Jump to content


Film za aparat


Mr.roboto

Recommended Posts

Када смо већ на теми, има ли ико идеју где би у Србији могао да купим Hoya FL-DAY филтер? 62-77мм дијаметар?

Колико сам успео да схватим, ради се о филтру који се користи највише са аналогним фотоапаратима. Мени треба за експериментирање на пројектору (затои већи распон дијаметра).

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, InSides said:

Када смо већ на теми, има ли ико идеју где би у Србији могао да купим Hoya FL-DAY филтер? 62-77мм дијаметар?

Колико сам успео да схватим, ради се о филтру који се користи највише са аналогним фотоапаратима. Мени треба за експериментирање на пројектору (затои већи распон дијаметра).

O kakvom se eksperimentu radi?

To je filter namenjen za korekciju spektra, kompenzuje zelene tonove i koristi se u slučaju kada se pod neonskim/fluorescentnim svetlom koristi film za dnevno svetlo.

U današnje (digitalno) vreme se ti filteri smatraju prevaziđenim, pošto se isti efekat može mnogo lakše dobiti sa custom white balance podešavanjima.

Nisam uspeo da pronađem ništa slično u našim prodavnicama.

 

Alternativa je i FL-W filter koji ima istu namenu samo je malo drugačiji.

Ovde su specifikacije:

https://www.dvinfo.net/forum/photon-management/11332-fl-w-vs-fl-d-filters.html

A može se probati i sa drugim vrstama korekcionih filtera koji vuku na magenta boju.

https://www.photo.net/discuss/threads/fl-d-vs-fl-w-filter-question.78304/

 

Kodak je imao seriju Wratten korekcionih filtera od kojih bi se mogla napraviti kombinacija koja tebi treba.

Nešto slično je otišlo na Limundu juče za smešne pare, ali nisam siguran da su bili uključeni filteri koji tebi trebaju:

https://www.limundo.com/kupovina/Tehnika/Kamere-fotoaparati-i-optika/Ostalo/VELIKI-I-VEOMA-VREDAN-FOTO-LOT/112476113

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tebi trebaju sledeće kombinacije filtera:

The Hoya FL-D is roughly an 81C plus a CC30M
The Hoya FL-W is roughly an 81 plus a CC60M

 

Primer Kodak Wratten CC30M filtera:

https://www.bhphotovideo.com/c/product/817654-REG/Kodak_8690711_3_x_3_CC30M.html

... u kombinaciji sa 81C filterom:

https://www.bhphotovideo.com/c/product/591942-REG/Kodak_1491927_3x3_75mm_81C_Color.html

...dobijaš ekvivalent Hoya FL-D filtera

Link to comment
Share on other sites

 Drum scanner.... ima ih koji imaju i laNpe, pravi audiofilski ;) Ili, ne moras ni da skeniras, ja se secam kako se radi fotka na papiru, sa negativa.... "Samo" mi treba svetlo, papir od par metara kvadratnih (mada mogu da lepim...).... Ma samo mi trebaju since za sijalicu od 6m ;)

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, 空也 said:

Ako eksperimentišeš sa digitalnim projektorom možeš da koristiš neki softver za kalibraciju koji ti omogućava razne igrarije sa bojama.

То свакако, ту има и калибратор, и колориметар, и мерач осветљења... :)

Али овај би филтер наводно омогућио прецизнију контролу ириса.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, InSides said:

То свакако, ту има и калибратор, и колориметар, и мерач осветљења... :)

Али овај би филтер наводно омогућио прецизнију контролу ириса.

Sada sam skapirao o čemu se radi:

https://www.avsforum.com/threads/questions-about-fld-filters.1014018/

https://www.avsforum.com/threads/isf-calibration-for-a-projector-using-an-fld-filter.830671/#post-10233084

https://www.avsforum.com/threads/optoma-hd70-the-new-budget-king.710466/page-63#post-8615613

Nije u pitanju kontrola irisa, ali bi u teoriji trebalo da poveća kontrast slike (na račun ukupne osvetljenosti!).

Imaj u vidu da efekat zavisi od vrste lampe u projektoru, tj od njene spektralne karakteristike.

Kapiram da je ovo možda moglo biti korisno kod projektora starije generacije (večina ovih tema su stare skoro 15 godina), ali nisam siguran koliko je efikasno kod modernijih projektora sa naprednijim izvorima svetla.

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nkrgovic said:

 Mene interesuje ovaj Ilford sto je sad Kuja postovao, 50 ISO crno beli.... Za sta se to koristi? Stampu bilborda koje gledas stojeci pored njih?

