Jump to content


Грамофонски аксесоари :: Рецензије, искуства и референце.


InSides

Recommended Posts

Рецензија: OEM Electronic Stylus Pressure Gauge.

Предмет рецензије је електронска вагица која је намењена малим товарима, типично мање од 10 грама. Модел није уникатан једном бренду, већ се бележи и продаје као модел различитих брендова, са ценом која директно одговара репутацији тог бренда. Ова вагица је најчеста варијација истих, и мери товаре до 5 грама, са наведеном прецизношћу од 0.01 грама.

Дизајн

Вагица је израђена од пластике и нешто метала (за мерну површину). Састоји се од саме вагице и пластичног поклопца за мерну површину. Већи део вагице покрива електронику и осветљени LCD дисплеј ниже видљивости (дисплеј има веома тесан видљив угао). Испод дисплеја, налази се три тастера (у другим верзијама четири) који омогућавају укључивање, промена јединица мерења, и TARE фукнцију.

Сама мерна платформа има кружно удубљење које је обојено белом бојом ради боље видљивости, заједно са тамном централном тачком да утврди најпрецизније место за мерења.

Вагица користи елекронски мерач напрезања (strain gauge) да би приказала вредности у грамима.

yEfKNp3.jpg

Једна од предности овог дизајна је што је мерна површина веома ниско и близу површини плоче, мада није баш на нивоу саме плоче. Укупна висина платформе на мерној тачци је 5мм, насупрот највише 2мм за дебље плоче.

Инструкције

Користи се веома једноставно:

  1. Вагица се постави на тањир без поклопца, искључена;
  2. Укључи се вагица, и остави неколико секунди за стабилизацију електронског мерног склопа;
  3. Компензација скејтинг силе (антискејтинг) се искључује (ако постоји);
  4. Ручица се спушта на тачци за мерење и вредност се одмах отчитава;
  5. За најпрецизнија мерења, остави се ручица у спуштеном стању десетак секунди да се платформа стабилизује.

Како то изгледа:

lYH0tRJ.jpg

Прецизност

Вагица је веома прецизна и даје репетитивне вредности отчитавања (нема отступања везана временом).

Мада, понекад може бити тешко (са неким звучницама) спустити иглу на тачно место за мерење. Поставља се питање колико је отступање од номиналне вредности ако се звучница спусти даље од централне тачке.

Тиме, ево како изгледа мерење са звучницом спуштеном што ближе једном крају платформе:

9c8fwAu.jpg

И још једна фотографија са звучницом спуштеном што ближе другом крају платформе:

FgvfoDz.jpg

In situ мерење показује отступање од 0.01 грам, што је, рецимо, занемарљиво. Рекао бих да за најпрецизније резултате треба спустити звучницу на саму средину платформе, али централна тачка се не мора опсесивно јурити нарочито ако је веома близу исте.

Калибрација

Вредности које даје вагица типично не пате од временског отступања, али како се ради о коришћењу мерача напрезања, исти може бити подложан променама повезаних са степеном влажности или температуре.

На срећу, вагица има уграђену проверу калибрације помоћу прецизног тега од 5 грама који се испоручује са истом.

b4hz3RI.jpg

Препоручујем проверу калибрације пре сваке сесије мерења, откако је вагица имала довољно времена да се стабилизује електронски склоп (неких десетак секунди након укључења).

Предности

  1. Више но ради посао;
  2. Лакша за коришћење од клацкалица;
  3. Није неуништива, али је довољно јефтина да буде лако заменљива;
  4. Виши распон мерења који покрива SPU и новије DJ звучнице;
  5. Прецизност је ±0.01 грама;
  6. Батерије трају прилично дуго (бар неколико година релативно редовне употребе).

Недостаци

  1. Моја верзија користи релативно ретке (код мене) LR43 (AG12) батерије - понекад је нова вагица јефтинија од замене батерија.

Доступност

OEM верзија је веома доступна, са релативно ниском ценом, и локално, и eBay. Типична цена, са укљученом испоруком, је ~$10. Локално је нешто скупља, али се бар не чека пар недеља за испоруку.

Алтернативе

  1. Pro-Ject Measure It E, потпуно иста вагица, са Pro-Ject брендингом, за €35;
  2. Pro-Ject Measure It S2, сличан концепт, мало веће прецизности, AAA батерије, за €99;
  3. Ortofon DS-3, сличан концепт, релативно нижа прецизност, за €159;
  4. Rega Atlas MK2, релативно бруталан концепт, висока прецизност, за €235;
  5. Clearaudio Weight Watcher Touch, сличан концепт, мало различита имплементација, за €242;
  6. ORB SFM-2, релативно најнижа прецизност (!), за €515.

Од свега наведеног као алтернатива, издвојио бих једино Rega Atlas MK2, зато што користи робуснију и прецизнију електронику. Али једино као интересантан концепт, а не као прецизнији (и бољи) уређај.

Ово је једно од места где максима "што скупље то боље" баш и не важи.

Link to comment
Share on other sites

On 6.5.2022. at 23:31, Krca44 said:

 

Na primer ja koristim Jico hyperelipsu ( Shure V15/3 ) za koju sam Jico ne daje nikakve podatke a pitanje je da li je komplijansa bas ista kao kod originalnih Shure igli.

