Jump to content


Napajanje za RME ADI-2 DAC Fs


Dr Dzura

Recommended Posts

Imam DAC iz naslova, koristim ga i kao pojacalo za slusalice, i kao DAC, preamp (all-in-one), i prilicno sam zadovoljan korisnik, ali kad "djavo ne da mira"...

Dakle, ono sto mislim da bi ovde imalo smisla upgrade-ovati, i vidim da se dosta cesto preporucuje, je napajanje. Originalno fabricko je svicersko, i dosta je kritikovano sirom neta, pa sam se malo pozabavio razmisljanjem na temu sta je uopste dostupno za nabavku, a donelo bi neki "opipljiviji" boljitak, kakve su cene u opticaju, i tako dosao do necega sto mi se ucinilo prilicno zanimljivim. Rec je o...

iFi iPower Elite napajanju

Tu se  medjutim pojavila i nedoumica, pa ukoliko je neko raspolozen da pomogne...

Originalno napajanje koje dolazi uz uredjaj je 100V-240V AC, 12V 2A DC (switching power supply)

IFI koji je meni logican upgrade postojeceg je verzija 12V 4A DC

Ono sto me zbunjuje je, kada sam pokusavao na netu da nadjem ima li uopste korisnika RME ADi -2 sa Ifi iPower Elite napajanjima, i kakva su iskustva, je sto sam na par stranih foruma naleteo da ljudi  umesto 12V 4A koriste verzuje od 15V 3,5A, pa mi prosto nije jasno zasto?  Da li tu postoji neka caka, zasto stavljati 15V verziju kada je originalno napajanje 12V ,i sta mi je shodno tome bolje (ispravnije) naruciti, 12 ili 15V verziju ovog napajanja?

Naravno, svi su puni hvalospeva na racun jednog takvog upgradea...

 

SLika.jpg


 

 

Link to comment
Share on other sites

 Kapiram da je 15V "sigurica"? Nece da smeta sigurno, posto podrzava od 9 do 15V

ADI-2-DAC-C.png

 Sto si mogao da pogledas sam da si ga okrenuo :) U svakom slucaju ti je i 1A dovoljno, na 12V ti za 8 vati treba manje od 1A.... Sto se napona tice - moja neka logika je da unutra ima nesto (zenerica, verovatno) sto spusta napon na 5V ili tako nesto. Sad, sta je bolje za taj sistem je drugo pitanje, tj. da li bolje reaguje na 12V ili 15V je odvojeno pitanje - na koje ti niko ne moze odgovoriti bez malo ozbiljnije analize....

 Neces pogresiti sa 15V sigurno, ako je to pitanje. Vidi koje ti od tih napajanja deluje bolje?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

Sad, sta je bolje za taj sistem je drugo pitanje, tj. da li bolje reaguje na 12V ili 15V je odvojeno pitanje - na koje ti niko ne moze odgovoriti bez malo ozbiljnije analize....

Нема ту неке велике анализе, на напајању 12В је мања дисипиција на линијама 5В зато што је : 12-5 = 7 х 1 =7 Вати а ако је 15 / 15- 5 = 10 х 1 =10 Вати. 

Просто.....👍

Link to comment
Share on other sites

Pre svega, hvala na odgovorima, ali posto sam u uvodnom postu ocigledno zaboravio da pomenem i sa kog stanovista sve ovo pisem i pitam, mali dodatak.

12 hours ago, nkrgovic said:

 Kapiram da je 15V "sigurica"? Nece da smeta sigurno, posto podrzava od 9 do 15V

Sto si mogao da pogledas sam da si ga okrenuo :)

Pa, pazi, nije da ga bas nisam okretao, i nije da nisam video ono na sta sugerises, ali moje znanje iz elektronike/elektrotehnike je vrlo skromno, bavim se nekim potpuno drugacijim stvarima u zivotu, i koliko god nekome moje pitanje i nedoumica delovali laicki i "podrazumeva se" meni je to nepoznanica. Logicki gledano, sto sam i napisao u uvodnom postu, moja jedina nedumica je bila "ako je originalno napajanje 12V, kupim iFi od 12V i to je to" ali me iskreno zbunilo sto sam na dosta mesta video da ljudi (mimo tog od 12V) kupuju i ono od 15V, i hvale dobijeni boljitak na sva usta... da se ne ponavljam. E sad...

