Jump to content


Грамофонски аксесоари :: Рецензије, искуства и референце.


InSides

Recommended Posts

Увод

Идеја за ову тему је утемељена у ранију тему, грамофонска свећица, која садржи велики број ресурса око аналогне репродукције. Како је тема стара више скоро 12 година, потиче из периода пре форумске миграције, и добар тио тих ресурса је недоступан и нечитљив. Делимично и због тога, дискусије око специфичних алатки, инструмента, помагала, процеса се лако загубе у дискусији и су онда теже доступни.

Извео сам идеју овде - тема би се бавила рецензијама и искуствама око стварчица и процеса за одржавање система за репродукцију грамофонских плоча. Све те индивидуалне рецензије биле би доступне на једном месту, олакшавајући логистику и претстављати својевидну референцу.

Процес

Тема би укључивала не само мини-рецензије, него и искуства и дискусије. Како би могли ипак одржати неки ред у виду референце, предлажем следећа правила:

  1. Свако може објавити мини-рецензије;
  2. Свако може предложити предмет мини-рецензије, уколико исти није најављен;
  3. Свака порука која је мини-рецензија мора почети са префиксом "рецензија";
  4. Рецензија мора бити од личног искуства;
  5. Рецензија мора садржати податке око набављивости предмета рецензије;
  6. Пожељне су фотографије, мада нису обавезне;
  7. Пожељно је поставити и алтернативе предмета рецензије, уколико постоје, мада нису обавезне.

Сваки пут (*) када се објави мини-рецензија у оквиру теме, додаћу директан линк према истој у овој поруци која је почетак теме.

(*) На почетку теме, навео сам производе и процесе за које ја лично спремам мини рецензије. Свакако, добродошли су сви предлози за потенцијалне предмете рецензија - мада остаје правило да рецензија мора бити од личног искуства.

Референца

Подешавања

  1. Conrad Hoffman's Arc Template Generator. Софтвер за исцртавање лучних протрактора.
  2. Xiaomi (Atuman) LI1 Projection Angle Gauge. Електронска либела са уграђеном ласерском пројекцијом линија и мерачем угла.
  3. Dr. Feickert Universal Alignment Protractor. Универзални протрактор са мерачем растојања.
  4. Shure SFG-2 Stylus Force Gauge. Мануелни мерач газне силе.
  5. OEM Electronic Stylus Pressure Gauge. Електронски мерач газне силе.
  6. OEM USB Microscope. Приручни USB микроскоп.

Чишћење

  1. FLUX-Sonic Electronic Stylus Cleaner. Електронски чистач грамофонских игла.
  2. Pro-Ject VC-S2. Електронска вакуум машина за чишћење грамофонских плоча.
  3. Mobile Fidelity LP#9 Stylus Cleaner. Течност за чишћење грамофонских игла.
  4. Audio Technica AT-607a Stylus Cleaner. Течност за чишћење грамофонских игла.
  5. Lyra SPT Stylus Performance Treatment. Течност за чишћење грамофонских игла.

Тестирање

  1. Hi-Fi News Test Record (HFN 002). Грамофонска плоча са тест тракама.
  2. Ortofon Test Record (Stereo). Грамофонска плоча са тест тракама.
  3. Analogue Productions The Ultimate Analogue Test LP . Грамофонска плоча са тест тракама.

Пројекти

  1. VTA адаптер за SME ручице. Заменска основа за ручице са SME базом са микрометарским подешавањем висине.
  2. Баланзирани излаз за Technics SL-12X0MK7. Процес додавања балансираних излаза грамофона у OEM изведби.
Link to comment
Share on other sites

Рецензија: Shure SFG-2 Stylus Force Gauge.

SFG-2 је ручни (не-електронски) мерач газне силе, који ради на принципу клацкалице помоћу пар лежајева са веома ниским коефицијентом трења. Израђен од пластике и алуминијума, веома је лаган и може се користити на свим грамофонима без утицаја на амортизацију истих. Распон мерења је 0.5 грама до 3.0 грама, у подеоцима од 0.05 грама.

Историја

Уведен почетком 1970тих, SFG-2 је, како што и сам број модела каже, други модел мерача газне силе који је Shure продавао. Први модел (SFG-1) је био класични динамометар, дизајниран од Carpano & Pons, и једино доступан као део великог пакета за анализу звучница, Shure C/PEK-1. Како се радило о прецизном инструменту, и цени од $125 тада (корегирано за инфлацију, то би данас било $950), био је доступан једино професионалним инсталатерима.

Побуђен потражњом купаца њихових звучница, Shure je израдио и понудио у продаји знатно једноставнији (а тиме и нешто мање прецизнији) SFG-2, по цени од $5 (корегирано за инфлацију, то би данас било $38, илити једна аудиофилска плоча).

