Jump to content


Ortofon 2M Bronze vs 2M Black


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Uskoro se priblizava vreme zamene igle na Bronze.Generalno sam zadovoljan zvukom Ortofona,pa me zanima da li bi prelazak na Black donelo poboljsanje koje sam dobio pri prelasku sa Blue na Bronze...

Bronze je podesena,pa bi trebalo "samo" promeniti iglu...parametri su isti,gazna sila je ista...zamena za par sekundi.

Stoga,ako neko ima  2MBlack,i voljan je da  ih uporedimo,bilo bi odlicno...druga mogucnost je da kupim polovnu iglu,u dobrom stanju.

Link to comment
Share on other sites

Shibata vrh koji je na 2M Black, zapravo Shibata uopšte vuče dosta površinske buke, koju FineLine vrh na Bronzi ne primećuje.

Zvuk Shibate je iz mog ugla neuporedivo uzbudljiviji nego "sterilnost" FineLine vrha. Bronza mi se ni najmanje nije dopala zvučno. Hladna, sterilna i neprirodno kruta prezentacija me nije ni na trenutak zaintrigirala.

Ovo su moja iskustva sa ovim tipovima vrhova bez obzira na MM/MC glavu koja ih je nosila, a imao sam prilike da slušam.

Moj predlog neće biti uobičajan jer će izgledati nakaradno, ali što se zvuka tiče apsolutno će da sahrani obe opcije. Tehnički i geometrijski gledano 100% poklapanje kao i sa 2M iglom je kupovina Super OM40 FG Otrofon igle koju bi navukao na tu Bronze glavu.

Potpisujem, najprirodnije što ćeš ikada izvući iz te glave.

Link to comment
Share on other sites

I to je opcija zašto da ne. Ja mogu svoju iglu da donesem na probu da je samo bocneš i poslušaš.

Meni savršeno radi na 1.15-1.2g VTF, bez obzira što je 1.5g neka srednja vrednost. Podešavanje protraktorom i ostale sitnice omogućile su mi vrhunski tracking na manjim silama pritiska, što prati dodatna dinamika i slojevitost niskih tonova, a dopunjava bogatstvo prezentacije gornjih delova zvučne slike.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Aoxomoxoa said:

Uskoro se priblizava vreme zamene igle na Bronze.Generalno sam zadovoljan zvukom Ortofona,pa me zanima da li bi prelazak na Black donelo poboljsanje koje sam dobio pri prelasku sa Blue na Bronze...

Bronze je podesena,pa bi trebalo "samo" promeniti iglu...parametri su isti,gazna sila je ista...zamena za par sekundi.

Stoga,ako neko ima  2MBlack,i voljan je da  ih uporedimo,bilo bi odlicno...druga mogucnost je da kupim polovnu iglu,u dobrom stanju.

kod mene je 2M Black kategorija "zaboravi"...imao novokupljenu,u stvari bio sam treci vlasnik jedne novokupljene,koja je ko u brzom hodu prosla kroz ruku vise vlasnika (moguce da je bila i nesispravna ?),ali svi smo se zalili na selektivnost koja je bila izrazena koju je radila izmedja pojedinih snimaka...noviji snimci su radili dobro,ono iz '60-'70 su zvucali ko krsine teske...s jedne strane to izgleda realno,ali druge zvucnice,jeftinije ili skuplje,nebitno MM ili MC tipa Benz,AT,Grace,Stanton (Shibata profil),Koetsu,ili primerci iz Ortofon ergele tipa Rohmann,MC20Super,MC/TMC200 itd,nisu imale tu "selektivnost"...+ sa tehnicke strane traze rucku zbog Shibata profila sa svim opcijama podesavanja

540/II ili M20FL su kod mene radile za 3 klasu bolje,i to je danas malo cenovno otislo u nebesa,kao novo (2MBlack)...ako ti ne smeta malo topliji zvuk onako generalno,vidi mozda Nagaoka MP200,ili neki Grado Wood,ili ako nisi gadlljiv na HOMC,Hana EH,su mnogo manje probirljive,a i cenovno su jeftinije,u odnosu na 2MBlack...:beer

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Aoxomoxoa said:

Moze da se bocne...posle praznika...hvala na ponudi.

Realno, to je najjednostavnije da se stekne utisak da li razmišljati u tom pravcu.

Meni je zvuk uvek bio imperativ tako da nisam imao problema sa izgledom te kombinacije. Slika dole ilustruje kako to izgleda.

IMG_20201205_173154_copy_1612x907.thumb.jpg.164b205d215251b4ab5097148d2410b3.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Father Nemam problem sa izgledom...zvuk na prvom mestu.