12 hours ago, nkrgovic said:

 Neces pogresiti sa 15V sigurno, ako je to pitanje. Vidi koje ti od tih napajanja deluje bolje?

Napajanja su u svakom pogledu (fizicki) identicna, samo im se razlukuju izlazni napon, i max izlazna jacina struje, sto si "mogao da pogledas sam samo da si..."  🙂 (ovo je sala, ne zameri) kliknuo na ovaj iFi link postavljen u mom prethodnom postu, pa ne razumem bas najbolje sta znaci ovo "koje ti od tih napajanja deluje bolje". Jbg, meni "na oko" sve to isto.  🙂

 

Nego...

10 hours ago, giZ_Mo said:

Нема ту неке велике анализе, на напајању 12В је мања дисипиција на линијама 5В зато што је : 12-5 = 7 х 1 =7 Вати а ако је 15 / 15- 5 = 10 х 1 =10 Вати. 

Просто.....👍

...vracajuci se na moje, gore vec pomenuto, skromno poznavanje ove oblasti, moram da pitam... sta se namece kao prost zakljucak iza ove racunice, i ovoga "prosto"? Bolji izbor bi bio... zato sto...?

Pa da se narucuje...

Hvala. 🙂

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Уз све написано, одговарајуће напајање је свако у опсегу од 9-15VDC/8W…

Ако желиш, вероватно је боље да употребиш напајање од 12-15VDC у опсегу од 8-10W што је у оквиру око 0,67A, а као резерву снаге и нешто више од тога.

Предложених 1А напајања за дате DC напоне при мрежном напону од 230-240VAC је апсолутно одговарајуће.

Ево онлине калкулатора као пример:

https://videos.cctvcamerapros.com/voltage-to-watts-conversion
 

Потребно је само применити Омов закон.

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, Dr Dzura said:

sta se namece kao prost zakljucak iza ove racunice, i ovoga "prosto"? Bolji izbor bi bio... zato sto...?

Просто као рачун а иначе нижи напон мање грејања. По мени ту би легло једно шант напајање са 10В излазом...макс 12В..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ab said:

Уз све написано, одговарајуће напајање је свако у опсегу од 9-15VDC/8W…

Ако желиш, вероватно је боље да употребиш напајање од 12-15VDC у опсегу од 8-10W као резерву снаге што је у оквиру око 0,67A.

Ok, pretpostavljam da bi onda, ako uzmem u obzir ovo sto je i kolega @giZ_Mo napisao...

12 hours ago, giZ_Mo said:

Нема ту неке велике анализе, на напајању 12В је мања дисипиција на линијама 5В зато што је : 12-5 = 7 х 1 =7 Вати а ако је 15 / 15- 5 = 10 х 1 =10 Вати

Просто.....👍

...bolja opcija bilo ovo 15V jer je ovo od 12V ipak nema tih 8W "preporucene" snage, dok ovo od 15V sa svojih 10W ima i odredjenu rezervu, sto je pretpostavljam i bolje da ima?

 

@giZ_Mo

1 hour ago, giZ_Mo said:

Просто као рачун а иначе нижи напон мање грејања. По мени ту би легло једно шант напајање са 10В излазом...макс 12В..

Ako je samo grejanje u pitanju, to je najmanji problem, napajanje ce ionako stajati na "vetrometini" tako da mu razlika u "radnoj" temperaturi u odnosu na onu koju disipira 12V verzija nece biti problem. Meni mnogo vise znaci informacija da li postoji opasnost da, iz bilo kog razloga, ovo "jace" napajanje ne utice na stabilnost, ili neki drugi segment rada uredjaja koji bi na kraju mogao rezultirati i "crkavanjem" istog (zbog same razlike u izlaznim naponima, i sto je ovo "jace" na nekoj "gornjoj preporucenoj granici")?

