Jump to content


Audiovector QR1


DejanM

Recommended Posts

Bio sam resio da zamenim svoje DIY zvucnike u spavacoj sobi. Ti DIY nisu svirali lose, ali neki djavo mi nije dao mira ... U svakom slucaju ti novi zvucnici su morali da ispune sledece zahteve:

- da im ne smeta blizina zida

- da se lako pokrecu tako da mogu da koristim i neko lampasko pojacalo manjih snaga

- da ne budu preterano skupi ali da ipak budu u stanju da sviraju na relativno visokom nivou

I tako sam se nakon duzeg premisljanja odlucio da uzmem Audiovector QR1. Oni se zbilja lako pokrecu, imaju port sa prednje strane i blizina zida im uopste ne smeta i relativno su malih dimenzija. Ono sto je medjutim na njima interesantno jeste AMT visokotonac, koji u ovoj klasi cena nije nesto sto se podrazumeva. A taj visokotonac, kako se ispostavilo, jeste zbilja nesto posebno.

Zvucnici nisu jos sasvim usvirani ali ono sto mogu da primetim nakon pocetnih sesija slusanja jeste sledece:

- QR1 stvaraju neobicno veliku pozornicu za ovako male kutije

- zvuk je jako neutralan ali dinamican

- od basa ne treba ocekivati cuda ali mi ni u jednom trenutku nije nedostajao bas. Uostalom postoji i pripadajuci subwoofer iz QR serije, tako da u nekom kasnijem trenutku mozda i odem po takvo prosirenje sistema. Za sada, medjutim, ne osecam potrebu za subwooferom.

- dobra integracija dva drivera plus odlican visokotonac daju neku finocu (dosta finesa se nenapadno otkriva) u samoj reprodukciji

Samo jos jedan komentar ... U spavacoj sobi se nalaze jastuci, pokrivaci, duple zavese, tepih, ... Sve prirodni amortizeri. I uvek je u toj sobi sasvim prosecan sistem znao da svira dobro. Hocu da kazem da je moja spavaca soba mozda najbolji dokaz koliko je prostor u kom se slusa muzika bitan za krajnji rezultat - narocito kada se uporedi sa mojom dnevnom sobom koja je vrlo nezgodna za audio ... 

Ja sam zadovoljan kupovinom.

Audiovector QR1 spreda.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

U igri je jos bio Buchardt S400MK2. Buchardt je verovatno bolji zvucnik - skuplji ali ipak odlican value, jer se prodaje direktno. Medjutim nisam bio siguran da li bi postavljeni blizu zida i sa nekim lampasem mogli da razviju svoj puni potencijal. Zato sam odustao cak i da ih probam (postoji mogucnost vracanja robe u nekom vremenu ako nesto ne odgovara).

Audiovector QR1 otpozadi.jpg

Link to comment
Share on other sites

To je opseg u kom su vrsili merenje. To je vise onako, orijentaciona vrednost. U svakomn slucaju ja ih trenutno guram sa tranzistorcem od 35W/8 Ohma (takodje onako vise orijentaciona vrednost) i to radi sasvim dobro. Predpojacalo ima unity gain i odvrcem ga na neku normalnu glasnocu na oko11 sati. Soba je velicine 18 kv.m.

Link to comment
Share on other sites

Driveri su dobri, kutija solidna, ali oni nevidljivi delovi, tu je problem. Skretnica je od najjeftinijih komponenti sačinjena, žice jadne,  ali to je već standard, China rules. Tu ima puno mesta za unapređenja, ko može i želi time da se zanima.

AudiovectorQR1-06.jpg

AudiovectorQR1-05.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pa to je neki standard kvalitet u ovoj klasi. Inace zvucnici se prave u Danskoj - ako si na to mislio sa "China rules". Kvalitet izrade spolja jeste odlican.

Sto se visokih tice, ja ih slusam sa montiranim grill-om (dobijaju se magnetni Grills uz zvucnike) i sa njima su visoki nesto "disciplinovaniji".

Link to comment
Share on other sites

To sa maskom ima smisla, verovatno su namerno tako dizajnirani, na žalost onaj ih nije merio sa maskom. Maska skida najviši deo spektra 1-2dB, a problem je ako nije dobra maska pa pravi bliske refleksije, onda može zvučati puno lošije jer postaje nelinearno a dopunski izvori zvuka na ivicama maski zamagljuju zvučnu sliku. 