@paja959 Sta da kazem...citajuci tudja iskustva,2MBlack mora biti savrseno podesena da bi iskazala pun potencijal.Moguce je da je 2M serija pogodnija za nova izdanja ploca...razmisljam nesto:ako su nova 180g deblja za milimetar-dva od starih izdanja,mozda ta razlika u VTA cini da Black zvuci lose?...sto se tice drugih zvucnica,nisu ovo sedamdesete,kada sam zvucnice menjao kao na traci...lako se tada kupovalo,ali i lako prodavalo...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Aoxomoxoa said:

@Father Nemam problem sa izgledom...zvuk na prvom mestu.

@paja959 Sta da kazem...citajuci tudja iskustva,2MBlack mora biti savrseno podesena da bi iskazala pun potencijal.Moguce je da je 2M serija pogodnija za nova izdanja ploca...razmisljam nesto:ako su nova 180g deblja za milimetar-dva od starih izdanja,mozda ta razlika u VTA cini da Black zvuci lose?...sto se tice drugih zvucnica,nisu ovo sedamdesete,kada sam zvucnice menjao kao na traci...lako se tada kupovalo,ali i lako prodavalo...

razlika u debljini izmedju recimo 140/150gr vs 180/200gr izdanja nisu bas toliko drasticna da bi to bas toliko uticalo (lose) na zvuk 2MBlack-a u toj meri kako to svira generalno gledajuci tu "stariju muziku"...izuzetno visok rizicni faktor oko probirljivosti,nije bas za all round korisnike sa sirokim spektrom izdanja/zanrova...mimo toga,ako gledas matematicku jednacinu za najidealniju rezonantnu frekvenciju od 10Hz u kombinaciji rucka/zvucnica,trazi rucku male efektivne mase (!),sa ruckom 11-12 gr si negde oko 7,5-8Hz,nije kraj sveta,moze se ziveti sa time....moze se za tolko para sto kosta danas nova,proci i sa manje rizika kod drugih proizvodjaca...B)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam sa Supex 900 super (Nude Shibata) imao mnogo problema. Takoreći identična situacija. Sa njom sam imao daleko lošiji gramofon zajedno sa ručkom, od nečega na šta se postavlja takva glava i dovijao se na 1001 način da nešto poravim, ali bezuspešno, tako da sam odustao i od te glave i od tog gramofona.

Sada čitajući Pajine komentare, sasvim sam siguran da Shibata vrh zahteva apsolotno vrhunske uslove da bi dao ono po čemu je toliko hvaljen, naravno uz izvanrednu implenetaciju sa cantiliverom, vešanjem ...

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Father said:

Ja sam sa Supex 900 super (Nude Shibata) imao mnogo problema. Takoreći identična situacija. Sa njom sam imao daleko lošiji gramofon zajedno sa ručkom, od nečega na šta se postavlja takva glava i dovijao se na 1001 način da nešto poravim, ali bezuspešno, tako da sam odustao i od te glave i od tog gramofona.

Sada čitajući Pajine komentare, sasvim sam siguran da Shibata vrh zahteva apsolotno vrhunske uslove da bi dao ono po čemu je toliko hvaljen, naravno uz izvanrednu implenetaciju sa cantiliverom, vešanjem ...

msm da se Shibata profil,sam po sebi,ne bi trebao osudjivati...imao Stanton 881 sa Shibata profilom duze vreme,i bejase neki Signet HOMC u prolazu kod mene sa Shibata profilom,i tamo nije bilo problema sa podesavanjima,zvukom i drasticnom selekcijom medju izdanjima...msm samo da je kod M2Black kuvar upotrebio previse soli kad je pravio corbast pasulj...8)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ljubaznoscu kolege @Father ,imao sam priliku da poslusam Ortofon OM40 iglu,koju smo montirali na Bronze telo.

Pustalo se: "Super black blues", "Somethin' else", "Atom heart mother", "To our children's children", "Court and spark", "Crosby,Stills and Nash", "Getz/Gilberto", "Mr. wonderful"...

Par dana ranije,na pozajmicu bio Korato phono 30.

Dakle,dve kombinacije (od moguce dve): ili bolji phono,ili bolja glava...sta daje bolje rezultate u postojecem sistemu (cenovno priblizne kombinacije).

Moje usi (a i mozak) su ipak bili familijarniji sa OM40. Zvuk sa Koratom je bio za nijansu bolji,ivice su se malo zaoblile,i to je bilo to...

Sa Ortofonom sam dobio mnogo vise.Direktnim poredjenjem istih ploca,prvo sa Bronzom a zatim sa OM40, a narocito sa ponovnim vracanjem na Bronzu,razlike su bile vise uocljive.Bronza je tiha,nema nikakve pozadinske buke,detaljna je,ali kao da joj nedostaje donji spektar...zbog toga visoki dolaze vise do izrazaja,ali negativnog...suvise to prsti...kao sto je Blue imala napumpan donji spektar koji je gusio visoke.

Dakle, sa OM40 dobio se puniji zvuk,zasigurno manje detaljan,ali mnogo prijatniji za slusanje,detalji su zadrzani,a zvucna scena,koja je kod Bronze bila detektovana kao izlaz iz levog i desnog zvucnika,sada se prosirila i izmedju njih.

