Jump to content


Topping Pre 90


DejanM

Recommended Posts

Ja nisam u proslosti mnogo obracao paznju na ove male kineske sprave, koje uglavnom kostaju znacajno manje od 1000 eura. Nije da imam neke predrasude prema Kinezima, vec jednostavno nisam bio navikao da kineske firme sa cudnim imenima i jeftinom robom uzimam za ozbiljno. A onda sam sasvim slucajno naleteo na ovaj test u Stereophile:

https://www.stereophile.com/content/topping-pre90-line-preamplifier

Dva puta sam pazljivo procitao ovaj test u neverici, narocito onaj deo poredjenja ovog preampa od 600 eura sa Pass Labs preampom od 18.000 dolara. A onda sam pogledao merenja ... 140 dB odnos signal/sum ? Pa to je bolje od vrhunskih DACova ?! THD sa prvom cifrom na petom decimalnom mestu ?!

Narucio sam ovaj preamp preko Amazona ali bez obzira gde ga kupujete, cena je uvek ista: 600 eura. Troskovi transporta su uracunati u cenu bez obzira gde zivite !!! Cekao sam nekih desetak dana ...

Link to comment
Share on other sites

Topping Pre 90 ima dva ulaza i dva izlaza (po jedan RCA i XLR). Ako je to nedovoljno, moze da se kupi extender za 250 eura, koji omogucava jos 3 XLR i jedan RCA ulaz. Meni to nije bilo potrebno za moj B sistem, tako da sam narucio preamp bez extendera.

Sprava dolazi u dosta luksuznom pakovanju. Posle nekoliko sati rada zagreje se ali vrlo malo. User Interface je sasvim ok - poseduje nekoliko interesantnih opcija. Daljinski je malo problematican jer morate njime da nanisanite pravo u uredjaj inace se nece nista desiti. Ali je rukovanje jednostavno.

Moje iskustvo sa ovom spravom jeste da sve ono sto pise u Stereophile testu jeste istina: ovo je jako dobar preamp. Koliko je to dobro ? Pa recimo, da kosta nekoliko hiljada eura, mislim da bi vecina ljudi bila opet veoma zadovoljna i da bi imali utisak da su dobili vrednost za svoje novce. Pozadina je zbilja dead silent, reprodukuje scenu na jako dobar nacin sa jasno izdiferenciranim instrumentima, zvuk je generalno izrazito neutralan i prirodan. Ovaj malisa je veoma analitican ali ta njegova analiticnost ne zamara. Ja volim kada reprodukcija sadrzi puno informacija, puno detalja, i uzivam u tome. Dobra dinamika cini zvuk jos prirodnijim.

Link to comment
Share on other sites

Sada sam poceo mnogo pazljivije da citam testove ovih kineskih sprava. Da li Kinezi pokusavaju da redefinisu HiFi (kao sto su to uradili u mnogim drugim oblastima) ? Jer ako ovakav zvuk mozete da dobijete za 600 eura, postavlja se niz pitanja ....

Link to comment
Share on other sites

Nisam Pre90 čuo ali iz iskustva sa gomilom Topping uređaja, manje više im sve sprave zvuče tako, vrlo čisto i definisano, malo analitično. Baš jeftini uređaji od recimo 100-200€ su uglavnom dinamički i prostorno ravni ko daska a tonalitet odvuče na visoke... ali ovi od 400-500 pa naviše rade osetno bolje i življe. Nisu sprave za potcenjivanje.

Evo baš sam malopre prikačio D90LE DAC da se razradi... To je taj zvuk baš kako si opisao Pre90. A daljinac jeste slab, uvek mora da se nišani.


Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, neskor said:

skoro sam i ja gledao review za njihov novi amp LA90, koji se na  merenjima pokazao bolji i od Benchmarka AHB2

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/topping-la90-review-integrated-amplifier.33374/

 

Ovde je test za Topping Pre 90:

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/topping-pre90-review-preamplifier.18283/

 

"Seems like the revolution we have had in high performance headphone amplifiers has bled into preamplifiers. I love it because I have a Reel Reel tape deck that I like to use occasionally in my system along with my usual DAC. Sadly hardly any premplifier could keep up with said DAC so I was degrading the performance of it to have the ability to play another analog source. With the Pre90, that compromise is no more. It is an instrument grade, more transparent than transparent, preamplifier. Other than Benchmark HPA4, I don't think it has an equal no matter how much money you spend. In that regard, it is quite a value as well although obviously not "cheap" as compared to desktop products."

 

Malo je preterao ali je sprava zbilja dobra.

Link to comment
Share on other sites

Da prevedem onu famoznu englesku "s ručkom"... Nema ništa džabe, pa ni u hifiju. Ima tu i tamo (jako rijetko, da bude jasnije) uređaja koji rade osjetno bolje nego cijena sugerira, no uglavnom je kolk'o para toliko i muzike.