Skretnica je Kina original, najjeftiniji delovi. Iste takve potpuno su u onim Wharfedale monitorima što sam ih prepravljao (3kom. do sada, sve isto). Kod Kineza svakako ima i mnogo boljih delova za skretnice, nego ih ovi ne kupuju. Kolko para tolko muzike.  Driveri su možda Kineski, možda nisu, ne znam. Danci su veći deo proizvodnje u Kinu izmestili, a dizajn je u Danskoj, pamet što bi se reklo.

Kinezi prave sjajne drivere, fenomenalne kutije, skretnice i ostalo za deo cene koja bi bila da se prave u Evropi. To i nije toliko bitno, gde se pravi, nego kakav je kvalitet.  Ja imam Vifa+Fountek drivere u svojim kutijama i to je Kina ali visok kvalitet izrade i performansi. Kad stignu do Evrope, cene su im 3 x veće nego tamo gde se prave, to je lopovluk neviđeni, ali tako je. Meni ti tvoji zvučnici deluju jako kvalitetno, sve osim skretnice i ožičenja.

Ne mogu da zaboravim, kad je krenula Korona, USA ustanovila da se kod njih niko skoro ne bavi maskama, samo uvoz iz Kine, pa je bila panika. Slično je i kod nas bilo.

Link to comment
Share on other sites

Tacno je ovo sto kazes za Grill a slozio bih se sa tobom i u vezi Kine. S tim sto u zadnje vreme Kinezi pocinju da se pojavljuju sa dosta jeftinim proizvodima koji medjutim sviraju daleko iznad svoje klase kostanja. Daju Zapadnjacima sve vise domacih zadataka. I tu se ne radi samo o niskoj ceni radne snage vec i o dobrom designu. Jedan primer, koji je meni zapao za oko: Topping Pre 90.

Link to comment
Share on other sites

Kinezi imaju jeftinu radnu snagu, znači izrabljivanje je totalno, i prilično jeftine sirovine. Ne obaziru se puno na zaštitu životne sredine, barem ne još, i energija je jeftinija nego u Evropi, pogotovu sad ovih dana. Kad rade za Zapad, onda je kontrola kvaliteta po zahtevu kupca, tu milosti puno nema.

Link to comment
Share on other sites

Basić je stvarno dobar, makar magneta nisu žalili. I ivica vešanja mu je dampirana propisno da bude linearniji i da nema rezonanse, zato je onako čist waterfall. Kutija je učvršćena jednom prečkom i dampirana nekim bitumenom, sve to je ok.

Link to comment
Share on other sites

To i Deni kaže, a vidi se i na snimku frekventnog opsega da su previše potisnute srednje frekvencije. Plus loši delovi i čelični konektori i eto tragedije, doduše sve je to za male pare. E sad da li se isplati to ulaganje koje on predlaže, to ne znam. Verovatno se isplati ako su driveri dovoljno dobri. Osim toga, ni za triput više para opet ne dobijaš neke baš dobre zvučnike.

Link to comment
Share on other sites

Basić je stvarno dobar, makar magneta nisu žalili. I ivica vešanja mu je dampirana propisno da bude linearniji i da nema rezonanse, zato je onako čist waterfall. Kutija je učvršćena jednom prečkom i dampirana nekim bitumenom, sve to je ok.
Кинеска је то све роба, изеш бас кад је плекана корпа!

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, giZ_Mo said:

Кинеска је то све роба, изеш бас кад је плекана корпа!

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока
 

Audiovector je danska firma koja svoje zvucnike proizvodi u Danskoj. Nema nikakve veze sa Kinom.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, giZ_Mo said:

Кинеска је то све роба, изеш бас кад је плекана корпа!

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока
 

Ma to je najmanji problem ako je dobro urađena. Na Wharfedale Diamond malcima je plastična. Nerezonantna bre.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Nixie said:

Ma to je najmanji problem ako je dobro urađena. Na Wharfedale Diamond malcima je plastična. Nerezonantna bre.

Ма ни они прцољци од Таноја ништа нису бољи, код њих је од пластике али додавати магнет на већ постојећи то ми мало...........

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, giZ_Mo said:

али додавати магнет на већ постојећи то ми мало...........

Magnet koji se okrene tako da se odbija od postojećeg pojačava magnetno polje u procepu, rezultat je manji Qts. Verovatno su gađali manju zapreminu kutije. To se može uraditi skoro na svakom zvučniku sa metalokeramičkim magnetom. Evo ih Harberth i Vifa.

20.jpg

dx25bg60-04-4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...