Дизајн

Мерач се састоји од два дела - (1) пластични носач клацкалице са уграђеним огледалом и (2) алуминијумска полирана клацкалица са клизећим тегом за постављање жељене вредности. Клацкалица се ослања на пластични носач путем два лежаја са ниским коефицијентом трења, и садржи две бразде, означене као "scale times 1" и "scale times 2".

Разлог оваквог приступа је што већи распон мерења у што компактнији уређај.

DthjS8S.jpg

Инструкције

Користи се веома једноставно (*):

  1. Постави се на грамофон тако да урез обухвата осовину тањира (грамофон мора бити нивелиран);
  2. Помести се клизајући тег на жељену вредност - ако је жељена вредност газне силе испод 1.5 грама, подеси се тачна вредност, ако је жељена вредност газне силе изнад 1.5 грама, подеси се пола жељене вредности;
  3. Компензација скејтинг силе (антискејтинг) се искључује (ако постоји);
  4. Ручица се спушта на клацкалицу да игла упадне у једна од бразди на слободном крају клацкалице - ако је жељена вредност газне силе испод 1.5, то је бразда "scale times 1", ако је изнад 1.5 грама, онда то је бразда "scale times 2".

(*) Детаљне инструкције са цртежима овде.

Како то изгледа in situ:

axwnXxv.jpg

На овој фотографији, жељена газна сила је 2.5 грама (EMT Tondose MRB), и клацкалица је подешена на 1.25 грама, а користи се бразда "scale times 2".

Када се постави звучница:

  1. Клацкалица се мора довести у равнотежи;
  2. Контратег ручице се полагано подешава како би ручица дошла у равнотежи - ручица се полако спушта и подиже;
  3. Равнотежа се проверава на огледалу на другом крају клацкалице:

Како то изгледа:

eMlwRy3.jpg

И још једна фотографије друге звучнице, која, силом прилике, такође очекује газну силу од 2.5 грама:

iWB896F.jpg

Предности

  1. Потпуно ради посао због којег је дизајниран;
  2. Не користи батерије;
  3. Практично је неуништив;
  4. Прецизност је ±0.05 грама (потврђено електронским вагицама);
  5. Високо полирана површина клацкалице је добра основа за визуелну проверу вертикалности звучнице (корак према подешавању азимута).

Недостаци

  1. Максимална вредност газне силе је 3 грама - неупотребљив за звучнице типа SPU или новије DJ звучнице;
  2. Подешавање путем клизајућег тега је пипаво - тражи добар вид;
  3. Цена новог је пар пута виша од електронских алтернатива.

Доступност

Shure је обуставио израду и продају звучница, али чини се да је SFG-2 још доступан.

У Европи, испоручује Thakker, са ценом од €40.

Алтернативе

Овде је фокус само на алтернативе ручних (не-електронских) мерача газне силе.

  1. Ortofon Stylus Pressure Gauge. Пластична алтернатива, неколико пута јефтинија, мери до 4 грама, али има далеко мању прецизност.
  2. Pro-Ject Tracking Force Gauge. Пластична алтернатива, јефтинија, теже доступна, скала у mN уместо грама, далеко мање прецизна.
Link to comment
Share on other sites

Meni je elektronska vaga Analogis posle cca. 4 godine upotrebe crkla - software je poblesavio, ponasa se isto i sa novom baterijom - gaznu silu netacno prikazuje i promene od pola grama pokazuje kao promenu od 0.1 gr.

Vec sam resio da pazarim klackalicu, zahvaljujuci ovoj recenziji pokusacu pazariti Shure.

Hvala Insides !

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Krca44 said:

Meni je elektronska vaga Analogis posle cca. 4 godine upotrebe crkla - software je poblesavio, ponasa se isto i sa novom baterijom - gaznu silu netacno prikazuje i promene od pola grama pokazuje kao promenu od 0.1 gr.

А користио си је за подешавање на ком грамофону?

Link to comment
Share on other sites

1210mk2.

Dok je funkcionisala ocitavanje se blisko poklapalo sa pokazivacem na rucki.

Prvo uradim "nulovanje" rucke i podesim gaznu silu, kasnije proverim vagom.

To je bio proces ali vaga vise nije pouzdana.

Sto se tice rucke tu sam ulozio poseban trud kod "nulovanja" tj. da rucka zaista lebdi slobodno, bez tolerancije +0.1 ili -0.1 gr. 

Obicno podesavanje prema manualu, samo pazljivo uradjeno.

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, Krca44 said:

1210mk2.

Dok je funkcionisala ocitavanje se blisko poklapalo sa pokazivacem na rucki.

