Jump to content


Nova Kuzmina rucka od Safira


DejanM

Recommended Posts

Jelco SA-50 na Rotel RP-1500 imao je EffectiveMass 5g i u zbiru sa glavom i šrafovima je ukupna masa bila oko 10.5g - 11g uz CU 25 nova Ortofon Super OM10 sam imao oko 9.7Hz - 10Hz rezonantnu freq. I ovde u nekom malom odnosu utiče VTF na dobijenu vrednost koje merenje konačno pokaže.

Link to comment
Share on other sites

Ono sto je za mene novo jeste Kuzmina tvrdnja da je optimalna rezonancija rucke sa zvucnicom izmedju 5 i 7 Hz. Ja sam mislio da ta optimalna vrednost treba da bude izmedju 9 i 11 Hz.

Kada se uzme u obzir najbolja Kuzmina zvucnica CAR60 u kombinaciji sa ovom Saphir ruckom, onda se dobije rezonancija od 5,7 Hz - sto se uklapa u ovu Kuzminu tvrdnju.

Link to comment
Share on other sites

Ima i objašnjenje: 

https://www.kuzma.si/media/uploads/files/SAFIR 9 Technical aspects 220409(1).pdf 

In reality, better turntables now have less bearing and motor noise as well as better support 
stands and various isolation platforms which eliminate noise in range between 3-8 Hz.
Signals created by eccentric grooves on the record and warps are well below 2 Hz.
Most best cartridges have lower compliance and therefore are suitable for medium to high 
efective mass tonearms and if we can keep tonearm resonance above 3 Hz it will do no harm.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, zbrujic said:

Ima i objašnjenje: 

https://www.kuzma.si/media/uploads/files/SAFIR 9 Technical aspects 220409(1).pdf 

In reality, better turntables now have less bearing and motor noise as well as better support 
stands and various isolation platforms which eliminate noise in range between 3-8 Hz.
Signals created by eccentric grooves on the record and warps are well below 2 Hz.
Most best cartridges have lower compliance and therefore are suitable for medium to high 
efective mass tonearms and if we can keep tonearm resonance above 3 Hz it will do no harm.

Hvala na ovom linku. Sada su stvari dosta jasnije ....

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, zbrujic said:

Ima i objašnjenje: 

https://www.kuzma.si/media/uploads/files/SAFIR 9 Technical aspects 220409(1).pdf 

In reality, better turntables now have less bearing and motor noise as well as better support 
stands and various isolation platforms which eliminate noise in range between 3-8 Hz.
Signals created by eccentric grooves on the record and warps are well below 2 Hz.
Most best cartridges have lower compliance and therefore are suitable for medium to high 
efective mass tonearms and if we can keep tonearm resonance above 3 Hz it will do no harm.

pa treba prodati i one platforme sto pravi od cca 15000 eura...8-)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Sta vas muci? Ako umete, napravite vi duplo skuplje pa zaradite duplo preteranije pare.

ma kiselo grozdje malo...proizvodjac koji je do skora sa dve noge stajao cvrsto na zemlji,prikljucuje se onoj "ako ih ne mozes pobediti,pridruzi im se" :heat

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, zbrujic said:

Iako me to (na žalost :) ) nikako ne pogađa, intuitivno mi se ideja vrlo inertne ručke sviđa. 

ni mene,al na svu srecu :D..ali msm da imas predstavu kako se ta rucka velike efektivne mase moze ponasati na nekoj audiofilskoj ploci od 2LP/ 45 RPM,ako ima samo blagog talsanja u njoj,ili nije dobro centrirana,inercija ce da radi svoj posao...licno nisam odusevljen tom idejom niske rezonantne frekvencije,i dosad je postojao hard core korisnicki klub koji je to preferirao,not my cup of tea...

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

Sta vas muci?

Ово:

On 24.4.2022. at 16:38, InSides said:

20+ сам година био убеђен да је Кузма вођен начелно инжинерским умећем. 

Кузмине цене, за досадашње производе, потпуно оправдавам. Посетио сам погон, могу да замислим колики је улог, јасно ми је колики су ресурси потребни за развој и производњу.

Али ово задње...

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, InSides said:

Ово:

Кузмине цене, за досадашње производе, потпуно оправдавам. Посетио сам погон, могу да замислим колики је улог, јасно ми је колики су ресурси потребни за развој и производњу.

Али ово задње...

Meni ova Kuzmina rucka deluje kao pokusaj da se napravi nesto ultimativno, nesto sto ce prevazici sve druge pa i samog sebe. Profesionalni izazov, recimo ... Zbilja ne znam da li je bilo neophodno uzeti safir kao materijal (i kako se uopste setio safira ?) ali njegova prica deluje argumentovano. Cena od 20 hiljadarki ... naravno, skupo je ali to je i pravljeno samo za odabranu manjinu. Ne znam kakva je cena safira na trzistu, kao sto ne znam ni sta je sve potrebno da se napravi rucka od safira, ali da je egzoticno - jeste. Sa druge strane, na trzistu postoje gramofoni sa cenom od preko 100.000 USD/EUR ... pa i dosta skupljih. Tako da nece biti usamljen u toj klasi cena ...

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, sondek said:

Samo ti svoj gramofon stavi u prodaju (komercijalizuj) i ne brigaj oko udaje. S moje strane bezrezervna podrska :cheers

Tada sam propustio da komentarisem InSides-ov gramofon ali mi je slika ostala u glavi. Ne znam kako svira ali izgleda za cistu desetku. Svaka cast ... :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Можда сам сугерирао својим писањем, мада ми то није била намера, али нема уопште проблема са ценом.

Када сам рекао да сам разочаран овим приступом, мислио сам на производна решења које је преузео да смањи трошкове, а истовремено умањи употребљивост ручице.

Рецимо:

  1. Елиминарио VTA торањ, који је изванредно и пројектиран и изграђен, и заменио метричким штрафом и штрафцигером (види овде, а нарочито овде);
  2. Израдио цев од сафира (која је сигурно одлична) али оставио његов стандардни (претпостављам и овде алуминиумски) хедшел и тиме смањио предности (ригидност) сафирне цеви.

Тиме речено, Kuzma XL / AirLine ми је још увек један од грамофона којих бих купио без размишљања.

20 sati ranije, sondek said:

S moje strane bezrezervna podrska 

 

1 sat ranije, DejanM said:

Ne znam kako svira ali izgleda za cistu desetku. Svaka cast ... :thumbsup2

Хвала обојици.

Позив на слушање је отворен, само се најавите. Што се тиче комерцијализације, то је практично немогуће. Тај грамофон има судбину да буде вечити прототип, зато што ствари које радим тамо се нико не би усудио урадити у производњи ако жели имати профит. :D

Кад смо на теми ручица, дубоко верујем да су на то поље будућност композити и адитивна производња, а ла Continuum Cobra.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...