A ovdje imamo i priličan "manjak podataka". S čim je točno uspoređen taj preamp, da se može reći da vrijedi kao nekoliko k eura preamp? U kojem/kakvom sistemu? Eto, mene bi to zanimalo, jer ispada da masa ljudi nađe super uređaje za bagatelu, no ja iz nekog razloga takve ne čuh. A prošlo mi je dosta toga kroz slušaonicu, u zadnjih +25 godina.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Sten said:

Da prevedem onu famoznu englesku "s ručkom"... Nema ništa džabe, pa ni u hifiju. Ima tu i tamo (jako rijetko, da bude jasnije) uređaja koji rade osjetno bolje nego cijena sugerira, no uglavnom je kolk'o para toliko i muzike.

A ovdje imamo i priličan "manjak podataka". S čim je točno uspoređen taj preamp, da se može reći da vrijedi kao nekoliko k eura preamp? U kojem/kakvom sistemu? Eto, mene bi to zanimalo, jer ispada da masa ljudi nađe super uređaje za bagatelu, no ja iz nekog razloga takve ne čuh. A prošlo mi je dosta toga kroz slušaonicu, u zadnjih +25 godina.

 

To je vise moja procena od oka, imajuci u vidu predpojacala koja su mi u zadnjih par godina prosla kroz sisteme. Imam trenutno Benchmark HPA04 u svom glavnom sistemu i imam utisak da je to tu negde. Ali nisam ih direktno poredio.

Imas pravo da sumnjas. I treba da sumnjas. Moje je samo da skrenem ljudima paznju na nesto sto je dobro a nije preterano skupo.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, DejanM said:

.. Moje je samo da skrenem ljudima paznju na nesto sto je dobro a nije preterano skupo.

To stoji. Samo je poanta poduprijeti to nečim konkretnijim od dojma "od oka", pogotovo ako nisi slušao preampove od par k eura, i  u sistemu barem donekle primjerenom njima.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Delija said:

Na osnovu prvog posta i pocetka drugog mi je delovalo da si narucio - ne i da je stiglo. Ostatak preskocih u zurbi - cekajuci da stigne i da napises utiske iz prve ruke :)

Kad ono...

Pa napisah da sam uredjaj cekao nekih desetak dana ...

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Sten said:

To stoji. Samo je poanta poduprijeti to nečim konkretnijim od dojma "od oka", pogotovo ako nisi slušao preampove od par k eura, i  u sistemu barem donekle primjerenom njima.

Sten, ti si ovde naravno u pravu. Ali pogledaj link u prvom postu: Stereophile test ove sprave i obrati paznju na poredjenje sa Pass Labs XP-32 (17.500 USD je cena). Nakon toga slede komentari i merenja John Atkinsona. To je vrlo profesionalno uradjen test - upravo ono sto zameras mom komentaru - koji je u stvari suzdrzaniji od onoga sto moze da se procita u tom testu.

Pri tom treba imati u vidu da je Pass Labs americka firma a Topping kineska a da je test izvrsen u americkom casopisu; da se Pass Labs reklamira u Stereophile a Topping ne (koliko se secam); da Topping kosta 30 puta manje od doticnog Pass labsa; itd.

Link to comment
Share on other sites

Nemoj potcenjivati budzet Kineza i moc marketinga.

Dodatno, ako malo pazljivije citas review-ove - za gomilu toga je "yes, but"...

 

Konkretan Topping nisam cuo. Jesam cuo vise modela DAC-ova - od jeftinijih do skupljih. Nisam bio zadovoljan. 

Ostajem otvorenog uma - ne otpisujem nista unapred. Znaci mi tvoj review. Znacio bi mi jos vise review nekoga iz Hi-Fi ekipe koju poznajem - ne zato sto tebi ne verujem, vec zbog reference. Review-ovi placenih casopisa / magazina / sajtova - ne znace mi mnogo. Review-ovi na raznim forumima - ista prica jer su forumi puni "promoterki".

 

Link to comment
Share on other sites

Da li vam je palo na pamet da su cene kod tih kineskih sprava malo damping? Pa ondak naprave novi model koji je duplo skuplji i neznatno bolji i sve tako. Imam vremešni DAC Topping D30 kome je još onomad grom spalio USB ulaz. Radi to dobro. Ne slažem se tu sa Aibo m. I više od dobrog. Neko ga je sa foruma probao u ozbiljnom sistemu. Bio je slabiji od DAC a dvadeset puta skupljeg. Ali malo.

Trenutno trošim Loxjie D30.:) Bolji je ali i duplo skuplji (što je još uvek jako jeftino).
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...