То сам и мислио, та ручка каква год да је има веома прецизно подешавање тако да ти та дигитална и није била потребна. РИП!

Link to comment
Share on other sites

Nikad mi nije bila jasna potreba za nekim ultra preciznim vagicama sa stotim delova grama kad svaki proizvodjac daje jedan dosta velik opseg za gaznu silu od najcesce bar o.2g . Ok mi je da se premeri naravno, moja se slaze sa onim na rucki i potpuni visak je. 

Link to comment
Share on other sites

Ne mora elektronska vagica biti ultra precizna, samo je zgodna za brzu promenu zvucnica ( vec montiranih na shell ).

Dolazi mi neko u goste i donosi mc trafoe, moram staviti Benz - sa vagom koja radi to je cas posla, ne moram da radim precizno "nulovanje", namestim sve za minut maltene.

To je smatram glavna korist elektronske vage, sem kod rucki koje nemaju nikakvo obelezavanje kod zadnjeg tega. Sa takvom ruckom je neka vaga zaista potrebna.

Link to comment
Share on other sites

Постоје ручице (све три моје су такве) које немају означену газну силу на контратеговима, и мора се користити вагица било ког типа.

Газна сила се потенцијално мења током живота звучнице зато што стари амортизација кантилевера - вреди проверавати са времена на време. Опсег који произвођачи дају омогућава да, поред осталог, се звучница прилагоди систему у којем свира.

DL-103, рецимо, долази са распоном газне силе од  2.3 ~ 2.7 грама, и још назнака да је 2.5 грама "оптимум". У неким системима (у комбинацији са неким ручицама), DL-103 свира боље са већом газном силом (скоро 2.7 грама). Ту има поенте гањати прецизност од (бар) 0.1 грама.

Али слажем се да је прецизност од 0.01 грама цепање длака.

Link to comment
Share on other sites

Ne slazem se da je 0,1 gr preterano pogotovo ako zadjes u podrucje maksimalno preporucene gazne sile.

Na primer ja koristim Jico hyperelipsu ( Shure V15/3 ) za koju sam Jico ne daje nikakve podatke a pitanje je da li je komplijansa bas ista kao kod originalnih Shure igli.

Ako se vodim pretpostavkom da bi gazna sila mogla biti od 0,5/0,75-1,2 gr.... kod mene se cuje da je 1,2gr vec previse.

Shodno tome smanjio sam gaznu silu.

Sem toga mislim da se ti parametri menjaju tokom koriscenja, kao sto rece Insides.

 

0,01 gr je smatram nepotrebno i pitanje je koliko je to precizno kod jeftinih vaga.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Krca44 said:

0,01 gr je smatram nepotrebno i pitanje je koliko je to precizno kod jeftinih vaga.

Рецензија електронске ваге које имам (идентична оне постављене раније у теми) би покрила и репетитивну тачност исте, само да смогнем времена.

Link to comment
Share on other sites

Nemoj molim te da gubis vreme.

Da ne idemo u iznutrice elektronskih vaga i principa rada.

U Sevr-u biro za mere i dalje koristi prema potrebi jako velike terazije koje se kalibrisu finim tegicima sa jedne strane, posto ni tamo igla pokazivac nije potpuno vertikalna.

😁

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, InSides said:

Како то изгледа in situ:

axwnXxv.jpg

На овој фотографији, жељена газна сила је 2.5 грама (EMT Tondose MRB), и клацкалица је подешена на 1.25 грама, а користи се бразда "scale times 2".

 

Na ovoj slici je SFG-2 postavljen na mat bez ploče. Da li je pravilno tako ili na ploču ?. Da li promene VTA /SRA utiču na gaznu silu ? Ili su to beznačajne razlike ?

Link to comment
Share on other sites

Правилно постављање је директно на тањир, или на мат уколико се користи исти. На фотографији која је референцирана (код мене) SFG-2 је постављен директно на тањир (не користим мат).

Дизајн мерача је такав да се газна сила мери што ближе тањиру, имитирајући дебљину плоче.

И оригиналне инструкције које је Shure објавио (види овде) указују на то да се треба користити без плоче. Додају да би се плоча могла користити једино ако површина није равна па нема како поставити мерач (рецимо као код оригиналних Transcriptors грамофона где не постоји конвенционални тањир).

Промене VTA свакако утичу (*) на газну силу, нарочито код унипивот ручица због дизајна лежаја. Важно је мерити газну силу што ближе репродуктивној површини (било то голи тањир или мат) како би се утврдила тачна газна сила која је пожељна током репродукције. Зато је паралелност ручке репродуктивној површини полазна тачка током подешавања.