Laicki (opet, drugacije ne znam) gledano, mislim da ne bi trebalo, obzirom da je radni napon uredjaja deklarisan na 9-15V, ali kad mi ovako napises "maks 12V" (opet) ne znam sta da mislim. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Dr Dzura said:

Ako je samo grejanje u pitanju, to je najmanji problem, napajanje ce ionako stajati na "vetrometini" tako da mu razlika u "radnoj" temperaturi u odnosu na onu koju disipira 12V verzija nece biti problem. 

Грејање се односило на уређај а не на напајање.

Link to comment
Share on other sites

Sva ova priča oko izlaznog napona od 12 ili 15V je manje važna od činjenice kako je koji ispravljač urađen i koliki je nivo šuma koji generiše na svom izlazu, a to se samo merenjem moža utvrditi (ili naći na netu merenja za takve ispravljače pa uporediti).

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Dr Dzura said:

...bolja opcija bilo ovo 15V jer je ovo od 12V ipak nema tih 8W "preporucene" snage, dok ovo od 15V sa svojih 10W ima i odredjenu rezervu, sto je pretpostavljam i bolje da ima?

Ono što ti @giZ_Mo pokušava reći je da ti je bolja opcija ono od 12 V, čak ti je preporučio 10 V. Sa 15 V ćeš imati nepotrebno povećano grejanje samog DAC-a. 10 W koje ti je naveo je toplotna disipacija na regulatorima napona unutar DAC-a, koja je sa 15 V nepotrebno visoka, nepotrebno greje DAC i skraćuje radni vek elektronici unutar DAC-a.

Sa tim u vezi, vidim da dosta njih i nije primetilo neku razliku pri promeni fabričkog napajanja, za koje tvrde da je sasvim solidno urađeno. Takođe, jedan od kolega sa foruma (tweak-er i kabloman) je probao i nije uočio neku razliku sa linearnim napajanjem.

Link ka temi prethodno pomenutog člana (više nije aktivan na forumu):

Savet ti je da pozajmiš od nekog napajanje i probaš ako možeš pre nego što isto kupiš (12V je česta pojava, neko sigurno ima na forumu...).

Link to comment
Share on other sites

@somilenko

E, sad je sve poprilicno jasnije. :)

Hvala na ovako "slikovitom" pojasnjenju. 

 

@zek

Po pitanju merenja suma... to je i bio neki inicijalni razlog zasto sam pokrenuo ovu temu. Na netu se mogu naci (uglavnom forumi) svakojake diskusije (sa merenjima) po pitanju nivoa suma kod fabrickog napajanja, cak i na samom (zvanicnom) RME forumu (https://forum.rme-audio.de) ima dosta tema koje se bave upravo tom problematikom. Za ifi postoji dijagram koji su oni okacili na svom sajtu, sto moze biti i obican reklamni pamflet...

Capture.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Malo si me zbunio sa cirilicnim pismom, pa su mi se (kao istinskom laiku) kod tvog ћириличног B, pomesali V (kao napon) i W (kao snaga) i tu sam poceo da "tiltujem". Zato mi je ovo dodatno @somilenkovo pojasnjenje ukazalo na losu percepciju onoga sto si napisao. Sorry. :(

Link to comment
Share on other sites

Ako su unutra opet čoperi koji prave potrebne radne napone za sklopove, a verovatno jesu, otpada priča o znatno većem grejanju na 15VDC, to važi za linearne regulatore.

Zatim ta snaga na uređaju, 8W, to je verovatno neki maksimum. Zato što i to koliko uređaj troši uvek zavisi i od napona napajanja.

Ja bih uzeo to napajanje za koje su korisnici već utvrdili da daje najbolji zvuk, s tim da napon ne prelazi 15VDC. I što je jače napajanje to bolje. Manje će se grejati napajanje, biće manje šuma na izlazu kad je manje opterećenje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...