Posto je OM40 ekvivalent Black glavi,a Black ima sibata iglu(a koliko sam citao strana iskustva,glava mora biti idealno postavljena + veca pozadinska buka), zakljucujem da je OM40 apsolutni benefit za moj sistem. Da li sa svojim telom,ili u telu Bronze,pitanje je za neki drugi eksperiment.

Verovatno da bi gramofon sa OM40 i onim Korato phono dodatno prolepsao zvucni utisak,ali tolika ulaganja su vec izvan mojih mogucnosti.

Zahvaljujem se jos jednom kolegi @Father sto mi je omogucio da razresim vrlo neprijatne nedoumice oko poboljsanja mog sistema. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem na druženju!

Rećiću da je zadovoljstvo i na mojoj strani, jer sam i ja uspeo da isprobam nešto što sam propustio u jednoj ranijoj prilici kod mene, kada je gostovala Bronze jednog našeg drugog kolege. Glodalo me je to što nisam u toj prethodnoj prilici ubacio OM40 u telo Bronze i u sopstvenom sistemu iz prve ruke mogao da steknem iskustvo takve ideje.

U svakom slučaju kombinacija se pokazala kao odlična i potvrdila moja prethodna očekivanja od ovog izvanrednog profila vrha koji je implementiran na OM40 igli (VaDenHul / FritzGyger)

Zvučna kombinacija Ortofon 2M Bronze glava + OM40 igle daje jednu vrlo upečatljivu prezentaciju sa više prostornosti okolo instrumenata. Tonalna kompletnost je zapravo i najveći benefit. Telesnost svih instrumenata, a posebno prirodna zaokruženost vokala je na daleko višem nivou. Jedan mali pad forenzičnosti detalja (u odnosu na Bronze iglu), ali u kompletnom ustisku daleko organskiji i muzikalniji muzički doživljaj. Krajnje visine ipak pročišćenije i manje napadne sa OM40 ...

U globalu izvanredno izbalansirana zvučna slika, relaksirane i organskije prezentacije.

Ostaje uzvratna poseta kod mene i proba Bronze igle na telu 2M Blue. ;) ...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Kao sto sam negde vec saopstio,2M Black je u sistemu...svirala 40-ak sati...verovatno dovoljno za prve utisce.

Prvo o gaznoj sili. Za ovu zvucnicu je od 1.5g do 1.7g. Ortofon preporucuje 1.5g.

Ja sam je usviravao sa 1.5g...ali sada sam povecao na 1.6g i dobio bolji zvuk,sa manje sibilanata i nekih polutonova.Ostaje da probam na 1.55 i malo okolo...za sada je dobro.

Sto se tice razlike u odnosu na Bronze...pa nije nebo i zemlja, ali...razlika je ocigledna...puniji zvuk,bolji bas,visoki prirodniji. Bronza je je imala "krestavije" visoke,samim tim i "tanji" zvuk.

Ja sam kupio 2M Black iglu,jer je telo identicno sa Bronzom...kostala me u Grckoj 330e,sa odbijenim porezom.

Imajuci u vidu ovu cenu,mislim da je Black ispala best buy.

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=58928

"Here is a nice reply I got from Ortofon in 2012 when I was wondering the same regarding the 2M range interchangeable stylus:

"In principle the 2M series have interchangeable stylus units. But the blocks/cartridge bodies are not quite identical: Red and Blue are identical and so are the Bronze and Black.

2M Red and 2M Blue are interchangeable: the 2M Red and 2M Blue both use an improved engine, which provides an increased output of 5.5mV.

The cartridge body used for the 2M Bronze and 2M Black is manufactured from a newly-developed Noryl plastic/glass combination, a revolutionary material which ensures high rigidity while eliminating unwanted resonances. The 2M Bronze and 2M Black use a special upgraded engine, featuring split pole pins with a silver plated copper wire. Thus 2M Bronze and 2M Black are interchangeable

We do not recommend to fit e.g. 2M Black stylus on 2M Red body – you will simply not get the advantages of the coils in Black stylus."

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, paja959 said:

We do not recommend to fit e.g. 2M Black stylus on 2M Red body – you will simply not get the advantages of the coils in Black stylus."

 

11 sati ranije, Father said:

nisam isključiv za iskustva van okvira etabliranih preporuka.

Trenutno vrlo živopisno uživam u opciji 2M Blue + OM40 igla. U par postova iznad opisan je njen (OM40) rad u telu 2M Bronze/Black kod kolege.

Preporuka je da se ne skače sa mostova, pa ipak negde ljudi skaču i dolaze iz celog sveta baš zbog toga. Ne moraju svi da slede ideje skakača, ali onima hrabrima je zabavno i izazovno. Ovo sa otrofonom mi liči na NAIM sektašenje da lajsna sa serije 5 ne može da se zalepi na seriju 2 i tako dalje u ovom našem opaljenom hobiju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...