(*) Колики је тај утицај не бих могао да кажем. Немам више унипивот ручица код којих је то изражено, али покушаћу касније данас да измерим разлику код SME 3012 као брзи опит (лако ми је зато што имам носач ручице који има репетабилно подешавање VTA).

Link to comment
Share on other sites

@InSides Sjajna recenzija!

I pre nego što sam je pročitao sam ozbiljno razmišljao da nabavim ovu mehaničku vagicu, a sada sam potpuno siguran da ću da je nabavim.

Prilikom podešavanja mog gramofona (asistirao sam u tom procesu :) ), Linn diler je koristio upravo istu Shure vagicu, pa sam tada iskoristio priliku da popričam generalno o vagicama sa njim. Pokazao sam mu i svoju Ortofon DS-3, on se samo nasmejao i rekao - dobra je i ta, ali ja više verujem ovoj Shure, navikao sam na nju i fiksira se za centar osovine (spindle), tako da je i mesto na kojem se meri veoma precizno. Čovek me je takođe posavetovao da ne verujem vrednostima koje pokazuju skale na ručkama, bez obzira na to koliko su skupe i navodno precizne, te da uvek izmerim vagicom, a da onda skalu na ručki upodobim očitanoj vrednosti sa vagice. Tako od tada i radim.

Dodao bih još jednu zanimljivost u vezi sa merenjem pomoću Shure vagice. Kada se vagica montira na tanjih, a igla spusti u odgovarajući žljeb na vagici i dođe se do željene vrednosti - onda se čitav tanjih zavrti za pola centimertra u jednom, pa u drugom smeru. To izaziva da igla počne da klizi po žljebu vagice od kraja do kraja žljeba, a prilikom tog klizanja vagica i dalje mora da bude u savršenoj ravnoteži. To je znak da je merenje precizno. Ako se prilikom klizanja igle po žljebu vagica "koleba", merenje nije sasvim precizno. Pošto mi je ovaj postupak bio jako interesantan, podešavanje sam izvršio ja uz superviziju dilera. Ispostavilo se da nije teško, a da je baš zanimljivo.

Gramofon je sprava puna mehaničkih delova, što se meni kao korisniku veoma, veoma sviđa. Veliki sam fan preciznih mehaničkih sklopova, da tako kažem :) Ova Shure vagica ide ruku pod ruku sa time. Zato ću da je nabavim!

Evo i par slika mojih merenja  

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, NL. said:

Linn diler je koristio upravo istu Shure vagicu, pa sam tada iskoristio priliku da popričam generalno o vagicama sa njim. Pokazao sam mu i svoju Ortofon DS-3, on se samo nasmejao i rekao - dobra je i ta........................

Класичан трговац, с..е за медаљу!

Link to comment
Share on other sites

On 7.5.2022. at 11:19, NL. said:

To je znak da je merenje precizno. Ako se prilikom klizanja igle po žljebu vagica "koleba", merenje nije sasvim precizno.

Хах, веома интересантно. Не бих ни помислио да то урадим од страха да не оштетим кантилевер, али сада схватам да ако се ради пажљиво, и нема баш разлога за бригу.

Хвала! :)

On 7.5.2022. at 7:39, Borko said:

Ili su to beznačajne razlike ?

Урадио сам мерења на различитим висинама ручице и потврдио (*) са електронском вагицом. Мерења се односе на три идентичне ручице са класичним лежајевима (SME 3012), и монтираних (1) EMT Tondose MRB, (2) Denon DL-A110 и (3) Ortofon SPU #1.

(*) За SPU, користио сам само електронску вагицу зато што SFG-2 не може мерити вредности изнад 3 грама.

За сваку ручку, мерио сам газну силу (1) на оптималном нивоу VTA, (2) 5мм изнад и (3) 5мм испод оптималног нивоа. Изабрао сам ове вредности као неки, рецимо, екстрем. Све три ручице су монтиране на прецизне VTA механизме који омогућавају репетитивност мерења. (**)

(**) Ради се о механизмима које сам ја дизајнирао и израдио. Постоји посебна тема о самим механизмима и разлоге за њихову израду. Планови су доступни као open source.

Резултати:

PXMFUa6.png

Видљиво је да неки утицај постоји, чак и код ручки са класичним лежајевима.

Али, промена од 0.03 грама (просечно преко свих мерења за све три звучнице) до 0.07 грама (максимална разлика) и није нешто око шта бих се бринуо, нарочито у екстремима у којим је мерење извршено.

Link to comment
Share on other sites

Али, промена од 0.03 грама (просечно преко свих мерења за све три звучнице) до 0.07 грама (максимална разлика) и није нешто око шта бих се бринуо, нарочито у екстремима у којим је мерење извршено.
Поодавно то исто говорих!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...