Digitalna tehnologija je sve to daleko prevazišla.

50 ISO na 35mm filmu i nije nešto.

Snimak koji danas napravim sa aparatom od 50 Mpix, po vernosti boja, oštrini i količini detalja daleko prevazilazi ono što sam dobijao sa srednjim formatom filma snimljenim Haselbladom i skeniranim Heidelberg drum skenerom.

Po meni, "analogna" fotografija danas ima nekog smisla tek sa veliko formatnim aparatima 4x5"/9x12cm i većim.

Ne toliko zbog količine detalja, već zbog specifičnog "look"-a koji daju određene kombinacije dijagonale/formata negativa i veliko formatnih objektiva, kao i konstrukcije nekih vintage objektiva.

Pošto većina snimaka završi na Instagramu, "analogni" feel istih se sasvim lepo može verno reprodukovati u Fotošopu. :)

Gledano iz ugla profesionalca, 35mm film je ok za nostalgičare koji uživaju u samom procesu, što je sasvim legitimno. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, 空也 said:

Kapiram da je ovo možda moglo biti korisno kod projektora starije generacije (večina ovih tema su stare skoro 15 godina), ali nisam siguran koliko je efikasno kod modernijih projektora sa naprednijim izvorima svetla.

 

Зато кажем да се ради о експерименту. :)

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, 空也 said:

Po meni, "analogna" fotografija danas ima nekog smisla tek sa veliko formatnim aparatima 4x5"/9x12cm i većim.

Ne toliko zbog količine detalja, već zbog specifičnog "look"-a koji daju određene kombinacije dijagonale/formata negativa i veliko formatnih objektiva, kao i konstrukcije nekih vintage objektiva.

Gledano iz ugla profesionalca, 35mm film je ok za nostalgičare koji uživaju u samom procesu, što je sasvim legitimno. :)

Nema old look šmeka bez kolodijumskih ploča... :P

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, 空也 said:

Gledano iz ugla profesionalca, 35mm film je ok za nostalgičare koji uživaju u samom procesu, što je sasvim legitimno. :)

 Ja sam to radio kao student, s'tim da je neko drugi (laboratorija, usluzno) razvijao crno-beli film, a ja sam samo radio printeve sa filma na papir.... Drugar imao opremu, pa smo se zabavljali.

 Da imam uslova i vremena, sto da ne. Jesi u pravu u smislu da moze da bude nesto u cemu se uziva....

 Dodao bi da, mozda, neka skola koja uci studente fotografiji, bi imala koristi da ih nauci i tom procesu, makar delimicno. Ne pricam o skolama kod nas, one su grozne .... ali ono, neka normalna skola koja hoce da obrazuje decu. ;)

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, InSides said:

Зато кажем да се ради о експерименту. :)

Možda da ipak prvo saznaš tačne karakteristike izvora svetla u tvom projektoru po pitanju ujednačenosti spektra koji emituje?

Na osnovu istih možeš unapred da znaš da li igrarija sa FL-D filterom ima ikakvog smisla, ili je čisto gubljenje vremena i bacanje para. :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

 Dodao bi da, mozda, neka skola koja uci studente fotografiji, bi imala koristi da ih nauci i tom procesu, makar delimicno. Ne pricam o skolama kod nas, one su grozne .... ali ono, neka normalna skola koja hoce da obrazuje decu. ;)

Kod nas, na Fakultetu primenjenih umetnosti, studenti fotografije uče taj proces, postoji velika laboratorija sa nekoliko aparata za povećavanje. :)

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, NShappy said:

Nema old look šmeka bez kolodijumskih ploča... :P

M' da... Sve je to lepo, ali se u 99 % slučajeva svodi na fascinaciju samim procesom, za kačenje slika na Instagram sa heštagom #wetplatephotography i slično. :)

Svi rade portrete koji, zbog ograničenja i karakteristika samog materijala, svi izgledaju potuno isto.

Retko ko radi nešto kreativno, pri čemu je proces samo nadgradnja neke dobre ideje.

...A da ne kažem, da se isti "look" može savršeno emulirati u Fotošopu. :)

 

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, 空也 said:

Retko ko radi nešto kreativno, pri čemu je proces samo nadgradnja neke dobre ideje.

 A imas li ti neku izlozbu ovih dana, meseci.... ? Ti si stariji, koliko se secam, koju godinu od mene, radis to bas 20 godina? Mora da ima materjala...

 Ili nam bar podeli neki tvoj Flickr nalog? Moze i na DM :)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...