojacanju.

Od muzike slusam sve i za prosecnog slusaoca nemam zamerku.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...