Ako se vodim pretpostavkom da bi gazna sila mogla biti od 0,5/0,75-1,2 gr.... kod mene se cuje da je 1,2gr vec previse.

 

sto mislis da je previse 1,2gr?...oridji igla je bila specificirana na 0,75-1,25gr gazne sile,JICO daje preporuku do 1,5gr...ja moju gazim sa 1,5gr u SME 3009/S2impr....i ne samo nju,nego u zadnjih 15 godina sto se naslo kod mene u permanentnoj upotrebi,sve su bile podesene na maksimalnu gaznu silu,nebitno koje su rucke bile u pitanju i koje zvucnice...proizvodjaci sto daju preporucenu gaznu silu,to je gazna sila,sa kojom zvucnica postize tehnicke parametre iz date specifikacije...

kad smo kod vagice,eto je i kod mene u upotrebi,ovo mi je druga,jedna je riknula nakon jedno 5 godina,i uzeo sam jednu rezervnu nek se nadje..

https://www.jico-stylus.com/product/vn35he/

Tracking Force

0.75 – 1.5 g

IMG_4833.JPG

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, paja959 said:

sto mislis da je previse 1,2gr?...oridji igla je bila specificirana na 0,75-1,25gr gazne sile,JICO daje preporuku do 1,5gr...ja moju gazim sa 1,5gr u SME 3009/S2impr....i ne samo nju,nego u zadnjih 15 godina sto se naslo kod mene u permanentnoj upotrebi,sve su bile podesene na maksimalnu gaznu silu,nebitno koje su rucke bile u pitanju i koje zvucnice...proizvodjaci sto daju preporucenu gaznu silu,to je gazna sila,sa kojom zvucnica postize tehnicke parametre iz date specifikacije...

kad smo kod vagice,eto je i kod mene u upotrebi,ovo mi je druga,jedna je riknula nakon jedno 5 godina,i uzeo sam jednu rezervnu nek se nadje..

https://www.jico-stylus.com/product/vn35he/

Tracking Force

0.75 – 1.5 g

IMG_4833.JPG

 

Pajo kod mene se sa gaznom silom od 1,2 gr cuje ( kod glasnog slusanja muzike ) nesto sto tesko mogu da objasnim...

Kao da je muzika tesko i malo usporeno reprodukovana, a na pasazima bez muzike ili tihim pasazima dodatno se cuje kao da igla neprirodno "jako" naleze / prati brazdu.

Ovo su slusni utisci i asocijacije koje oni dodatno bude u meni - stvarno ne znam kako da opisem drugacije.

Definicija instrumenata je maksimalna ali opet uz taj jak utisak da igla previse jako gazi brazdu.

 

Gazna sila je na 1,1 gr sada uz tendenciju gubitka definicije sa daljim smanjenjem...mada kaze mi kolega da postoji zona na donjem kraju preporucene gazne sile gde se definicija pojavi ( ovo jos nisam ispitao, uskoro cu posto trebam zameniti teske i duge srafove sa novim odgovarajucim ).

 

Inace skoro smo nesto pricali na temu rezonantne frekvencije koja je kod mene nominalno na oko 6,5 Hz-a... interesantno otisao sam na Korf Audio blog i uneo sve poznate podatke u njihov kalkulator i dobio grafike po kojoma malo fali da zvucnica i rucka na 1210mk2 rade idealno.

Taj njihov kalkulator je nesto drugaciji od standardnih.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Krca44 said:

interesantno otisao sam na Korf Audio blog i uneo sve poznate podatke u njihov kalkulator i dobio grafike po kojoma malo fali da zvucnica i rucka na 1210mk2 rade idealno.

Taj njihov kalkulator je nesto drugaciji od standardnih.

Hvala Krco, vrlo zanimljiv grafički prikaz i u dnu strane pojašnjenje očekivanih pojava. Rekao bih, vrlo korisno!

Link to comment
Share on other sites



 
interesantno otisao sam na Korf Audio blog i uneo sve poznate podatke u njihov kalkulator i dobio grafike po kojoma malo fali da zvucnica i rucka na 1210mk2 rade idealno.
Taj njihov kalkulator je nesto drugaciji od standardnih.



У којој теми на сајту? Може и СШ странице


Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Potpuno si u pravu, vrlo zanimljiva neka fizika je ovde. Uobičajnim calculator-ima se dobijaju "uobičajno usvajani" loši rezultati. Ovaj pristojno lepo smešta obe krive u graficima, za više različitih parametara ...

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, paja959 said:

 

Tracking Force

 

 

1 hour ago, zbrujic said:

Taj kalkulator, izgleda, nema ništa protiv Kuzminih 60g efektivne safirne mase. 

 

Na Korf blogu prvo procitajte seriju tekstova o uparivanju zvucnice i rucke, taj njihov kalkulator je baziran na drugacijim velicinama od standardnih kalkulatora.

P.S. Izvinjavam se za off.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Никакав off, @Krca44 - чини ми се да и Корф-ов метод заслужује рецензију. Нарочито зато што имају пластичнији опис онога што се дешава током репродукције.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...